*

Αποστολέας Θέμα: Οργανωση και διοικηση της εκπ/σης  (Αναγνώστηκε 12859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 03, 2011, 10:28:12 μμ »
κλασική "επιχειρηματολογία" παραποίησης προς τα άκρα με σκοπό την αποσάθρωση οποιουδήποτε επιχειρήματος για βελτίωση του κακόμοιρου σχολείου.

Ευτυχώς που υπάρχουν όλα τα μηνύματα που έχει στείλει ο καθένας μας, για να βλέπει όποιος θέλει ποιοι γράφουν ακραία πράγματα σε αυτό το φόρουμ...

Χαίρομαι που συμφωνούμε, δεν θα ήθελα να φάω κανέναν λίθο κατακέφαλα.

@killbill σκέψου το εξής, στο επόμενο σχολείο που θα πας οι πιθανότητες λένε ότι θα είναι καλύτερο από αυτό που είσαι τώρα. Από την άλλη σκέψου ότι φέτος μπορεί να αλλάξει η δ/νση του σχολείου και θα έχει πλάκα να δεις τι θα κάνουν οι καινούργιοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:51 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 03, 2011, 10:58:41 μμ »
Άρα δεν θες να χαλάς την ζαχαρένια σου για να καταγγείλεις τις παρανομίες που γίνονται στο σχολείο σου.
Δεν είναι και τόσο απλό να πας κόντρα σε ολόκληρο σύλλογο και στον διευθυντή και να προσπαθήσεις αν αλλάξεις μόνος σου τον κόσμο. Δεν νομίζεις;

Εγώ θα έλεγα ότι θα τους "βόλευε" κιόλας αυτό που πρότεινες, γιατί είναι ανέξοδο για τους ίδιους, τους απαλλάσει και τυπικά πλέον από το να κάνουν εφημερία και θα μπορούν να το παίζουν ότι και καλά κάνουν προσπάθειες να λυθεί το πρόβλημα. Άρα μάλλον περίεργο μου φάινεται που δεν το δέχτηκαν.
Εμένα καθόλου. Αναμενόμενο ήταν λόγω συνδικαλιστικών απόψεων. Μάλιστα κάποιοι πρότειναν να αφήνουμε τα παιδιά να γράφουν τους τοίχους και τα θρανία γιατί αυτό δείχνει ότι έχουμε παιδιά με ελεύθερη βούληση και έκφραση και όχι zombies.
Τώρα τι ψάχνεις.... μπερδεμένα οικόπεδα στη Λούτσα είναι η υπόθεση.

Αυτό που προτείνεις όμως δεν λύνει τίποτα. Απλά δημιουργεί περισσότερα προβλήματα, κυρίως ηθικά, που είναι κατά την γνώμη μου σημαντικότερα από τα πρακτικά.
δεν το σκέφτηκα εγώ. Το έχω δει σε πάρα πολλά άλλα σχολεία να εφαρμόζεται και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. ίσα ίσα δεν ξανάγινε κλοπή και φθορά.
Εξάλλου δεν βλέπω τον λόγο γιατί στα διαλλείμματα ένα παιδι να θέλει να μείνει μέσα στην τάξη. Υπάρχει η αυλή με τόσο ομορφα αγόρια και κορίτσια αντίστοιχα! 45 λεπτά με΄σα στην τάξη είναι. Θέλουν και στο διάλλειμμα να είναι μεσα;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 04, 2011, 12:08:12 πμ »
Χαίρομαι που συμφωνούμε, δεν θα ήθελα να φάω κανέναν λίθο κατακέφαλα.

Τρελή ετοιμολογία και κυρίως ετυμολογία.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 08, 2011, 09:20:49 πμ »
Επειδή συχνά διαμαρτυρόμαστε και απαιτούμε να πληρωνόμαστε όπως και οι καθηγητές του εξωτερικού,
πέρα από το 8-5 ωράριο που δουλεύουν υποχρεωτικά, θέλω να αναφέρω κάποια οικονομικά στοιχεία, για να δείτε από που αντλούνται πόροι και πληρώνονται τόσο καλά ενώ εμείς όχι:

1. τα βιβλία οι μαθητές τα πληρώνουν
2. εταιρίες έχουν το δικαίωμα να κάνουν σύμβαση με το σχολείο για να προωθούν τα προιόντα τους στο κυλικείο, διαφημίσεις κλπ.
Μάλιστα είχα διαβάσει ένα άρθρο σε μια εφημερίδα (προσπαθώ να το βρω για να το παραθέσω), όπου σχολείο στην Αμερική συμφώνισε με διαφημιστική εταιρία, οι μαθητές να παρακολουθούν 1 ώρα την εβδομάδα διαφημίσεις στο αμφιθέατρο του σχολείου!!!Μάλιστα, σαν μάθημα δηλαδή κανονικά. Η αμοιβή του σχολείου ήταν όπως καταλαβαίνετε πολύ μεγάλη.

Μην λέμε λοιπόν, μα τι ωραία σχολεία έχουν στο εξωτερικό, μα γιατί δουλεύουν ολα ρολόι, γιατί οι καθηγητές παίρνουν τον 3πλάσιο μισθό από μας, μα τι παροχές είναι αυτές στα σχολεία του εξωτερικού (πισίνες, γυμναστήρια, εργαστήρια κινηματογράφου κλπ) ενώ εμείς είμαστε πίσω.

Να βλέπουμε όλη την ιστορία και να μην απομονώνουμε μόνο τον μισθό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:51 »

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 08, 2011, 10:06:38 πμ »
Επειδή συχνά διαμαρτυρόμαστε και απαιτούμε να πληρωνόμαστε όπως και οι καθηγητές του εξωτερικού,
πέρα από το 8-5 ωράριο που δουλεύουν υποχρεωτικά, θέλω να αναφέρω κάποια οικονομικά στοιχεία, για να δείτε από που αντλούνται πόροι και πληρώνονται τόσο καλά ενώ εμείς όχι:

1. τα βιβλία οι μαθητές τα πληρώνουν
2. εταιρίες έχουν το δικαίωμα να κάνουν σύμβαση με το σχολείο για να προωθούν τα προιόντα τους στο κυλικείο, διαφημίσεις κλπ.
Μάλιστα είχα διαβάσει ένα άρθρο σε μια εφημερίδα (προσπαθώ να το βρω για να το παραθέσω), όπου σχολείο στην Αμερική συμφώνισε με διαφημιστική εταιρία, οι μαθητές να παρακολουθούν 1 ώρα την εβδομάδα διαφημίσεις στο αμφιθέατρο του σχολείου!!!Μάλιστα, σαν μάθημα δηλαδή κανονικά. Η αμοιβή του σχολείου ήταν όπως καταλαβαίνετε πολύ μεγάλη.

Μην λέμε λοιπόν, μα τι ωραία σχολεία έχουν στο εξωτερικό, μα γιατί δουλεύουν ολα ρολόι, γιατί οι καθηγητές παίρνουν τον 3πλάσιο μισθό από μας, μα τι παροχές είναι αυτές στα σχολεία του εξωτερικού (πισίνες, γυμναστήρια, εργαστήρια κινηματογράφου κλπ) ενώ εμείς είμαστε πίσω.

Να βλέπουμε όλη την ιστορία και να μην απομονώνουμε μόνο τον μισθό

Εντάξει αυτοί είναι πολύ προχώ  :-[
Στην Ελλάδα  τα παιδάκια κάνουν εντατικά ιδιαίτερα απ’ την τηλεόραση που κάθε δέκα λεπτά διακόπτει για ένα τέταρτο διαφημίσεις.
Τι στο καλό να ζητήσουμε απ’ την κυβέρνηση να επιβάλλει φόρο στους διαφημιζόμενους υπέρ των σχολείων και να προμηθεύσουμε κάθε σπίτι μαθητή με ένα απ’ τα μηχανάκια της AGB ( έτσι και αλλιώς μόνο οι μαθητές προλαβαίνουν να δουν τηλεόραση…)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 08, 2011, 10:51:31 πμ »
Δε νομιζω πως το επαγγελμα του εκπ/κου στο εξωτερικο ειναι απο τα πλεον καλοπληρωμενα επαγγελματα. Μαλλον ανηκει στη λιστα των χαμηλομισθων. Μη μας ξεγελαει το γεγονος πως παιρνουν 2,500 ευρω. Η ζωη εκει ειναι πολυ πιο ακριβη απο ο,τι ειναι στη χωρα μας.

(ενοικιο 350 ευρω στην Ελλαδα, το ιδιο σπιτι θα το βρουμε 550 ή 600 ευρω. Το πακετο τα τσιγαρα εδω εχουν 4 ευρω (στην Αγγλια που ειχα παει) εκαναν 10 ευρω. Ταξι για να κινηθω στο κεντρο του Λονδινου (μικρη διαδρομη) μου κοστισε οσο να παω Πειραια- Μαρουσι! )
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:15:05 μμ »
ελπίζω να μην έρθουν ποτε τα βιβλία!
Πρέπει επιτέλους να ξεφύγουμε από τη στενή λογική από τη σελίδα τάδε μέχρι τη σελίδα τάδε και την παπαγαλία.

Επειδή έχω σπουδάσει και στο εξωτερικό, να αναφέρω ότι στα πανεπιστήμια δεν δίνεται κανένα βιβλίο. Δίνονται κάποιες σημειώσεις του καθηγητή ή χειρόγραφες ή στο Internet και σου παραθέτουν μια σειρά βιβλιογραφίας όπου μπορείς να ανατρέξεις για περισσότερα.
ΑΡχικά με είχε τρομάξει το σύστημα αυτό, αλλά δεν μπορεί είπα σε όλο το εξωτερικό να δουλεύει έτσι το σύστημα και μόνο στην Ελλάδα να είμαστε οι σωστοί. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει!

Σας πληροφορώ ότι είναι πολύ καλύτερο έτσι το σύστημα. Το γεγονός ότι σου παραθέτουν βιβλιογραφία 20-30 τίτλων δεν σημαίνει ότι θα πας να τα αγοράσεις όλα. Υπάρχουν οι βιβλιοθήκες όπου εκεί γίνεται η μελέτη. ΈΤσι μαθαίνεις να ψάχνεις και να αναζητάς την γνώση. Διαβάζεις κάτι σε ένα βιβλίο, ανατρέχεις και στο άλλο οπου ανακαλύπτεις και κάτι παραπάνω από αυτό που διάβασες, και κρατάς τις δικές σου σημειώσεις. Γίνεσαι ερευνητής!

Προσωπικά θα με βόλευε πάρα πολύ να μην έρθουν ποτέ τα άθλια βιβλία των Μαθηματικών που έχουν γραφτεί αρκετά χρόνια πριν και δεν έχουν αλλάξει. Έχω πολύ καλές σημειώσεις όπου θα μπορούσα να τις αναρτήσω στο www.sch.gr στον χώρο που μου παρέχεται και να κάνω το μάθημα όπως πάντα θα ήθελα ξεφεύγοντας από τα στενά περιθώρεια του βιβλίου.

Τέλος, δεν αντέχω άλλο την σπατάλη να σκίζονται και να καίγονται τα βιβλία μόνο και μόνο επειδή διανέμονται δωρεάν.
Ποτέ να μην έρθουν!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:25:43 μμ »
Μην μπλέκουμε την τριτοβάθμια με τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ένα βασικό βιβλίο αναφοράς (με τα όποια ελαττώματά του ίσως) είναι απαραίτητο για τους μαθητές. Τα υπόλοιπα (σημειώσεις κλπ) πρέπει να λειτουργούν συμπληρωματικά.

Επίσης, οι όποιες στρεβλώσεις (κάψιμο βιβλίων κλπ) δεν μπορεί να αποτελεί σοβαρό επιχείρημα ενήλικα κατά της διανομής βιβλίων στα σχολεία  :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:32:39 μμ »
Μην μπλέκουμε την τριτοβάθμια με τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ένα βασικό βιβλίο αναφοράς (με τα όποια ελαττώματά του ίσως) είναι απαραίτητο για τους μαθητές. Τα υπόλοιπα (σημειώσεις κλπ) πρέπει να λειτουργούν συμπληρωματικά.

Επίσης, οι όποιες στρεβλώσεις (κάψιμο βιβλίων κλπ) δεν μπορεί να αποτελεί σοβαρό επιχείρημα ενήλικα κατά της διανομής βιβλίων στα σχολεία  :)
Συμφωνώ! Ειδικά στο δημοτικό! Αν περιμένουμε από τα μικρούλια να κρατάνε σημειώσεις.... Γιατί για πολλές φωτοτυπίες ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:33:03 μμ »
εγώ ξέρω ότι είμαστε το μόνο κράτος στον κόσμο όπου γίνεται δωρεάν διανομή βιβλίων.

Λέτε όλοι οι άλλοι να έχουν πέσει τόσο έξω;  :o

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:41:41 μμ »
Το μόνο κράτος στον κόσμο; Φαντάζομαι μπορείς να τεκμηριώσεις αυτόν τον ισχυρισμό,  αλλιώς είναι λόγια του αέρα (και έχω ήδη στο μυαλό μου αρκετές χώρες όπου γίνεται δωρεάν διανομή βιβλίων, με τον έναν ή άλλον τρόπο). Περιμένω τεκμηρίωση με στοιχεία, αλλιώς μετά θα αρχίσω να ψάχνω τα επίσημα στοιχεία για το αντίθετο. Για να μη λέμε ό,τι θέλουμε  ;)

Μου θυμίζει κάτι άρθρα πρετεντέρηδων (και λοιπών δημοσιογραφίσκων/πολιτικάντηδων κλπ) περί "τελευταίας κομμμουνιστικής χώρας στην ευρώπη", "τελευταίας σοβιετικού τύπου οργάνωσης/διοίκησης χώρας" και λοιπές π@π@ριές που γράφονται κατά καιρούς...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:46:39 μμ »
έλα τώρα άσε τις υπερβολες, Ξέρεις πολύ καλά τι θέλω να πω.
ΈΤσι γίνεται σε Αμερικη΄, Αγγλία, Γερμανία και Γαλλία.

Τώρα αν στην Ουγκάντα δίνονται δωρεάν όπως στην Ελλάδα, ψάξτο μόνος σου αφού είσαι τόσο απόλυτος στα λόγια και πες μας και εμάς

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:57:48 μμ »
Καμία υπερβολή. Να ξέρουμε τι γράφουμε εδώ μέσα..
Και φυσικά δεν αναφέρομαι στις λεγόμενες "υπανάπτυκτες" χώρες, που τόσο ειρωνικά και περιφρονητικά ανέφερες.
Τουλάχιστον επιβεβαίωσαμε ότι ήταν λόγια του αέρα και αυτό αρκεί. Άλλη φορά να διευκρινίζεις ότι αναφέρεσαι π.χ. στις χώρες G7  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 08, 2011, 02:22:53 μμ »
έλα τώρα άσε τις υπερβολες, Ξέρεις πολύ καλά τι θέλω να πω.
ΈΤσι γίνεται σε Αμερικη΄, Αγγλία, Γερμανία και Γαλλία.

Τώρα αν στην Ουγκάντα δίνονται δωρεάν όπως στην Ελλάδα, ψάξτο μόνος σου αφού είσαι τόσο απόλυτος στα λόγια και πες μας και εμάς

Και στις ΗΠΑ παίρνουν δάνειο για να σπουδάσουν που το χρωστούν για όλη τους τη ζωή. Επίσης έχουν πλήρη διαχωρισμό ανάμεσα σε σχολεία για την οικονομική ελίτ και σχολεία για την πλέμπα. Δηλαδή ότι συμβαίνει στις μητροπόλεις του καπιταλισμού είναι πρόοδος; Δε νομίζω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.