*

Αποστολέας Θέμα: Reading για το lower  (Αναγνώστηκε 2602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Reading για το lower
« στις: Αύγουστος 01, 2011, 03:39:13 μμ »
Kαλησπέρα!έχω 2 μαθητές οι οποίοι δεν τα πάνε καθόλου καλά στο reading.Ο,τι και να τους δώσω(ecce,edexcel,city)τους φαίνεται δύσκολο.Πρόκειται για καλούς μαθητές που προσπαθούν.Εκτός απο το να δίνω κείμενα για εξάσκηση τι άλλο μπορώ να κάνω δεδομένου οτι τα παιδιά τα προηγούμενα χρόνια έκαναν ιδιαίτερα με μια που δεν τους είχε κανει ούτε listening oύτε reading.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Reading για το lower
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:32:21 »

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Reading για το lower
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 15, 2011, 02:11:12 μμ »
Εγώ αφού τους δώσω τις απαντήσεις στα reading και αν δω ότι έχουν πολλά λάθη, τους λέω να ψάξουν μετά για την αιτιολογία κάθε απάντησης μέσα στο κείμενο. Επίσης βοηθάει και η κλασσική ανάγνωση-μετάφραση.
Όμως πιστεύω ότι για μαθητές που είναι αδύνατοι στα κείμενα, φταίει κυρίως η μη εξοικείωση τους-γενικότερα με το διάβασμα εξωσχολικών βιβλίων ή και άρθρων.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Reading για το lower
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:21:57 μμ »
Εγώ αφού τους δώσω τις απαντήσεις στα reading και αν δω ότι έχουν πολλά λάθη, τους λέω να ψάξουν μετά για την αιτιολογία κάθε απάντησης μέσα στο κείμενο. Επίσης βοηθάει και η κλασσική ανάγνωση-μετάφραση.
Όμως πιστεύω ότι για μαθητές που είναι αδύνατοι στα κείμενα, φταίει κυρίως η μη εξοικείωση τους-γενικότερα με το διάβασμα εξωσχολικών βιβλίων ή και άρθρων.

Άρα νομίζω οτι απο μόνη σου την βρήκες την λύση. Αφού πρόκειται όπως λες για καλούς μαθητές δώστους readers να διαβάσουν. Έχει πολύ ωραία readers στην αγορά και για όλα τα επίπεδα. Άρχισε τους με ιστοριούλες που είναι γραμμένες για μικρότερο επίπεδο απο το δικό τους στην αρχή για να μην φοβηθούν. Αν βρείς και readers με cd για να τα ακούνε κιόλας ακόμα καλύτερα. Υπάρχουν στην αγορά. Θα βοηθήσει και το listening τους που έχει μείνει πίσω.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Reading για το lower
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:08:23 πμ »
Κοιτουσα τωρα τα παλια μηνυματα μιας κι ειχα πολυ καιρο να συνδεθω. Μάλλον εχει γινει λάθος παράθεση στο δικο μου μήνυμα. Δεν ημουν εγω που ξεκινησε το thread  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Reading για το lower
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:32:21 »

Αποσυνδεδεμένος Vasilikikosm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Reading για το lower
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2014, 09:29:28 μμ »
Διαφωνώ με την άποψη της μετάφρασης. Με μαθητές μου που εχουν δυσκολία στο reading τους τα διαβάζω εγω αρχικά με προσοχή και σταματώ ανα τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να κατανοούν το νόημα - με τη βοήθεια μου όπου χρειάζονται. Στη συνέχεια δουλεύουμε μαζί τις ερωτήσεις. Εχω παρατηρήσει οτι τ προβλήματα τους δεν εχουν τόσο με την ερμηνεία των λέξεων αλλα να φτάσουν σε σημείο ώστε να κατανοούν τη δομή της πρότασης ώστε να καταλάβουν το νόημα. Εφόσον τελειώσουμε το reading νομιζω οτι βοηθάει να το ξανά διαβάζουν σωστά και με παυσεις ώστε καθώς διαβάζουν να κατανοούν τι λέει γιατι συνήθως διαβάζουν μηχανικά και γι αυτό χάνουν το νόημα.
Τα readers νομιζω βοηθάνε κυρίως μαθητές που εχουν ήδη μια εξοικείωση με την ανάγνωση.

Επιπλέον, στην αρχή τους έφερνα εύκολα κείμενα και άρθρα απλά και μονο για κατανόηση και οχι απαραίτητα σαν κείμενο reading και τους έκανα μονο κάποιες ερωτήσεις κατανοήσεις αφού ήδη το είχαμε διαβάσει μαζι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Reading για το lower
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2014, 10:57:39 μμ »
Διαφωνώ με την άποψη της μετάφρασης. Με μαθητές μου που εχουν δυσκολία στο reading τους τα διαβάζω εγω αρχικά με προσοχή και σταματώ ανα τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να κατανοούν το νόημα - με τη βοήθεια μου όπου χρειάζονται. Στη συνέχεια δουλεύουμε μαζί τις ερωτήσεις. Εχω παρατηρήσει οτι τ προβλήματα τους δεν εχουν τόσο με την ερμηνεία των λέξεων αλλα να φτάσουν σε σημείο ώστε να κατανοούν τη δομή της πρότασης ώστε να καταλάβουν το νόημα. Εφόσον τελειώσουμε το reading νομιζω οτι βοηθάει να το ξανά διαβάζουν σωστά και με παυσεις ώστε καθώς διαβάζουν να κατανοούν τι λέει γιατι συνήθως διαβάζουν μηχανικά και γι αυτό χάνουν το νόημα.
Τα readers νομιζω βοηθάνε κυρίως μαθητές που εχουν ήδη μια εξοικείωση με την ανάγνωση.

Επιπλέον, στην αρχή τους έφερνα εύκολα κείμενα και άρθρα απλά και μονο για κατανόηση και οχι απαραίτητα σαν κείμενο reading και τους έκανα μονο κάποιες ερωτήσεις κατανοήσεις αφού ήδη το είχαμε διαβάσει μαζι.

Ως εκπαιδευόμενος  ο τρόπος που λεει η Vasiliki  με βοήθησε να κατανοώ το κείμενο. Βεβαια, ισως να "παίζουν" και άλλοι τρόποι. 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Mary-Athina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Reading για το lower
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 07:27:51 μμ »
 H ΗΑU  έβγαλε ένα καλό βιβλίο : Building Up Your Reading Skills ( for the ECCE)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Reading για το lower
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:37:34 μμ »
Ναι, η κλασική ανάγνωση-μετάφραση μπορεί να βοηθήσει αλλά είναι πολύ χρονοβόρα και το μέγεθος των κειμένων αυτό το επίπεδο τέτοιο που αν εφαρμόσεις αυτή την τακτική για ολόκληρα ή για όλα τα κείμενα, δεν προλαβαίνεις τίποτε άλλο. Ζητώ πάντα από τους μαθητές να μου αιτιολογούν την απάντησή τους υποδεικνύοντάς μου το σημείο του κειμένου όπου βρίσκεται η απάντηση. Αν η ερώτηση είναι general understanding, έχουμε αφορμή για προφορική εξάσκηση. Δεν περιμένω όμως να φτάσουμε Β2 για να το κάνω αυτό αλλά από μικρότερες τάξεις ώστε να είναι εκπαιδευμένοι σε αυτό οι μαθητές.

Φροντίζω, επίσης, να τους υποψιάσω και να μην πέφτουν στις παγίδες (π.χ. όμοιων λέξεων σε ερώτηση και κείμενο) και πάντα βλέπουμε με πόσους διαφορετικούς τρόπους μπορεί να ειπωθεί κάτι. Πολύ σημαντικά τα συνώνυμα και να είσαι δυνατός στο paraphrasing.

Kαι καλό είναι να ακούν το κείμενι και από το CD ή τον καθηγητή, γιατί ο τρόπος με τον οποίο διαβάζουν συνταιριάζοντας αταίριαστες λέξεις και προσπαθώντας μάταια να βγάλουν νόημα (φαντάζομαι καταλαβαίνεται τι εννοώ) ευθύνεται πολλές φορές για την αδυναμία τους να απαντήσουν σωστά.

Θέλει πολλλή δουλειά η οποία διευκολύνεται αν ενθαρρύνουμε τους μαθητές από τις πρώτες κιόλας τάξεις να διαβάζουν εξωσχολικά βιβλία κι αυθεντικό αγγλικό υλικό.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161505
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.