*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1782039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2828 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 04:26:02 μμ »
Στη Δ' Αθήνας μας έδωσαν max 14 ώρες (κατά δήλωση τους, δε μπορώ να το ελέγξω). Το απαράδεκτο είναι ότι στο σχολείο που με έστειλαν (πρωινό όπου η μόνιμη συνάδερφος πήρε άδεια κύησης), έχει κενό 18 ώρες και αντί να πάρουν έναν ΑΚΩ δίνουν 14 ώρες σε εμένα και 4 σε έναν άλλο συνάδερφο (ο οποίος ασφαλώς τρέχει και αλλού). Απαράδεκτοι!!!

Απορίες off topic: ως ΑΜΩ είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε πλήρη εφημερία, από την προσευχή ως το σχόλασμα δηλαδή; Εγώ πάντως τους ξεκαθάρισα ότι δε δέχομαι σε καμία περίπτωση να κάτσω όλη μέρα (πρέπει οπωσδήποτε να φεύγω στις 14:00 just για οικογενειακούς λόγους), η διευθύντρια όμως μου το άφησε ανοικτό.....
Επίσης αναρωτιέμαι, αφού το επίδομα ανεργίας το χάνω που το χάνω, μήπως με συμφέρει τουλάχιστον να διεκδικήσω να αλλάξει το πρόγραμμα για να μην πηγαίνω κάθε μέρα, μπας και γλιτώσω λίγα από τις βενζίνες; Τι λέτε; Για το βιβλιάριο υγείας δε με νοιάζει, με ασφαλίζει και ο άντρας μου να γλιτώσω και από το ΙΚΑ, δεν θυμάμαι όμως τι άλλο μπορεί να χάσω έτσι.
Χριστίνα, αν νομίζεις πες μου να μεταφέρω τις απορίες αυτές αλλού.


Ας μην το χαλάσουμε εδώ, αφού έχουμε καταφέρει αισίως να φτάσουμε στις 200 σελίδες συζητώντας.
Χα, χα, απίστευτο, υπάρχει ελπίδα ενότητας στον κλάδο λες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:30 »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2829 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 04:56:01 μμ »
Επίσης αναρωτιέμαι, αφού το επίδομα ανεργίας το χάνω που το χάνω, μήπως με συμφέρει τουλάχιστον να διεκδικήσω να αλλάξει το πρόγραμμα για να μην πηγαίνω κάθε μέρα, μπας και γλιτώσω λίγα από τις βενζίνες; Τι λέτε; Για το βιβλιάριο υγείας δε με νοιάζει, με ασφαλίζει και ο άντρας μου να γλιτώσω και από το ΙΚΑ, δεν θυμάμαι όμως τι άλλο μπορεί να χάσω έτσι.

Αν έκανες πρόσληψη τη Δευτέρα ή την Τρίτη προλαβαίνεις οριακά να μπεις στο ταμείο αρκεί να απλώσεις τις ώρες σου σε όλες τις μέρες. Από τις 14 ή 15 του Νοέμβρη μέχρι τις 15 Απρίλη (οι δύο τελευταίοι μήνες δεν μετράνε) μπορείς να έχεις ακριβώς 5μήνες χ 25 ένσημα το μήνα = 125 ένσημα ακόμα και αν δεν έχεις ένσημα από πέρυσι ή απλώς αυτά δεν μετράνε όπως λένε κάποιοι συνάδελφοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 04:59:05 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2830 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 04:57:36 μμ »
Στη Δ' Αθήνας μας έδωσαν max 14 ώρες (κατά δήλωση τους, δε μπορώ να το ελέγξω). Το απαράδεκτο είναι ότι στο σχολείο που με έστειλαν (πρωινό όπου η μόνιμη συνάδερφος πήρε άδεια κύησης), έχει κενό 18 ώρες και αντί να πάρουν έναν ΑΚΩ δίνουν 14 ώρες σε εμένα και 4 σε έναν άλλο συνάδερφο (ο οποίος ασφαλώς τρέχει και αλλού). Απαράδεκτοι!!!

Απορίες off topic: ως ΑΜΩ είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε πλήρη εφημερία, από την προσευχή ως το σχόλασμα δηλαδή; Εγώ πάντως τους ξεκαθάρισα ότι δε δέχομαι σε καμία περίπτωση να κάτσω όλη μέρα (πρέπει οπωσδήποτε να φεύγω στις 14:00 just για οικογενειακούς λόγους), η διευθύντρια όμως μου το άφησε ανοικτό.....
Επίσης αναρωτιέμαι, αφού το επίδομα ανεργίας το χάνω που το χάνω, μήπως με συμφέρει τουλάχιστον να διεκδικήσω να αλλάξει το πρόγραμμα για να μην πηγαίνω κάθε μέρα, μπας και γλιτώσω λίγα από τις βενζίνες; Τι λέτε; Για το βιβλιάριο υγείας δε με νοιάζει, με ασφαλίζει και ο άντρας μου να γλιτώσω και από το ΙΚΑ, δεν θυμάμαι όμως τι άλλο μπορεί να χάσω έτσι.
Χριστίνα, αν νομίζεις πες μου να μεταφέρω τις απορίες αυτές αλλού.


Ας μην το χαλάσουμε εδώ, αφού έχουμε καταφέρει αισίως να φτάσουμε στις 200 σελίδες συζητώντας.
Χα, χα, απίστευτο, υπάρχει ελπίδα ενότητας στον κλάδο λες;

Να σε ρωτήσω σε είχαν πάρει για ΕΑΕΠ? η για τα κλασικά ολοήμερα; Πάντως εφόσων υπάρχει παραπάνω ώρες κενές να διαμαρτηρηθείς και να πάρεις τηλ και στο υπουργείο γιατί ουσιαστικά έπρεπε να σε πάρουν ακω σε αυτό το σχολείο εφόσων μπορεις να τι καλύψεις μόνη σου όλες τις ώρες.

Εμένα σήμερα μου έδωσαν 15 ώρες και από ότι κατάλαβα και σε άλλους. Πήγα στο πρώτο σχολείο απο τα 3 που με πήραν...ένα θα σας πω... 5 υπολογιστές αρχαίοι..δουλεύουν οι 3 με Windows 98!!! Σε πόσα σχολεία ποια θα φτιάξω εργαστήριο!!!!! Κάθε χρόνο τα ίδια! Πέρυσι δεν μπορούσα να πάω στο προπέρσυνο σχολείο γιατι δεν ήταν στα ΕΑΕΠ και φέτος δεν μπορώ να παώ στα περσυνά γιατι με πήραν στα κλασικά ολοήμερα. Κάθε χρόνο λοιπόν φτιάχνω εργαστήριο και έχω μια μεγάλη απορία οι άλλοι συνάδελφοι τι έκαναν μέχρι τώρα;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 04:59:44 μμ από f_efi »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2831 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 06:47:31 μμ »
Επίσης αναρωτιέμαι, αφού το επίδομα ανεργίας το χάνω που το χάνω, μήπως με συμφέρει τουλάχιστον να διεκδικήσω να αλλάξει το πρόγραμμα για να μην πηγαίνω κάθε μέρα, μπας και γλιτώσω λίγα από τις βενζίνες; Τι λέτε; Για το βιβλιάριο υγείας δε με νοιάζει, με ασφαλίζει και ο άντρας μου να γλιτώσω και από το ΙΚΑ, δεν θυμάμαι όμως τι άλλο μπορεί να χάσω έτσι.

Αν έκανες πρόσληψη τη Δευτέρα ή την Τρίτη προλαβαίνεις οριακά να μπεις στο ταμείο αρκεί να απλώσεις τις ώρες σου σε όλες τις μέρες. Από τις 14 ή 15 του Νοέμβρη μέχρι τις 15 Απρίλη (οι δύο τελευταίοι μήνες δεν μετράνε) μπορείς να έχεις ακριβώς 5μήνες χ 25 ένσημα το μήνα = 125 ένσημα ακόμα και αν δεν έχεις ένσημα από πέρυσι ή απλώς αυτά δεν μετράνε όπως λένε κάποιοι συνάδελφοι.
Δυστυχώς απ' ότι διάβασα για ΑΜΩ δεν παίρνουμε 25 ένσημα το μήνα, αλλά 1 ένσημο για κάθε καθημερινή ... οπότε μέχρι τις 21 Απρίλη βγαίνουν 115  :-\.


Να σε ρωτήσω σε είχαν πάρει για ΕΑΕΠ? η για τα κλασικά ολοήμερα; Πάντως εφόσων υπάρχει παραπάνω ώρες κενές να διαμαρτηρηθείς και να πάρεις τηλ και στο υπουργείο γιατί ουσιαστικά έπρεπε να σε πάρουν ακω σε αυτό το σχολείο εφόσων μπορεις να τι καλύψεις μόνη σου όλες τις ώρες.
Μέσω ΕΣΠΑ για ΕΑΕΠ .... δε μου φαίνεται όμως ότι αυτές οι έξτρα ώρες θα αντιστοιχούσαν σε μεα, πριν καλέσουν όλη τη Β' φάση θα έπρεπε να είχαν διαλέξει έναν ΑΚΩ (που θα μπορούσε να' ταν ένας ΑΚΩ με κουτάκι από μακρυά) και μετά να είχαν διαλέξει ΑΜΩ, σωστά; Τρέχα-γύρευε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:30 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2832 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 06:54:50 μμ »
Στη Δ' Αθήνας μας έδωσαν max 14 ώρες (κατά δήλωση τους, δε μπορώ να το ελέγξω). Το απαράδεκτο είναι ότι στο σχολείο που με έστειλαν (πρωινό όπου η μόνιμη συνάδερφος πήρε άδεια κύησης), έχει κενό 18 ώρες και αντί να πάρουν έναν ΑΚΩ δίνουν 14 ώρες σε εμένα και 4 σε έναν άλλο συνάδερφο (ο οποίος ασφαλώς τρέχει και αλλού). Απαράδεκτοι!!!

Απορίες off topic: ως ΑΜΩ είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε πλήρη εφημερία, από την προσευχή ως το σχόλασμα δηλαδή; Εγώ πάντως τους ξεκαθάρισα ότι δε δέχομαι σε καμία περίπτωση να κάτσω όλη μέρα (πρέπει οπωσδήποτε να φεύγω στις 14:00 just για οικογενειακούς λόγους), η διευθύντρια όμως μου το άφησε ανοικτό.....
Επίσης αναρωτιέμαι, αφού το επίδομα ανεργίας το χάνω που το χάνω, μήπως με συμφέρει τουλάχιστον να διεκδικήσω να αλλάξει το πρόγραμμα για να μην πηγαίνω κάθε μέρα, μπας και γλιτώσω λίγα από τις βενζίνες; Τι λέτε; Για το βιβλιάριο υγείας δε με νοιάζει, με ασφαλίζει και ο άντρας μου να γλιτώσω και από το ΙΚΑ, δεν θυμάμαι όμως τι άλλο μπορεί να χάσω έτσι.
Χριστίνα, αν νομίζεις πες μου να μεταφέρω τις απορίες αυτές αλλού.


Ας μην το χαλάσουμε εδώ, αφού έχουμε καταφέρει αισίως να φτάσουμε στις 200 σελίδες συζητώντας.
Χα, χα, απίστευτο, υπάρχει ελπίδα ενότητας στον κλάδο λες;

Λοιπόν απο έγγραφο της ΔΟΕ έχω βρει αυτό:

10.  Εφημερία ωρομίσθιων εκπαιδευτικών και αναπληρωτών μειωμένου ωραρίου
Οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί αμείβονται με ωριαία αποζημίωση, με βάση τις ώρες που διδάσκουν και μόνο γι' αυτές. Ως εκ τούτου η ανάθεση εφημερίας δεν προκύπτει από πουθενά και καλούμε τους συλλόγους διδασκόντων να μην αναθέτουν εφημερία στους ωρομίσθιους συναδέλφους.


Το κείμενο μιλάει για ωρομίσθιους αλλά ο τίτλος έχει μέσα και τους ΑΜΩ. Πέρυσι όσοι ΑΜΩ έρχονταν στο σχολείο μου δεν εφημέρευαν. Δεν ξέρω αν είχε να κάνει το οτι πήγαιναν και σε άλλα σχολεία. Πάντως ΔΕΝ το βρίσκω λογικό να εφημερεύετε και θα πρέπει να ρωτήσουμε και στη ΔΟΕ.

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2833 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 06:55:26 μμ »
Παράθεση
Μέσω ΕΣΠΑ για ΕΑΕΠ .... δε μου φαίνεται όμως ότι αυτές οι έξτρα ώρες θα αντιστοιχούσαν σε μεα, πριν καλέσουν όλη τη Β' φάση θα έπρεπε να είχαν διαλέξει έναν ΑΚΩ (που θα μπορούσε να' ταν ένας ΑΚΩ με κουτάκι από μακρυά) και μετά να είχαν διαλέξει ΑΜΩ, σωστά; Τρέχα-γύρευε....

Ναι έχεις δίκιο...  αλλά ο νόμος λέει αυτό

Παράθεση
Α.Προσωρινοί αναπληρωτές με πλήρες ωράριο προσλαμβάνονται αν για οποιαδήποτε αιτία απουσιάζουν από τα σχολεία εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και αν υπάρχουν άλλες έκτακτες ανάγκες λειτουργίας των σχολείων και οι ώρες διδασκαλίας και ασκήσεων στο ίδιο ή και σε άλλο σχολείο της ίδιας ή γειτονικής πόλης ή κωμόπολης είναι συνολικά πάνω από 16 προσλαμβάνονται σύμφωνα με την παρ.2 άρθρο 17 του νόμου Σ 1566/1985 προσωρινοί αναπληρωτές με πλήρες ωράριο (24 ώρες την εβδομάδα). Β. Αναπληρωτές με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας προσλαμβάνονται όταν οι κενές διδακτικές ώρες στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης ή περιοχής μετάθεσης είναι περισσότερες από τέσσερις και λιγότερες από δεκαέξι να καλύπτονται με προσωρινούς αναπληρωτές εκπαιδευτικούς με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας .

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι αποδοχές που καταβάλλονται στους προσωρινούς αναπληρωτές, οι

οποίοι προσλαμβάνονται με  μειωμένο ωράριο διδασκαλίας, καθώς και  ο χρόνος

υπηρεσίας τους  υπολογίζονται με κλάσμα που έχει αριθμητή τον αριθμό των εβδομαδιαίων

ωρών, για τις οποίες έχουν προσληφθεί και παρονομαστή το υποχρεωτικό ωράριο του

πρωτοδιόριστου εκπαιδευτικού (άρθρο 17, παρ. 4 του Ν. 1566/85).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 07:19:56 μμ από f_efi »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2834 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 07:06:28 μμ »
Δυστυχώς απ' ότι διάβασα για ΑΜΩ δεν παίρνουμε 25 ένσημα το μήνα, αλλά 1 ένσημο για κάθε καθημερινή ... οπότε μέχρι τις 21 Απρίλη βγαίνουν 115  :-\.
Πλάκα κάνεις... Ούτε ταμείο δεν θα μπούμε δηλαδή; Τραγικό...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2835 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 07:23:18 μμ »
Παράθεση
Μέσω ΕΣΠΑ για ΕΑΕΠ .... δε μου φαίνεται όμως ότι αυτές οι έξτρα ώρες θα αντιστοιχούσαν σε μεα, πριν καλέσουν όλη τη Β' φάση θα έπρεπε να είχαν διαλέξει έναν ΑΚΩ (που θα μπορούσε να' ταν ένας ΑΚΩ με κουτάκι από μακρυά) και μετά να είχαν διαλέξει ΑΜΩ, σωστά; Τρέχα-γύρευε....

Ναι έχεις δίκιο...  τι να πει κανείς..
Το σκέφτηκα λίγο, ακόμα και να κάνανε ΑΚΩ εμένα ή τον πρώτο της φάσης μου στην περιφέρεια, τότε τις τέσσερις ώρες θα τις αφαιρούσαν από τον άλλο συνάδερφο και θα έμενε με ψίχουλα ...... μη σου πω ότι δεν θα άφηναν ΑΚΩ μόνο με 18 και θα έψαχναν να του βρουν τις υπόλοιπες 6 στα μεσημεριανά, οπότε θα είχαμε μείον δέκα ώρες που θα τις αφαιρούσαν από όλους τους υπόλοιπους και θα έμεναν όλοι με ψίχουλα, ή δεν θα έδιναν τίποτα σε κάποιον ..... γενικά μου φαίνεται ότι δεν είναι να το κυνηγήσουμε πάλι εις βάρος κάποιων συναδέρφων θα βγει, αφού έγιναν οι κλήσεις έτσι τελείωσε, μεγάλη αδικία όμως :-[.

Λοιπόν απο έγγραφο της ΔΟΕ έχω βρει αυτό:

10.  Εφημερία ωρομίσθιων εκπαιδευτικών και αναπληρωτών μειωμένου ωραρίου
Οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί αμείβονται με ωριαία αποζημίωση, με βάση τις ώρες που διδάσκουν και μόνο γι' αυτές. Ως εκ τούτου η ανάθεση εφημερίας δεν προκύπτει από πουθενά και καλούμε τους συλλόγους διδασκόντων να μην αναθέτουν εφημερία στους ωρομίσθιους συναδέλφους.


Το κείμενο μιλάει για ωρομίσθιους αλλά ο τίτλος έχει μέσα και τους ΑΜΩ. Πέρυσι όσοι ΑΜΩ έρχονταν στο σχολείο μου δεν εφημέρευαν. Δεν ξέρω αν είχε να κάνει το οτι πήγαιναν και σε άλλα σχολεία. Πάντως ΔΕΝ το βρίσκω λογικό να εφημερεύετε και θα πρέπει να ρωτήσουμε και στη ΔΟΕ.
 
Ευχαριστώ Χριστίνα, μήπως μπορείς να μου πεις από ποιο έγγραφο είναι αυτό;
Υ.Γ. : Η πείρα μου λέει ότι για τέτοια πράγματα δε λέει να ρωτάς τις διευθύνσεις, συχνά θέλουν να βοηθάνε τα σχολεία και απαντάνε ότι να' ναι.... παλιά ωρομίσθια 12 ώρες, μου είχαν πει από γραφείο να εφημερεύω σε δύο σχολεία!

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2836 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 07:40:42 μμ »
http://dipe-a-athin.att.sch.gr/0609_Olohmero_Dhmotiko_2011.pdf

Εδω μέσα λέει για τις εφημερίες για τα ΕΑΕΠ, αναφέρει για τις ειδικότητες λοιπόν ότι κάνεις εφημερία ανάμεσα στις ώρες που έχεις μάθημα (εννοώ τα διαλείμματα)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 07:43:05 μμ από f_efi »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2837 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:06:14 μμ »
http://dipe-a-athin.att.sch.gr/0609_Olohmero_Dhmotiko_2011.pdf

Εδω μέσα λέει για τις εφημερίες για τα ΕΑΕΠ, αναφέρει για τις ειδικότητες λοιπόν ότι κάνεις εφημερία ανάμεσα στις ώρες που έχεις μάθημα (εννοώ τα διαλείμματα)
Ευχαριστώ πολύ, από ότι είδα όμως μιλάει για το μεσημεριανό, εγώ είμαι στο πρωινό.
Σίγουρα όμως θα φανεί χρήσιμο σε πολλούς συναδέρφους, και πάλι ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος KARDAMAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2838 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:24:05 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ανοίγετε ένα καινούριο θέμα σε σχέση με το ασφαλιστικό που σας ενδιαφέρει? Δεν το έχετε καταλάβει ότι είστε εκτός θέματος?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2839 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:29:52 μμ »
Επίσης αναρωτιέμαι, αφού το επίδομα ανεργίας το χάνω που το χάνω, μήπως με συμφέρει τουλάχιστον να διεκδικήσω να αλλάξει το πρόγραμμα για να μην πηγαίνω κάθε μέρα, μπας και γλιτώσω λίγα από τις βενζίνες; Τι λέτε; Για το βιβλιάριο υγείας δε με νοιάζει, με ασφαλίζει και ο άντρας μου να γλιτώσω και από το ΙΚΑ, δεν θυμάμαι όμως τι άλλο μπορεί να χάσω έτσι.
Αν έκανες πρόσληψη τη Δευτέρα ή την Τρίτη προλαβαίνεις οριακά να μπεις στο ταμείο αρκεί να απλώσεις τις ώρες σου σε όλες τις μέρες. Από τις 14 ή 15 του Νοέμβρη μέχρι τις 15 Απρίλη (οι δύο τελευταίοι μήνες δεν μετράνε) μπορείς να έχεις ακριβώς 5μήνες χ 25 ένσημα το μήνα = 125 ένσημα ακόμα και αν δεν έχεις ένσημα από πέρυσι ή απλώς αυτά δεν μετράνε όπως λένε κάποιοι συνάδελφοι.
Μήπως θα είναι καλό να ψάξετε τρόπο να κολλήσετε μερικά ένσημα για να φτάσετε τα 125, ώστε να καταφέρετε να βγείτε στο ταμείο ανεργίας οριακά; Ο τρόπος με τον οποίο μπορεί να γίνει αυτό περιγράφεται αναλυτικά εδώ:

http://www.pde.gr/index.php?topic=174.msg533064#msg533064

Αξίζει για 5 μήνες ταμείου ανεργίας, εκτός αν σας έχουν περισσέψει ήδη μήνες επιδότησης από το φετινό ταμείο,
τους οποίους θα μπορείτε να πάρετε ως συνέχεια επιδότησης του χρόνου!

Αποσυνδεδεμένος thCnd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2840 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:35:48 μμ »
Ναι όντως στους ΑΜΩ δεν ισχύουν τα 25 ένσημα ανά μήνα.Εγω πέρυσι δούλευα και τις 5 ημέρες και όταν περάστηκαν τα ένσημά μου στο ΙΚΑ είδα ότι ήταν γύρω στα 22 κάθε μήνα.

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2841 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:33:59 μμ »
Άρα πάει ημέρα δουλειάς έστω και μια ώρα και ένσημο.
Αν μια μέρα είναι αργία ή Χριστούγεννα και Πάσχα μπαίνουν ένσημα στους ΑΜΩ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 140
Σύνολο: 141

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.