*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1784753 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3668 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 06:49:37 μμ »
με αυτό τρόπο .....εκπαίδευση μέσω skype ....προτίθενται να καλύψουν τα κενά, για τους μαθητες της τεχνολογικης κατευθυνσης που δεν εχουν καθηγητες για τα πανελλαδικα εξεταζομενα μαθήματα....
ηδη ο μαθητης μας που δεν εχει διδαχθει ακομα ουτε σελιδα απο το μαθημα αναπτυξη εφαρμογων σε προγραμματιστικο περιβαλλον ξεκινα αυριο μαζι με αλλους μαθητες των νησιων που αναφερονται στην αποφαση μαθημα μεσω skype στο συγκεκριμενο μαθημα
κενα υπαρχουν....πιστωσεις δεν υπαρχουν ουτε πολιτικη βουληση να καλυφθουν
αναλαβατε δραση.. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:05 »

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3669 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 07:41:36 μμ »
Κρίμα και ντροπή
Στο Καστελλόριζο που γνωρίζω η αγανάκτηση ειναι διάχυτη .Το skype κολλάει
Κάνετε προσλήψεις  για την Αθμια δε λέμε ,αλλά ας κάνει μάθημα και να βολευτεί και ο μαθητής της Γ Λυκείου.
Ελεος πια ...
 Α, και για να μη ξεχνιόμαστε ...Που είναι οι τόσοι αποσπασμένοι  κε υπουργέ ???Θα επανέλθω...

Αποσυνδεδεμένος enas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3670 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 07:51:56 μμ »
Άντε να διδάξεις δομές επανάληψης, δισδιάστατους και υποπρογράμματα μέσω skype θα έχει πολύ πλάκα... το μόνο που λυπάμαι είναι τα καημένα τα παιδιά γιατί έκανα και εγώ σε δυσπρόστιτο και συγκεκριμένα στους Φούρνους και είχα 3 μαθητές μέσα στο τμήμα παιδια ψαράδων που γούσταραν να μάθουν για να αναζητήσουν μια θέση σε ΑΕΙ και ΤΕΙ ... τα παλιοτόμαρα στο υπουργείο δεν ντρέπονται λίγο ουσττττττττττττττ

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3671 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 08:20:06 μμ »
Άντε να διδάξεις δομές επανάληψης, δισδιάστατους και υποπρογράμματα μέσω skype θα έχει πολύ πλάκα... το μόνο που λυπάμαι είναι τα καημένα τα παιδιά γιατί έκανα και εγώ σε δυσπρόστιτο και συγκεκριμένα στους Φούρνους και είχα 3 μαθητές μέσα στο τμήμα παιδια ψαράδων που γούσταραν να μάθουν για να αναζητήσουν μια θέση σε ΑΕΙ και ΤΕΙ ... τα παλιοτόμαρα στο υπουργείο δεν ντρέπονται λίγο ουσττττττττττττττ

+++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:05 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3672 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 09:39:22 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?topic=25403.msg629105;topicseen#new
Η προετοιμασία για την επόμενη χρονιά στις δύσκολες γεωγραφικά περιοχές, το θέμα πλέον αφορά όλες τις ειδικότητες αθμιας και βθμιας

http://e-learning.ilei.sch.gr/aitisi/2012/moodle2012-13.pdf
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3673 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 11:16:06 μμ »
Η εθνική  μας ξεφτίλα
Να θέλουμε το Καστελλόριζο ,τους Φούρνους ,το Αγαθονήσι  και να τους ποτίζουμε φαρμάκι
Πως να διδάξει ρε σεις η συναδέλφισσα το μάθημα.Ολοι γνωρίζουν οτι το skype κολλάει και δεν προσφέρεται ...
Γελάνε όσοι γνωρίζουν ότι θα δώσουν έτσι τα παιδιά εξετάσεις .
Αλήθεια πιστεύουν ότι έτσι θα γίνει δουλειά ...?
Μπράβο στο συνάδελφο που δημοσίευσε το έγγραφο της Δ/θμιας

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3674 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:40:55 πμ »
Βρε παιδιά, είστε σίγουροι για την ποσόστωση στους αναπληρωτές; Αφού σκανάρεται με τη σειρά ο πίνακας με βάση τις επιλογές μας. Είναι δυνατόν π.χ. να είμαι 10ος ΠΕ20 και να έχω δηλώσει Α'θεσ/νίκης και να πάρουν τον 11ο στον πίνακα ΠΕ19 που επίσης έχει δηλώσει Α'θεσ/νίκης, επειδή υπάρχει ποσόστωση; Έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται. Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3675 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 01:17:32 πμ »
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος... Θυμάμαι πέρσι και πρόπερσι, που επειδή υπήρχε απόκλιση στους τελευταίους προσληφθέντες ΠΕ19 και 20, κάποιοι έγραφαν ότι οφείλεται στην ποσόστωση στις προσλήψεις. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3676 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:00:56 πμ »
Βλέπαμε να παίρνουν άτομα κάτω από εμάς ενώ είχαμε τικάρει το κουτάκι (πρόπερσι αυτά, τη χρονιά των παχιών αγελάδων). Με λίγα λόγια να μας έχουν προσπεράσει. Ε λόγω της ποσόστωσης είχε γίνει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3677 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 09:08:51 πμ »
Βρε παιδιά, είστε σίγουροι για την ποσόστωση στους αναπληρωτές; Αφού σκανάρεται με τη σειρά ο πίνακας με βάση τις επιλογές μας. Είναι δυνατόν π.χ. να είμαι 10ος ΠΕ20 και να έχω δηλώσει Α'θεσ/νίκης και να πάρουν τον 11ο στον πίνακα ΠΕ19 που επίσης έχει δηλώσει Α'θεσ/νίκης, επειδή υπάρχει ποσόστωση; Έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται. Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

Η τοποθέτηση στις περιοχές γίνεται με βάση τη σειρά στον πίνακα, η ποσόστωση έχει να κάνει με τον αριθμό των προσληφθέντων. Δηλαδή αν καλή ώρα προσλάβει 25 άτομα τότε αυτά θα είναι 15 ΠΕ19 και 10 ΠΕ20. Η ποσόστωση δηλαδή καθορίζει το αν προσληφθείς ή όχι, το που θα προσληφθείς το καθορίζει η σειρά στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος vasw_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3678 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 11:44:38 πμ »
Βρε παιδιά, είστε σίγουροι για την ποσόστωση στους αναπληρωτές; Αφού σκανάρεται με τη σειρά ο πίνακας με βάση τις επιλογές μας. Είναι δυνατόν π.χ. να είμαι 10ος ΠΕ20 και να έχω δηλώσει Α'θεσ/νίκης και να πάρουν τον 11ο στον πίνακα ΠΕ19 που επίσης έχει δηλώσει Α'θεσ/νίκης, επειδή υπάρχει ποσόστωση; Έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται. Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

Η τοποθέτηση στις περιοχές γίνεται με βάση τη σειρά στον πίνακα, η ποσόστωση έχει να κάνει με τον αριθμό των προσληφθέντων. Δηλαδή αν καλή ώρα προσλάβει 25 άτομα τότε αυτά θα είναι 15 ΠΕ19 και 10 ΠΕ20. Η ποσόστωση δηλαδή καθορίζει το αν προσληφθείς ή όχι, το που θα προσληφθείς το καθορίζει η σειρά στον πίνακα.

Καλημέρα, κι όμως γίνεται.
Αν δείτε τη ροή των προσλήψεων κάποια στιγμή παίρνει μόνο ΠΕ20 από τη θέση 400κάτι μέχρι την 620 περίπου. Μετά συνεχίζει με ΠΕ19 που βρίσκονται ανάμεσα στο 400-550. Αυτοί οι ΠΕ20 προηγήθηκαν και στις τοποθετήσεις. Το ξέρω γιατί πήγα στην τελευταία μου επιλογή καθώς στις υπόλοιπες πήγαν άτομα ΠΕ20 που βρίσκονται κάτω από μένα στον πίνακα αλλά για κάποιο λόγο προσλήφθηκαν πριν από μένα  ???
Τέλοσπάντων, απλά δεν καταλαβαίνω την λογική. Νόμιζα κι εγώ ότι η ποσόστωση καθορίζει το αν θα δουλέψεις και όχι το που. Και δεν ξέρω αν μπορώ και να κάνω κάτι...

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3679 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:30:10 μμ »
Επειδή και εμένα έγινε το περίεργο να πάρουν κάποιο άλλο στη θέση που θεωρητικά ήταν δικιά μου, πήρα στο υπουργείο και μου εξήγησαν ακριβώς τι έγινε. Σε κάθε πρόσληψη γίνετε το εξής: Υπάρχει ποσόστωση 80% για μη τρίτεκνους και 20% για τρίτεκνους. Οπότε δηλαδή η φάση χωρίζεται σε 2 φάσεις ξεχωριστές. Αρχικά δηλαδή τρέχει ο πίνακας για τους μη τρίκτεκνους με ποσοστώσεις 60% ΑΕΙ και 40% ΤΕΙ. Έπειτα ο πίνακας τρέχει για τρίτεκνους και στον πίνακα με προϋπηρεσία και έπειτα στον χωρίς προϋπηρεσία πάλι με ποσόστωση 60% ΑΕΙ και 40% ΤΕΙ. Αν δεν βρει τρίτεκνους ή τρίτεκνους που να θέλουν τις περιοχές που υπάρχουν ξανατρέχει απο την αρχή και πέρνει τους υπόλοιπους. Οπότε μην κοιτάτε μόνο την ποσόστωση γενικά αλλά και σε επιμέρους. Έτσι μου είπαν στο υπουργείο.
Τώρα τι είναι δίκαιο και τι μη δεν νομίζω να βρούμε άκρη. Αν ήμασταν άλλη κατηγορία χωρίς ποσοστώσεις 60-40 δεν θα γινόταν το μπάχαλο που έγινε σε αυτήν την φάση.

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3680 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 04:43:14 μμ »
εγώ τώρα θα ρωτήσω κάτι άλλο...
Τις τελευταίες μέρες είχε γίνει έντονη συζήτηση για έναν από τους αναπληρωτές της Σιβιτανιδείου,. και μάλιστα ειπώθηκαν πολύ σημαντικά στοιχεία τα οποία πρέπει να ερευνηθούν.. γιατί άραγε μεταφέρθηκε ολόκληρο το θέμα από τους αναπληρωτές Πληροφορικής που μπαίνει ένα σωρό κόσμος,  σε υποενότητα Τεχνική εκπαίδευση της υποενότητας Ειδικές δομές εκπαίδευσης που προφανώς και κανείς δεν θα κάτσει να ψάξει εκεί (πόσοι από μας άραγε όχι έχουν ανοίξει αλλά γνωρίζουν οτι υπάρχουν αυτές οι υποενότητες;;;)

Δηλαδή ακούστηκαν 2 σοβαρά πράγματα και κατευθείαν να το καλύψουμε κι εδώ όσο γίνεται;;

Όποιος ψάχνει μαθαίνει πάντως και θα βγούνε πολλά στη φόρα! Όπως το γεγονός οτι μαθήματα πληροφορικής τα διδάσκουν εκεί μέσα "οικονομολόγοι" (ούτε καν).. 

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3681 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 04:51:56 μμ »
H μετακίνηση έγινε για τον απλό λόγο ότι η Σιβιτανίδειος δεν έχει πλέον Γενικό Λύκειο παρά μόνο ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ και σαν πίνακας υπάρχει πλέον στην Τεχνική εκπαίδευση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.