*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1786362 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4746 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 07:54:43 μμ »
Σας θυμίζω ότι σύμφωνα με τις δηλώσεις του υπουργείου κάποια κενά δε θα καλυφθούν.
Βάζω στοίχημα ότι είμαστε το νούμερο ένα στην επιλογή του υπουργείου για τα ακάλυπτα και εννοώ φυσικά για τα κενά στη Β/θμια όπου δε δημιουργείται πρόβλημα με την αποχώρηση των μαθητών.
Τσιμπήσαμε το δόλωμα με την επαναφορά της ΑΕΠΠ στις πανελλαδικές και τη Β ανάθεση των μαθηματικών στο γυμνάσιο, οπότε να μην έχουμε και πολλές απαιτήσεις.
Μακάρι να διαψευσθώ.
Σχόλιο: Αν και συμφωνώ με τα περί αδικίας στις προσλήψεις, παραθέτω τα παρακάτω γνωμικά:
1ον: Μια αδικία από την οποία κερδίζουμε εμείς, ονομάζεται τύχη. Μια αδικία από την οποία επωφελείται κάποιος άλλος, ονομάζεται σκάνδαλο.
2ον: Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση γίνεται καθήκον.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:10:32 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4747 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 08:03:51 μμ »
Πήραν και στη Βθμια απο οτι είδα τώρα.

Χριστινα..υπαρχει κατι νεοτερο για β φαση ειδικη αγωγη

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4748 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 08:17:32 μμ »
Σας θυμίζω ότι σύμφωνα με τις δηλώσεις του υπουργείου κάποια κενά δε θα καλυφθούν.
Βάζω στοίχημα ότι είμαστε το νούμερο ένα στην επιλογή του υπουργείου για τα ακάλυπτα και εννοώ φυσικά για τα κενά στη Β/θμια όπου δε δημιουργείται πρόβλημα με την αποχώρηση των μαθητών.

Τσιμπήσαμε το δόλωμα με την επαναφορά της ΑΕΠΠ στις πανελλαδικές και τη Β ανάθεση των μαθηματικών στο γυμνάσιο, οπότε να μην έχουμε και πολλές απαιτήσεις.
Μακάρι να διαψευσθώ.
Σχόλιο: Αν και συμφωνώ με τα περί αδικίας στις προσλήψεις, παραθέτω τα παρακάτω γνωμικά:
1ον: Μια αδικία από την οποία κερδίζουμε εμείς, ονομάζεται τύχη. Μια αδικία από την οποία επωφελείται κάποιος άλλος, ονομάζεται σκάνδαλο.
2ον: Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση γίνεται καθήκον.


κοίταξε, πέρυσι μέχρι και Δεκέμβρη κάναν ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ στη Βθμια οι μόνιμοι (ΠΕ19-20) και με αρκετές ώρες μάλιστα.
θα μου πεις το υπουργείο δεν έστελνε αναπληρωτές.....

τα συμπεράσματα δικά σας......................................

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4749 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 01:02:37 μμ »
η ΑΔΙΚΙΑ στο μεγαλείο της. Ευχαριστούμε για τον πίνακα....

αααα για να καταλάβω:
το κουτάκι για τους ΠΕ19 (βλέπε ΑΕΙ) έφτασε μέχρι το 503 ενω το κουτάκι για τους ΠΕ20 (βλέπε ΤΕΙ) έφτασε μέχρι το 336 ? ? ? !  ! !  ! !  ! !  ! ! ! !  !

Παρακαλώ, ευχαρίστησις μου... Αυτό είναι θέμα του ποιοι κάνουν δήλωση κάθε χρόνο και ποιοι καταλαμβάνουν τις πρώτες θέσεις στον πίνακα. Μέχρι πέρσι τις πρώτες θέσεις τις καταλάμβαναν ΠΕ19 (ή να το πω αλλιώς οι περισσότεροι στις πρώτες θέσεις του πίνακα ήταν ΠΕ19), οπότε λόγω της ποσόστωσης 60-40 (άλλη μεγάλη βλακεία που συντηρείται για ακατανόητους λόγους), μέχρι πέρσι γινόταν το αντίθετο. Φέτος άλλαξαν οι συσχετισμοί φαίνεται και φτάνει πιο κάτω για τους ΠΕ19. Είναι φυσικά και θέμα δηλώσεων. Μπορεί οι ΠΕ19 να είναι πιο εκλεκτικοί στις δηλώσεις τους, αυτοί των πρώτων θέσεων. Είναι και μεγαλύτερο το ποσοστό των ΠΕ19 στην ποσόστωση... Γενικά κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτή η βλακεία με την ποσόστωση ή να φτιάξουν 2 διαφορετικούς πίνακες, έναν για ΠΕ19 και έναν για ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:10:32 »

Αποσυνδεδεμένος opap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4750 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 09:30:22 πμ »
Εναν αναπληρωτή για χαλκιδική παιδιά, επειγόντως !!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4751 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 10:48:57 μμ »
Εναν αναπληρωτή για χαλκιδική παιδιά, επειγόντως !!!!

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article-wide/180512/oratos-o-kindynos-gia-ekpaideftika-kena-olh-th-sho.html

τελικά τα κενά μας στη Βθμια είναι ΜΟΝΟ 43 ? ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος ThanosX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4752 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 12:38:51 πμ »
Και με φίλη μου είπε ότι και στο νησί Χάλκη δεν έχουν πληροφορικό αναπληρωτή ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4753 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 09:22:34 πμ »
Και με φίλη μου είπε ότι και στο νησί Χάλκη δεν έχουν πληροφορικό αναπληρωτή ακόμη.

Πρόπερσι ήμουν στη Χάλκη. Πήγε και στο νησί στον αγιασμό ο υπουργός, τρομάρα του... Ήταν η σύμβουλος πληροφορικής εκεί και έκανε τηλεδιάσκεψη και το άρθρο έδινε την εντύπωση ότι αυτή ήταν η πληροφορικός του σχολείου, δεν ανέφερε πουθενά ότι είναι σύμβουλος. Πάντως στην 1η φάση που πήραν αρκετούς Δ' Δωδεκανήσου, δεν υπήρχε σαν επιλογή για δήλωση η Χάλκη και υπέθεσα ότι έχουν στείλει. Μάλλον επειδή δεν υπάρχει τεχνολογική κατεύθυνση στη Γ' Λυκείου, αποφάσισαν να μην το καλύψουν καθόλου. Να σημειώσω ότι έκανα μάθημα σε γυμνάσιο και λύκειο και ήμουν και με διάθεση και στο δημοτικό

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4754 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 10:26:26 πμ »
Πρόπερσι ήμουν στη Χάλκη. Πήγε και στο νησί στον αγιασμό ο υπουργός, τρομάρα του... Ήταν η σύμβουλος πληροφορικής εκεί και έκανε τηλεδιάσκεψη και το άρθρο έδινε την εντύπωση ότι αυτή ήταν η πληροφορικός του σχολείου, δεν ανέφερε πουθενά ότι είναι σύμβουλος. Πάντως στην 1η φάση που πήραν αρκετούς Δ' Δωδεκανήσου, δεν υπήρχε σαν επιλογή για δήλωση η Χάλκη και υπέθεσα ότι έχουν στείλει. Μάλλον επειδή δεν υπάρχει τεχνολογική κατεύθυνση στη Γ' Λυκείου, αποφάσισαν να μην το καλύψουν καθόλου. Να σημειώσω ότι έκανα μάθημα σε γυμνάσιο και λύκειο και ήμουν και με διάθεση και στο δημοτικό

έχουμε δει και τους συμβούλους, συγκεκριμένα της πληροφορικής τι ''κομμάτια" είναι, αλλά τέλος πάντων πρωί πρωί.....

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4755 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 10:55:28 πμ »
Και με φίλη μου είπε ότι και στο νησί Χάλκη δεν έχουν πληροφορικό αναπληρωτή ακόμη.
Στη χαλκη στελνουν με μειωμενο ωραριο πολυ πιο μετα. Με καλεσαν πέρυσι και δεν ειχα παει. Μπορει το ιδιο να κανουν και φετος.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4756 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 11:13:21 πμ »
μειωμένο χάλκη? ειναι δυνατον? ποιος θα πήγαινε? και οταν λες μετά να υποθέσω απο Φλεβάρη και έπειτα....
τραγικοί ειναι, περυσι έστελναν κόσμο μέχρι και Απρίλη.....

η ποινή είναι μέχρι και Γενάρη???
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2014, 11:16:26 πμ από dimitraj »

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4757 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 11:23:14 πμ »
Ναι μετα τον Φεβρουάριο. Το κενο εμεινε για ολη τη περσινή χρονια και δε καληφθηκε τελικα. Εγω τοποθετηθηκα αλλου τελικα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4758 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 12:00:45 πμ »
Ναι μετα τον Φεβρουάριο. Το κενο εμεινε για ολη τη περσινή χρονια και δε καληφθηκε τελικα. Εγω τοποθετηθηκα αλλου τελικα.

Εγώ ξέρω ότι είχαν πληροφορικό πέρσι... Ότι άργησε να πάει άργησε, αλλά είχαν. Μια κοπέλα. Δε θυμάμαι αν ήταν αναπληρώτρια ή μόνιμη. Αλλά πήγε πριν τα Χριστούγεννα από όσο θυμάμαι.

Εγώ ήμουν πλήρους ωραρίου αλλά με διάθεση και στο δημοτικό του νησιού. Ντάξει οι 23 ώρες δε συμπληρώνονται με τίποτα αλλά είναι αναμενόμενο. Αν πάντως δεν υπάρχει τεχνολογική κατεύθυνση είναι δύσκολο οι ώρες να δικαιολογήσουν πλήρους ωραρίου...Και φέτος δεν πρέπει να υπάρχει ούτε στη Β' ούτε στη Γ΄...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2014, 12:02:57 πμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4759 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 01:59:06 πμ »
Εμενα με καλεσανε 15 Φεβρουαρίου και με στειλανε Χάλκη. Τελικα αλλαξε η τοποθετηση και πηγα σε αλλο νησι των δωδεκανησων. Για 12 ωρες κενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.