*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775472 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #714 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:03:11 μμ »
Με την ολοκλήρωση των επιμορφωτικών δράσεων του Ψηφιακού Σχολείου αναμένεται να δημιουργηθεί μια μεγάλη βάση κατάλληλα καταρτισμένων εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι θα είναι σε θέση να υποστηρίξουν αποτελεσματικά το νέο Π.Σ. για τις ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο, ήτοι
1. Πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την επιμόρφωση ΤΠΕ Β’ επιπέδου
2. Επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, οι οποίοι θα μπορούν επίσης να έχουν το ρόλο του συντονιστή ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο

Ποιος το ειπε αυτο? Ειναι επισημο??


http://digitalschool.minedu.gov.gr/info/newps/%ce%a0%ce%bb%ce%b7%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%ae%20%ce%ba%ce%b1%ce%b9%20%ce%9d%ce%ad%ce%b5%cf%82%20%ce%a4%ce%b5%cf%87%ce%bd%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82/%ce%a4%ce%a0%ce%95%20%ce%a0%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%ae%20%ce%a0%cf%81%cf%89%cf%84%ce%bf%ce%b2%ce%ac%ce%b8%ce%bc%ce%b9%ce%b1.pdf



σελίδα 26

Άντε να κάνουν ότι είναι να κάνουν γιατί δε μας βλέπω καλά




Και να δω πως ο πιστοποιημένος εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας θα διδάξει στην Ε και ΣΤ αυτά που αναγράφονται στο συγκεκριμένο έγγραφο. ειδικά στις σελίδες 62 και 74.

Εδώ με τις αλλαγές που έχουν κάνει στα βιβλία δυσκολεύονται να επιλύσουν τις ασκήσεις των μαθηματικών, θα διδάξουν αλγόριθμους κλπ; Και από την άλλη δε, βγάζουν την Πληροφορική από τη Δευτεροβάθμια και θέλουν να κάνουν τους μαθητές Δημοτικού μικρούς  Αϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:06 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #715 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:04:23 μμ »
Με την ολοκλήρωση των επιμορφωτικών δράσεων του Ψηφιακού Σχολείου αναμένεται να δημιουργηθεί μια μεγάλη βάση κατάλληλα καταρτισμένων εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι θα είναι σε θέση να υποστηρίξουν αποτελεσματικά το νέο Π.Σ. για τις ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο, ήτοι
1. Πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την επιμόρφωση ΤΠΕ Β’ επιπέδου
2. Επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, οι οποίοι θα μπορούν επίσης να έχουν το ρόλο του συντονιστή ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο

Ποιος το ειπε αυτο? Ειναι επισημο??


http://digitalschool.minedu.gov.gr/info/newps/%ce%a0%ce%bb%ce%b7%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%ae%20%ce%ba%ce%b1%ce%b9%20%ce%9d%ce%ad%ce%b5%cf%82%20%ce%a4%ce%b5%cf%87%ce%bd%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82/%ce%a4%ce%a0%ce%95%20%ce%a0%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%ae%20%ce%a0%cf%81%cf%89%cf%84%ce%bf%ce%b2%ce%ac%ce%b8%ce%bc%ce%b9%ce%b1.pdf



σελίδα 26

Άντε να κάνουν ότι είναι να κάνουν γιατί δε μας βλέπω καλά
Όλα τα περιμένεις από ένα υπουργείο που το μόνο που το ενδιαφέρει είναι το "οικονομικό κόστος" και αδιαφορεί πλήρως για την ποιότητα των σπουδών των μαθητών...

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #716 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:06:22 μμ »
εγω λεω να κινηθουμε νομικα μεσω ευρωπαικων δικαστηριων για ολα τα θεματα που εχουμε διαφορετικα δεν θα κερδισουμε τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #717 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:09:23 μμ »
Σχειτκά με το κουτάκι εξαρτάται όπως προανέφερε η solero τι προτεραιότητες έχει ο καθένας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:59:55 μμ από ekalaitz »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:06 »

Αποσυνδεδεμένος annadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #718 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:09:38 μμ »
εγω λεω να κινηθουμε νομικα μεσω ευρωπαικων δικαστηριων για ολα τα θεματα που εχουμε διαφορετικα δεν θα κερδισουμε τιποτα.

Ναι, σίγουρα. Μαζί με τις περικοπές που κάνουν να βάζουμε και κάτι ακόμα στην άκρη για να κινηθούμε δικαστικά εναντίον τους. Εκεί ποντάρουν...ότι στο τέλος δε θα έχουμε να φάμε...οπότε θα πούμε και ευχαριστώ αν μας δώσουν και εμάς λίγες ωρίτσες...

Αποσυνδεδεμένος annadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #719 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:14:10 μμ »
Βρε με αυτό το κουτάκι. Εξαρτάται όπως προανέφερε η solero τι προτεραιότητες έχει ο καθένας. Και δεν μπορώ να ακούω εξυπνάδες ότι δε σας φτάνουν τα λεφτά , έλεος. Εμένα μια χαρά μου φτάναν τα λεφτά 2 χρόνια μακρια απο το σπίτι και μέχρι που αποταμίευση κιόλας. Στην τελική εγώ γουστάρω να έχω το χώρο μου και να τα βγάζω πέρα τσίμα τσίμα, δε γουστάρω να μένω με τη μαμά και το μπαμπά όπως κάποιοι άλλοι. Ειναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων.

Μην το βλέπεις έτσι. Δεν μένουν όλοι με τους δικούς τους και δεν θέλουν όλοι να τα βγάζουν πέρα τσίμα τσίμα. Και βέβαια ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του και ελπίζει για κάτι καλύτερο. Με αυτό το σκεπτικό εγώ τουλάχιστον δε δήλωσα αναπληρώτρια σε άλλες περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #720 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:14:47 μμ »
εδω ρε οι stagers δικαιωθηκαν. Το εννοω οτι πρεπει να κινηθουμε νομικα διοτι το χασαμε το παιχνιδι.


Ακομη και γιαυτο που εγραψε για τουσ πιστοποιημενουσ δασκαλους δεν πρεπει να μεινει ετσι...

Προτεινω να οργανωθουμε και να ξεκινησουμε αμεσα να διεκδικουμε αυτα που μας ανηκουν.


Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #721 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:22:07 μμ »
miler συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πρέπει όσο είναι ακόμη καιρός να οργανωθούμε και να διεκδικήσουμε όσα μας κλέβουν.
Πράγματι, πολλοί έχουν καταφέρει πολλά και κάποιες φορές σε βάρος άλλων κλάδων. Τι περιμένουμε άραγε; Να βγουν μήπως οι θέσεις και να ησυχάσουμε για μια ακόμα χρονιά;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #722 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:24:54 μμ »
το εννοω αυτο που λεω, ας ξεκινησουμε με καποιον τροπο.
Πρεπει να γινει η αρχη απο εμας που μας αφορα αμεσα .

Ας ψαξουμε καποιον δικηγορο να ρωτησουμε 5 πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος evasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #723 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:32:37 μμ »
Βρε με αυτό το κουτάκι. Εξαρτάται όπως προανέφερε η solero τι προτεραιότητες έχει ο καθένας. Και δεν μπορώ να ακούω εξυπνάδες ότι δε σας φτάνουν τα λεφτά , έλεος. Εμένα μια χαρά μου φτάναν τα λεφτά 2 χρόνια μακρια απο το σπίτι και μέχρι που αποταμίευση κιόλας. Στην τελική εγώ γουστάρω να έχω το χώρο μου και να τα βγάζω πέρα τσίμα τσίμα, δε γουστάρω να μένω με τη μαμά και το μπαμπά όπως κάποιοι άλλοι. Ειναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων.

Μην το βλέπεις έτσι. Δεν μένουν όλοι με τους δικούς τους και δεν θέλουν όλοι να τα βγάζουν πέρα τσίμα τσίμα. Και βέβαια ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του και ελπίζει για κάτι καλύτερο. Με αυτό το σκεπτικό εγώ τουλάχιστον δε δήλωσα αναπληρώτρια σε άλλες περιοχές.

Συμφωνώ...ο καθένας παίρνει αποφάσεις στη ζωή του ανάλογα με τις προσωπικές του καταστάσεις, τα δικά του συν και πλην... γι΄αυτό καμία απόφαση δεν είναι λάθος ή σωστή... όλα είναι υποκειμενικά. Τι βιώνεις, τι προσόντα έχεις, τι ονειρεύεσαι, τι ελπίζεις. Προσωπικά μιλώντας, άφησα τον ιδιωτικό τομέα για να πάω ΑΚΩ και βλέπω ότι φέτος τα δεδομένα αλλάζουν... αν δω ότι η φετινή μου θέση δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου θα προσπαθήσω να επανένταχθώ στον ιδιωτικό τομέα (μέχρι πέρυσι τουλάχιστον τα δεδομένα ήταν πιο αξιοπρεπή) απ' την εκπαίδευση. Προτιμώ λοιπόν να μείνω στο αστικό κέντρο και να κυνηγήσω την επανένταξή μου. Αν, ωστόσο, κάποιος δε μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του σε ρόλο π.χ. προγραμματιστή ή τεχνικού, φυσικά και είναι σώφρον να δηλώσει τα πάντα και παντού.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #724 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:33:04 μμ »
Η ΕΠΕ από όσο γνωρίζω παλεύει για τα δικαιώματα μας σαν κλάδος. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει συντονισμός των ενεργειών.
Μέχρι τώρα ποτέ δεν έχει συζητηθεί το θέμα μας στα σχολεία και δεν έχουν γίνει οργανωμένες διαμαρτυρίες ή κλαδικές διεκδικήσεις που να γνωστοποιούν το ζήτημα παρά έξω!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #725 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:37:07 μμ »
καιρος να οργανωθουμε καπως.
Ας δωσουνε μια λυση τα παλαιοτερα μελη

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #726 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:46:02 μμ »
Ανακοίνωση Προσωρινών Τοποθετήσεων Εκπαιδευτικών Κλάδου ΠΕ19 – ΠΕ20

http://dipe.chal.sch.gr/

Καλύφθηκαν όλα τα ΕΑΕΠ και σχεδόν όλα τα κλασσικά!Άντε να υπάρχουν μόνο για 2 ΑΜΩ εκεί!Αν και βλέπω δύο άτομα που δεν έχουν τοποθετηθεί πουθενά...δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό!

Αποσυνδεδεμένος geokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #727 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:50:19 μμ »
Το ίδιο έμαθα και σήμερα για τον νομό Τρικάλων. 17 περίπου διαθέσεις στην Αθμια που καλύπτουν σχεδόν όλα τα κενά. είναι ενδεικτικό της κατάστασης και στους άλλους νομούς πιστεύω..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.