*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775503 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #742 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:14:33 μμ »
και για ακω βρε παιδια σιγουρα θα χρειαστει 200 ατομα και

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:42:13 »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #743 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:22:46 μμ »
Σου φαίνεται δηλαδή πολύ απίθανο απλά να απολύσει τους υπεράριθμους ε; Νομίζουμε όλοι ότι αυτό είναι μακρυά;;

 Συνάδελφε... Αν θυμάμαι καλά είσαι αυτός ο οποίος πέρυσι μας διαβεβαίωνες ότι η πληροφορική θα φύγει εντελώς από τα γυμνάσια και τα Λύκεια και θα μείνει μόνο στα δημοτικά... Έλεγες μάλιστα πως είχες αποκλειστικές πληροφορίες τις οποίες σου είχαν μεταφέρει μέσα από το υπουργείο από το προηγούμενο καλοκαίρι σχετικά με την οριζόντια ενσωμάτωση της πληροφορικής και κατ' επέκταση την κατάργηση του μαθήματος ως ξεχωριστού γνωστικού αντικειμένου. Τότε εγώ και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι λέγαμε ότι δεν χρειάζεται να μας πιάνει πανικός καθώς το σχέδιο που είχε διαρρεύσει ήταν απλώς η πρόταση μιας επιτροπής και όχι η επίσημη άποψη του υπουργείου... Προφανώς και ο κλάδος αντέδρασε και καλά έκανε σε αυτές τις διαρροές αλλά το να υποστηρίζει κάποιος (όπως εσύ) με απόλυτη βεβαιότητα ότι έρχεται η καταστροφή δεν βοηθάει...

   Φέτος, ένα χρόνο μετά, μπορεί κάποιος να διαπιστώσει ότι οι αλλαγές που έγιναν στα σχολικά προγράμματα ήταν στην πλειοψηφία τους θετικές.

-   Στο ενιαίο λύκειο χάσαμε την Α λυκείου αλλά οι ώρες αυξήθηκαν από 14 σε 16 ενώ οι ώρες των υποχρεωτικών μαθημάτων αυξήθηκαν από 2 σε 9.
-  Στο επαγγελματικό λύκειο κερδίσαμε 3 ώρες στην Α λυκείου και απ' ότι φαίνεται μπαίνει και τέταρτη τάξη η οποία θα μας βοηθήσει πολύ...
-  Στο γυμνάσιο μπαίνει δεύτερη ώρα πληροφορικής έστω και σταδιακά και θα υπάρχει πιστοποίηση γνώσεων υπολογιστή μέσα στο σχολείο μέχρι την Γ γυμνασίου.
- Με την είσοδο της πληροφορικής στο πρωινό πρόγραμμα των δημοτικών ο αριθμός των αναπληρωτών στην πληροφορική αυξήθηκε από 10 που είχαμε πρόπερσι σε 1952 πέρυσι (μαζί με τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου) καθιστώντας την ειδικότητά μας την δεύτερη ειδικότητα σε αριθμό αναπληρωτών μετά με τους δασκάλους. Ας ελπίσουμε ότι το υπουργείο θα τηρήσει την υπόσχεση του και θα ιδρύσει οργανικές θέσεις πληροφορικής τα επόμενα έτη.

Όλα αυτά δεν σημαίνουν προφανώς ότι λύθηκαν όλα μας τα προβλήματα ή ότι δεν πρέπει να αντιδρούμε και να πιέζουμε όπου θεωρούμε ότι αδικούμαστε. Είναι γνωστό άλλωστε ότι οι διορισμοί πέρυσι ήταν ελάχιστοι ενώ φέτος ήταν μηδενικοί. Το να σπέρνουμε όμως τον πανικό και την καταστροφή δεν βοηθάει σε τίποτα...Ας αντιμετωπίσουμε τα πράγματα με ψυχραιμία χωρίς να καταστροφολογούμε ούτε και να ωραιοποιούμε καταστάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:33:29 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #744 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:28:02 μμ »
Εντάξει, για ΑΚΩ, αφού υφίσταται αυτή η κατάσταση με τους μόνιμους, καταλαβαίνω ότι δεν θα πάρουν τόσους πολλούς όπως πέρσι. Αλλά αυτά που διαβάζω εδώ είναι ότι καλύπτονται ΟΛΑ τα κενά με μόνιμους. Έξι χρόνια είμαι ωρομίσθιος - αναπληρωτής, τέτοια κατάσταση απαισιοδοξίας δεν έχω ξανασυναντήσει.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #745 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:43:06 μμ »
Εντάξει, για ΑΚΩ, αφού υφίσταται αυτή η κατάσταση με τους μόνιμους, καταλαβαίνω ότι δεν θα πάρουν τόσους πολλούς όπως πέρσι. Αλλά αυτά που διαβάζω εδώ είναι ότι καλύπτονται ΟΛΑ τα κενά με μόνιμους. Έξι χρόνια είμαι ωρομίσθιος - αναπληρωτής, τέτοια κατάσταση απαισιοδοξίας δεν έχω ξανασυναντήσει.

Αυτό συμβαίνει και λόγω της μεγάλης καθυστέρησης. Τα νεύρα είναι τεντωμένα και κάθε μέρα βγαίνει και κάθε καινούργιο και μάλιστα αρνητικό και γι αυτό παρατηρείς αυτή την απαισιοδοξία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:42:13 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #746 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:45:37 μμ »
Σου φαίνεται δηλαδή πολύ απίθανο απλά να απολύσει τους υπεράριθμους ε; Νομίζουμε όλοι ότι αυτό είναι μακρυά;;

 Συνάδελφε... Αν θυμάμαι καλά είσαι αυτός ο οποίος πέρυσι μας διαβεβαίωνες ότι η πληροφορική θα φύγει εντελώς από τα γυμνάσια και τα Λύκεια και θα μείνει μόνο στα δημοτικά... Έλεγες μάλιστα πως είχες αποκλειστικές πληροφορίες τις οποίες σου είχαν μεταφέρει μέσα από το υπουργείο από το προηγούμενο καλοκαίρι σχετικά με την οριζόντια ενσωμάτωση της πληροφορικής και κατ' επέκταση την κατάργηση του μαθήματος ως ξεχωριστού γνωστικού αντικειμένου. Τότε εγώ και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι λέγαμε ότι δεν χρειάζεται να μας πιάνει πανικός καθώς το σχέδιο που είχε διαρρεύσει ήταν απλώς η πρόταση μιας επιτροπής και όχι η επίσημη άποψη του υπουργείου... Προφανώς και ο κλάδος αντέδρασε και καλά έκανε σε αυτές τις διαρροές αλλά το να υποστηρίζει κάποιος (όπως εσύ) με απόλυτη βεβαιότητα ότι έρχεται η καταστροφή δεν βοηθάει...

   Φέτος, ένα χρόνο μετά, μπορεί κάποιος να διαπιστώσει ότι οι αλλαγές που έγιναν στα σχολικά προγράμματα ήταν στην πλειοψηφία τους θετικές.

-   Στο ενιαίο λύκειο χάσαμε την Α λυκείου αλλά οι ώρες αυξήθηκαν από 14 σε 16 ενώ οι ώρες των υποχρεωτικών μαθημάτων αυξήθηκαν από 2 σε 9.
-  Στο επαγγελματικό λύκειο κερδίσαμε 3 ώρες στην Α λυκείου και απ' ότι φαίνεται μπαίνει και τέταρτη τάξη η οποία θα μας βοηθήσει πολύ...
-  Στο γυμνάσιο μπαίνει δεύτερη ώρα πληροφορικής έστω και σταδιακά και θα υπάρχει πιστοποίηση γνώσεων υπολογιστή μέσα στο σχολείο μέχρι την Γ γυμνασίου.
- Με την είσοδο της πληροφορικής στο πρωινό πρόγραμμα των δημοτικών ο αριθμός των αναπληρωτών στην πληροφορική αυξήθηκε από 10 που είχαμε πρόπερσι σε 1952 πέρυσι (μαζί με τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου) καθιστώντας την ειδικότητά μας την δεύτερη ειδικότητα σε αριθμό αναπληρωτών μετά με τους δασκάλους. Ας ελπίσουμε ότι το υπουργείο θα τηρήσει την υπόσχεση του και θα ιδρύσει οργανικές θέσεις πληροφορικής τα επόμενα έτη.

Όλα αυτά δεν σημαίνουν προφανώς ότι λύθηκαν όλα μας τα προβλήματα ή ότι δεν πρέπει να αντιδρούμε και να πιέζουμε όπου θεωρούμε ότι αδικούμαστε. Είναι γνωστό άλλωστε ότι οι διορισμοί πέρυσι ήταν ελάχιστοι ενώ φέτος ήταν μηδενικοί. Το να σπέρνουμε όμως τον πανικό και την καταστροφή δεν βοηθάει σε τίποτα...Ας αντιμετωπίσουμε τα πράγματα με ψυχραιμία χωρίς να καταστροφολογούμε ούτε και να ωραιοποιούμε καταστάσεις...

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λές. Αλλά όταν βλέπεις γραμμένο αυτό:

Με την ολοκλήρωση των επιμορφωτικών δράσεων του Ψηφιακού Σχολείου αναμένεται να δημιουργηθεί μια μεγάλη βάση κατάλληλα καταρτισμένων εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι θα είναι σε θέση να υποστηρίξουν αποτελεσματικά το νέο Π.Σ. για τις ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο, ήτοι
1. Πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την επιμόρφωση ΤΠΕ Β’ επιπέδου
2. Επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, οι οποίοι θα μπορούν επίσης να έχουν το ρόλο του συντονιστή ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο


εδώ: http://digitalschool.minedu.gov.gr/info/newps/%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%9D%CE%AD%CE%B5%CF%82%20%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A4%CE%A0%CE%95%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B1.pdf

δεν νομίζω οτι μπορείς να τα δεις και πολύ ψύχραιμα τα πράγματα. Κάπου επηρεάζεσαι....
 

Αποσυνδεδεμένος evasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #747 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:56:00 μμ »
Εντάξει, για ΑΚΩ, αφού υφίσταται αυτή η κατάσταση με τους μόνιμους, καταλαβαίνω ότι δεν θα πάρουν τόσους πολλούς όπως πέρσι. Αλλά αυτά που διαβάζω εδώ είναι ότι καλύπτονται ΟΛΑ τα κενά με μόνιμους. Έξι χρόνια είμαι ωρομίσθιος - αναπληρωτής, τέτοια κατάσταση απαισιοδοξίας δεν έχω ξανασυναντήσει.

Σε ορισμένους νομούς καλύπτονται ΟΛΑ τα κενά (π.χ. Χαλκιδική, Κυκλάδες)...στους περισσότερους βέβαια ΦΥΣΙΚΑ και δεν καλύπτονται και θα κληθούν πολλοί ΑΜΩ, όπως και πέρυσι, αλλά και τόσα άλλα χρόνια (ωρομίσθιοι). Το απογοητευτικό είναι ότι γυρίζουμε οι περισσότεροι σε εποχές ΑΜΩρομισθίας. Δεν μπορεί βέβαια κανείς να πει ότι δε θα κληθεί ούτε ένας ΑΚΩ (προσωπικά πιστεύω ότι θα κληθούν λίγοι) και φυσικά ΑΜΩ θα υπάρξουν πολλοί.

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #748 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:02:06 μμ »
Επειδή την ωρομισθία την έζησα κι εγώ στο πετσί μου πέντε χρόνια και πέρσι που ήμουν ΑΚΩ "ανάσανα" λίγο, συμφωνώ απολύτως ότι είναι βήμα προς τα πίσω να πάμε σε πολλούς ΑΜΩ και όχι ΑΚΩ. Απλά, επεσήμανα ότι εδώ δεν βλέπω απλά απογοήτευση, βλέπω την "καταστροφή".

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #749 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:14:48 μμ »
Άσχετο: Από 6/Θ και πάνω λειτουργεί κανονικά το Ολοήμερο;Η υπάρχουν κριτήρια και σε αυτή την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #750 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:15:01 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λές. Αλλά όταν βλέπεις γραμμένο αυτό:

Με την ολοκλήρωση των επιμορφωτικών δράσεων του Ψηφιακού Σχολείου αναμένεται να δημιουργηθεί μια μεγάλη βάση κατάλληλα καταρτισμένων εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι θα είναι σε θέση να υποστηρίξουν αποτελεσματικά το νέο Π.Σ. για τις ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο, ήτοι
1. Πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την επιμόρφωση ΤΠΕ Β’ επιπέδου
2. Επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, οι οποίοι θα μπορούν επίσης να έχουν το ρόλο του συντονιστή ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο


εδώ: http://digitalschool.minedu.gov.gr/info/newps/%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%9D%CE%AD%CE%B5%CF%82%20%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A4%CE%A0%CE%95%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B1.pdf

δεν νομίζω οτι μπορείς να τα δεις και πολύ ψύχραιμα τα πράγματα. Κάπου επηρεάζεσαι....

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής με το παραπάνω. Θα μοιραζόμαστε τις οργανικές  θέσεις μαζί με τους πιστοποιημένους δασκάλους; Απ' ότι φαίνεται δεν θα αναλάβουμε όλες τις ώρες εμείς αλλά ούτε και θα μας πετάξουν έξω από τα δημοτικά εντελώς... Θα δοθούν οργανικές και σε μας... Πιθανόν να εννοούν ότι θα κάνουν μάθημα οι δάσκαλοι σε συνεργασία με κάποιο πληροφορικό ο οποίος θα αναλαμβάνει το στήσιμο και την τεχνική υποστήριξη του μαθήματος...

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #751 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:21:10 μμ »
Επειδή την ωρομισθία την έζησα κι εγώ στο πετσί μου πέντε χρόνια και πέρσι που ήμουν ΑΚΩ "ανάσανα" λίγο, συμφωνώ απολύτως ότι είναι βήμα προς τα πίσω να πάμε σε πολλούς ΑΜΩ και όχι ΑΚΩ. Απλά, επεσήμανα ότι εδώ δεν βλέπω απλά απογοήτευση, βλέπω την "καταστροφή".

Αν μειωθεί στα αλήθεια ο αριθμός των ΑΚΩ σε σχέση με πέρυσι αυτό αποτελεί σίγουρα ένα πισωγύρισμα. Από την άλλη επειδή έχω αρκετή εμπειρία ως ωρομίσθιος δεν μπορώ να συγκρίνω το καθεστώς εργασίας του ωρομισθίου έστω και με αυτό του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου... Θυμάμαι τον εαυτό  μου να τρέχει σε 6 σχολεία για να συμπληρώσει 23 ώρες σαν ωρομίσθιος σε δημοτικά και λύκειο ταυτόχρονα και ο μισθός ήταν αρκετά κατώτερος από αυτόν του ΑΜΩ ο οποίος έχει 15 ώρες. Επίσης έχανες Χριστούγεννα, Πάσχα και γιορτές και πληρωνόσουν κάθε 3-4 μήνες στην καλύτερη...

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #752 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:48:04 μμ »
Άσχετο: Από 6/Θ και πάνω λειτουργεί κανονικά το Ολοήμερο;Η υπάρχουν κριτήρια και σε αυτή την περίπτωση;

Από 6θεσια και πάνω λειτουργούν (βέβαια θα πρέπει να υπάρχουν και μαθητές), τα άλλα έχουν κοπεί.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #753 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:49:00 μμ »
Άσχετο: Από 6/Θ και πάνω λειτουργεί κανονικά το Ολοήμερο;Η υπάρχουν κριτήρια και σε αυτή την περίπτωση;

Από 6θεσια και πάνω λειτουργούν (βέβαια θα πρέπει να υπάρχουν και μαθητές), τα άλλα έχουν κοπεί.

λειτουργούν αλλά το θέμα είναι ότι ζητάνε από τους γονεις βεβαιώσεις εργασίας(για ποιο λόγο κόμη δεν έχω καταλάβει) για να μπορέσουν να τα γράψουν στο ολοήμερο και αυτό είναι πολλές φορές δύσκολο γιατί πολλοι γονείς δεν εργάζονται.κατά συνέπεια μειώνεται ο αριθμός των παιδιών του ολοημέρου και φυσικα οι ώρες πληροφορικής στο σχολείο

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #754 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:00:31 μμ »
Άσχετο: Από 6/Θ και πάνω λειτουργεί κανονικά το Ολοήμερο;Η υπάρχουν κριτήρια και σε αυτή την περίπτωση;

Από 6θεσια και πάνω λειτουργούν (βέβαια θα πρέπει να υπάρχουν και μαθητές), τα άλλα έχουν κοπεί.

Έχω την εντύπωση ότι κ κάτω από 6θέσια λειτουργούν αν υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός μαθητών. Ας με διορθώσει κάποιος αν γνωρίζει καλύτερα.
olg@

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #755 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:28:14 μμ »
Άσχετο: Από 6/Θ και πάνω λειτουργεί κανονικά το Ολοήμερο;Η υπάρχουν κριτήρια και σε αυτή την περίπτωση;

Από 6θεσια και πάνω λειτουργούν (βέβαια θα πρέπει να υπάρχουν και μαθητές), τα άλλα έχουν κοπεί.

λειτουργούν αλλά το θέμα είναι ότι ζητάνε από τους γονεις βεβαιώσεις εργασίας(για ποιο λόγο κόμη δεν έχω καταλάβει) για να μπορέσουν να τα γράψουν στο ολοήμερο και αυτό είναι πολλές φορές δύσκολο γιατί πολλοι γονείς δεν εργάζονται.κατά συνέπεια μειώνεται ο αριθμός των παιδιών του ολοημέρου και φυσικα οι ώρες πληροφορικής στο σχολείο

Νομίζω αυτό ισχύει για τα από 6/Θ και κάτω!
Έχει κανείς τις αποφάσεις που είχαν βγει την άνοιξη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.