*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775677 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gr_geo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #952 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:54:24 μμ »
Συγνώμη για να καταλάβω, συνολικά δηλαδή όλοι και όλοι απο δ/θμια σε π/θμια είναι γύρω στους 350;

Δεν ξέρω βρε με τις διαθέσεις τι γίνεται..Μπορεί να έχει κ άλλες...Δεν τα ξέρω κ εγώ καλά τώρα τα ψάχνω..
Έχουμε βέβαια και τη Β φάση αποσπάσεων μην ξεχνάτε..

Διαθέσεις έχουν γίνει σε όλους τους νομούς. Στο alfavita έχει πολύ λίγους. Θα πρέπει να μπαίνεις στην ιστοσελίδα κάθε Β/θμιας ξεχωριστά για να δεις τις διαθέσεις (η Α/θμια απλά τοποθετεί σε σχολεία, δεν κάνει διαθέσεις, οπότε τα sites των Β/θμιών θα κοιτάς). Επίσης οι μόνιμοι όταν διατίθονται, διατηρούν το ωράριο τους (21 ώρες). Και κάτι ακόμα, 20 και 21/9 έρχεται η Β' φάση αποσπάσεων.

Για πες λίγο τη διαφορά απόσπασης από διάθεση...Απόσπαση ξέρω τι είναι. Είσαι κάπου και πας κάπου αλλού για 1 χρόνο με τα μόρια της οργανικής σου (αδικία τώρα αυτό!!!!!!) Διάθεση όμως?


Στη διάθεση το ΠΥΣΔΕ μιας περιοχής πχ. ΠΥΣΔΕ Πειραιά διαθέτει άτομα στο ΠΥΣΠΕ Πειραιά. Ενώ οι αποσπάσεις γίνοται μεταξύ ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ διαφορετικών περιοχών. Πχ. από ΠΥΣΔΕ Κορινθίας σε ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ Α΄ Αθήνας.

Όταν κάποιος παίρνει απόσπαση από Β/ΘΜΙΑ σε Α/θμια είναι σαν να ανήκει στη Α/θμια κι επιστρέφει στη Β/ΘΜΙΑ με τη λήξη του σχολ. έτους. Αν είναι με διάθεση, εξακολουθεί να ανήκει στη Β/ΘΜΙΑ, απλά τις ώρες του τις κάνει στη Α/θμια. Η διάθεση μπορεί να είναι είτε ολική (όλες τις ώρες τις έχει στη Α/θμια ) είτε μερική (κάνει κάποιες ώρες στη Β/ΘΜΙΑ και συμπληρώνει το ωράριό του στη Α/θμια).   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:47 »

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #953 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:09:20 μμ »
οτι βοηθεια θελετε πειτε

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #954 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:09:33 μμ »
Όταν κάποιος παίρνει απόσπαση από Β/ΘΜΙΑ σε Α/θμια είναι σαν να ανήκει στη Α/θμια κι επιστρέφει στη Β/ΘΜΙΑ με τη λήξη του σχολ. έτους. Αν είναι με διάθεση, εξακολουθεί να ανήκει στη Β/ΘΜΙΑ, απλά τις ώρες του τις κάνει στη Α/θμια. Η διάθεση μπορεί να είναι είτε ολική (όλες τις ώρες τις έχει στη Α/θμια ) είτε μερική (κάνει κάποιες ώρες στη Β/ΘΜΙΑ και συμπληρώνει το ωράριό του στη Α/θμια).

Επίσης, οι διαθέσεις γίνονται χωρίς αίτηση, εγώ π.χ. τοποθετήθηκα ολικά στην Α/θμια χωρίς αίτησή μου, χωρίς να το ζητήσω. Κατά πρώτο λόγο σε διαθέτουν στην περιοχή που ανήκεις και αν δεν υπάρχει κενό μπορείς να διατεθείς σε άλλη περιοχή του ίδιου Πύσδε.
Οι αποσπάσεις είναι με αίτηση, στην οποία δηλώνεις που θέλεις να πας και μπορεί να είναι εσωτερικές (π.χ. από την Α' περιοχή του πυσδε στη Β') ή εξωτερικές (πχ. από πύσδε Θεσ/κης σε πυσδε Χαλκιδικής), καθώς και μπορεί να είναι απόσπαση σε Β/θμια ή Α/θμια (σε ειδικότητες που υπάρχουν στα δημοτικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:19:27 μμ από sophia_d »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #955 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:36:50 μμ »
solero εχουμε το τελικο νουμερο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:47 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #956 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:51:34 μμ »
solero εχουμε το τελικο νουμερο;

Καλός είσαι εσύ... ;D Εγώ είπα να μοιράσουμε τις περιφέρεις όχι να βγάλω όλα μόνη μου  ;D ;D ;D ;D ;D
Αν και η αλήθεια είναι ότι έκανα μια απόπειρα αλλά λύγισα μ'αυτά που είδα και σταμάτησα :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Ξέρει κανείς αν ζητάνε στο Πλαίσιο καμιά κοπέλα για πωλήτρια?? 
Βασικά και στα Multirama δε θα με χάλαγε.. ;D

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #957 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:53:45 μμ »
τοσο χαλια?

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #958 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:54:44 μμ »
Όταν κάποιος παίρνει απόσπαση από Β/ΘΜΙΑ σε Α/θμια είναι σαν να ανήκει στη Α/θμια κι επιστρέφει στη Β/ΘΜΙΑ με τη λήξη του σχολ. έτους. Αν είναι με διάθεση, εξακολουθεί να ανήκει στη Β/ΘΜΙΑ, απλά τις ώρες του τις κάνει στη Α/θμια. Η διάθεση μπορεί να είναι είτε ολική (όλες τις ώρες τις έχει στη Α/θμια ) είτε μερική (κάνει κάποιες ώρες στη Β/ΘΜΙΑ και συμπληρώνει το ωράριό του στη Α/θμια).

Επίσης, οι διαθέσεις γίνονται χωρίς αίτηση, εγώ π.χ. τοποθετήθηκα ολικά στην Α/θμια χωρίς αίτησή μου, χωρίς να το ζητήσω. Κατά πρώτο λόγο σε διαθέτουν στην περιοχή που ανήκεις και αν δεν υπάρχει κενό μπορείς να διατεθείς σε άλλη περιοχή του ίδιου Πύσδε.
Οι αποσπάσεις είναι με αίτηση, στην οποία δηλώνεις που θέλεις να πας και μπορεί να είναι εσωτερικές (π.χ. από την Α' περιοχή του πυσδε στη Β') ή εξωτερικές (πχ. από πύσδε Θεσ/κης σε πυσδε Χαλκιδικής), καθώς και μπορεί να είναι απόσπαση σε Β/θμια ή Α/θμια (σε ειδικότητες που υπάρχουν στα δημοτικά).

Σοφία ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!Μη μας λες άλλα όμως..Άσε μας στην άγνοια μας..Είναι καλύτερα έτσι..Τουλάχιστον όταν δεν ξέρουμε μπορούμε και να ελπίζουμε  :)

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #959 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:57:16 μμ »
τοσο χαλια?

Δεν έχουνε αφήσει σχολείο για σχολείο....
Η μόνη ελπίδα πλέον είναι να χρειαστεί και 2ο Πληροφορικό σε κάθε σχολείο έτσι ώστε ο 2ος να πηγαίνει σε 2-3 σχολεία..
Και τα ολοήμερα φυσικά αν έχει μείνει τπτ κ εκεί..
 http://www.youtube.com/watch?v=sOnsyXrLBTM          :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #960 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:59:52 μμ »
ελα ρε αντε να ειναι καμια 300 και αυτοι.συνολο 600-650 ατομα.
μεχρι 961 εχουμε

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #961 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 06:09:32 μμ »
Σοφία ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!Μη μας λες άλλα όμως..Άσε μας στην άγνοια μας..Είναι καλύτερα έτσι..Τουλάχιστον όταν δεν ξέρουμε μπορούμε και να ελπίζουμε  :)

 ;D ;D ;D όπως αγαπάτε. Απλά έχω τραβήξει και εγώ το ζόρι της ωρομισθίας και συμπάσχω. Όπως βλέπετε τα βάσανα συνεχίσσονται είτε είσαι ωρομίσθιος είτε μόνιμος... φροντίζει το υπουργείο γι'αυτό. Καλά αποτελέσματα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος gr_geo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #962 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 06:12:59 μμ »
Στη Λακωνία για 7 σχολεία έχουν αποσπαστεί 9 άτομα + 1 με πλήρη διάθεση.
Στη Βοιωτία για 6 σχολεία 8 αποσπασμένοι. Επίσης μέχρι σήμερα ήταν η προθεσμία για υποβολή αιτήσεων για απόσπαση από Β/ΘΜΙΑ σε Α/ΘΜΙΑ, συνεπώς από βδομάδα θα ξέρουμε συνολικό αριθμό αποσπασμένων. Για διαθέσεις δεν έχει ανακοινωθεί κάτι.
Τα περισσότερα από αυτά τα σχολεία χρειάζονται και 2ο εκπαιδευτικό, αλλά νομίζω, δυστυχώς, ότι καλύπτονται από τους επιπλέον καθηγητές...   

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #963 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 06:16:54 μμ »
Σοφία ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!Μη μας λες άλλα όμως..Άσε μας στην άγνοια μας..Είναι καλύτερα έτσι..Τουλάχιστον όταν δεν ξέρουμε μπορούμε και να ελπίζουμε  :)

 ;D ;D ;D όπως αγαπάτε. Απλά έχω τραβήξει και εγώ το ζόρι της ωρομισθίας και συμπάσχω. Όπως βλέπετε τα βάσανα συνεχίσσονται είτε είσαι ωρομίσθιος είτε μόνιμος... φροντίζει το υπουργείο γι'αυτό. Καλά αποτελέσματα σε όλους.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και για τις καλές προθέσεις  :)  Καλή σχολική χρονιά σε σενα τουλάχιστον  :)

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #964 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 06:27:35 μμ »
Στη Λακωνία για 7 σχολεία έχουν αποσπαστεί 9 άτομα + 1 με πλήρη διάθεση.
Στη Βοιωτία για 6 σχολεία 8 αποσπασμένοι. Επίσης μέχρι σήμερα ήταν η προθεσμία για υποβολή αιτήσεων για απόσπαση από Β/ΘΜΙΑ σε Α/ΘΜΙΑ, συνεπώς από βδομάδα θα ξέρουμε συνολικό αριθμό αποσπασμένων. Για διαθέσεις δεν έχει ανακοινωθεί κάτι.
Τα περισσότερα από αυτά τα σχολεία χρειάζονται και 2ο εκπαιδευτικό, αλλά νομίζω, δυστυχώς, ότι καλύπτονται από τους επιπλέον καθηγητές...

Στη Βοιωτία ειδικά, κανένας δεν πήγε Α/θμια. Ούτε απόσπαση, ούτε διάθεση. Πάμε για αναπληρωτές εκεί..

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #965 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 06:30:09 μμ »
παιδια τα 961 σχολεια χρειαζονται τουλαχιστον 1200 ατομα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.