*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1787477 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolios3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1428 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:51:19 πμ »
καλημερα σε ολους τους φιλους...με την σημερινη ανακοινωση των αποσπασεων β φασης φτανουμε στον μαγικο αριθμο του συνολου των 400 που μετακινηθηκαν απο δευτεροβαθμια σε πρωτοβαθμια...βαλτε και καμια 150-200 με διαθεση...συνολο...550-600...τοσοι  ηταν οι αναπληρωτες πληρους ωραριου περυσι....που εγινε της δυο πρωτες φασεις...
νομιζω οτι απο εδω και μετα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα...και κατα την γνωμη μου δυο μπορει να συμβουν....
να επιλεξει να μην παρει κανενα ΑΚΩ και να κρατησει ισσοροπιες αναμεσα μας...(περισσοτερα ατομα ΑΜΩ) και το δευτερο σεναριο να περιμενει τοποθετηση ολων αυτων μετρημα διαθεσεις τουλαχιστον μια βδομαδα ακομα....και μετα να προχωρησει σε προσληψη ΑΚΩ...και ΑΜΩ  μετα απο αλλη μια βδοαμαδα...(αυτο το σεναριο θα ειναι πολυ δυσκολο...γιατι λογω του περσινου..?(θα εχουμε τρελες μετακινησεις..η μη μετακινησεις...)...
τι να πουμε...
το θεμα ειναι οτι δεν αντιδραμε....θα μπορουσαμε να πιεσουμε δυο απλα πραγματα ..1.το τριωρο ως υπευθυνος εργαστηριου....και το 2.το νουμερο που θα επιτρεπεται και δευτερος καθηγητης στην ταξη...

περυσι βολευτηκαμε ολοι...καποιοι μιλουσαν κανεις δεν απαντουσε...ειχαν ολοι βολευτει στο 1200 ευρω..
νομιζω οτι αυτα τα δυο πρεπει να κυνηγησουμε...ειδικα αυτοι οι οποιοι αποσπαστηκαν......αλλιως...του χροπνου χειροτερα....ερχονατι και επιμορφωμενοι δασκαλοι ....με αγριες διαθεσεις.....Να πιεσετε τους μονιμους....γνωστους και φιλους...να διεκδηκησουν τα δυο αυτα...αλλιως του χρονου.....με τα κυαλια θα βλεπουμε σχολεια...
καλη σας μερα....

Καλημέρα.
400-114=286
Τόσο καιρό που βλέπω τις διαθέσεις εγώ δεν τις έχω μετρήσει πάνω από 250.Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως τις έχει βγάλει 400. Ακόμα οι 150-200 επιπλεόν διαθέσεις από που προκύπτουν????
Και οι διαθέσεις που έχουν βγει μέχρι τώρα είναι σίγουρο ότι πάνε στα πιλοτικά? Μπορεί να πηγαίνουν στα ολοήμερα για συμπλήρωση ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:16 »

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1429 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:57:06 πμ »
Υπουργείο Παιδείας: Αποσπάσεις, ανακλήσεις και τροποποιήσεις αποσπάσεων καθηγητών απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ ΠΥΣΠΕ

http://www.pde.gr/index.php?page=3205

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:59:08 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1430 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:29:33 μμ »
Υπουργείο Παιδείας: Αποσπάσεις, ανακλήσεις και τροποποιήσεις αποσπάσεων καθηγητών απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ ΠΥΣΠΕ

http://www.pde.gr/index.php?page=3205
Νομίζω ότι η εκτίμησή σου πρέπει να είναι λάθος, διότι δεν γνωρίζουμε αν καταρχάς τους διαθέτει ολικά ή μερικά, καθώς επίσης υπάρχουν και ανακλήσεις αλλά και τροποποιήσεις. Aπευθύνομαι στο χρήστη rethimno
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:36:55 μμ από ekpaid »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1431 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:31:48 μμ »
οι αποσπασεις ειναι πολυ απλα....267 αν δεν κανω λαθος απο πρωτη φαση και αλλες 130 σημερα....αυτες εγιναν με οικοθελες αιτηση των εκπαιδευτικων....και υπαρχουν και 150με 200 που εχουν βγει ανακοινωσεις απο τοπικες δευτεροβαθμιες προς την πρωτοβαθμια.... ρωτα τα παιδια απο κεντρικη μακεδονια..πχ...κρητη...προχθες χανια διαθεσαν 10...


πρωτη φαση αποσπασεων νουμερο...http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/apospaseis-ekpaidevtikwn/344-apospaseis-ekpaidevtikwn-pysde-se-pysde.html.....
περιπου 260....ατομα...
δευτερη φαση αποσπασεων....http://www.pde.gr/index.php?page=3205 αλλα 236 ατομα....συνολο...ποσο....500 βγαλε εξω 100 που πηγαν αποσπαση δευτεροβαθμια αρα...400...
και βαλε και αυτες που εχουν κανει διαθεσεις τα πυσδε...σε πυσπε...που απο οτι διαβαζουμε κατα καιρους...εδω (ανατρεξε λιγο πισω ειναι αλλη 150-200) και υπαρχουν και αλλα πυσδε που ακομα δεν εχουν κανει διαθεσεις...να δεις..

τωρα αν απο αυτους το μεγαλυτερο μερος ηταν και περυσι...δεν μπορω να το ξερω....αλλα δεν νομιζω να ηταν πολλοι...αν δεν διεκδηκησουμε το εργαστηριο υπευθυνος και δευτερο καθηγητη αναλογα τον αριθμο μαθητων...τα δημοτικα...του χρονου απο το γυαλι της οθονης....και μην ξεχνατε οι δασκαλοι με επιμορφωση ερχονται και με αγριες διαθεσεις....

ελπιζω να βοηθησα...παιδια τα νουμερα ειναι ...απλα...φετος θα παρει τους μισους απο οτι περυσι.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:16 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1432 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:38:43 μμ »
οι αποσπασεις ειναι πολυ απλα....267 αν δεν κανω λαθος απο πρωτη φαση και αλλες 130 σημερα....αυτες εγιναν με οικοθελες αιτηση των εκπαιδευτικων....και υπαρχουν και 150με 200 που εχουν βγει ανακοινωσεις απο τοπικες δευτεροβαθμιες προς την πρωτοβαθμια.... ρωτα τα παιδια απο κεντρικη μακεδονια..πχ...κρητη...προχθες χανια διαθεσαν 10...


πρωτη φαση αποσπασεων νουμερο...http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/apospaseis-ekpaidevtikwn/344-apospaseis-ekpaidevtikwn-pysde-se-pysde.html.....
περιπου 260....ατομα...
δευτερη φαση αποσπασεων....http://www.pde.gr/index.php?page=3205 αλλα 236 ατομα....συνολο...ποσο....500 βγαλε εξω 100 που πηγαν αποσπαση δευτεροβαθμια αρα...400...
και βαλε και αυτες που εχουν κανει διαθεσεις τα πυσδε...σε πυσπε...που απο οτι διαβαζουμε κατα καιρους...εδω (ανατρεξε λιγο πισω ειναι αλλη 150-200) και υπαρχουν και αλλα πυσδε που ακομα δεν εχουν κανει διαθεσεις...να δεις..

τωρα αν απο αυτους το μεγαλυτερο μερος ηταν και περυσι...δεν μπορω να το ξερω....αλλα δεν νομιζω να ηταν πολλοι...αν δεν διεκδηκησουμε το εργαστηριο υπευθυνος και δευτερο καθηγητη αναλογα τον αριθμο μαθητων...τα δημοτικα...του χρονου απο το γυαλι της οθονης....και μην ξεχνατε οι δασκαλοι με επιμορφωση ερχονται και με αγριες διαθεσεις....

ελπιζω να βοηθησα...παιδια τα νουμερα ειναι ...απλα...φετος θα παρει τους μισους απο οτι περυσι.....

Ναι φυσικά βοήθησες και σ' ευχαριστούμε! Το έχουμε καταλάβει όλοι οτι θα πάρει πολύ λιγότερους απο πέρυσι. Όσο για τις άλλες κινήσεις που πρέπει να κάνουμε σαν κλάδος...συμφωνώ απόλυτα. Θα πρέπει να ξεκινήσουμε να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1433 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:48:48 μμ »
Στην Κεντρική Μακεδονία γίνεται μεγάλο πάρτυ, δε θα μείνει ούτε μια ώρα έτσι για δείγμα....
Πάντως είναι απορίας άξιο πως πριν τα ΕΑΕΠ έπερνε και αναπληρωτές για την δ/θμια.

Και αυτό μας επηρεάζει όλους! Γιατί πχ αυτοί που είναι από πάνω από τον καθένα αν δεν πάρουν επαρχία και έχουν δηλώσει το κουτάκι, θα πιάσουν τα κενά άλλων περιοχών. Άρα είναι όλα σχετικά παιδιά!

Έχω την εντύπωση Χριστίνα ότι σε άτομα της ίδιας φάσης εάν κάποιος είναι να πάει με το κουτάκι (γιατί καμία από τις 30 περιοχές που δήλωσε δεν άνοιξε) τότε τοποθετούν εσένα που είσαι πιο κάτω πρώτα σε μία από τις 30 που δήλωσες (εφόσον έχει κενό σε μία από αυτές) και μετά τοποθετείται ο άλλος με το κουτί.

Με πιάνεις αδιάβαστη....Ισχύει κάτι τέτοιο;

edit: Τώρα είδα πως συμφώνησε και ο Γιώργος άρα έτσι είναι.

Ναι γιατί υποτίθεται αυτός με το κουτί πάει οπουδήποτε εάν και μόνο δεν πιάσει μία από τις 30 επιλογές του (εφόσον βέβαια έχει δηλώσει και τις 30). Εσύ όμως που πιάνεις μία από τις 30 επιλογές σου προηγείσαι σε αυτές. Γι'αυτό καλό είναι να τις συμπληρώνουμε όλες. Εδώ στο pde το διάβαζα κάπου.
Kαλήμέρα συνάδελφοι.Αν και δεν ανήκω στους πε19-20,παρεμβαίνω για να πω το εξή:Αυτό που λέει ο solero δεν ισχύει.Η επιλογή και τοποθέτηση των αναπληρωτών στις διαφορες περιοχές γίνεται πάντα με βάση τα μόρια του καθενός ,δηλ αν κάποιος δεν έχει βάλει στις 30 επιλογές του κάποιοες απο τις περιοχές που άνοιξαν αλλά έχει πει ναι στο κουτάκι,θα πάει σε κάποιες απο τις περιοχές που άνοιξαν με βάση τα μοριά του και δεν θα προηγηθεί αυτός που την έχει στις επιλογές του.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1434 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:12:14 μμ »

Kαλήμέρα συνάδελφοι.Αν και δεν ανήκω στους πε19-20,παρεμβαίνω για να πω το εξή:Αυτό που λέει ο solero δεν ισχύει.Η επιλογή και τοποθέτηση των αναπληρωτών στις διαφορες περιοχές γίνεται πάντα με βάση τα μόρια του καθενός ,δηλ αν κάποιος δεν έχει βάλει στις 30 επιλογές του κάποιοες απο τις περιοχές που άνοιξαν αλλά έχει πει ναι στο κουτάκι,θα πάει σε κάποιες απο τις περιοχές που άνοιξαν με βάση τα μοριά του και δεν θα προηγηθεί αυτός που την έχει στις επιλογές του.

Πχ ας πούμε ότι είμαι πρώτος στον πίνακα και έχω βάλει μόνο Δ΄ Αθήνας στις επιλογές μου και το κουτάκι. Έστω ότι δεν υπάρχουν κενά στην Δ΄ Αθήνας. Αντίθετα ο 2ος στον πίνακα έχει βάλει Α' Αθήνας που υπάρχει ένα κενό. Αυτός θα πάρει την Α' Αθήνας επειδή την έχει στις 30 επιλογές του. Ενώ εγώ μπορεί να βρεθώ οπουδήποτε στην επαρχία ανάλογα με τις θέσεις που περισσέψουν. Στην περίπτωση που πρόκειται να πάρουν μόνο ένα άτομο - και μόνο τότε - θα πάω εγώ στην Α' Αθήνας, καθώς έχω προτεραιότητα από τον 2ο λόγω μορίων.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1435 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:22:21 μμ »

Kαλήμέρα συνάδελφοι.Αν και δεν ανήκω στους πε19-20,παρεμβαίνω για να πω το εξή:Αυτό που λέει ο solero δεν ισχύει.Η επιλογή και τοποθέτηση των αναπληρωτών στις διαφορες περιοχές γίνεται πάντα με βάση τα μόρια του καθενός ,δηλ αν κάποιος δεν έχει βάλει στις 30 επιλογές του κάποιοες απο τις περιοχές που άνοιξαν αλλά έχει πει ναι στο κουτάκι,θα πάει σε κάποιες απο τις περιοχές που άνοιξαν με βάση τα μοριά του και δεν θα προηγηθεί αυτός που την έχει στις επιλογές του.

Πχ ας πούμε ότι είμαι πρώτος στον πίνακα και έχω βάλει μόνο Δ΄ Αθήνας στις επιλογές μου και το κουτάκι. Έστω ότι δεν υπάρχουν κενά στην Δ΄ Αθήνας. Αντίθετα ο 2ος στον πίνακα έχει βάλει Α' Αθήνας που υπάρχει ένα κενό. Αυτός θα πάρει την Α' Αθήνας επειδή την έχει στις 30 επιλογές του. Ενώ εγώ μπορεί να βρεθώ οπουδήποτε στην επαρχία ανάλογα με τις θέσεις που περισσέψουν. Στην περίπτωση που πρόκειται να πάρουν μόνο ένα άτομο - και μόνο τότε - θα πάω εγώ στην Α' Αθήνας, καθώς έχω προτεραιότητα από τον 2ο λόγω μορίων.

Nαι μπράβο αυτό έλεγα κ εγώ.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1436 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:24:25 μμ »
Απο τη στιγμη που ανοίγει το συστημα και ξεκινούν να επιλέγουν, έαν έχεις πει ναι στο κουτακί,θα βρίσκεσαι μέσα σε κάθε περιοχή που θα επιλέγουν αναπληρωτές(αφου έχεις πει ναι σε όλη την Ελλάδα).

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1437 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:28:19 μμ »
Απο τη στιγμη που ανοίγει το συστημα και ξεκινούν να επιλέγουν, έαν έχεις πει ναι στο κουτακί,θα βρίσκεσαι μέσα σε κάθε περιοχή που θα επιλέγουν αναπληρωτές(αφου έχεις πει ναι σε όλη την Ελλάδα).
Ναι, αλλά έχεις προτεραιότητα σε σχέση με τους άλλους που προσλαμβάνονται ΜΟΝΟ για τις 30 επιλογές. Διαφορετικά έχει προτεραιότητα κάποιος με λιγότερα μόρια εφόσον έχει δηλώσει την περιοχή στις 30.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1438 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:28:36 μμ »
Πάντως παιδιά εντάξει τα πράγματα δεν πάνε καλά όμως ίσως δεν είναι και τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουμε. Οι μόνιμοι μπορεί να κάλυψαν κάποια σχολεία ωστόσο όμως σε πολλά από αυτά θα χρειαστούν και έναν 2ο Πληροφορικό που θα πηγαίνει σε 2 σχολεία. Σίγουρα σε πρώτη φάση θα καλέσει ΑΚΩ. Λιγότεροι μεν από πέρυσι όμως θα πάρει.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1439 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:31:26 μμ »
Απο τη στιγμη που ανοίγει το συστημα και ξεκινούν να επιλέγουν, έαν έχεις πει ναι στο κουτακί,θα βρίσκεσαι μέσα σε κάθε περιοχή που θα επιλέγουν αναπληρωτές(αφου έχεις πει ναι σε όλη την Ελλάδα).

Διάβασε εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=23640.0
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:32:59 μμ από solero »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1440 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:32:37 μμ »
Απο τη στιγμη που ανοίγει το συστημα και ξεκινούν να επιλέγουν, έαν έχεις πει ναι στο κουτακί,θα βρίσκεσαι μέσα σε κάθε περιοχή που θα επιλέγουν αναπληρωτές(αφου έχεις πει ναι σε όλη την Ελλάδα).
Ναι, αλλά έχεις προτεραιότητα σε σχέση με τους άλλους που προσλαμβάνονται ΜΟΝΟ για τις 30 επιλογές. Διαφορετικά έχει προτεραιότητα κάποιος με λιγότερα μόρια εφόσον έχει δηλώσει την περιοχή στις 30.
Αυτό που λες είναι λάθος.Πάντα προηγείται αυτός με τα περισσότερα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #1441 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:33:49 μμ »
Απο τη στιγμη που ανοίγει το συστημα και ξεκινούν να επιλέγουν, έαν έχεις πει ναι στο κουτακί,θα βρίσκεσαι μέσα σε κάθε περιοχή που θα επιλέγουν αναπληρωτές(αφου έχεις πει ναι σε όλη την Ελλάδα).
Ναι, αλλά έχεις προτεραιότητα σε σχέση με τους άλλους που προσλαμβάνονται ΜΟΝΟ για τις 30 επιλογές. Διαφορετικά έχει προτεραιότητα κάποιος με λιγότερα μόρια εφόσον έχει δηλώσει την περιοχή στις 30.
Αυτό που λες είναι λάθος.Πάντα προηγείται αυτός με τα περισσότερα μόρια.
Στο παράδειγμα που έγραψα παραπάνω... Έχω λάθος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.