*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1784055 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2394 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:18:48 πμ »
Απλώς αναφερα τι μου ειπε η κυρια στο υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2395 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:33:27 πμ »
Απλώς αναφερα τι μου ειπε η κυρια στο υπουργειο.

Κοίταξε απο κάποιο σημείο και μετά και γω να ήμουν υπάλληλος στο υπουργείο και να μου πρήζαν τα @$%$^&@ κάθε μέρα κάθε μέρα κάθε μέρα κάθε μέρα, θα έλεγα ότι μου κατεβαινε. Νομίζω ότι αυτό με τα τηλέφωνα θα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Δεν φταίνε σε τίποτα οι ταλαίπωροι στο υπουργείο που είμαστε ενας κλάδος χωρίς 1-2 ανθρώπους να μας εκπροσωπούν υπεύθυνα για να γίνει και η δική τους ζωή ευκολότερη και εμεις να γνωρίζουμε που βρισκόμαστε.


Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2396 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:34:46 πμ »
Απλώς αναφερα τι μου ειπε η κυρια στο υπουργειο.

Κοίταξε απο κάποιο σημείο και μετά και γω να ήμουν υπάλληλος στο υπουργείο και να μου πρήζαν τα @$%$^&@ κάθε μέρα κάθε μέρα κάθε μέρα κάθε μέρα, θα έλεγα ότι μου κατεβαινε. Νομίζω ότι αυτό με τα τηλέφωνα θα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Δεν φταίνε σε τίποτα οι ταλαίπωροι στο υπουργείο που είμαστε ενας κλάδος χωρίς 1-2 ανθρώπους να μας εκπροσωπούν υπεύθυνα για να γίνει και η δική τους ζωή ευκολότερη και εμεις να γνωρίζουμε που βρισκόμαστε.

H δουλεια τουσ ειναι.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2397 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:40:02 πμ »
Για όσους ενδιαφέρονται για την Αθήνα.
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=49267
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2398 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:46:03 πμ »
Απλώς αναφερα τι μου ειπε η κυρια στο υπουργειο.

Κοίταξε απο κάποιο σημείο και μετά και γω να ήμουν υπάλληλος στο υπουργείο και να μου πρήζαν τα @$%$^&@ κάθε μέρα κάθε μέρα κάθε μέρα κάθε μέρα, θα έλεγα ότι μου κατεβαινε. Νομίζω ότι αυτό με τα τηλέφωνα θα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Δεν φταίνε σε τίποτα οι ταλαίπωροι στο υπουργείο που είμαστε ενας κλάδος χωρίς 1-2 ανθρώπους να μας εκπροσωπούν υπεύθυνα για να γίνει και η δική τους ζωή ευκολότερη και εμεις να γνωρίζουμε που βρισκόμαστε.

H δουλεια τουσ ειναι.

Με τη νοοτροπία του ελληναρά ναι είναι η δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2399 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:12:41 πμ »
Καλημέρα παιδιά! Ας ελπίσουμε να έχουμε σήμερα την Α φάση αναπληρωτών και να μην περιμένουμε μέχρι τις 12 το βράδυ για την ανακοίνωση της. Θεωρώ πως οσο πλησιάζει το μεσημέρι θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες. Είτε απο Μπράτη, είτε απο άλλους κλάδους κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος annadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2400 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:21:58 πμ »
Για όσους ενδιαφέρονται για την Αθήνα.
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=49267

Τα κενά αυτά είναι για την Α΄ Αθήνας. Έχουμε πληροφορίες και για άλλες περιοχές της Αττικής;

Αποσυνδεδεμένος marthoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2401 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:24:04 πμ »
ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ  ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ....ΑΝ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΚΑΣΟΥΝ..ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΠΑΛΙ..ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΛΑΚΩΝΙΑ..ΕΧΩ 174 ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ..ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ..ΔΗΛΩΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..ΚΑΙ ΑΜΩ ΜΟΝΟ ΛΑΚΩΝΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2402 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:28:50 πμ »
Για όσους ενδιαφέρονται για την Αθήνα.
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=49267

Τα κενά αυτά είναι για την Α΄ Αθήνας. Έχουμε πληροφορίες και για άλλες περιοχές της Αττικής;
Μόνο στην Α' Αθήνας 80 κενά και θα πάρουν μόλις 215 άτομα σε όλη την Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος Tzkon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Ελευθερία...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2403 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:32:26 πμ »
...ας υποθέσουμε ό,τι είναι μία κρύα φθινοπωρινή ημέρα (ας πούμε τέλη Οκτώβρη) στις τραχιές και άγονες πλαγιές ενός βουνού,
το κρύο τσουχτερό, η βλάστηση ξερή και το μονοπάτι δύσβατο...

Ο τσομπάνης (που σημειωτέον, ετοιμάζει τα πρόβατα του για σφαγή, κάποια την περίοδο των Χριστουγέννων και τα υπόλοιπα το Πάσχα) τα έχει βγάλει βόλτα στη χέρσα έκταση να κινηθούν για να μη μένουν στοιβαγμένα στο μαντρί και συνωστίζονται (ούτως η άλλως, έχει τα τσομπανόσκυλα του... κανένα δε ξεφεύγει απ' το κοπάδι...).
Καθώς κινούνται στριμωγμένα για να αντέξουνε το κρύο (γιατί τους έχει "κουρέψει" όλο το μαλλί, παράδοξα, πριν λίγες μέρες, όταν όλοι ξέρουν πως τα κουρέματα γίνονται με τις ζέστες του καλοκαιρίου, που η αποχαύνωση και η ανεμελιά βοηθάνε την κατάσταση) στο ομιχλώδες τοπίο αντηχούνμονάχα οι ήχοι απ' τα κουδούνια τους και τα βελάσματα τους...

Αμφιβολία και δυσαρέσκεια, θυμός και απόγνωση...

Αν μπορούσε κανείς, με μία οργουελική φαντασία, να μεταφράσει τα βελάσματα τους τι θα άκουγε;
Μάλλον, φράσεις όπως "πεινάμε", "έχει κρύο", "που πηγαίνουμε;", "ας μας βάλει στο μαντρί και εμένα μου αρκεί!" ή "μην ανησυχείτε, ξέρει ο τσομπάνης τι κάνει..."

...και, καθώς, ο τσομπάνης τα πιλαλάει και το κοπάδι συνεχίζει στο κρύο, επιζητώντας ψύγματα τροφής κάτω απ' τις πέτρες, οι συνομιλίες συνεχίζονται και συνεχίζονται και συνεχίζονται... συνθέτοντας, ενδεχομένως, μία σειρά από δηλώσεις, ερωτηματικά και πνιγμένες αντιδράσεις, παρεμφερούς χαρακτήρα και προσανατολισμού με αυτές που βλέπουμε σε αναρτήσεις όπως οι απαντήσεις γύρω από το συγκεκριμένο ζήτημα...

Θέλετε ή μάλλον, θέλουμε μία δουλειά, αγαπητά μου πρόβατα;
Πεινάμε;
Είναι δύσκολοι οι καιροί, έχει κρύο και το μονοπάτι είναι άγονο τόσο, που το μαντρί της εκπαίδευσης φαντάζει η μόνη σωτηρία...;
Ξέρει ο τσομπάνης τι κάνει;
Έτσι μιλάμε όλοι μας συνεχίζοντας την άγονη και αμφίβολη μας περιήγηση στις άγονες γραμμές της δυστοπίας...

Μην ανησυχείτε, μπορεί να βολευτούμε στο μαντρί και φέτος... στο βάθος, όμως, η γιορτή των Χριστουγέννων και του Πάσχα (λίγο πιο μακριά, ώστε να βρίσκει χρόνο η ψευδαίσθηση να ανθίσει) θα σημάνει για όλα τα πρόβατα, τη βέβαιη λέξη της αβέβαιης πορείας προς το τέλος...

Ως τότε, βελάξτε... και εγώ το ίδιο κάνω... και καθώς βελάζετε/ουμε ας βρούμε και έναν τράγο, αποδιοπομπαίο καλύτερα, να ρίξουμε όλα μας τα φταίγματα και το θυμό για την ανημπορία μας, όχι τόσο να πράξουμε αλλά να ονειρευτούμε μία άλλη λευτερία από εκείνη μίας "θεσούλας" στην εκπαίδευση...

Ίσως, για πολλούς τον τράγο αυτό να αποτελέσω εγώ με τα όσα βλακώδη και παράλογα ισχυρίζομαι... Τράγο, να ρίξουν πάνω του όλες τις αμαρτίες που η τάση για βολή και το άκριτο συνέθεσε στη ξεχασμένη ύπαρξη τους...

Μα μη ξεχνάτε, εγώ, είμαι απλώς, ένα πρόβατο που βελάζει, ίσως παρόμοια, ίσως διαφορετικά... μα, πρόβατο. Τίποτε παραπάνω...

Ψάξ' τε τον τράγο στους καθρέφτες...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2011, 10:42:01 πμ από Tzkon »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2404 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:32:34 πμ »
Για όσους ενδιαφέρονται για την Αθήνα.
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=49267

Τα κενά αυτά είναι για την Α΄ Αθήνας. Έχουμε πληροφορίες και για άλλες περιοχές της Αττικής;
Μόνο στην Α' Αθήνας 80 κενά και θα πάρουν μόλις 215 άτομα σε όλη την Ελλάδα;

44 ΕΑΕΠ είναι στην Αθήνα..Οι 215 είναι μόνο για ΕΑΕΠ.Στα υπόλοιπα 36 στην Αθήνα λογικά θα πάρει ΑΜΩ να καλύψουν ολοήμερα.

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2405 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:44:37 πμ »
Για όσους ενδιαφέρονται για την Αθήνα.
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=49267

Τα κενά αυτά είναι για την Α΄ Αθήνας. Έχουμε πληροφορίες και για άλλες περιοχές της Αττικής;
Μόνο στην Α' Αθήνας 80 κενά και θα πάρουν μόλις 215 άτομα σε όλη την Ελλάδα;

44 ΕΑΕΠ είναι στην Αθήνα..Οι 215 είναι μόνο για ΕΑΕΠ.Στα υπόλοιπα 36 στην Αθήνα λογικά θα πάρει ΑΜΩ να καλύψουν ολοήμερα.
Στο γνωστό έγγραφο με τα 359 κενά, τα κενά στην Α' Αθήνας είναι 12! Ποιος μας λέει τελικά την αλήθεια;

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2406 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:45:17 πμ »
...ας υποθέσουμε ό,τι είναι μία κρύα φθινοπωρινή ημέρα (ας πούμε τέλη Οκτώβρη) στις τραχιές και άγονες πλαγιές ενός βουνού,
το κρύο τσουχτερό, η βλάστηση ξερή και το μονοπάτι δύσβατο...

Ο τσομπάνης (που σημειωτέον, ετοιμάζει τα πρόβατα του για σφαγή, κάποια την περίοδο των Χριστουγέννων και τα υπόλοιπα το Πάσχα) τα έχει βγάλει βόλτα στη χέρσα έκταση να κινηθούν για να μη μένουν στοιβαγμένα στο μαντρί και συνωστίζονται (ούτως η άλλως, έχει τα τσομπανόσκυλα του... κανένα δε ξεφεύγει απ' το κοπάδι...).
Καθώς κινούνται στριμωγμένα για να αντέξουνε το κρύο (γιατί τους έχει "κουρέψει" όλο το μαλλί, παράδοξα, πριν λίγες μέρες, όταν όλοι ξέρουν πως τα κουρέματα γίνονται με τις ζέστες του καλοκαιρίου, που η αποχαύνωση και η ανεμελιά βοηθάνε την κατάσταση) στο ομιχλώδες τοπίο αντηχούνμονάχα οι ήχοι απ' τα κουδούνια τους και τα βελάσματα τους...

Αμφιβολία και δυσαρέσκεια, θυμός και απόγνωση...

Αν μπορούσε κανείς, με μία οργουελική φαντασία, να μεταφράσει τα βελάσματα τους τι θα άκουγε;
Μάλλον, φράσεις όπως "πεινάμε", "έχει κρύο", "που πηγαίνουμε;", "ας μας βάλει στο μαντρί και εμένα μου αρκεί!" ή "μην ανησυχείτε, ξέρει ο τσομπάνης τι κάνει..."

...και, καθώς, ο τσομπάνης τα πιλαλάει και το κοπάδι συνεχίζει στο κρύο, επιζητώντας ψύγματα τροφής κάτω απ' τις πέτρες, οι συνομιλίες συνεχίζονται και συνεχίζονται και συνεχίζονται... συνθέτοντας, ενδεχομένως, μία σειρά από δηλώσεις, ερωτηματικά και πνιγμένες αντιδράσεις, παρεμφερούς χαρακτήρα και προσανατολισμού με αυτές που βλέπουμε σε αναρτήσεις όπως οι απαντήσεις γύρω από το συγκεκριμένο ζήτημα...

Θέλετε ή μάλλον, θέλουμε μία δουλειά, αγαπητά μου πρόβατα;
Πεινάμε;
Είναι δύσκολοι οι καιροί, έχει κρύο και το μονοπάτι είναι άγονο τόσο, που το μαντρί της εκπαίδευσης φαντάζει η μόνη σωτηρία...;
Ξέρει ο τσομπάνης τι κάνει;
Έτσι μιλάμε όλοι μας συνεχίζοντας την άγονη και αμφίβολη μας περιήγηση στις άγονες γραμμές της δυστοπίας...

Μην ανησυχείτε, μπορεί να βολευτούμε στο μαντρί και φέτος... στο βάθος, όμως, η γιορτή των Χριστουγέννων και του Πάσχα (λίγο πιο μακριά, ώστε να βρίσκει χρόνο η ψευδαίσθηση να ανθίσει) θα σημάνει για όλα τα πρόβατα, τη βέβαιη λέξη της αβέβαιης πορείας προς το τέλος...

Ως τότε, βελάξτε... και εγώ το ίδιο κάνω... και καθώς βελάζετε/ουμε ας βρούμε και έναν τράγο, αποδιοπομπαίο καλύτερα, να ρίξουμε όλα μας τα φταίγματα και το θυμό για την ανημπορία μας, όχι τόσο να πράξουμε αλλά να ονειρευτούμε μία άλλη λευτερία από εκείνη μίας "θεσούλας" στην εκπαίδευση...

Ίσως, για πολλούς τον τράγο αυτό να αποτελέσω εγώ με τα όσα βλακώδη και παράλογα ισχυρίζομαι... Τράγο, να ρίξουν πάνω του όλες τις αμαρτίες που η τάση για βολή και το άκριτο συνέθεσε στη ξεχασμένη ύπαρξη τους...

Μα μη ξεχνάτε, εγώ, είμαι απλώς, ένα πρόβατο που βελάζει, ίσως παρόμοια, ίσως διαφορετικά... μα, πρόβατο. Τίποτε παραπάνω...

Ψάξ' τε τον τράγο στους καθρέφτες...
Eγώ νομίζω ότι τα πρόβατα γνωρίζουν πολύ καλά τη σφαγή που θα ακολουθήσει, αλλά ελπίζουν ότι λόγω κάποιου έκτακτου και απρόσμενου γεγονότος θα σωθούν την τελευταία στιγμή. Μιλάμε λοιπόν για διασταύρωση πρόβατου με στρουθοκάμηλο.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2407 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:59:51 πμ »
Εγώ πάλι διαφωνώ. Τα πρόβατα ακόμη κι αν έχουν στενάξει πολλάκις, με τον ίδιο μειλίχιο τρόπο θα παραδοθούν ξανά στα χέρια του αφέντη. Η σύγχρονη ελληνική ιστορία είναι γεμάτη παραδείγματα από τη δουλοπρέπεια του υποτελούς Νεοέλληνα.
Ή ο τσοπάνης θα πεθάνει χωρίς να αφήσει κληρονόμο. Ή τα πρόβατα θα γίνουν τόσα πολλά που ο τσοπάνης δε θα μπορέσει να τα κουμαντάρει. Ή θα έρθει η αργή εξέλιξη των ειδών και τα πρόβατα θα γίνουν γουρούνια. Ή θα εξαγοράσει τα πρόβατα κάποιος Γερμανός τσοπάνης.
Το πρόβλημα είναι άραγε ο τσοπάνης ή τα πρόβατα;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 310

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.