*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1786174 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_pe_19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5740 στις: Ιούνιος 01, 2016, 06:39:30 μμ »


αυτό μας οδηγεί στο τι πραγματικά συμβαίνει που είναι το εξής:
οι ειδικότητες που βρίσκονται μόνιμοι σε μια σχολική μονάδα έχουν δει τις ώρες τους να μειώνονται και προκειμένου να μη ξεβολευτούν και συμπληρώσουν ωράριο σε άλλα σχολεία, προτιμούν να μπουν στο ολοήμερο της μονάδας και πιέζουν για το λόγο αυτό. στο σχολείο μου οι ειδικότητες τπε και αγγλικών γίνονται από αναπληρωτές και δεδομένου ότι τα παιδιά σίγουρα θα τις διάλεγαν στο ολοήμερο, απλά και διακριτικά τις απέσυραν για να πριμοδοτήσουν τις υπόλοιπες.


Έχεις δίκιο. Σκέψου όμως ότι Αγγλικά δεν μπορούν να κάνουν οι δάσκαλοι και Πληροφορική είναι "σχετικά" δύσκολο (πιστοποίηση, επιμόρφωση, κλπ, όχι ότι δεν μπορεί να βρεθεί τρόπος, άλλωστε το τελικό πρόγραμμα και η επιλογή μαθημάτων εξαρτάται από τον Σύλλογο Διδασκόντων κλπ, τα γνωστά δηλαδή).

Αυτό που δεν έχει γίνει κατανοητό, κατά τη γνώμη μου, από τους δασκάλους, είναι τα μεγάλα πλεονάσματα ωρών που προκύπτουν γι' αυτούς στα σχολεία. Ο ΔΟΕ άργησε να ξυπνήσει, οι σύλλογοι πρωτοβάθμιας βγάζουν απίστευτα πλεονάσματα ΠΕ-70 και ΠΕ-60. Αν ανατρέξει κάποιος στις γνωστές "ενημερωτικές" ιστοσελίδες για εκπαιδευτικούς θα δει αρκετούς πίνακες με πλεονάσματα αλλά και ελλείψεις ειδικοτήτων, μη ΠΕ-70, για το επόμενο σχολικό έτος.

Ο υπολογισμός ωρών των ειδικοτήτων που περισσεύουν ή λείπουν, για την επόμενη σχολική χρονιά, μπορεί να μην είναι εύκολα υπολογίσιμος, αλλά είναι ολοφάνερο πως οι δάσκαλοι έχουν σημαντικό πρόβλημα, τουλάχιστον στις περιφέρειες - διευθύνσεις για τις οποίες έχουν δημοσιοποιηθεί στοιχεία από τους συνδικαλιστές. Δεν ξέρω αν αυτά τα πλεονάσματα μπορούν να καλυφθούν, όλα, από αναθέσεις σε ΠΕ-70. Ρώτησα συνάδελφο (δάσκαλο) τι θα κάνει αν του ανατεθούν ώρες Φυσικής Αγωγής. Μου απάντησε ότι θα δώσει δύο μπάλες στα παιδιά και θα τα προσέχει μέχρι το τέλος της ώρας!!!

Στο σχολείο που είμαι φέτος (δημοτικό) οι περισσότεροι δάσκαλοι θεωρούν ότι θα τελειώνουν στις 13:15 (καλό!!!). Ο Διευθυντής μου είπε ότι τον Σεπτέμβριο δεν ξέρει πως θα βγει το πρόγραμμα και η σχολική σύμβουλος που έχει την παιδαγωγική ευθύνη του σχολείου μας είπε ότι θα περισσεύουν αρκετοί δάσκαλοι και κάποιοι απ' αυτούς θα μετακινούνται όχι μόνο σε κοντινά σχολεία για να συμπληρώνουν ωράριο (εντός διεύθυνσης δηλαδή), αλλά υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιοι να συμπληρώνουν ωράριο σε διπλανό νομό! Για αναπληρωτές δεν είπε τίποτα (τυχαίο;).

Επίσης, το τοπίο παραμένει θολό αφού δεν υπάρχουν στοιχεία για αποσπάσεις, μεταθέσεις, και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Τέλος, η υφιστάμενη νοοτροπία ότι κάθε εκπαιδευτικός πρέπει να "φάει" τον άλλον, ο μόνιμος Γυμναστής να καρπωθεί τις ώρες του αναπληρωτή Πληροφορικού ή ο Εικαστικός τις ώρες του Μουσικού, ο δάσκαλος τις ώρες όλων, και, και, και, μας έφερε στο σημείο που βρισκόμαστε σήμερα. Όλοι, όσοι εργαζόμαστε και θα εργαζόμαστε (;) στην εκπαίδευση, θα είμαστε σε μία συνεχή κινητικότητα και αβεβαιότητα. Έτσι, για να μη βαλτώνουμε και να αποκτούμε νέες εμπειρίες.

Όπως και να 'χει, τα πράγματα είναι χάλια και θα γίνουν χειρότερα. Κάποτε λέγαμε ότι δεν υπάρχουν χειρότερα.
Μάλλον είχαμε αυταπάτες, αλλά είχαμε καλές προθέσεις... χα,χα,χα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 07:49:56 μμ από george_pe_19 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:44 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5741 στις: Ιούνιος 01, 2016, 07:44:20 μμ »
εκτίμησή μου είναι πως οι ώρες ολοημέρου που θα διατίθενται για πε19/20 θα είναι μηδαμινές.

στη νέα εγκύκλιο υπάρχει η λίστα με τα πιθανά αντικείμενα για το ολοήμερο:
1.ΤΠΕ
2.Αγγλικά
3.Αθλητισμός
4.Εικαστικά
5.Θεατρική αγωγή
6.Μουσική
7.Πολιτιστικοί όμιλοι δραστηριοτήτων
με την υποσημείωση ότι η τελική επιλογή των μαθημάτων γίνεται από το σχολείο.

στο σχολείο που βρίσκομαι φέτος, εντελώς τυχαία έπεσε στα χέρια μου η αίτηση που δόθηκε στα παιδιά για το ολοήμερο την επόμενη χρονιά και αυτή ΔΕΝ παρέχει για τα παιδιά και τους γονείς τους την επιλογή ΤΠΕ και Αγγλικά. πήγα να το συζητήσω αυτό με το διευθυντή και:
1η αντίδραση: Λυπάμαι είναι μια παράλειψη, αλλά τα έχουμε μοιράσει ήδη και έχουμε συλλέξει αρκετά συμπληρωμένα.
φυσικά και του αναφέρω ευγενικότατα, ότι μπορεί να το ανακαλέσει και να μοιράσει εκ νέου αιτήσεις καθώς η επιλογή αυτή έχει επιπτώσεις ακόμα και σε μή πρόσληψη κάποιου αναπληρωτή-ωρομίσθιου αν εφαρμοστεί η τακτική αυτή και από άλλα σχολεία.
2η αντίδραση:Έτσι κι αλλιώς τα μαθήματα εγκρίνονται από τον σύλλογο διδασκόντων.
αυτό μας οδηγεί στο τι πραγματικά συμβαίνει που είναι το εξής:
οι ειδικότητες που βρίσκονται μόνιμοι σε μια σχολική μονάδα έχουν δει τις ώρες τους να μειώνονται και προκειμένου να μη ξεβολευτούν και συμπληρώσουν ωράριο σε άλλα σχολεία, προτιμούν να μπουν στο ολοήμερο της μονάδας και πιέζουν για το λόγο αυτό. στο σχολείο μου οι ειδικότητες τπε και αγγλικών γίνονται από αναπληρωτές και δεδομένου ότι τα παιδιά σίγουρα θα τις διάλεγαν στο ολοήμερο, απλά και διακριτικά τις απέσυραν για να πριμοδοτήσουν τις υπόλοιπες.

συνεχίστηκε η συζήτηση σε ήρεμο κλίμα και τελικά δόθηκαν εκ νέου οι αιτήσεις με επιλογή και αγγλικά/τπε αν και χλωμό να εγκριθούν ως επιλογές ολοημέρου από το σύλλογο διδασκόντων. αυτά για να διαλυθούν οποιεσδήποτε αυταπάτες για τη σύμπνοια αναπληρωτών-μόνιμων για ένα καλύτερο σχολείο και δίκαιο εργασιακό περιβάλλον και άλλα τέτοια νεοχίπικα.

όσοι άλλοι συνάδελφοι βρίσκονται σε δημοτικά, καλό θα είναι να ενημερωθούν για το αν οι ΤΠΕ είναι επιλογή στην αίτηση και να πράξουν τα δέοντα, έτσι για το γαμώτο.
Δυστυχως αυτο συμβαινει σε δεκαδες σχολεια...το προβλημα για μενα ειναι οτι οι γονεις και οι συλλογοι γονεων και κηδεμονων εχουν πληρη αγνοια και μηδενικη αντιδραση...σε οτι τους προσφερουν...Ο καθενας λοιπον απο εμας ας αναλαβει στον τοπο του..να ενημερωσει τους γονεις...γιατι οπως και παλια εχω αναφερει ..ολοι αυτοι που απο ενα γραφειο παιρνουν τις αποφασεις...τον μονο που φοβουνται ειναι η τοπικη κοινωνια..και ιδιαιτερα τους γονεις....

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5742 στις: Ιούνιος 01, 2016, 11:26:01 μμ »
Προσωπικά δε με εκπλήσσουν καθόλου τέτοιου είδους χτυπήματα από συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων. Παρόλα αυτά κατά τη γνώμη μου, ο νούμερο ένα εχθρός της ειδικότητάς μας είναι ο χωρισμός μας σε δεκάδες στρατόπεδα. ΠΕ19 vs ΠΕ20, πληροφορικοί ιδιωτικού τομέα vs εκπαιδευτικοί, ΕΠΕ vs ΠΕΚΑΠ, πρωτοβάθμιας vs δευτεροβάθμιας, σεμιναριούχοι vs πτυχιούχοι, μόνιμοι vs αδιόριστοι και πάει λέγοντας... Κάθε μέτρο που περνάει πλήττει τη μια ομάδα και οι υπόλοιποι πανηγυρίζουν λες και οι ίδιοι θα επωφεληθούν ή έστω θα μείνουν ανεπηρέαστοι από το ντόμινο που ακολουθεί.

Μερικά ενδεικτικά παραδείγματα... Τις προάλλες, όταν πέρασε το μέτρο για τη μείωση των ωρών του εργαστηρίου, έστειλα κάποια e-mail στη λίστα της ΕΠΕ, για να πιέσω να υπάρξει και από εκεί κάποια αντίδραση. Και έκπληκτος είδα πληροφορικούς του ιδιωτικού τομέα, αλλά και μόνιμους εκπαιδευτικούς να επικροτούν το μέτρο! Ακόμα κι αν αυτό αφήνει άνεργους μερικές εκατοντάδες συναδέλφους τους! Αποτέλεσμα η μηδενική αντίδραση...

Τώρα διαβάζω στο facebook της ΠΕΚΑΠ, συνάδελφο εκπαιδευτικό (προφανώς της δευτεροβάθμιας), που μάλιστα είναι και συγγραφέας σχολικού βιβλίου (αν δεν κάνω λάθος) να επιχειρηματολογεί υπέρ του να διδάσκουν οι δάσκαλοι πληροφορική στην Α και στη Β δημοτικού...

Λυπάμαι που το λέω, αλλά μήπως τελικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας;

Αποσυνδεδεμένος george_pe_19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5743 στις: Ιούνιος 02, 2016, 07:22:24 μμ »

Μετά την ενημέρωση που είχαμε σήμερα από τους συνδικαλιστές (και διευθυντές σχολικών μονάδων) της Διεύθυνσης που ανήκω (πρωτοβάθμια) τα συμπεράσματα είναι τα κάτωθι:

1.Δεν θα δίνονται - με ποια και από που οδηγία;;;   -  ώρες σε ειδικότητες Αισθητικής Αγωγής (Μουσικούς, Εικαστικούς, Θεατρολόγους) και σε Γυμναστές (για αναπλήρωση) αν δεν καλυφθούν αυτές από μόνιμους δασκάλους της σχολικής μονάδας οι οποίοι έχουν περίσσευμα ωρών (όλοι πλέον) και από μόνιμους εκπαιδευτικούς ειδικότητας που είτε εργάζονται στην Πρωτοβάθμια είτε θα συμπληρώνουν ωράριο προερχόμενοι από τη Δευτεροβάθμια. Τα ίδια και για τους ΠΕ-06. Για Γαλλικά - Γερμανικά όσοι μόνιμοι (και μόνο) αντέξουν θα διδάσκουν σε πέντε (5) σχολεία. Για τους Πληροφορικούς, πάλι, δεν είπαν τίποτε... Ούτε για αναπληρωτές δασκάλους (περίεργη σιωπή). Πάντως, οι δάσκαλοι που περισσεύουν στη Διεύθυνση είναι πάνω από 40.

2. Ειδικότητες των ΕΠΑΛ θα μπορούν να συμπληρώνουν ωράριο και στα Δημοτικά (εικαστικά, πληροφορική κλπ). Το γνωρίζουμε.

3. Αρχές Σεπτεμβρίου θα υπάρχουν κοινές συνεδριάσεις ΠΥΣΠΕ - ΠΥΣΔΕ (γνωστό και αυτό) για την κατανομή και κάλυψη των ωρών που λείπουν - περισσεύουν.

4. Τα κενά για αναπληρωτές όλων των εκπαιδευτικών είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστούν, όχι τώρα αλλά και αργότερα.

5. Ο  Έλληνας εκπαιδευτικός είναι ο ήρωας που κρατά το δημόσιο σχολείο όρθιο στη λαίλαπα της οικονομικής κρίσης. Μαζί με τους γονείς για το μέλλον των παιδιών μας (αν μπορούν οι γονείς να δωρίσουν δύο (2) οθόνες, πέντε – έξι πληκτρολόγια και τρία ζευγάρια ηχεία, από τα φθηνά, για το εργαστήριο, θα ήμουν ευτυχής).

6. Στα σχολεία θα γίνει Αγιασμός τον Σεπτέμβριο, αν δεν έχει καταργηθεί ή αλλάξει η διαδικασία έως τότε (του Αγιασμού, γιατί ο Σεπτέμβριος θα είναι μετά τον Αύγουστο, για το 2016 τουλάχιστον).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:44 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5744 στις: Ιούνιος 02, 2016, 07:36:45 μμ »
Πρώτα καλύπτονται οι θέσεις με το μόνιμο προσωπικό ειδικότητας και στις μικρές μονάδες προβλέπεται επίσημα πλέον η διδασκαλία αισθητικής αγωγής και γυμναστικής από τους δασκαλους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 07:46:26 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος george_pe_19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5745 στις: Ιούνιος 02, 2016, 08:16:33 μμ »
Πρώτα καλύπτονται οι θέσεις με το μόνιμο προσωπικό ειδικότητας και στις μικρές μονάδες προβλέπεται επίσημα πλέον η διδασκαλία αισθητικής αγωγής και γυμναστικής από τους δασκαλους

Τώρα το γράφεις σωστά, όπως είναι άλλωστε, δε διαφωνώ σε καμία περίπτωση. Αυτό που ειπώθηκε σήμερα στη συνάντηση που αναφέρω παραπάνω είναι ότι η "οδηγία" όπως μας μεταφέρθηκε είναι για όλα τα σχολεία, μεγάλα και μικρά, και για να το κάνω ξεκάθαρο:

"αν δεν συμπληρωθούν ώρες μονίμων δασκάλων - νηπιαγωγών και μονίμων ειδικοτήτων, και από την Β/θμια, έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι μετακινήσεις μονίμων εκπαιδευτικών από σχολείο σε σχολείο κλπ, τότε δεν θα δώσουμε ώρες που λείπουν για αναπληρωτές όλων των ειδικοτήτων (από νηπιαγωγό ΠΕ-60, δάσκαλο ΠΕ-70 έως θεατρολόγο ΠΕ-32)".

Επομένως, όλοι οι μόνιμοι θα προσπαθήσουν να πάρουν ώρες από ειδικότητες αναπληρωτών (όσοι μπορούν) για να μην μετακινούνται ή να μην απασχολούνται στο ολοήμερο ή για να είναι στο ολοήμερο της σχολικής τους μονάδας για να μην αλλάζουν σχολείο.

Άλλωστε, αυτό θα συνέβαινε. Δεν ειπώθηκε κάτι νέο. Όλοι το φαντάζονταν και το περίμεναν. Ο τρόπος ήταν κυνικός αλλά είχε και στοιχεία ενοχής (μεταμέλειας σίγουρα όχι).

Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5746 στις: Ιούνιος 05, 2016, 08:14:38 πμ »
Ένα άλλο θέμα είναι το κατά πόσο κατευθύνονται οι μαθητές στο Λύκειο πάρουν ομάδα προσανατολισμού και μαθήματα επιλογής. Π.χ. (πραγματικό παράδειγμα) πως γίνεται σε ένα ολόκληρο σχολείο (στο οποίο ο μόνιμος πληροφορικός παίρνει κάθε χρόνο απόσπαση) να μην δηλώνει κανένας μαθητής το "Εφαρμογές Πληροφορικής" της Α΄Λυκείου; (για τα άλλα δύο μαθήματα επιλογής υπάρχουν μόνιμοι "διαθέσιμοι")

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5747 στις: Ιούνιος 05, 2016, 09:23:10 πμ »
.....ή από το χαρτί που δίνεται στους μαθητές για να επιλέξουν μαθήματα επιλογής να λείπουν κάποια (επίσης πραγματικό παράδειγμα που το είχα πάρει είδηση μετά από πολυυύ καιρό).
Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι πρέπει να ελέγχουμε πάντα αν γράφονται ολα τα μαθήματα επιλογής στα χαρτιά που μοιράζονται στους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5748 στις: Ιούνιος 05, 2016, 11:27:48 μμ »
Προσφατα συναδελφιισα αναπληρωτρια διαπιστωσε πως απο τα εντυπα (που ειχαν δοθεί ηδη ) λειπει η επιλογη των ΤΠΕ (για πρωτοβαθμια) κ αφου εκανε παρατηρηση στο διευθυντη, το διορθωσε γιατι καταλαθος δεν το συμπεριελαβε.....
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5749 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:00:57 πμ »
Προσφατα συναδελφιισα αναπληρωτρια διαπιστωσε πως απο τα εντυπα (που ειχαν δοθεί ηδη ) λειπει η επιλογη των ΤΠΕ (για πρωτοβαθμια) κ αφου εκανε παρατηρηση στο διευθυντη, το διορθωσε γιατι καταλαθος δεν το συμπεριελαβε.....
αnneta...αν γνωριζεις ...οπως επισης αν καποιος αλλος γνωριζει...τα ετη 2010-2011 και 2011-2012..για την αποκτηση παιδαγωγικης επαρκειας εκτος απο ασπαιτε....ποιο αλλοι δημοσιοι φορεις μπορουσαν να δωσουν!!!!!

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5750 στις: Ιούνιος 06, 2016, 02:17:42 μμ »
Hello!
Έκανε κανένας εγγραφή στο σύστημα;
Έχω μια απορία. Στη καρτέλα των προσωπικων σου στοιχείων αφου κάνεις είσοδο με το όνομα χρήστη και κωδικό της επιλογής σου, στην παιδαγωγική κατάρτιση μου χουν σωστά 12μηνη αλλά στο από κάτω πεδιο Πιστοποιητικο Παιδαγωγικής κατάρτισης ειναι κενο ενω θα πρεπε να λεει ΑΣΠΑΙΤΕ.
Κ σε σας έτσι εμφανίζεται;

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5751 στις: Ιούνιος 06, 2016, 03:07:11 μμ »
αnneta...αν γνωριζεις ...οπως επισης αν καποιος αλλος γνωριζει...τα ετη 2010-2011 και 2011-2012..για την αποκτηση παιδαγωγικης επαρκειας εκτος απο ασπαιτε....ποιο αλλοι δημοσιοι φορεις μπορουσαν να δωσουν!!!!!
Δεύτερο "καθηγητικό - παιδαγωγικό" πτυχίο. Το πιο συνηθισμένο βέβαια είναι μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής εγχώριο ή ξένο...

Αποσυνδεδεμένος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5752 στις: Ιούνιος 06, 2016, 08:05:41 μμ »
Hello!
Έκανε κανένας εγγραφή στο σύστημα;
Έχω μια απορία. Στη καρτέλα των προσωπικων σου στοιχείων αφου κάνεις είσοδο με το όνομα χρήστη και κωδικό της επιλογής σου, στην παιδαγωγική κατάρτιση μου χουν σωστά 12μηνη αλλά στο από κάτω πεδιο Πιστοποιητικο Παιδαγωγικής κατάρτισης ειναι κενο ενω θα πρεπε να λεει ΑΣΠΑΙΤΕ.
Κ σε σας έτσι εμφανίζεται;

εκανα κι εγω και βγαζει το ιδιο. μονο 12μηνη δλδ. ακομα το συστημα μπαζει. καταρζας δεν σαφηνει να κνεις διορθωσεις αφου κανεις εγγραφη και κυριως δεν λεει πουθενα τον κλαδο σου (στους αναπληρωτες.)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #5753 στις: Ιούνιος 07, 2016, 12:39:26 πμ »
Δεύτερο "καθηγητικό - παιδαγωγικό" πτυχίο. Το πιο συνηθισμένο βέβαια είναι μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής εγχώριο ή ξένο...

Tolakis αυτα γνωριζω κι εγω που αναφερει ο συναδελφος! Παντως ελαχιστοι απο τον κλαδο μας θα ναι αλλα εγω που ξερω κανα 2 περιπτωσεις που εχουν ειδικη+επαρκεια ειναι αγορασμενα απο το εξωτερικο .............Εχω κανει ενσταση κ δεν εχω δικαιωθει γιατι ειναι αναγνωρισμενα κανονικα.ασχετα αν ο υποψηφιος δεν πατησε πανω απο 3 φορες ,οχι στη σχολη, στη χωρα που του το προσφερε!!!!!!!!!!!!!
Γιατι ρωτας; τι ψαχνεις;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.