*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775663 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grobari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6622 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 09:53:46 μμ »
Λοιπόν μιας και βγήκε και η ανακοίνωση (αρκετά καλή) νομίζω πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε στην συνέχεια. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πάμε σε δικηγόρο και στην συνέχεια μαζί με τις άλλες ειδικότητες παράσταση διαμαρτυρίας όλοι μαζί . Από όσο ξέρω οι υπόλοιπες ειδικότητες το έχουν προχωρήσει πολύ το θέμα της προσφυγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:57 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6623 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 09:58:56 μμ »
Και άντε εμείς οι μόνιμοι κάπως διακιολογούμαστε που έχουμε σκουριάσει.
Με τους αναπληρωτές ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί έχουν τόση έλλειψη αγωνιστικότητας....
Η ηττοπάθεια όλου του κλάδου είναι υψηλότερη από ποτέ.
Συμφωνώ ότι η ηττοπάθεια του κλάδου είναι υψηλότερη από ποτέ. Ειδικά όταν περνάνε τα μέτρα τα αντανακλαστικά μας είναι ανύπαρκτα! Όταν περνούσε η κατάργηση του 3ωρου του εργαστηρίου ή η περικοπή των ωρών στο δημοτικό 2-3 άτομα σχολίαζαν εδώ μέσα. Περιμένουμε να μη δούμε το όνομά μας στις λίστες ή να ξεβολευτούμε σε 2-3 εργαστήρια για να αντιδράσουμε.

Ωστόσο διαφωνώ στο ότι δικαιολογείστε οι μόνιμοι! Ίσα ίσα τα δικά σας συμφέροντα διακυβεύονται σε μεγαλύτερο βαθμό. Γνωρίζετε ότι και το μέλλον σας είναι συνυφασμένο με την παιδεία (κάτι που δεν ισχύει στους αναπληρωτές) και θα έπρεπε συνεχώς να διεκδικείτε την αναβάθμιση της Πληροφορικής. Δυστυχώς αυτό που είδα εγώ στις συναναστροφές μου με μόνιμους συναδέλφους ήταν η άγνοια για μέτρα που δεν τους πλήττουν άμεσα (πχ στη δευτεροβάθμια δε γνώριζαν τι γίνεται στην πρωτοβάθμια), ενώ παλιότερα υπήρχαν συνάδελφοι μόνιμοι που εξέφραζαν έντονη αντίθεση στο να υπάρχει πληροφορική στο δημοτικό, επειδή έπρεπε να δουλεύουν σχεδόν διπλάσιες ώρες απ' ότι δούλευαν στη δευτεροβάθμια και σε χειρότερες συνθήκες (διπλάσια τμήματα, μικρότερα παιδιά κτλ). Αντίθετα, οι αναπληρωτές γνωρίζουμε ότι είμαστε με το ένα πόδι εκτός εκπαίδευσης. Κάποτε διοριζόσουν με ΑΣΕΠ και 24-30 μήνες προϋπηρεσίας. Τώρα έχουμε φτάσει να έχουμε ΑΣΕΠ και 60+ και να μην έχουμε καν ελπίδα να δουλέψουμε για 7 μήνες κάπου μακριά από το σπίτι μας! Και φυσικά να μην υπάρχει καν προοπτική για διορισμό! Από τους 2000 που είχαν δουλέψει το 2010 ήδη οι 1600 έχουν βρει δουλειά κάπου αλλού, λογικά εκτός εκπαίδευσης, ενώ από τους 400 που είχαν δουλέψει πέρσι, οι μισοί τουλάχιστον πιστεύω ότι ήδη ψάχνουν κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος tods

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6624 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:15:31 μμ »
Μπράβο στον trust no one. Δυστυχώς ο αστοιχείωτος ο Φίλης έχει καταντήσει τους πληροφορικούς να τρέχουν σε 3 και 4 σχολεία για να κάνουν ωράριο. Ενδεικτικά η δυτική Αττική έδωσε ως 1 υποψήφια θέση αναπληρωτή 8 ώρες Ερυθρές, 8 Βίλλια και 8 Μάντρα. Αυτός ο άνθρωπος που θα (αν) αναλάβει το σχολείο που θα πρέπει να μένει; Το κορυφαίο το εντόπισα Β Πειραιά. Μια συνάδελφος πέρα Από Γαλατά και 2 σχολεία του Πόρου θα πρέπει να πηγαίνει και ένα εξάωρο Μέθανα. Και ποιος άλλος ξέρει τι άλλα θα δούμε. Και έχεις από την άλλη τα κακομαθημένα τους δασκάλους που δε καταδέχονται να πάνε σε διπλανό σχολείο και κλέβουν τις ώρες των ειδικοτήτων. Που να μας καταλάβουν δουλεύουν και από τα 22. Δείξτε μου μια πρόσληψη αναπληρωτή δασκάλου που να του λένε πχ 20 ώρες στο 1 σχολείο και συμπληρώνεις 4 κάπου αλλού.

Αυτό το κορυφαίο στη Β Πειραιά είμαι εγώ. Το πρωί μου είχαν δώσει μόνο τα 3 σχολεία. και Βλέπω πριν λίγο το 4ο δωράκι...
ο ρε γλέντια..
Παιδιά πολύ καλή η διαμαρτυρία. Στα πλαίσια του σχολείου μπορούμε να τη μοιράσουμε στους γονείς;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:57 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6626 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:44:13 μμ »
Αυτό το κορυφαίο στη Β Πειραιά είμαι εγώ. Το πρωί μου είχαν δώσει μόνο τα 3 σχολεία. και Βλέπω πριν λίγο το 4ο δωράκι...
ο ρε γλέντια..
Παιδιά πολύ καλή η διαμαρτυρία. Στα πλαίσια του σχολείου μπορούμε να τη μοιράσουμε στους γονείς;

Η καλύτερη δουλειά είναι αυτή που λες. Αν δεν πάρουμε τους γονείς με το μέρος μας, δε θα βγει τίποτα. Όσο και να κατασκηνώσουμε έξω από το υπουργείο, πολύ απλά θα μας αγνοούν. Αν όμως οι γονείς αρχίσουν και γκρινιάζουν, τότε θα αλλάξουν πολλά.

Αποσυνδεδεμένος tasnesto

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος tasnesto

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6628 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:48:24 μμ »
Παιδεία στειλτε το και στα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6629 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:52:09 μμ »
https://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/pliroforiki-mia-epistimi-ypo-diogmo-sto-elliniko-sholeio-toy-2016

Παιδιά μην κάνετε προτροπές σε άλλους. Στείλ'τε το οι ίδιοι.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6630 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:57:14 μμ »
Tods καλή δύναμη. Άμα ήσουν μόνο Πόρο Γαλατά θα σε έλεγα τυχερή. Τώρα το πως θα πηγαίνεις Μέθανα αν δεν έχεις αμάξι δε το γνωρίζω. Ρώτα πρωτοβάθμια αν δικαιούσαι κάποια οδοιπορικά. Είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6631 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:16:37 μμ »
http://www.hellenicparliament.gr/Vouleftes/Stoicheia-Epikoinonias-Voulefton/
Λέτε;
Καλά, θα εξαιρέσουμε κάποιους εννοείται!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6632 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:24:33 μμ »
Συμφωνώ ότι η ηττοπάθεια του κλάδου είναι υψηλότερη από ποτέ. Ειδικά όταν περνάνε τα μέτρα τα αντανακλαστικά μας είναι ανύπαρκτα! Όταν περνούσε η κατάργηση του 3ωρου του εργαστηρίου ή η περικοπή των ωρών στο δημοτικό 2-3 άτομα σχολίαζαν εδώ μέσα. Περιμένουμε να μη δούμε το όνομά μας στις λίστες ή να ξεβολευτούμε σε 2-3 εργαστήρια για να αντιδράσουμε.

Ωστόσο διαφωνώ στο ότι δικαιολογείστε οι μόνιμοι! Ίσα ίσα τα δικά σας συμφέροντα διακυβεύονται σε μεγαλύτερο βαθμό. Γνωρίζετε ότι και το μέλλον σας είναι συνυφασμένο με την παιδεία (κάτι που δεν ισχύει στους αναπληρωτές) και θα έπρεπε συνεχώς να διεκδικείτε την αναβάθμιση της Πληροφορικής. Δυστυχώς αυτό που είδα εγώ στις συναναστροφές μου με μόνιμους συναδέλφους ήταν η άγνοια για μέτρα που δεν τους πλήττουν άμεσα (πχ στη δευτεροβάθμια δε γνώριζαν τι γίνεται στην πρωτοβάθμια), ενώ παλιότερα υπήρχαν συνάδελφοι μόνιμοι που εξέφραζαν έντονη αντίθεση στο να υπάρχει πληροφορική στο δημοτικό, επειδή έπρεπε να δουλεύουν σχεδόν διπλάσιες ώρες απ' ότι δούλευαν στη δευτεροβάθμια και σε χειρότερες συνθήκες (διπλάσια τμήματα, μικρότερα παιδιά κτλ). Αντίθετα, οι αναπληρωτές γνωρίζουμε ότι είμαστε με το ένα πόδι εκτός εκπαίδευσης. Κάποτε διοριζόσουν με ΑΣΕΠ και 24-30 μήνες προϋπηρεσίας. Τώρα έχουμε φτάσει να έχουμε ΑΣΕΠ και 60+ και να μην έχουμε καν ελπίδα να δουλέψουμε για 7 μήνες κάπου μακριά από το σπίτι μας! Και φυσικά να μην υπάρχει καν προοπτική για διορισμό! Από τους 2000 που είχαν δουλέψει το 2010 ήδη οι 1600 έχουν βρει δουλειά κάπου αλλού, λογικά εκτός εκπαίδευσης, ενώ από τους 400 που είχαν δουλέψει πέρσι, οι μισοί τουλάχιστον πιστεύω ότι ήδη ψάχνουν κάτι άλλο.

Ηττοπαθείς και σκουριασμένοι είμαστε όλοι. Αλλά οι περισσότεροι μόνιμοι της Πληροφορικής διορίστηκαν σχετικά εύκολα (στις καλές εποχές) και βρέθηκαν αρκετά γρήγορα στα σπίτια τους (υπήρξε χρονιά που με 5 μόρια έπιανες ακόμη και τις μεγάλες πόλεις). Αναφέρομαι στους περισσότερους από τους παλαιότερους (εποχές 1995-2005). Μπορείς να πεις ότι "βολεύτηκαν" με όποια έννοια θέλεις (καλή ή κακή).

Δεν το λέω ως δικαιολογία αλλά αλλιώς είναι κάποιος να παλεύει για την επιβίωσή του, όπως είναι ένας αναπληρωτής-ωρομίσθιος. Θα έπρεπε οι αναπληρωτές να είναι πολύ πιο αποφασισμένοι και πολύ πιο δυναμικοί.
Δηλαδή τι έχετε να χάσετε και δεν τα κάνετε όλα μαντάρα ώστε να βρείτε το δίκιο σας?
Μόλις πάει κάποιος αναπληρωτής έστω και για 5 μήνες, εξαφανίζεται ακόμη και από το φόρουμ.
Να μην πούμε για απεργίες ή κινητοποιήσεις που δεν συμμετέχει σχεδόν κανένας (είτε μόνιμος είτε αναπληρωτής).
Ένα 4-5% και πολύ μας είναι...
Μία ωραία επιστολή που συντάχθηκε και θα σταλεί σε εκπαιδευτικά sites και στο facebook είναι αρκετή ώστε να αλλάξει το παραμικρό? Μακάρι. Το εύχομαι απο καρδιάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:41:39 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6633 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:44:13 μμ »
Εγώ το postαρα στο Facebook. Όσον αφορά τους βουλευτές...

http://www.hellenicparliament.gr/Vouleftes/Stoicheia-Epikoinonias-Voulefton/
Λέτε;
Καλά, θα εξαιρέσουμε κάποιους εννοείται!

...λέω να το στείλω σε βουλευτή του Σύριζα εκπαιδευτικό μπας και νοιώσει. Εκεί που λέει "Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς" το Σύριζα εννοεί; Γιατί δεν μου κολλάει το όνομα με το κόμμα μαζί  ;D

Αποσυνδεδεμένος ilith

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6634 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:03:59 πμ »
Δηλαδή τι έχετε να χάσετε και δεν τα κάνετε όλα μαντάρα ώστε να βρείτε το δίκιο σας?

Απαράδεκτο να υπάρχουν προτροπές να γίνουν όλα μαντάρα. Όταν γίνονται όλα μαντάρα, αυτό επηρεάζει και τις ζωές ανθρώπων που δεν ευθύνονται για την κατάσταση!  Μαντάρα πρέπει να γίνουν μόνο οι ζωές όσων ευθύνονται.

Για παράδειγμα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι συνδικαλιστές καλούν να γίνει διαμαρτυρία στο υπουργείο. Διαμαρτυρία στον υπουργό πρέπει να καλούν να γίνει, και οπουδήποτε αυτός βρίσκεται εκεί να πρέπει να βρισκόνται και όσοι διαμαρτύρονται. Έτσι θα γίνεται η ζωή του εκάστοτε υπουργού μαντάρα, όπως μαντάρα κάνει και αυτός τις ζωές των άλλων.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:18:23 πμ από ilith »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6635 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:17:32 πμ »
Απαράδεκτο να υπάρχουν προτροπές να γίνουν όλα μαντάρα. Όταν γίνονται όλα μαντάρα, αυτό επηρεάζει και τις ζωές ανθρώπων που δεν ευθύνονται για την κατάσταση! Μαντάρα πρέπει να γίνουν μόνο οι ζωές όσων ευθύνονται.


Ε αυτούς εννοώ. Αυτούς που ευθύνονται. Οκ τώρα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.