*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί βιολόγων  (Αναγνώστηκε 27148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:04:15 μμ »
ποια ρυθμιση αναφερει ότι μετραει η φετινή προυπηρεσία των ιδιωτικών στον πίνακα αναπληρωτών?
Αυτό που πρόσεξα ήταν ότι μόνο στην εγκύκλιο διορισμών των ειδικών κατηγοριών (ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί με 6 χρόνια προυπηρεσίας) προσμετράται και η προυπηρεσία του 2010-2011.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:15:10 μμ »
Διαβασε την εγκύκλιο των αναπληρωτών (Mερος A', ε. σελ 4) και θα δεις ότι όσοι εκπαιδευτικοί ιδιωτικών σχολείων (που έκλεισαν ή απολύθηκαν) έχουν συμπληρώσει 2 έτη προϋπηρεσίας μέχρι 30/06/2010(!) μπορούν να την χρησιμοποιήσουν για να δουλέψουν από φέτος αναπληρωτές! Τόοοοοοοοοοοοση αξιοκρατία :P Και στη συνέχεια (από του χρόνου) να διοριστούνε και σε βαρος μας... Μη μείνουν κι άνεργα όμως τα παιδιά στο μεταξύ......

(Επίσης, όλη η ιστορία με τους 23,5 μήνες που έγινε πέρυσι εφευρέθηκε για να εξυπηρετήσει άτομα των ιδιωτικών σχολείων!)

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2011, 02:22:55 μμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος Τhania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:22:41 μμ »
Ρε παιδάκια έχω μια αποριούλα-σκέψη..και θα ήθελα τη γνώμη σας!Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να μην γίνει ΑΣΕΠ ούτε του χρόνου λόγω έλλειψης χρημάτων και να γίνουν και για την επόμενη χρονιά οι διορισμοί με το ισχύον σύστημα; Είναι τρελό σενάριο ή παίζει; Δε ξέρω αν έχει συζητηθεί αλλού και επαναλαμβάνομαι, απλά το χω στο πίσω μέρος του μυαλού μου από χτες!
Η γνώση μας κάνει υπερήφανους, η σοφία ταπεινούς!

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:31:51 μμ »
Αφού  θέλετε  να  τα  πάρουμε  με  τη  σειρά  έχουμε:
Το  Νο 1  του  πίνακα  των  αναπληρωτών  που  πέρισυ  ήταν  στο  Νο 41  και  τρίτεκνη  να  γίνεται  φέτος  ειδική  κατηγορία (με  4ο παιδί  προφανώς , πολύτεκνη).
Το  Νο  3  του  πίνακα (new  entry)  με  μόρια  από  ιδιωτική  προύπηρεσία  και  ειδική κατηγορία  ταυτόχρονα (όχι πολύτεκνη , στον  πίνακα  Β  ή  Γ  των  ειδικών κατηγοριών).
Το  Νο  5  του  πίνακα (new  entry) πρώην  μόνιμος  εκπαιδευτικός  με  πτυχίο  του '71.
Το  Νο  7  του  πίνακα (new entry)  με  μόρια  από  ιδιωτική  προϋπηρεσία.
Αυτό  σημαίνει  αυτόματα  4  θέσεις  κάτω  για  όλους  τους  υπόλοιπους  σε  σχέση  με  πέρισυ , τουλάχιστον  τους  βρισκόμενους  σε ψηλή θέση (πάνω  από  το  40- δεν  έψαξα  τόσο  πολύ , συμπέρασμα  είναι-).
Ag_thania, αν  οι  διορισμοί  γίνουν  με  το  ισχύον  σύστημα (αφού  ΑΣΕΠ  δε  φαίνεται  να  γίνεται  ώστε  να  προλάβουν  τους  διορισμούς  του  επόμενου  καλοκαιριού  με  το  καινούργιο  σύστημα) , από  που  θα  διορίσει  60%  ώστε  να  πάρει  40%  από  τον  ενιαίο; Από  τους  επιτυχόντες  παρολίγο  διοριστέους  του  ΑΣΕΠ  του  '08; Δε  θα  ήταν  αυτό  κατάφορη  αδικία  για  τους παρολίγο  επιτυχόντες  των  προηγούμενων  διαγωνισμών; Το  επιχείρημα  ότι  αναλογικά  οι  διοριστέοι  του  ΑΣΕΠ  του  '08 σε  όλους  τους  κλάδους ήταν  λιγότεροι  από  αυτούς  των  προηγουμένων  ΑΣΕΠ , δε  νομίζω  ότι  στέκει  νομικά. Άρα  τι  θα  κάνει; ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2011, 02:41:34 μμ από vasbio »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:39:06 μμ »
vasbio ούτε εγώ το έψαξα ιδιαίτερα ξέρω όμως ότι η ειδικότητά μας δουλεύει πολύ στα ιδιωτικά στην Αττική οπότε σιγάμη δεν κάνουν χρήση της διάταξης που τους δίνει τη δυνατότητα να προτάσσονται...


Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:43:51 μμ »
Το  Νο  5  του  πίνακα (new  entry) πρώην  μόνιμος  εκπαιδευτικός  με  πτυχίο  του '71.

Αυτή την ιστορία πρέπει να την ψάξουμε και ίσως και να την κυνηγήσουμε λίγο να δούμε τι συμβαίνει... είναι σκανδαλώδες να μας στερούν θέσεις διορισμού σε τέτοιες εποχές οι λεγόμενοι πολυσυνταξιουχοι...

Μια και ανοίξαμε παράλληλη συζήτηση γιατον επόμενο(;) ασεπ να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Καλά εδώ πάμε να συρρικνωθούμε ως κλάδος σε επίπεδα του 1990, είναι δυνατό να μας απασχολεί κατά προτεραιότητα το πώς θα γίνουν (αν γίνουν) οι επόμενοι (ελάχιστοι ή και καθόλου) διορισμοί; Δηλ. αν προκυρήξει ασεπ και προσλάβει 2 βιολόγους από εκεί, όλα καλά; Με συγχωρέιτε κιόλα αλλά εμένα σκασίλα μου αν θα κάνει ασεπ με την παρούσα κατάσταση... σκέτη κοροϊδία θα ειναι :P 2 από ασεπ, 6 ειδική κατηγορία, 3 πολύτεκνοι και 4 από ιδιωτικά, έλεος :P
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2011, 02:52:13 μμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:46:53 μμ »
Δηλαδή τώρα κάποιοι άλλοι πήραν την θέση τους στα ιδιωτικά που δούλευαν, ή έκλεισαν αυτά;
Αυτοί που τους αντικατέστησαν είναι καλύτεροι από αυτούς; (έτσι όπως έκρινε ο αμερόληπτος ιδιώτης, που και αυτούς τους έκρινε ως καλύτερους από άλλους)
Αυτοί που θα πάνε τώρα στα ιδιωτικά, θα τους μετρήσει η ιδιωτική προυπηρεσία, και ποτε, μέχρι πότε και σε ποιο σύστημα;
Από την θέση 40 και πάνω μπήκαν 3 καινούργιοι αλλά φύγαν και 3 περσινοί. Λέτε αυτοί να πήραν το ιδιωτικό express.
Το τελευταίο δεν το πολυπιστεύω και ο ίδιος γιατί τουλάχιστο για μια που έφυγε απο τους πίνακες μάλλον ξέρω ότι δεν θα ασχοληθεί με τα σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2011, 02:57:49 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:53:59 μμ »
Το  Νο  6  και  το  Νο 59 (new entry) έχουn  επίσης  ιδιωτική  προϋπηρεσία, κανείς άλλος. Προϋπηρεσία από Ε.Ε.  έχουν  τα  Νο 60, 61 , 69 , 89. Προϋπηρεσία ως μόνιμος εκπαιδευτικός έχει μόνο ο προαναφερόμενος Νο 5!
Παρακαλώ  την  κουκούλα  μου  και  κάτι  για  την  αγκίλωση  του  δείκτη  μου! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 11, 2011, 02:58:39 μμ »
Δηλαδή τώρα κάποιοι άλλοι πήραν την θέση τους στα ιδιωτικά που δούλευαν, ή έκλεισαν αυτά;
Αυτοί που τους αντικατέστησαν είναι καλύτεροι από αυτούς; (έτσι όπως έκρινε ο αμερόληπτος ιδιώτης, που και αυτούς τους έκρινε ως καλύτερους από άλλους)

Η ιστορία με τα ιδιωτικά έχει το εξής διπλό νόημα:
1) έχουμε μια δεξαμενή ατόμων που δουλεύουν για εμάς πειθήνια και μας γλείφουν καλά καλά όπως θέλουμε διότι είμαστε το εισιτήριό τους για το δημόσιο ;)
2) δεν τους κρατάμε τόσο καιρό ώστε να αποκτήσουν δικαιώματα και να ζητάνε παραπάνω λεφτά....

Φυσικά οι ιδιοκτήτες των ιδιωτικών σχολείων είναι στενά διαπλεκόμενοι με την εκάστοτε κυβέρνηση και τους υπουργούς... ξέρετε κάποιο πολιτικό (ή της high class society γενικότερα) που να στέλνει το στουρνάρι του σε δημόσιο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 11, 2011, 03:01:51 μμ »
Παρακαλώ  την  κουκούλα  μου  και  κάτι  για  την  αγκίλωση  του  δείκτη  μου! ;D ;D ;D

άξιος, άξιος ;D

Αποσυνδεδεμένος Τhania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 11, 2011, 03:06:09 μμ »
Από τις λίγες φορές που επικροτώ τους κουκουλοφόρους!Εύγε!Έκανες σοβαρή μελέτη πάντως !Μπράβο ειλικρινά!
Η γνώση μας κάνει υπερήφανους, η σοφία ταπεινούς!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 11, 2011, 03:07:27 μμ »
Το  Νο  6  και  το  Νο 59 (new entry) έχουn  επίσης  ιδιωτική  προϋπηρεσία, κανείς άλλος. Προϋπηρεσία από Ε.Ε.  έχουν  τα  Νο 60, 61 , 69 , 89. Προϋπηρεσία ως μόνιμος εκπαιδευτικός έχει μόνο ο προαναφερόμενος Νο 5!
Παρακαλώ  την  κουκούλα  μου  και  κάτι  για  την  αγκίλωση  του  δείκτη  μου! ;D ;D ;D
Η άννα μας αγαπάει.... Η άννα είναι φιιιίληη μας

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 11, 2011, 03:18:39 μμ »
H άννα θα φτιάξει το βιογραφικό της (στο οποίο θα αναφέρει ότι παλικαρίσια ξεχαρβάλωσε τη δημόσια εκπαίδευση και μας έστειλε όλους αδιάβαστους... ως άλλη Θάτσερ) και θα μας στέλνει χαιρετισματα από κάποια καλή θέση στην Ευρώπη όπου θα διάγει μόνιμες (συνταξιοδοτικού τύπου) διακοπές παρέα με τον γιόκα της...

και η κάθε "Άννα"...

Αποσυνδεδεμένος stellitsa12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μanners maketh man. Proverb
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 11, 2011, 03:59:49 μμ »
Το  Νο  6  και  το  Νο 59 (new entry) έχουn  επίσης  ιδιωτική  προϋπηρεσία, κανείς άλλος. Προϋπηρεσία από Ε.Ε.  έχουν  τα  Νο 60, 61 , 69 , 89. Προϋπηρεσία ως μόνιμος εκπαιδευτικός έχει μόνο ο προαναφερόμενος Νο 5!
Παρακαλώ  την  κουκούλα  μου  και  κάτι  για  την  αγκίλωση  του  δείκτη  μου! ;D ;D ;D
Η άννα μας αγαπάει.... Η άννα είναι φιιιίληη μας

Xαχαχαχαχαχαχαχα!!!! ++++++++++++++++++++
"Οι άνθρωποι ξεχνούν τι είπες, οι άνθρωποι ξεχνούν τι έκανες αλλά οι άνθρωποι δεν θα ξεχάσουν ποτέ πώς τους έκανες να αισθανθούν" Maya Angelou

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 726

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.