*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση  (Αναγνώστηκε 57050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 12:06:17 πμ »
Είναι πάνω από 15 μέρες και έχουν ήδη προστεθεί μόρια. Αυτά παίζουν κάποιο ρόλο για την μετάθεση;
Ναι, σου δίνουν ένα παραπάνω μήνα στον υπολογισμό των ΜΣΔ (Μορίων Συνθηκών Διαβίωσης). Αν τότε υπηρετούσες σε δυσπρόσιτο σχολείο, παίρνεις περίπου ένα μόριο παραπάνω. Αυτός ο μήνας αυξάνει και τον χρόνο συνολικής υπηρέτησης (αλλά αυτό δεν ανεβάζει πολύ τα μόρια μετάθεσης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 07:16:58 μμ »
Αν κάποιος κάνει αίτηση για μετάθεση και αργότερα για απόσπαση και καταφέρει να τις πάρει και τις δυο σε ποια θέση θα πάει;Μπορεί να πάει εκεί που ζήτησε απόσπαση χωρίς να έχει παραμείνει μια χρονιά στην οργανική και να την χρωστάει;

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 07:34:18 μμ »
Όχι απλά μπορεί αλλά θα πάει υποχρεωτικά στην απόσπαση (εφόσον την πήρε μετά την μετάθεση -μεταγενέστεση απόφαση, εκτός αν ζητήσει ανάκληση απόσπασης ). Αν είναι σε άλλο ΠΥΣΔΕ από αυτό της μετάθεσης θα χρωστάει την χρονιά του. Αυτό μπορεί να συνεχιστεί για χρόνια (όπως και έχει γίνει πολύ συχνά). θα μπορεί να κάνει πάλι αίτηση για μετάθεσης όταν κάνει την χρονιά του ή άν αλλάξει ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 03, 2023, 03:52:36 μμ »
Καλησπέρα πήρα μετάθεση τώρα στην Α Αθήνας. Αν τοποθετηθω σε σχολείο που δεν θέλω να πάω και δηλώσω απόσπαση για άλλο σχολείο της Α Αθήνας θα έχω υπηρετήσει την οργανική μου ή θα την χρωστάω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 03, 2023, 03:56:04 μμ »
Θα την χρωστάς .

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 03, 2023, 05:24:26 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ...
Την οργανική μου την εχω υπηρετήσει. Τα τελευταία χρόνια παίρνω αποσπάσεις στον τόπο συμφερόντων μου και ελπίζω κάποια στιγμή να πάρω και μεταθεση. Την χρονιά που διανύουμε, το σχολείο της οργανικής μου βρίσκεται σε αναστολή λειτουργίας. Μίλησα με την δδε της οργανικής και μου λένε πως τώρα με τις τοποθετήσεις/βελτιώσεις πρέπει να κάνω κι εγώ αίτηση ώστε να πάρω νέα οργανική μιας και είμαι πλέον υπεράριθμη λόγω της αναστολής. (Να διευκρινίσω ότι Δεν έχω κάνει αίτηση για βελτίωση)
Ρώταω λοιπόν, αν κάνω τώρα αίτηση τοποθέτησης για νέα οργανική όπως μου ζητάνε από την δδε θα πρέπει να υπηρετήσω την νέα μου οργανική προκειμένου να έχω το δικαίωμα μετάθεσης;

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 03, 2023, 06:05:21 μμ »
Θα την χρωστάς .


Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 03, 2023, 06:09:43 μμ »
Καλησπέρα πήρα μετάθεση τώρα στην Α Αθήνας. Αν τοποθετηθω σε σχολείο που δεν θέλω να πάω και δηλώσω απόσπαση για άλλο σχολείο της Α Αθήνας θα έχω υπηρετήσει την οργανική μου ή θα την χρωστάω;
Αν τοποθετηθείς σε σχολείο ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΗΣΗ σου και ζητήσεις απόσπαση στο ίδιο Πυσπε/Πυσδε δε χρειάζεται να υπηρετήσεις την οργανική. Αρκεί το χαρτί που θα σου σταλεί να γράφει  ΧΩΡΙΣ ΑΊΤΗΣΗ!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 03, 2023, 06:23:40 μμ »
Δηλαδή αν υπάρχουν 2 οργανικές και εσύ χωρίς μπορείς πάραυτα να μείνεις στη διάθεση;
Νομίζω σε τοποθετούν υποχρεωτικά σε κάποια.
Αν όμως έχει γίνει χωρίς αίτηση σου μπορείς να πάρεις απόσπαση εντός χωρίς να την χρωστάς;
Είστε σίγουροι;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 03, 2023, 06:25:23 μμ »
Αν τοποθετηθείς σε σχολείο ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΗΣΗ σου και ζητήσεις απόσπαση στο ίδιο Πυσπε/Πυσδε δε χρειάζεται να υπηρετήσεις την οργανική. Αρκεί το χαρτί που θα σου σταλεί να γράφει  ΧΩΡΙΣ ΑΊΤΗΣΗ!

Η συνάδελφος όταν λέει να τοποθετηθεί και μετά να πάρει απόσπαση , προφανώς εννοεί να τοποθετηθεί οργανικά. Άλλωστε αν τοποθετηθείς προσωρινά κάπου δεν υφίσταται απόσπαση. Όταν τοποθετηθείς κάπου οργανικά δεν έχει σημασία αν είναι με αίτησή σου ή όχι. Οφείλεις να την υπηρετήσεις για να δικαιούσαι μετάθεση ή βελτίωση. Αν πάρεις απόσπαση είτε εντός είτε εκτός ΠΥΣΔΕ χρωστάς οργανική.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2023, 06:31:57 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 03, 2023, 06:25:47 μμ »
Δηλαδή αν υπάρχουν 2 οργανικές και εσύ χωρίς μπορείς πάραυτα να μείνεις στη διάθεση;
Νομίζω σε τοποθετούν υποχρεωτικά σε κάποια.
Αν όμως έχει γίνει χωρίς αίτηση σου μπορείς να πάρεις απόσπαση εντός χωρίς να την χρωστάς;
Είστε σίγουροι;
Δεν γίνεται να υπάρχουν κενές οργανικές και εσύ να μείνεις στη διάθεση. Θα πάρεις υποχρεωτικά οργανική μια από τις δυο - τη χειρότερη.
Όπως είπα και πριν δεν έχει σημασία αν την πήρες με αίτησή σου ή όχι. Αν πάρεις απόσπαση χρωστάς την οργανική.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2023, 06:33:13 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 03, 2023, 06:35:39 μμ »
Δεν γίνεται να υπάρχουν κενές οργανικές και εσύ να μείνεις στη διάθεση. Θα πάρεις υποχρεωτικά οργανική μια από τις δυο - τη χειρότερη.
Όπως είπα και πριν δεν έχει σημασία αν την πήρες με αίτησή σου ή όχι. Αν πάρεις απόσπαση χρωστάς την οργανική.
Ναι αυτό γνωρίζω και εγώ απλά μπερδεύτηκα με αυτά που έγραψαν παραπάνω.
Ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνιση.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 03, 2023, 06:39:53 μμ »
Καλησπέρα πήρα μετάθεση τώρα στην Α Αθήνας. Αν τοποθετηθω σε σχολείο που δεν θέλω να πάω και δηλώσω απόσπαση για άλλο σχολείο της Α Αθήνας θα έχω υπηρετήσει την οργανική μου ή θα την χρωστάω;

Μπορείς να πάρεις μετάθεση σε άλλη διεύθυνση αλλά για να πάρεις οργανική σε άλλο σχολείο εντός της Α Αθήνας θα πρέπει να υπηρετήσεις την οργανική που θα σε τοποθετήσουν.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 03, 2023, 06:43:08 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ...
Την οργανική μου την εχω υπηρετήσει. Τα τελευταία χρόνια παίρνω αποσπάσεις στον τόπο συμφερόντων μου και ελπίζω κάποια στιγμή να πάρω και μεταθεση. Την χρονιά που διανύουμε, το σχολείο της οργανικής μου βρίσκεται σε αναστολή λειτουργίας. Μίλησα με την δδε της οργανικής και μου λένε πως τώρα με τις τοποθετήσεις/βελτιώσεις πρέπει να κάνω κι εγώ αίτηση ώστε να πάρω νέα οργανική μιας και είμαι πλέον υπεράριθμη λόγω της αναστολής. (Να διευκρινίσω ότι Δεν έχω κάνει αίτηση για βελτίωση)
Ρώταω λοιπόν, αν κάνω τώρα αίτηση τοποθέτησης για νέα οργανική όπως μου ζητάνε από την δδε θα πρέπει να υπηρετήσω την νέα μου οργανική προκειμένου να έχω το δικαίωμα μετάθεσης;
Μπορείς να πάρεις μετάθεση σε άλλο ΠΥΣΔΕ. Εγώ διορίστηκα το 2021, πήρα την οργανική μου αλλά δεν την υπηρέτησα ποτέ καθώς ζήτησα απόσπαση εντός πυσπε και πήρα κανονικά μετάθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2023, 06:45:51 μμ από ekalaitz »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.