*

Αποστολέας Θέμα: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012  (Αναγνώστηκε 49159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 02, 2011, 08:06:03 μμ »
Μ΄αυτά που διαβάζω καλά κάνει και μας αφήνει αδιόριστους!!!Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει αναπληρωση αλλά πιστεψε με οτι καλύτερα να εισαι σπιτι σου και να βρεις μια ημιαπασχόληση με 400 ευρω το μήνα παρά να ξενητευτεις και στο ταμείο σου να μείνουν 200 στο τέλος του μήνα.Σε αυτή τη λογική προσπαθεί να μας βάλει το υπουργείο και στο τέλος να μας καταργήσει τη λέξη μονιμότητα που γι΄αυτή δώσαμε ΑΣΕΠ.Απ΄οτι βλέπω έχει ανταπόκριση η παγίδα και υπάρχουν πολλοι που θα τσιμπίσουν χωρις να ξέρουν οτι ο μισθός του αναπληρωτή θα πάει στα 800 και δεν θα δικαιούται επιδομα ανεργείας απο τη νέα χρονια.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΥΠΛΗΘΕΣΤΕΡΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΛΟΓΟ ΣΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ....       Π Α Ν Τ Α    Κ Ο Ι Τ Α Μ Ε    Ν Α     Β Ο Λ Ε Υ Τ Ο Υ Μ Ε   Π Ρ Ο Σ Ω Π Ι Κ Α    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ!!!!!!
Να ευχηθώ σε όσους ασεπίτες θέλουν να δουλέψουν σε σχολείο αδιοριστοι καλή σταδιοδρομία και σε καλή μερια τα κέρδη απο την εργασία τους!!!Θα βγαλει και προκύρηξη ακουσα για καθαριστριες στο σχολείο με συμβαση έργου!!Λες να μου γινει πρόταση μιας και είμαι διοριστέος σε σχολείο?Τι καθηγητής τι καθαριστής!!σε τελική ανάλυση σε σχολείο θα δουλεύω!!!! :) :) :) :)
Για αυτό ακριβώς έγραψα ότι είναι συμβιβασμός, αλλά υπάρχουν αδιόριστοι που είναι στην ανεργία καιρό και μερικοί έχουν οικογένειες. Δεν είπα ότι εγώ προσωπικά αποφάσισα να πάω αναπληρωτής, αλλά για κάποιους είναι σημαντικό να υπάρχει η δυνατότητα. Επίσης δεν αντιλήφθηκες αυτό το κατα προτεραιότητα που αναφέρω. Αυτό σημαίνει ότι αν γίνει τέτοια ρύθμιση, όποιος τη χρησιμοποιήσει δε θα ξενιτευτεί, επειδή οι ασεπίτες θα είναι στην κορυφή του πίνακα αναπληρωτών. Με λίγα λόγια θα υπηρετήσουν στον τόπο τους ή άντε στο διπλανό νομό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 02, 2011, 10:25:32 μμ »
Αν και δεν με συμφέρει ως Ασεπίτης το θεωρω ''αντιδεοντολογικο'' να παρω τη σειρα σε ανθρωπους που τρέχουν στα κατσαβραχα χρόνια για μόρια.Υπάρχουν μέσα βέβαια σ'αυτους και τα γλειφιτζουράκια της Σιβιτανιδείου και της ΠΔΣ(οχι όλοι) που με κάνουν να σκέφτομαι εντελώς αντίθετα με τα αρχικά!Πιστευω οτι ένα συστημα με ποσοστα (πχ το 60 -40 μιας που ειναι της μόδας) θα μπορουσε να ισχυσει   και για τις προσλήψεις αναπληρωτων ΑΣΕΠ - πινακα.Προσωπικα δηλωσα μονο κοντα στο σπιτι μου και αμα δεν κατσει τεχνολόγος ειμαι θα βρω και αλλου μεροκάματο!!Sorry για το προηγουμενο μνμ αν έβγαλα επιθετικοτητα και ειρωνία πριν αλλά έμαθα να μη σκυβω ποτε το κεφάλι και να διεκδικώ οτι εχω αποκτήσει χωρις extra διαπραγματεύσεις!!!Ειμαστε όλοι εκπαιδευτικοι (αν και καποιοι που εχουν διδαχθει στη σχολή τους 2-3 επιλογης παιδαγωγικά μαθηματικοι ,φυσικοι κτλ μας θεωρουν μαστόρια) και πρεπει να διεκδικησουμε τις θέσεις που μας ανηκουν.-   

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 03, 2011, 12:49:36 πμ »
Αν και δεν με συμφέρει ως Ασεπίτης το θεωρω ''αντιδεοντολογικο'' να παρω τη σειρα σε ανθρωπους που τρέχουν στα κατσαβραχα χρόνια για μόρια.Υπάρχουν μέσα βέβαια σ'αυτους και τα γλειφιτζουράκια της Σιβιτανιδείου και της ΠΔΣ(οχι όλοι) που με κάνουν να σκέφτομαι εντελώς αντίθετα με τα αρχικά!Πιστευω οτι ένα συστημα με ποσοστα (πχ το 60 -40 μιας που ειναι της μόδας) θα μπορουσε να ισχυσει   και για τις προσλήψεις αναπληρωτων ΑΣΕΠ - πινακα.Προσωπικα δηλωσα μονο κοντα στο σπιτι μου και αμα δεν κατσει τεχνολόγος ειμαι θα βρω και αλλου μεροκάματο!!Sorry για το προηγουμενο μνμ αν έβγαλα επιθετικοτητα και ειρωνία πριν αλλά έμαθα να μη σκυβω ποτε το κεφάλι και να διεκδικώ οτι εχω αποκτήσει χωρις extra διαπραγματεύσεις!!!Ειμαστε όλοι εκπαιδευτικοι (αν και καποιοι που εχουν διδαχθει στη σχολή τους 2-3 επιλογης παιδαγωγικά μαθηματικοι ,φυσικοι κτλ μας θεωρουν μαστόρια) και πρεπει να διεκδικησουμε τις θέσεις που μας ανηκουν.-
Ναι την έβγαλες την επιθετικότητα, όμως φαίνεται ότι κατάλαβες τι εννοούσα. Κι εγώ μόνο κοντά στο σπίτι μου δήλωσα, αλλά οι περιστάσεις του καθενός είναι διαφορετικές. Παίζει ρόλο αν έχει παιδαγωγική επάρκεια ή όχι, αν έχει εναλλακτική λύση για εργασία κάποιος ή όχι, αν έχει οικογένεια να συντηρήση που δεν του επιτρέπει να κυλάνε τα χρόνια περιμένοντας το διορισμό χωρίς δουλειά κλπ.

Κι εγώ δε θέλω να συμβιβάζομαι και φυσικά διεκδικώ τα κεκτημένα μου. Το να μη θέλουμε όμως να εργαστούμε ως συμβασιούχοι μέχρι που τελικά να μονιμοποιηθούμε, εμάς θα εξουθενώσει οικονομικά. Μοιάζει με εκείνους που έχουν σπουδάσει ιατρική ή νομική και αν δε βρουν εργασία με βάση το πτυχίο τους προτιμούν να πεινάσουν παρά να κάνουν μια άλλη δουλειά. Κάποιοι από μας ασχολούνται μόνο με την εκπαίδευση και θα είναι ή συμβασιούχοι ή άνεργοι, για αυτό είναι σημαντικό να έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν ως αναπληρωτές.

Ναι ακούγεται σα συμβιβασμός, αλλά η παράταση του διορισμού μας δε σημαίνει ότι πρέπει να μας αφήσουν άνεργους. Όταν είσαι διοριστέος ξέρεις ότι έχεις εξασφαλίσει πια μόνιμη εργασία. Ε τουλάχιστον μέχρι να μας δώσουν την μονιμότητα, ας έχουμε εργασία. Είναι δικαίωμά μας, που πρέπει να μας το εκχωρήσουν, διότι αν είχαμε ήδη διοριστεί κάποιοι δε θα δίδασκαν ως αναπληρωτές...άρα δεν παίρνουμε τη θέση κανενός.
Είναι σαν να μας διατίθεται ένα σπίτι για το οποίο δεν έχουμε ακόμα την κυριότητα, αλλά μας δίνουν την επικαρπία! Δε θα μείνει κανείς σε αυτό το σπίτι μέχρι να γίνουν τα τελικά συμβόλαια!  ;)

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:19:00 μμ »
Καλησπέρα , πάντως ρε παιδιά τι χάλι και αυτο περιμένουμε να βγούνε οι πίνακες χωρίς τα μόρια που πήραμε πέρυσι, πώς καταντήσαμε έτσι , καλό κουράγιο σε όλους !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 09, 2011, 11:05:17 πμ »
Καλησπέρα , πάντως ρε παιδιά τι χάλι και αυτο περιμένουμε να βγούνε οι πίνακες χωρίς τα μόρια που πήραμε πέρυσι, πώς καταντήσαμε έτσι , καλό κουράγιο σε όλους !!!!!!!
Αυτα περασανε νομοθετικα περυσι οταν ο καθενας απο εμας κοιταζε την παρτη του δυστυχως
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 07:26:08 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 11, 2011, 06:01:36 μμ »
ΠΕ 1703 ΗΜΑΘΙΑ ΕΧΕΙ 2 ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 14, 2011, 09:24:23 μμ »
Πόσους αναπληρωτές ΠΕ 17.02 πιστεύετε οτι θα προσλάβει το υπεπθ !!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 14, 2011, 10:11:35 μμ »
Πόσους αναπληρωτές ΠΕ 17.02 πιστεύετε οτι θα προσλάβει το υπεπθ !!!!
Δεδομένου των ελάχιστων ή και μηδενικών προσλήψεων που αναμένουμε στις τεχνικές ειδικότητες,
του ότι δεν έγιναν συγχωνεύσεις και ότι υπάρχουν πολλά κενά από συνταξιοδοτήσεις στη βόρεια Ελλάδα
τόσο σε ηλεκτρολόγους όσο και σε μηχανολόγους πιστεύω ότι θα αυξηθούν 30 - 40% σε σχέση με πέρυσι.

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 15, 2011, 05:23:13 μμ »
Απο που ξέρουμε για τα κενά συνταξιοδοτήσεων στην βόρεια Ελλάδα !!!

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 15, 2011, 06:26:01 μμ »
LASID σου ευχομαι καλο διορισμο.Οποτε και αν ερθει. ελπιζω να δουλεψουμε ολοι παλι φετος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 07:45:50 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος pe1201

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 15, 2011, 10:17:37 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχουμε καμιά ενημέρωση σχετικά με τους φετινούς διορισμούς τεχνικών ειδικοτήτων;

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 15, 2011, 11:15:34 μμ »
pe12.01 απο 0 - 5 το πολυ. Aυτος που ειναι υπευθυνος για διορισμους μας το ξεκαθαρισε...
Ειμαστε ο τελευταιος τροχος της αμαξης. Αυτα ξερουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 07:45:25 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 15, 2011, 11:17:46 μμ »
Απο που ξέρουμε για τα κενά συνταξιοδοτήσεων στην βόρεια Ελλάδα !!!
Όταν πήγα να κάνω την αίτησή μου ως αναπληρωτής στο γραφείο ΤΕΕ στη ΔΔΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης,
η υπάλληλος που καταχωρούσε την αίτηση μου είπε ότι οι ηλεκτρολόγοι και οι μηχανολόγοι έχουν πολλά κενά λόγω συνταξιοδοτήσεων στη βόρεια Ελλάδα. Αυτή δεν ήταν προσωπική της εκτίμηση. Μου είπε ότι ήταν διαπίστωση του υπευθύνου για την τεχνική εκπαίδευση στη βόρεια Ελλάδα. Άρα είναι σίγουρη πληροφορία!

LASID σου ευχομαι καλο διωρισμο.Οποτε και αν ερθει. ελπιζω να δουλεψουμε ολοι παλι φετος.
Σε ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ εύχομαι να δουλέψεις και φέτος αναπληρωτής. Εγώ δύσκολα θα δουλέψω ως αναπληρωτής στο Υπ. Παιδείας. Ίσως δουλέψω ακόμα μια χρονιά στον ΟΑΕΔ, εφόσον δε βλέπω φως για διορισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 07:01:45 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Εκτιμήσεις για προσλήψεις και διορισμούς τεχνικών 2011-2012
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 16, 2011, 06:56:37 μμ »
Παιδιά στον νομό Λάρισας έχουμε 4 συνταξιοδοτήσεις ΠΕ17 , άντε να δούμε !!!!!!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 841
Σύνολο: 854

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.