*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ  (Αναγνώστηκε 21758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sunnie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας. Θα ήθελα την βοηθειά σας στην εξής απορίαμου:
 Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Ιδιοκτητών Παιδικών Σταθμών  (Π.Α.Σ.Ι.Π.Σ) είναι το αρμόδιο όργανο για  τη νομιμη λειτουργία ενός παιδικού σταθμούστη χώρα; Γιατί ψάχνοντας να βρω τους ιδιωτικούς σταθμούς στη Λάρισα βρήκα μόνο μία λίστα με αρκετα λίγους σταθμούς... Ενδιαφέρομαι να δώσω το βιογραφικό μου (ΠΕ60) για ανεύρεση εργασίας. Ωστόσο με προβληματίζει το γεγονός αν θα έπρεπε να απευθυνθώ και σε παιδικούς σταθμούς χωρίς την πιστοποίηση απο τον Π.Α.Σ.Ι.Π.Σ. Αυτο σημαίνει ότι είναι παράνομοι;;; Αν ναι τι επιπτώσεις έχει κατι τέτοιο όσον αφορά τις συνθήκες εργασίας και φυσικά την ποιότητά τους στην παροχή φροντίδας; Οποιος έχει σχετική εμπειρία ας με διαφωτισει.
Ευχασιστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2011, 01:07:58 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ερώτηση καθώς έχω μικρό παιδί! Ας απαντήσουν όσοι συνάδελφοι νηπιαγωγοί ή άλλου κλάδου γνωρίζουν... είναι σημαντικές πληροφορίες και για τους γονείς!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Ωστόσο με προβληματίζει το γεγονός αν θα έπρεπε να απευθυνθώ και σε παιδικούς σταθμούς χωρίς την πιστοποίηση απο τον Π.Α.Σ.Ι.Π.Σ. Αυτο σημαίνει ότι είναι παράνομοι;;;

Στο site, αναφέρει αυτό πως λειτουργούν πολλοί παράνομοι (και εδώ θα μου πεις, τι κάνει το κράτος γι'αυτό;)

http://www.pasips.com/grindex.htm
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ερώτηση καθώς έχω μικρό παιδί! Ας απαντήσουν όσοι συνάδελφοι νηπιαγωγοί ή άλλου κλάδου γνωρίζουν... είναι σημαντικές πληροφορίες και για τους γονείς!

Μια γενική ματιά που ίσως βοηθήσει:

http://www.pasips.com/grindex.html
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Τι σημαίνει το ότι είναι παράνομοι;
-Ότι οι παιδαγωγοί πχ μπορεί να είναι κάποιοι αλλοδαποί (ή μη) χωρίς πτυχίο;
-ότι αν συμβεί κάτι στο παιδί δε μπορείς να προσφύγεις νομικα;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Πτυχίο τι; Βρεφονηπιοκόμου (ΤΕΙ); Μια χαρα μπορεί να μην έχουν...Φέτος γύρισα αρκετούς παιδικούς σταθμούς  και ρωτούσα τους εργαζομένους απο τι ειδικότητες είναι.... ε το 90% είχε τελειώσει ΙΕΚ και συνήθως δεν υπάρχει καμία νηπιαγωγός...και σπάνια μια βρεφονηπιοκόμος

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
ε το 90% είχε τελειώσει ΙΕΚ
Φθηνό εργατικό δυναμικό, δίχως προοπτικές για κάτι άλλο-όπως για παράδειγμα διορισμό σε δημόσιο σχολείο- και πρόθυμο να εναρμονιστεί σε οποιαδήποτε οδηγία της διεύθυνσης.
Είθισται να προσλαμβάνουν νηπιαγωγούς όταν η ιδιοκτήτρια του παιδικού σταθμού δεν έχει πτυχίο νηπιαγωγού, ώστε να λειτουργήσει το τμήμα των νηπίων.Παρόλα αυτά πάλι τα χρήματα είναι λιγοστά.Πριν μερικά χρόνια στην πλειονότητα των περιπτώσεων μία πωλήτρια έβγαζε περισσότερα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Φθηνό εργατικό δυναμικό, δίχως προοπτικές για κάτι άλλο-όπως για παράδειγμα διορισμό σε δημόσιο σχολείο- και πρόθυμο να εναρμονιστεί σε οποιαδήποτε οδηγία της διεύθυνσης.
Είθισται να προσλαμβάνουν νηπιαγωγούς όταν η ιδιοκτήτρια του παιδικού σταθμού δεν έχει πτυχίο νηπιαγωγού, ώστε να λειτουργήσει το τμήμα των νηπίων.Παρόλα αυτά πάλι τα χρήματα είναι λιγοστά.Πριν μερικά χρόνια στην πλειονότητα των περιπτώσεων μία πωλήτρια έβγαζε περισσότερα.
Nαι σε αυτή την περίπτωση παίρνουν και μια νηπιαγωγό...η οποία δεν μπορεί τις περισσότερες φορές να ακολουθήσει ένα πρόγραμμα νηπιαγωγείου αλλά αυτό που της επιβάλλει η διευθυνση (η οποία είναι άσχετη με το αντικείμενο) και παίρνει ψίχουλα...όπως το λες...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Nαι σε αυτή την περίπτωση παίρνουν και μια νηπιαγωγό...η οποία δεν μπορεί τις περισσότερες φορές να ακολουθήσει ένα πρόγραμμα νηπιαγωγείου αλλά αυτό που της επιβάλλει η διευθυνση (η οποία είναι άσχετη με το αντικείμενο) και παίρνει ψίχουλα...όπως το λες...

Και αυτό είναι είναι το πιο τραγικό...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος annoula1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Πτυχίο τι; Βρεφονηπιοκόμου (ΤΕΙ); Μια χαρα μπορεί να μην έχουν...Φέτος γύρισα αρκετούς παιδικούς σταθμούς  και ρωτούσα τους εργαζομένους απο τι ειδικότητες είναι.... ε το 90% είχε τελειώσει ΙΕΚ και συνήθως δεν υπάρχει καμία νηπιαγωγός...και σπάνια μια βρεφονηπιοκόμος

Για να λειτουργήσει κάποιος παιδικός σταθμός πρέπει στην άδειά του να υπάρχει το όνομα νηπιαγωγού (απόφοιτος ΑΕΙ), διότι μόνο με αυτό το πτυχίο μπορεί να ανοίξει. Επειδή οι ιδιοκτήτες φοβούνται τους ελέγχους οι άδειες πάντα αναφέρουν όνομα νηπιαγωγού με αναγνωρισμένο πτυχίο. Μπορεί βέβαια, οι άδειες αυτές να "νοικιάζουν" πτυχία για να λειτουργεί ο σταθμός. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από παιδικό σταθμό, αλλά αυτοί που γνωρίζω (είναι πολλοί και είναι στη Θεσσαλονίκη) λειτουργούν με νηπιαγωγούς και βρεφονηπιοκόμους.   
Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2011, 12:25:21 μμ »
Πτυχίο τι; Βρεφονηπιοκόμου (ΤΕΙ); Μια χαρα μπορεί να μην έχουν...Φέτος γύρισα αρκετούς παιδικούς σταθμούς  και ρωτούσα τους εργαζομένους απο τι ειδικότητες είναι.... ε το 90% είχε τελειώσει ΙΕΚ και συνήθως δεν υπάρχει καμία νηπιαγωγός...και σπάνια μια βρεφονηπιοκόμος

Για να λειτουργήσει κάποιος παιδικός σταθμός πρέπει στην άδειά του να υπάρχει το όνομα νηπιαγωγού (απόφοιτος ΑΕΙ), διότι μόνο με αυτό το πτυχίο μπορεί να ανοίξει. Επειδή οι ιδιοκτήτες φοβούνται τους ελέγχους οι άδειες πάντα αναφέρουν όνομα νηπιαγωγού με αναγνωρισμένο πτυχίο. Μπορεί βέβαια, οι άδειες αυτές να "νοικιάζουν" πτυχία για να λειτουργεί ο σταθμός. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από παιδικό σταθμό, αλλά αυτοί που γνωρίζω (είναι πολλοί και είναι στη Θεσσαλονίκη) λειτουργούν με νηπιαγωγούς και βρεφονηπιοκόμους.
Aκριβώς αυτό γίνεται.Σου ζητάνε πολλοί να νοικιάσεις το πτυχίο σου.Επιπλέον προσλαμβάνουν νηπιαγωγούς και τελικά αυτές κάνουν όλη τη δουλειά.....Από αλλαγές πάνας μέχρι δρομολόγια.Καμμία σχέση με τμήμα νηπίων(εκτός βέβαια από τους αναγνωρισμένους που υπάγονται και στο υπουργείο.)Πατάνε στην ανάγκη του άλλου και τον λιώνουν στη δουλειά.Πριν ξεκινήσω την αναπλήρωση,δούλευα από τις 6 το πρωϊ,μέχρι τις 4 το απόγευμα......Όσοι όμως είναι στην πασιπς ειναι αναγνωρισμένοι,αλλά και πάλι θέλει ψάξιμο.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 24, 2011, 01:37:43 μμ »
Δηλαδή για να καταλάβω (πέρα από τα εργασιακά των νηπιαγωγών που είναι απόλυτα σεβαστά βεβαίως) εαν ο παιδικός σταθμός είναι στην πασιπς με εξασφαλίζει ότι δεν θα είναι το παιδί σε ένα τμήμα με μια κοπέλα εντελώς ανειδίκευτη ή απόφοιτη ιεκ!;;; Θα είναι είτε βρεφονηπιοκόμος τει ή αει;;;

Στους δημοτικούς φαντάζομαι ότι έχουν σίγουρα κάποιο δίπλωμα αν και συχνά είναι πρωτάρες που κάνουν την πτυχιακή τους... Βέβαια εκεί είναι πλέον από πέρυσι 30-40 παιδιά ανά τμήμα :P

Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;

Ειλικρινά πάντως έχω απηυδύσει από τις δωρεάν παροχές του Ελληνικού κράτους στους πολίτες που φορολογούνται και πληρώνουν απίστευτες εισφορές και κρατήσεις για δωρεάν παιδεία, υγεία... Όταν προκύπτει σοβαρό πρόβλημα υγείας είναι εντελώς αστείο να διανοηθείς ότι θα απευθυνθείς σε γιατρό του ικα ή του δημοσίου, εκτός κι αν έχεις περίσσευμα χρόνου και ψυχικής δύναμής :P Όταν πρέπει να στείλεις το παιδί στο σχολείο (εκτός από την απίθανη περίπτωση να μένεις δίπλα σε κάποιο στοιχειωδώς αποδεκτό δημόσιο) πάλι πρέπει να ψάξεις για ιδιωτικό!!!!!! Έλεος πια :P Με τόσες κρατήσεις τόσα χρόνια θα πρεπε να έχω δωρεάν περίθαλψη και παιδεία στα ακριβότερα ιδιωτικά στο διηνεκές....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2011, 01:45:21 μμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 24, 2011, 05:15:42 μμ »

Για να λειτουργήσει κάποιος παιδικός σταθμός πρέπει στην άδειά του να υπάρχει το όνομα νηπιαγωγού (απόφοιτος ΑΕΙ), διότι μόνο με αυτό το πτυχίο μπορεί να ανοίξει. Επειδή οι ιδιοκτήτες φοβούνται τους ελέγχους οι άδειες πάντα αναφέρουν όνομα νηπιαγωγού με αναγνωρισμένο πτυχίο. Μπορεί βέβαια, οι άδειες αυτές να "νοικιάζουν" πτυχία για να λειτουργεί ο σταθμός. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από παιδικό σταθμό, αλλά αυτοί που γνωρίζω (είναι πολλοί και είναι στη Θεσσαλονίκη) λειτουργούν με νηπιαγωγούς και βρεφονηπιοκόμους.   
O παιδικός σταθμός δεν έχει καμία "υποχρέωση" να έχει Νηπιαγωγό για να λειτουργεί....είμαι βέβαιη για αυτο που λεω και ζωντανό παράδειγμα με οικογενειακή φίλη που έχει ανοίξει ένα σταθμό (στο όνομα της)  και είναι απόφοιτος τεχνικού Λυκείου.
 Νηπιαγωγό πρεπει να έχει μόνο αν είναι και Νηπιαγωγείο (εκπαιδευση). Oτι στρέφονται πολλοί συνάδελφοι νηπιαγωγοί στους παιδικούς είναι λογικό λόγω κρίσης, ανεργίας και αδιοριστίας...είναι γεγονός...

Θα είναι είτε βρεφονηπιοκόμος τει ή αει;;;
Βρεφονηπιοκόμος απο το ΤΕΙ, μόνο....

Στου Δήμου τα τμήματα έχουν σίγουρα βρεφονηπιοκόμους ΤΕΙ (και βοηθούς ΙΕΚ). Σπάνια βλέπω και καμια προκήρυξη για Νηπιαγωγό. Πόσα παιδιά έχει το κάθε τμήμα δεν ξέρω, αν και νομίζω γύρω στα 30.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2011, 11:14:16 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος annoula1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί εγκεκριμένοι από τον ΠΑΣΙΠΣ-ΕΡΓΑΣΙΑ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 24, 2011, 11:48:36 μμ »

Για να λειτουργήσει κάποιος παιδικός σταθμός πρέπει στην άδειά του να υπάρχει το όνομα νηπιαγωγού (απόφοιτος ΑΕΙ), διότι μόνο με αυτό το πτυχίο μπορεί να ανοίξει. Επειδή οι ιδιοκτήτες φοβούνται τους ελέγχους οι άδειες πάντα αναφέρουν όνομα νηπιαγωγού με αναγνωρισμένο πτυχίο. Μπορεί βέβαια, οι άδειες αυτές να "νοικιάζουν" πτυχία για να λειτουργεί ο σταθμός. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από παιδικό σταθμό, αλλά αυτοί που γνωρίζω (είναι πολλοί και είναι στη Θεσσαλονίκη) λειτουργούν με νηπιαγωγούς και βρεφονηπιοκόμους.   
O παιδικός σταθμός δεν έχει καμία "υποχρέωση" να έχει Νηπιαγωγό για να λειτουργεί....είμαι βέβαιη για αυτο που λεω και ζωντανό παράδειγμα με οικογενειακή φίλη που έχει ανοίξει ένα σταθμό (στο όνομα της)  και είναι απόφοιτος τεχνικού Λυκείου.
 Νηπιαγωγό πρεπει να έχει μόνο αν είναι και Νηπιαγωγείο (εκπαιδευση). Oτι στρέφονται πολλοί συνάδελφοι νηπιαγωγοί στους παιδικούς είναι λογικό λόγω κρίσης, ανεργίας και αδιοριστίας...είναι γεγονός...

Θα είναι είτε βρεφονηπιοκόμος τει ή αει;;;
Βρεφονηπιοκόμος απο το ΤΕΙ, μόνο....

Στου Δήμου τα τμήματα έχουν σίγουρα βρεφονηπιοκόμους ΤΕΙ (και βοηθούς ΙΕΚ). Σπάνια βλέπω και καμια προκήρυξη για Νηπιαγωγό. Πόσα παιδιά έχει το κάθε τμήμα δεν ξέρω, αν και νομίζω γύρω στα 30.

Συγνώμη που θα διαφωνίσω μαζί σου, αλλά μάλλον κάτι σας κρύβει η οικογενειακή σας φίλη. Σου το λέω γιατί φίλη μου σε πόλη της Θράκης δουλεύει σε παιδικό σταθμό (η ιδιοκτήτρια απόφοιτη Λυκείου) και ο παιδικός λειτουργεί με άδεια όπου το πτυχίο της φίλης μου είναι δηλωμένο για να λειτουργεί ο σταθμός. Δουλεύει 6 χρόνια και μόλις πέρισυ έμαθε τι συμβαίνει!!!!!Άλλο ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού και άλλο άδεια λειτουργίας παιδικού σταθμού. Ο συγκεκριμένος σταθμός είναι αναγνωρισμένος και δουλεύει μάλιστα και με προγράμματα του ΟΑΕΔ επιδοτούμενα από την ΕΕ. Αν δεν είχε στην άδειά του πτυχίο νηπιαγωγού δεν θα μπορούσε να δουλέψει με τον τρόπο που δουλεύει.
Συγνώμη και πάλι που διαφωνώ, αλλά έχω άλλη άποψη για το θέμα, γιατί το έχω δει.
Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.