*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα Αρχαίων Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 8405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ιδιαίτερα Αρχαίων Α' Λυκείου
« στις: Αύγουστος 24, 2011, 08:51:04 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω μια κόρη που θα πάει στην Α' λυκείου και ενδιαφέρεται για θεωρητική κατεύθυνση (ή όπως αλλιώς θα λέγεται). Είναι ένα πολύ έξυπνο και χαρισματικό παιδί με καθαρό 20 από το πρώτο τρίμηνο της Α' γυμνασίου, απουσιολόγος, σημαιοφόρος και πολλές διακρίσεις σε μαθητικούς διαγωνισμούς. Φροντιστήριο δεν έχει κάνει ποτέ σε κανένα μάθημα εκτός των ξένων γλωσσών. Πριν από λίγες μέρες μου είπε ότι σκέφτεται να κάνει φροντιστήριο στα Αρχαία γιατί στο σχολείο κάνουν κάποια πράγματα πολύ επιφανειακά και θέλει να εμβαθύνει. Πιστεύετε ότι χρειάζετε κάτι τέτοιο από την Α' Λυκείου? Θα ήθελα να είναι ξεκούραστη φέτος και από του χρόνου να μπει σε πρόγραμμα κανονικά. Σημειωτέον ότι τα προηγούμενα χρόνια έκανε καλή δουλειά μόνη της με βοηθήματα λύνοντας όλες τις ασκήσεις που είχε το ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ και οι ΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ του Σαββάλα και "πετούσε"στα αρχαία.
Κάθε συμβουλή σας δεκτή. Ευχαριστώ! 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:54:06 μμ από ΠΕ01 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:57 »

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:16:56 πμ »
είναι πολύ βασικό ότι έχει βάσεις!το γεγονός πως θέλει μια πρόσθετη βοήθεια στα αρχαία είναι θετικό από την  άποψη πως θα αποτρέψει την δημιουργία κενών που πολύ πιθανόν να της κόστιζαν αργότερα.Έπειτα, κάθε τάξη έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας.Εαν πιστεύει πως στο σχολείο γίνεται επιφανειακή δουλειά,καλύτερα θα ήταν να έχει μια μικρή βοήθεια.Όσον αφορά την χρήση των βοηθημάτων που είπατε, πάντα ήμουν της άποψης πως από μόνος του ένας μαθητής δεν μπορεί να κάνει σωστή χρήση ενός βοηθήματος.Εξάλλου ένα βοήθημα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον καθηγητή διότι σε αυτό δεν μπορεί να διατυπώσει τις απορίες του ένας μαθητής και ούτε μπορεί να του επεξηγήσει σημεία που τον δυσκολεύουν.Η εξάσκηση που έκανε λύνοντας ασκήσεις είναι η καλύτερη για την εμπέδωση γραμματικών/συντακτικών φαινομένων εφόσον βέβαια έχει γίνει πλήρως κατανοητή η θεωρία.Δεν θεωρώ πως θα χρειαστεί πολλές ώρες εαν κάνει κάποιο ιδιαίτερο εφόσον είναι και αριστη μαθήτρια.Για την ακρίβεια ένα δίωρο για γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα είναι υπεραρκετό κατα την γνώμη μου , με βάση πάντα και το επίπεδο της.
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:44:45 πμ »
Δεν εχει καμια αναγκη απο μαθημα. Αλλά, πού το ξερει πως φέτος θα εχει καθηγητη που θα τους κανει "επιφανειακα" το μαθημα?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:53:19 πμ »
Εγώ πάλι πιστεύω πως αν το ίδιο το παιδί ζητάει να κάνει μάθημα, ας κάνει. Αρκεί να είναι δική της επιλογή και όχι της οικογένειας. Το να θέλει να μπει πιο "σίγουρη" στην κατεύθυνση δεν είναι κακό.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:57 »

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:28:27 μμ »
Δεδομένου ότι πρόκειται για μια άριστη μαθήτρια με καλές βάσεις και χωρίς κενά και, το σημαντικότερο, για ένα παιδί που ξέρει να δουλεύει και μόνο του, νομίζω πως αν χρησιμοποιήσει ένα βοήθημα με θεωρία και ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού για εξάσκηση, δεν θα παρουσιάσει κανένα πρόβλημα τουλάχιστον για φέτος. Οι απαιτήσεις του μαθήματος στην Α' Λυκείου ως μαθήματος γενικής παιδείας δεν είναι ιδιαίτερα αυξημένες και έχω την άποψη πως θα μπορέσει, βασισμένη στο δικό της διάβασμα, να ανταποκριθεί μια χαρά. Από εκεί και πέρα, οι καλοί μαθητές έχουν πάντα μια ανασφάλεια και μια ανάγκη να εμβαθύνουν και να διευρύνουν τις γνώσεις τους -πόσο μάλλον που πρόκειται να ακολουθήσει τη θεωρητική κατεύθυνση, στην οποία το μάθημα έχει αυξημένη βαρύτητα. Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρότεινα, αφού ξεκινήσει το σχολείο και διαπιστώσει ότι δεν καλύπτεται σε κάτι, να αρχίσει το ιδιαίτερο. Θα συμφωνήσω πως ένα δίωρο θα είναι υπεραρκετό.
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:53:50 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω πως αν το ίδιο το παιδί ζητάει να κάνει μάθημα, ας κάνει. Αρκεί να είναι δική της επιλογή και όχι της οικογένειας. Το να θέλει να μπει πιο "σίγουρη" στην κατεύθυνση δεν είναι κακό.  ;)

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες gringa  μου. Εγω απαντησα ετσι βασιζόμενος στα "λογια" της μητερας που λεει πως :"Είναι ένα πολύ έξυπνο και χαρισματικό παιδί με καθαρό 20 από το πρώτο τρίμηνο της Α' γυμνασίου, απουσιολόγος, σημαιοφόρος και πολλές διακρίσεις σε μαθητικούς διαγωνισμούς. Φροντιστήριο δεν έχει κάνει ποτέ σε κανένα μάθημα εκτός των ξένων γλωσσών. "
Επιπλέον, ζηταει ιδιαιτερο γιατι ο καθηγητης που θα εχει τωρα στην Α΄Λυκειου δεν ειναι "καλός"!  Αυτο πως το ξερει?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:21:59 μμ »
Ένα δίωρο με καλό καθηγητή θα την καλύψει.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:40:49 μμ »
Αν είναι τόσο καλή μαθήτρια, σίγουρα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με την ύλη της Α Λυκείου. Ούτε θα έχει κενά σε γραμματική και συντακτικό από το Γυμνάσιο.
Προφανώς το συγκεκριμένο παιδί είναι πολύ έξυπνο και όταν μιλάει για εμβάθυνση εννοεί εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση της ύλης, κάτι όμως που δε μπορεί να συμβεί στα αρχαία του γυμνασίου ούτε στα αρχαία της α λυκείου, που μέχρι στιγμής επικεντρώνουν σε μετάφραση, γραμματική, σύνταξη και λίγα ερμηνευτικά.

Με κάθε επιφύλαξη, θα πρότεινα να βρεις ένα πολύ καλό καθηγητή, αυστηρά απόφοιτο φιλολογίας (και αν γίνεται κλασικής), που να έχει δουλέψει αρκετά στη διδασκαλία των αρχαίων και κυρίως στο άγνωστο κείμενο και σε συμφωνία μαζί του και αφότου δει και ο ίδιος τις ανάγκες του παιδιού να κάνουν 1 ώρα τη βδομάδα ύλη αγνώστου (εφόσον το παιδί ενδιαφέρεται για θεωρητική κατεύθυνση). Δηλαδή να αποδεσμευτεί από τη διδασκαλία του σχολικού βιβλίου και να εμβαθύνουν σε γραμματική, συντακτικό και άγνωστο κείμενο, αφού αυτά είναι που θα της χρειαστούν για τις πανελλήνιες.

Αποσυνδεδεμένος katerina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:43:57 πμ »
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους μαζί και τον καθένα χωριστά για τις πραγματικά πολύτιμες συμβουλές σας. Λαμβάνοντάς υπόψη όλα όσα γράψατε και με δεδομένο του ότι η κόρη μου είναι τελειομανής και δε θέλει να της ξεφεύγει και η παραμικρή λεπτομέρεια προσανατολίζομαι τελικά στο να βρώ ένα καθηγητή για 1-2 ώρες την εβδομάδα και να δουλέψουν κυριώς γραμματική - συντακτικό και να εμβαθύνουν σε ότι άλλο θέλει η μικρή χωρίς να ακολουθούν αυστηρά τη δομή και την ύλη του βιβλίου. Ελπίζοντας πάντα ότι η "αγαπητή" υπουργός παιδείας δε θα καταργήσει τα αρχαία από την πανελλήνιες (ικανή την έχω)!
Σας ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:41:35 πμ »
Κατερινα μου, καταλαβαινω το σκεπτικο σου και πολυ καλα κανεις. Εφοσον λοιπον εχει εφεση στα θεωρητικα θα προτεινα αντι να κανει μονο γραμματικη και συντακτικο να μπει λιγο λιγο στο αγνωστο κειμενο γιατι εκει ειναι η ουσια,η ομορφια,το ενδιαφερον και η προκληση που εχουν για μας τα αρχαια ελληνικα.
Δεν ξερω αν συμφωνουν μαζι μου και οι αλλοι συναδελφοι(?)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:31:46 πμ »
Σωστά. Και έτσι θα μπορέσει να εξοικειωθεί με τη γραμματική και το συντακτικό με πολύ πιο ευχάριστο και εποικοδομητικό τρόπο. Γιατί, αλλιώς είναι να αποστηθίζεις τον κανόνα στο συντακτικό και αλλιώς να συναντάς την εφαρμογή του μέσα σε ένα κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος katerina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 07:50:09 πμ »
Tελικά καταλήξαμε σε ιδιαίτερο 1,5 ώρα την εβδομάδα. Θα κάνουν στην αρχή γραμματική και συντακτικό και στη συνέχεια θα αρχίσουν μικρά άγνωστα κείμενα. Η κόρη μου είναι ενθουσιασμένη!!

Αποσυνδεδεμένος Claire1616

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:28:28 μμ »
Γεια σας!

Θα ήθελα οι έμπειροι να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για τα αρχαία της α΄λυκείου. Το ζητούμενο είναι να έχει  αναλυτικά το συντακτικό! Το παιδί δεν είναι και πολύ δυνατό στα αρχαία .

 Μου πρότειναν εκδόσεις Σαββάλας εσείς τι λέτε;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΩΝ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:34:08 μμ »
O Σαβαλας εχει καλα βοηθηματα  αλλα και το μεταιχμιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.