*

Αποστολέας Θέμα: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 94120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: ’ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ60
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:05:43 μμ »
των δασκάλων δεν έχει ανανεωθεί οπότε μάλλον ούτε των νηπιαγωγών! >:(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ’ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:54 »

Αποσυνδεδεμένος annoula1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: ’ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ60
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:06:58 μμ »
Μετά τις συγχωνεύσεις υπάρχουν πολλά μονοθέσια;
Ε, θα υπάρχουν δε μπορεί.

Σωστή σκέψη, αλλά σου λέω ότι στο σχολείο δεν θα πάει καμία μόνιμη, γιατί απλά καμία δεν το έχει δηλώσει, άρα δεν μπορεί και να τοποθετηθεί. Τι θα κάνουν με τα ολοήμερα που χρειάζονται και αναπληρωτές για τα λειτουργικά κενά;;;;Μπορεί να έχει και δίκιο ο Καψαλάκης, αλλά θα διακινδυνέψει το Υπουργείο να αφήσει κλειστά σχολεία;;; Θα τους βάλουν βόμβα οι γονείς!!!!
Θα τη βάλουν υποχρεωτικά στη θέση για λίγο. Και το ολοήμερο αργεί να ξεκινήσει σε τέτοιες περιπτώσεις. Ξέρω περιπτώσεις που το ολοήμερο ξεκίνησε να λειτουργεί τον Οκτώβριο.

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχουν μονοθέσια, και για να σας βοηθήσω: υπάρχει νομός (νησιωτική Ελλάδα) που δεν έγινε ούτε μια συγχώνευση!!!! Σε ότι αφορά τις τοποθετήσεις μονίμων σας λέω ότι νομός της Β. Ελλάδας (υπεράριθμος εδώ και χρόνια σε νηπιαγωγούς) έχει νηπιαγωγεία που λειτουργούν και με αναπληρώτριες γιατί οι μόνιμές (που είναι υπεράριθμες) δεν τα δηλώνουν, άρα δεν τις στέλνουν και ζητούν αναπληρωτές. Αυτό βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα να δημιουργούνται τμήματα (με μόλις 6-8 παιδιά) στα νηπιαγωγεία που ζητούν οι υπεράριθμες για να ικανοποιηθούν τα αιτήματά τους.
Και εγώ γνωρίζω νηπιαγωγεία που άργησε να λειτουργήσει το ολοήμερο, αλλά είδα με τα μάτια μου γονείς να μπουκάρουν σε γραφείο δ/ντή εκπαίδευσης και να τον απειλούν ότι αν δεν ανοίξει το ολοήμερο την επόμενη του αγιασμού θα του κάψουν το αυτοκίνητο (δεν υπήρχε αναπληρώτρια για να πάει)!!!!!Τη συνομιλία άκουγε ταυτόχρονα και Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου!!!!Εννοείται ότι το ολοήμερο λειτούργησε κανονικά την επόμενη μέρα (με όλο το  προσωπικό του σχολείου).
Ελπίζω να καταλαβαίνετε γιατί έχω αυτές τις "απορίες" και διαφωνώ με τον Καψαλάκη.....
Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GEORGIANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω,μαθαίνω!!!!
    • Προφίλ
Απ: ’ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ60
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:12:05 μμ »
των δασκάλων δεν έχει ανανεωθεί οπότε μάλλον ούτε των νηπιαγωγών! >:(
ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ....ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:25:09 μμ »
εγω που ειμαι πε08  και που εχω δηλωσει πολλες πρωτοβαθμιες μαζι με τους δασκαλους δεν θα με ειδοποιησουν???ποτε θα γινει επιτελους αυτο ?δεν μπορω αλλο να περιμενω να ξερω τουλαχιστον οτι δεν θα με παρουν να ψαξω αλλη δουλεια.........................

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:54 »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:59:41 μμ »
Πάντως παιδιά σήμερα φίλη μου νηπιαγωγός που πήρε απόσπαση για Α' Αθήνας από Δυτική Αττική πήγε σήμερα στην διεύθυνση  Δυτικής Αττικής για να καταθέσει χαρτιά για άδεια για επαπειλούμενη εγκυμοσύνη μου είπε ότι στην συνέχεια κατέβηκε και στη Δώρου στην Διεύθυση της Α' Αθήνας και της είπαν εκεί ότι θα ξέρει σε ποιο σχολείο τοποθετήθηκε γύρω στις 8-9 Σεπτέμβρη. (η φίλη μου βέβαια πρακτικά δεν θα παρουσιαστεί στο σχολείο απλά ήθελε να ξέρει σε ποιο γραφείο θα στέλνει τα χαρτιά της άδειας). Εάν ισχύει αυτό που της είπαν από την διεύθυνση της Α΄αθήνας τότε τα λεγόμενα του Καψαλάκη έχουν μια λογική βάση. Βέβαια παίζουν ρόλο και οι αστάθμητοι παράγοντες. Το λέω αυτό γιατί αν πάμε σε εκλογές όπως έχει ακουστεί τον Νοέμβριο τότε η κυβέρνηση όντως δεν θα θέλει να έχει αγανακτισμένους γονείς και θα πιάσει το υπουργείο μία κολούμπρα να καλύψει τα κενά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Και ίσως να πηγαίνουμε σε εκλογές αν λάβουμε υπόψην ότι έγινε ένας μεγάλος αριθμός αποσπάσεων στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 31, 2011, 05:08:02 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσο θα είναι ο μισθός του αναπληρωτή από φέτος με το ενιαίο μισθολόγιο που ακούγεται (επηρεάζει μόνο τους μόνιμους ή και εμάς;) για κάποιον με 2 χρόνια προυπηρεσία ήδη και για κάποιον με τρία χρόνια προυπηρεσία ήδη;

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:18:25 μμ »
Καιρός είναι ,νομίζω ,να αρχίσουν οι προβλέψεις για την πιθανή ημερομηνία ανακοίνωσης της ’ φάσης. Ο αιρετός Καψαλάκης, στη σελίδα του στο facebook, την Παρασκευή μας καληνύχτισε λέγοντας πως "το επόμενο σ/κ κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του..." Μακάρι να έχει δίκιο γιατί εγώ πιστεύω πως για να γλυτώσει η Αννούλα χρήματα, θα μας καλέσει την ημέρα του αγιασμού να παρουσιαστούμε....Απ' την άλλη όμως αληθινός βγαίνει σε αυτά που λέει...οψόμεθα....
Τωρα που ανακοινωθηκαν οι αποσπάσεις νομιζω ότι ειναι καιρός ..Τι λέτε ? ?

Αποσυνδεδεμένος natassoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:25:49 μμ »
θυμάται κανείς ,αν έχει τύχει ποτέ να βγει η φάση πχ 5 /9 και να σου πουν παρουσιάσου από 9/9 - 12/9.
Να βγει αύριο ,ας πούμε , και να σου πουν 7- 9/9 παρουσιάσου....Γλυτώνουν και τα χρήματα και βγαίνει νωρίς σχετικά η φάση...κάτι παρόμοιο δεν έγινε πέρσι ή τα μπερδεύω?
Σκέφτομαι,άρα υπάρχω....    ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος runaway

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:30:41 μμ »
Υποθέσεις μόνο μπορούμε να κάνουμε για τους μισθούς. Εγώ υπολογίζω τα ίδια με πέρσι (εξαρτάται και απο την πρωτοβάθμια) ή περίπου μείον 100€ κάποια επιδόματα.
Απο εκεί και πέρα, θεωρώ ότι αν δεν φωνάξει αναπληρώτριες πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς... μαύρα τα μαντάτα για όλους στο υπουργείο, έχουν ανοιχτά μέτωπα παντού.Χαμός με τα μηχανογραφικά, κλειστά πανεπιστήμια, σχολεία δίχως βιβλία και το κερασάκι στην τούρτα χωρίς εκπαιδευτικούς. Αν αυτό δεν λέγεται αποτυχία τότε τι λεγεται?
Έτσι μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε ανακοίνωση έστω μιας μικρής φάσης εκεί γύρω στις 8-9/9 και σύνεδρίαση του πυσπε την ίδια μέρα για την τοποθέτηση. Βεβαίως μπορούν να μας πάρουν τηλ. και ξημερώματα Δευτέρας για τοποθέτηση σε κανένα νησί, αφού το έχουν σίγουρο ότι δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε  >:(
Κάθε Δύση μια Ανάμνηση
Κάθε Ανατολή κι Ελπίδα!

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:33:46 μμ »
θυμάται κανείς ,αν έχει τύχει ποτέ να βγει η φάση πχ 5 /9 και να σου πουν παρουσιάσου από 9/9 - 12/9.
Να βγει αύριο ,ας πούμε , και να σου πουν 7- 9/9 παρουσιάσου....Γλυτώνουν και τα χρήματα και βγαίνει νωρίς σχετικά η φάση...κάτι παρόμοιο δεν έγινε πέρσι ή τα μπερδεύω?
δεν έγινε αυτό πέρυσι.Γενικά από την επόμενη μέρα μπορείς να παρουσιαστείς εκτός κι αν βγουν Παρασκευή.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος natassoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:36:22 μμ »
Υποθέσεις μόνο μπορούμε να κάνουμε για τους μισθούς. Εγώ υπολογίζω τα ίδια με πέρσι (εξαρτάται και απο την πρωτοβάθμια) ή περίπου μείον 100€ κάποια επιδόματα.
Απο εκεί και πέρα, θεωρώ ότι αν δεν φωνάξει αναπληρώτριες πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς... μαύρα τα μαντάτα για όλους στο υπουργείο, έχουν ανοιχτά μέτωπα παντού.Χαμός με τα μηχανογραφικά, κλειστά πανεπιστήμια, σχολεία δίχως βιβλία και το κερασάκι στην τούρτα χωρίς εκπαιδευτικούς. Αν αυτό δεν λέγεται αποτυχία τότε τι λεγεται?
Έτσι μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε ανακοίνωση έστω μιας μικρής φάσης εκεί γύρω στις 8-9/9 και σύνεδρίαση του πυσπε την ίδια μέρα για την τοποθέτηση. Βεβαίως μπορούν να μας πάρουν τηλ. και ξημερώματα Δευτέρας για τοποθέτηση σε κανένα νησί, αφού το έχουν σίγουρο ότι δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε  >:(
     


Την καινούρια πόρτα στο υπουργείο την είδατε? Σωστό φρούριο....έρχονται γερές μάχες και τα κορίτσια μαζι με τον πανάρετο προνόησαν έτι μια φορά.....
Σκέφτομαι,άρα υπάρχω....    ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:52:20 μμ »
Πέρσι η φάση είχε βγει 8 Σεπτέμβρη και παρουσιαζόμασταν από 9 έως 13 Σεπτέμβρη. Και φέτος η Διαμαντοπούλου για 8-9 Σεπτέμβρη μίλησε για πρώτη φάση.

Αποσυνδεδεμένος μαματασουλινα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω ελπιζω
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:54:22 μμ »
δεν ξερω για σας αλλα εγω εχω αρχισει να αναρωτιεμαι ποτε συνηθιζει κανεις αυτη την κατασταση.......ειναι οτριτος μου χρονος και τιποτα ...τα νευρα κορδονια...ασε που ολο και πιο συχνα με πιανει απαισιοδοξια και δεν βλεπω να γινομαι μονιμη ποτε των ποτων!!!!το επαγγελμα που λατρεψα ,οι σπουδες που επιδιωξα ολα αρχιζουν να δειχνουν ανοφελα και θολα....... ??? :-[ :-\ :'(
μαμα γυναικα δασκαλα.......

Αποσυνδεδεμένος natassoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ’ Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:58:39 μμ »
Αύριο περνάω ψυχίατρο για το πιστοποιητικό υγείας το οποίο έληξε...4η χρονια δεν το δέχονται...Αν μου δείξει μια φωτογραφία της δεν την γλυτώνω την μπλουζίτσα....και τώρα με το μαύρισμα...θα γράφει!!!
Έχει πουθενά συγκεντρωμένα τα δικαιολογητικά που καταθέτουμε με την πρόσληψη να κάνω και καμια επικύρωση?
έψαχνα χθές αλλά μόνο για το πιστοποιητικό υγείας βρήκα θέμα.
Σκέφτομαι,άρα υπάρχω....    ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.