*

Αποστολέας Θέμα: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο  (Αναγνώστηκε 2581 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:31:37 μμ »
Καλησπέρα σε όλες/όλους!Πέρασε η ανιψιά μου στη σχολή αυτή στα ΤΕΙ Ηγουμενιτσας κ θα ήθελα να μάθω πληροφορίες, αν κάποιος γνωρίζει όσον αφορά στην επαγγελματική αποκατάσταση και στη δυσκολία,κυρίως.Οποιαδήποτε αλλη χρησιμη πληροφορία δεκτή φυσικά.
Η μικρή σκέφτεται να μείνει Γιάννενα επειδή έχει γνωστούς εκεί κ να πηγαινοερχεται.Καλή ως ιδέα;;
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:29:35 »

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:34:11 μμ »
Κανείς;  :(

ΥΓ:Ευχαριστώ το φίλο για το pm που έστειλε!

Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:52:56 μμ »
Δε νομίζω ότι θα βολεύει να μένει Γιάννενα. Δούλεψα αναπληρώτρια στην Ηγουμενίτσα δυο χρόνια. Οι γειτόνισσες μου ήταν στο εφαρμοσμένων ξένων γλωσσών φοιτήτριες (έχει αλλάξει όνομα αλλά πιστευω ότι ειναι το ίδιο τμήμα), είχαν όλη μέρα παρακολουθήσεις. Δεν έχω άποψη σε ότι αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. Αν νοικιάσει θα είναι καλύτερα στην Ηγουμενίτσα. Θα μπορεί να επισκέπτεται τα Γιάννενα όποτε μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:10:18 μμ »
και γω δε νομίζω ότι βολευει να μένει Γιάννενα. Μπορεί να ειναι κοντύτερα μέσω της Εγνατίας αλλά δεν παύει να θέλει μία με μιάμιση ώρα. Υπόψη ότι τα ενοίκια στα Γιάννενα είναι ακριβότερα. Αν προσθέσεις και το πήγαινε - έλα κάθε μέρα....χάνεται η μπάλα. Μπορεί πάντα να πηγαίνει στα Γιάννενα σαββατοκύριακα. Εξάλλου η Ηγουμενίτσα δεν είναι και τραγική πόλη - ακόμα και το χειμώνα. Στην τελική, άμα βαρεθείς, φεύγεις με το βραδινό για Μπάρι και το πρωί πίνεις καφέ στην Ιταλία!!!

όσον αφορά στο τμήμα αυτό καθ΄αυτό, θα έλεγα να επισκεφθείς το κοντινότερο ΚΕΣΥΠ - μιας και πήραν παράταση θητείας οι υπεύθυνοι - ώστε να μάθεις περισσότερα πράγματα... επίσης μπορείς να δεις εδώ:
http://flmc.teiep.gr/flmc_gr/
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:29:35 »

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:01:22 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά!
Αυτό που νοιάζει εμένα πρωτίστως είναι η αποκατάσταση.Ξέρω ότι είναι το μοναδικό τέτοιο ΤΕΙ στην Ελλάδα και αυτό ακούγεται καλό με μια πρώτη προσέγγιση,αλλά δε γνωρίζω λεπτομέρειες.
Δευτερευόντως με απασχολεί η ζωή.Τα Γιάννενα τα ξέρω,είναι υπέροχη πόλη κ με έντονη ζωή.Δεν τους λείπει κάτι και γι'αυτό ρώτησα αν είναι καλή ιδέα να νοικιάσει εκεί και να πηγαινοέρχεται αλλά μάλλον δεν είναι ό,τι καλύτερο.Η Ηγουμενίτσα είναι μικρότερη πόλη κ σίγουρα με λιγότερο έντονο''παλμό''αλλά δεν την έχω ζήσει κ δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.Ποτέ δεν ξέρεις όμως...ίσως να της αρέσει η διαμονή εκεί και να περάσει καλά παράλληλα με τη μελέτη και τις παρακολουθήσεις που θα έχει.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:42:14 μμ »
Η αποκατάσταση από αυτό το ΤΕΙ είναι η χειρότερη που υπάρχει. Με λίγα λόγια μηδέν. Επαγγελματικά δικαιώματα μηδέν φυσικά δεν αναγνωρίζεται καν στο ιδιωτικό τομέα. Αν ο ιδιώτης θέλει γλωσσομαθείς πωλητές εμπόρους, ζητάει έναν ή αλλοδαπό ή έναν με proficiency. Απορώ γιατί υπάρχει αυτό το τμήμα. Αλλά ως γνωστόν να βολέψουμε των ξένων φιλολογιών παιδά που έχουν διδακτορικά και να τα κάνουμε καθηγητές

Εγώ δεν θα πήγαινα καν, προσωπική μου γνώμη εκφράζω.

Τώρα αν μια επιχείρηση θέλει management ή οικονομολόγο πειλέγει έναν απόφοιτο πανεπιστημίου με πολύ καλή εργασιακή εμπειρία που θα γνωρίζει π.χ. και 2 ξένες γλώσσες σε επίπεδο proficiency. Γιατί να επιλέξει έναν απόφοιτο από το εν λόγω ΤΕΙ που είναι σίγουρο ότι δεν θα ξέρει τόσο καλά οικονομικά.

ΕΜΠΟΡΙΟ= ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ = διαπραγματευτικη ικανοτητα

Τώρα το αν διδάσκουν στην εκπαίδευση ξένες γλώσσες δεν το ξέρω. Υποθέτω όμως ότι οι αντίστοιχοι των ξένων φιλολογιών ως μεγάλο λόμπι ειδικά της αγγλικής δεν θα το δεχτούν εύκολα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:55:18 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Eφαρμογη ξένων γλωσσών στη διοίκηση κ στο εμποριο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 07:08:31 μμ »
μια μελέτη προοπτικών και διεξόδων που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, αναφέρει ότι οι προοπτικές του τμήματος είναι αρνητικές (2 σε κλίμακα 1-5), αλλά έχει μέτριες διεξόδους (2 σε κλίμακα 1-3). εγώ δεν ξέρω κάτι για το τμήμα π.χ. κάποιον απόφοιτο, για να πω προσωπική γνώμη.
αυτό που δεν μου "άρεσε" είναι το ότι η κοπέλα σκέφτηκε να μείνει στα Γιάννενα. ε συγγνώμη, αλλά μήπως θέλει περισσότερο την φοιτητική ζωή με την κακή έννοια, από τις σπουδές; σαφώς και να μείνει Ηγουμενίτσα, διαφορετικά ας μην ξοδέψει λεπτό για το ΤΕΙ που πέρασε.
αφού αξιολογήσετε και οι ίδιοι τα του τμήματος, είτε πείστε την ότι πρέπει να μείνει Ηγουμενίτσα και να κοπιάσει, διαφορετικά αν δεν αξίζει σαν τμήμα, ας το παλέψει ξανά του χρόνου (ή με 10% αν ισχύει ακόμα) ή ας δει κάτι άλλο π.χ. ΙΕΚ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162194
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.