*

Ψηφοφορία

Μετα απο ποσο καιρο πληρωθηκατε οι νεοδιοριστοι;

1 - 2 μηνες
58 (63.7%)
2 - 3 μηνες
18 (19.8%)
μετα απο 3 μηνες
15 (16.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Μισθός νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 264600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #462 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:05:32 μμ »


παιδιά ,η μισθοδοσία ξεκινάει από την ημερομηνία που ορκιστήκαμε ή από την ημερομηνία φεκ διορισμού;;;;;;
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:46 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #463 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 07:25:23 μμ »
ξεκινάει απο την ημέρα ορκωμοσίας που είναι και η ημέρα ανάληψης υπηρεσίας
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #464 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:52:53 μμ »
Παιδιά ρίξτε μια ματιά σε αυτό:

http://www.doe.gr/1nea/misth2009.pdf

έχει πολλούς πίνακες, ανάλογα με την περίπτωση, π.χ. στη σελίδα 7 έχει αυτό που ενδιαφέρει την irene.a (δεν περιλαμβάνεται όμως το επίδομα σε περίπτωση παραμεθορίου/ προβληματικής/μεταπτυχιακά).

Εγώ ζήτησα να μου στείλουν με fax (είμαι αποσπασμένη) από το γυμνάσιο που διορίστηκα, τη μισθοδοτική κατάσταση για τους μήνες που πληρωθήκαμε (σεπτ. και 1ο 15ημερο Οκτώβρη). Πληρώθηκα μόνο το βασικό με ΜΚ18 (οι προυπηρεσίες μου αργότερα μου είπαν) και το επίδομα γάμου (αν έχεις και παιδιά νομίζω το βάζουν κ αυτό). Δεν έβαλαν ούτε το μεταπτυχιακό (κ αυτό θα έρθει αναδρομικά μαζί με τις προυπηρεσίες).

Ναι, το εχω δει, αλλα αλλου στο φορουμ διαβασα οτι δεν ειναι σωστα ολα... Και θελω να ξερω μαζι με τα επιδοματα ολα, γιατι εχω επισης διαβασει για περιπτωσεις που δεν τους τα εδιναν, και δεν το ηξεραν να το κυνηγησουν!

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #465 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:23:35 πμ »
ξεκινάει απο την ημέρα ορκωμοσίας που είναι και η ημέρα ανάληψης υπηρεσίας

Πώς γίνεται η ημέρα ορκωμοσίας να είναι η ίδια με την ημέρα ανάληψης υπηρεσίας; Εγώ ορκίστηκα στις 21 Αυγούστου και η πράξη ανάληψης υπηρεσίας έγινε την 1η Σεπτεμβρίου - κι απ΄όσο ξέρω αυτός είναι ο κανόνας, γίνεται δηλ. πρώτα η ορκωμοσία και μόλις ανοίξουν τα σχολεία παρουσιάζεσαι για την ανάληψη υπηρεσίας!
Στο έντυπο πάντως με τα στοιχεία νεοδιόριστου που συμπληρώνουμε για τη μισθοδοσία ζητάει την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:46 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #466 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:27:56 πμ »
Και μία ερώτηση σε όσους πληρώθηκαν: πληρωθήκατε όλο το ποσό που δικαιούμαστε μέχρι σήμερα (και ποιό είναι αυτό το ποσό; ) ή μόνο το πρώτο 15ήμερο;

Αποσυνδεδεμένος tsigospito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #467 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:32:16 πμ »
ξεκινάει απο την ημέρα ορκωμοσίας που είναι και η ημέρα ανάληψης υπηρεσίας

Πώς γίνεται η ημέρα ορκωμοσίας να είναι η ίδια με την ημέρα ανάληψης υπηρεσίας; Εγώ ορκίστηκα στις 21 Αυγούστου και η πράξη ανάληψης υπηρεσίας έγινε την 1η Σεπτεμβρίου - κι απ΄όσο ξέρω αυτός είναι ο κανόνας, γίνεται δηλ. πρώτα η ορκωμοσία και μόλις ανοίξουν τα σχολεία παρουσιάζεσαι για την ανάληψη υπηρεσίας!
Στο έντυπο πάντως με τα στοιχεία νεοδιόριστου που συμπληρώνουμε για τη μισθοδοσία ζητάει την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας...
αν η ανάληψη γίνει μέχρι ενα μήνα απο την ορκωμοσία μετράει η μέρα ορκωμοσίας.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #468 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:37:32 πμ »
ξεκινάει απο την ημέρα ορκωμοσίας που είναι και η ημέρα ανάληψης υπηρεσίας

Πώς γίνεται η ημέρα ορκωμοσίας να είναι η ίδια με την ημέρα ανάληψης υπηρεσίας; Εγώ ορκίστηκα στις 21 Αυγούστου και η πράξη ανάληψης υπηρεσίας έγινε την 1η Σεπτεμβρίου - κι απ΄όσο ξέρω αυτός είναι ο κανόνας, γίνεται δηλ. πρώτα η ορκωμοσία και μόλις ανοίξουν τα σχολεία παρουσιάζεσαι για την ανάληψη υπηρεσίας!
Στο έντυπο πάντως με τα στοιχεία νεοδιόριστου που συμπληρώνουμε για τη μισθοδοσία ζητάει την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας...
Άλλη η ανάληψη υπηρεσίας από τη Διεύθυνση και άλλη η ανάληψη υπηρεσίας από το σχολείο. Η μέρα ανάληψης υπηρ. από τη Δ/νση είναι η ίδια μέρα της ορκωμοσίας. Από τη Δ/νση μας έδωσαν και τα 2 έγραφα.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #469 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:04:17 πμ »
Εγώ έκανα και την ορκωμοσία και την ανάληψη στον τόπο κατοικίας μου, λόγω εγκυμοσύνης: στην πρώτη μου έδωσαν απλά ένα αντίγραφο της πράξης που λέει ότι ορκίστηκα και όχι ότι ανέλαβα υπηρεσία ενώ στη δεύτερη ένα αντίστοιχο έγγραφο που λέει ότι παρουσιάστηκα στην τάδε ΔΙΔΕ και ανέλαβα υπηρεσία εκεί αντί του σχολείου όπου έχω τοποθετηθεί...
Στα "στοιχεία νεοδιόριστου" επομένως, εκεί που ζητάει την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας, έχω βάλει 1 Σεπτεμβρίου. Έπρεπε να είχα βάλει την ημερομηνία ορκωμοσίας;;;

Και τέλοσπάντων, για ποιό λόγο να υπάρχουν 2 διαφορετικές πράξεις ανάληψης που να ονομάζονται και οι δύο "πράξη ανάληψης υπηρεσίας"; >:( Ας λεγόταν η δεύτερη "πράξη...επ-ανάληψης" ;D ;D

Συγνώμη αλλά έχουν αρχίσει να μου σπάνε τα νεύρα με αυτή την ανούσια γραφειοκρατία όπου το πιο απλό πράγμα του κόσμου πρέπει σώνει και καλά να το κάνουν πολύπλοκο!
...το μόνο έγγραφο που δε μου ζήτησαν ακόμη είναι υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαι ελέφαντας!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2009, 12:04:00 μμ από yotar »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #470 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:15:06 πμ »
Εγώ έκανα και την ορκωμοσία και την ανάληψη στον τόπο κατοικίας μου, λόγω εγκυμοσύνης: στην πρώτη μου έδωσαν απλά ένα αντίγραφο της πράξης που λέει ότι ορκίστηκα και όχι ότι ανέλαβα υπηρεσία ενώ στη δεύτερη ένα αντίστοιχο έγγραφο που λέει ότι παρουσιάστηκα στην τάδε ΔΙΔΕ και ανέλαβα υπηρεσία εκεί αντί του σχολείου όπου έχω τοποθετηθεί...
Ακριβώς έτσι είναι , το ένα είναι το πρωτόκολλο ορκωμοσίας και το άλλο η πράξη ανάληψης από τη Δ/νση.

Στα "στοιχεία νεοδιόριστου" επομένως, εκεί που ζητάει την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας, έχω βάλει 1 Σεπτεμβρίου. Έπρεπε να είχα βάλει την ημερομηνία ορκωμοσίας;;;
Υποθέτω πως ναι, εφόσον ο μισθός ξεκινάει από την ημ/νία ορκωμοσίας.... Εγώ ακόμη δεν έχω συμπληρώσει το έντυπο με τα στοιχεία νεοδιόριστου.

Παράθεση
Και τέλοσπάντων, για ποιό λόγο να υπάρχουν 2 διαφορετικές πράξεις ανάληψεις που να ονομάζονται και οι δύο "πράξη ανάληψης υπηρεσίας"; >:( Ας λεγόταν η δεύτερη "πράξη...επ-ανάληψης" ;D ;D


Πρέπει να φαίνεται ότι έκανες ανάληψη και στο σχολείο, αφού στο σχολείο θα συνεχίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2009, 11:17:37 πμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #471 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 12:03:34 μμ »
Εγώ έκανα και την ορκωμοσία και την ανάληψη στον τόπο κατοικίας μου, λόγω εγκυμοσύνης: στην πρώτη μου έδωσαν απλά ένα αντίγραφο της πράξης που λέει ότι ορκίστηκα και όχι ότι ανέλαβα υπηρεσία ενώ στη δεύτερη ένα αντίστοιχο έγγραφο που λέει ότι παρουσιάστηκα στην τάδε ΔΙΔΕ και ανέλαβα υπηρεσία εκεί αντί του σχολείου όπου έχω τοποθετηθεί...
Ακριβώς έτσι είναι , το ένα είναι το πρωτόκολλο ορκωμοσίας και το άλλο η πράξη ανάληψης από τη Δ/νση.


Την πράξη ανάληψης όμως την έκανα στη Διεύθυνση την 1η Σεπτεμβρίου (και όχι μαζί με την ορκωμοσία) ακριβώς επειδή δεν μπορούσα να παρουσιαστώ στο σχολείο...Δεν πρόκειται δηλ. για "πράξη ανάληψης από τη Διεύθυνση", αλλά για πράξη ανάληψης από το σχολείο, που απλά, λόγω κωλύματος, την έκανα αντί του σχολείου στη Διεύθυνση!


Στα "στοιχεία νεοδιόριστου" επομένως, εκεί που ζητάει την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας, έχω βάλει 1 Σεπτεμβρίου. Έπρεπε να είχα βάλει την ημερομηνία ορκωμοσίας;;;
Υποθέτω πως ναι, εφόσον ο μισθός ξεκινάει από την ημ/νία ορκωμοσίας.... Εγώ ακόμη δεν έχω συμπληρώσει το έντυπο με τα στοιχεία νεοδιόριστου.


Αφού ο μισθός ξεκινάει από την ημερομηνία ορκωμοσίας γιατί δε ζητάνε αυτή την ημερομηνία αλλά την ημερομηνία ανάληψης ???


Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #472 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 01:44:20 μμ »
Εγώ έκανα και την ορκωμοσία και την ανάληψη στον τόπο κατοικίας μου, λόγω εγκυμοσύνης: στην πρώτη μου έδωσαν απλά ένα αντίγραφο της πράξης που λέει ότι ορκίστηκα και όχι ότι ανέλαβα υπηρεσία ενώ στη δεύτερη ένα αντίστοιχο έγγραφο που λέει ότι παρουσιάστηκα στην τάδε ΔΙΔΕ και ανέλαβα υπηρεσία εκεί αντί του σχολείου όπου έχω τοποθετηθεί...
Ακριβώς έτσι είναι , το ένα είναι το πρωτόκολλο ορκωμοσίας και το άλλο η πράξη ανάληψης από τη Δ/νση.
Την πράξη ανάληψης όμως την έκανα στη Διεύθυνση την 1η Σεπτεμβρίου (και όχι μαζί με την ορκωμοσία) ακριβώς επειδή δεν μπορούσα να παρουσιαστώ στο σχολείο...Δεν πρόκειται δηλ. για "πράξη ανάληψης από τη Διεύθυνση", αλλά για πράξη ανάληψης από το σχολείο, που απλά, λόγω κωλύματος, την έκανα αντί του σχολείου στη Διεύθυνση!

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν υπάρχει ενιαία γραμμή στις Δ/νσεις. Σε μας δώσανε πρωτόκολλο ορκωμοσίας και ανάληψη υπηρεσίας με ίδια ημ/νία, ενώ σε σας μόνο το πρωτόκολλο ορκομωσίας.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #473 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 02:57:09 μμ »
Έχεις δίκιο...
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για παράβλεψη της δικής μου Διεύθυνσης γιατί δεν τους είδα και πολύ ενημερωμένους γενικότερα  :-\




Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #474 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 12:20:20 μμ »
Απο τη στιγμη που ορκιζομαστε αναλαμβανουμε υπηρεσια στη δευτεροβαθμια ασχετα που δεν εχουμε τοποθετηθει ακομα σε σχολειο
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος tsigospito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #475 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 03:17:39 μμ »
Και στις Κυκλάδες πληρώθηκαν 1/10. Ακουσα πως το ποσό είναι 2.100, από 18/8 εως 15/10 χωρίς Μ.Κ, παιδιά κλπ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.