*

Ψηφοφορία

Μετα απο ποσο καιρο πληρωθηκατε οι νεοδιοριστοι;

1 - 2 μηνες
58 (63.7%)
2 - 3 μηνες
18 (19.8%)
μετα απο 3 μηνες
15 (16.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Μισθός νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 264086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #910 στις: Μάρτιος 12, 2015, 11:06:01 πμ »
Froski για τα χρονια της ΑΣΕΤΕΜ μάλλον πρεπει να περιμένουμε για καιρό ακόμα!!Αν μας αναγνωρίσουν και τα ανπληρωτιλικια θα περάσουμε το όριο 8ετίας που ισχύει σαν maximum για αναγνώριση προυπηρεσίας και πάλι χαμένοι θα βγούμε!!!!!
Αφού έχουμε την υγεία μας και τη δουλίτσα μας, πάλι καλά να λέμε. Τα υπόλοιπα κατά τη γνώμη μου είναι λεπτομέρειες. Σημαντικές μεν, αλλά λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:08:43 »

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #911 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:38:38 μμ »
Ήθελα να θέσω κι εγώ την απορία μου. Είμαι μόνιμη από το 2012 με τον τελευταίο ΑΣΕΠ. Έχω και 4 χρόνια αναπληρώτρια. Ξέρω πως μετά τη δόκιμη περίοδο η προϋπηρεσία αυτή αναγνωρίζεται μισθολογικά και ανεβαίνεις κλιμάκιο και βαθμό. Όμως εμένα δεν έχει αναγνωριστεί ακόμα. Είχα ρωτήσει στο τμήμα μισθοδοσίας της Διεύθυνσης στις αρχές του χρόνου και μου είχαν πει ότι και καλά πρέπει να περάσω από αξιολόγηση. Πλέον δεν υφίσταται θέμα αξιολόγησης, άρα δεν πρέπει να μου την αναγνωρίσουν; Υπάρχει κάποιος -α με παρόμοια περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #912 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:57:06 μμ »
Κάποιος; κάποιοι χιλιάδες και νεοδιόριστοι και παλιοί που έχουν προσθέσει μεταπτυχιακά ή πέρασαν το χρόνο αναμονής στο βαθμό. Δυστυχώς έχουν δίκιο. Η αξιολόγηση δεν καταργήθηκε αλλά έχει ανασταλεί η εφαρμογή της. Επίσης ακόμα και να καταργηθεί πάλι δεν μπορούμε να προαχθούμε βαθμολογικά (δηλαδή να πάμε από το ΣΤ στο Ε ή από το Ε στο Δ κ.ο.κ.), γιατί πολύ απλά μπορεί να καταργηθεί ο νόμος για την αξιολόγηση, αλλά το νέο μισθολόγιο θέτει ως προϋπόθεση για τη βαθμολογική εξέλιξη των δ.υ. την αξιολόγηση τους. Αν δεν υπάρχει διαδικασία αξιολόγησης, είναι άλλο θέμα. Προβλέπει μάλιστα συγκεκριμένα ανώτατα ποσοστά προαγωγής. Οπότε για να προαχθούμε βαθμολογικά, χωρίς αξιολόγηση πρέπει να τροποποιηθεί ή να αντικατασταθεί από σχετικό νόμο και το μισθολόγιο του Ν.4024/2011.


Στη δική σου περίπτωση αφήνω ένα μικρό παραθυράκι, γιατί λογικά εσύ θα αξιολογήθηκες με κάποια διαδικασία ώστε από δόκιμη να εκγρίθηκε η μονιμοποίηση σου (εκτός αν δεν έχει γίνει, ούτε αυτό). Αν σου ήρθε κάποιο τέτοιο χαρτί από το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ σου, ίσως αυτή η απόφαση θα μπορούσε να λειτουργήσει ως αποτέλεσμα αξιολόγησης και να το διεκδικήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2015, 01:00:29 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #913 στις: Ιούνιος 26, 2015, 01:02:25 μμ »
Μάλιστα!!! Μου έκανες την καρδιά περιβόλι!!! Φως στο τούνελ δε βλέπω. Είναι άδικο! Κι ευτυχώς εγώ δεν όργωσα την Ελλάδα όπως άλλοι αναπληρωτές. Στον ιδιωτικό να ήμασταν θα αναγνωριζόταν η προϋπηρεσία. Μιλάμε βέβαια για τις παλιές εποχές.... Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:08:43 »

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #914 στις: Ιούνιος 26, 2015, 01:13:56 μμ »
Όσο για το χαρτί μονιμοποίησης δε θυμάμαι αν μου έχει έρθει αν και δε νομίζω γιατί ξέρω ότι καθυστερούν 3 χρόνια και βάλε. Πρέπει να ψάξω στο φάκελό μου. Πάντως άτομα που διορίστηκαν το 2009 έχει αναγνωριστεί. Αλλά από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι θα κολλήσουν εκεί που είναι. Ωραίαααα  :(

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #915 στις: Ιούνιος 26, 2015, 01:51:04 μμ »
Ήθελα να θέσω κι εγώ την απορία μου. Είμαι μόνιμη από το 2012 με τον τελευταίο ΑΣΕΠ. Έχω και 4 χρόνια αναπληρώτρια. Ξέρω πως μετά τη δόκιμη περίοδο η προϋπηρεσία αυτή αναγνωρίζεται μισθολογικά και ανεβαίνεις κλιμάκιο και βαθμό. Όμως εμένα δεν έχει αναγνωριστεί ακόμα. Είχα ρωτήσει στο τμήμα μισθοδοσίας της Διεύθυνσης στις αρχές του χρόνου και μου είχαν πει ότι και καλά πρέπει να περάσω από αξιολόγηση. Πλέον δεν υφίσταται θέμα αξιολόγησης, άρα δεν πρέπει να μου την αναγνωρίσουν; Υπάρχει κάποιος -α με παρόμοια περίπτωση;

Μία από τα ίδια. Δεν έχουν σκοπό να μας ξεκολλήσουν από το μηδέν βαθμό, έτσι μου είπαν από το οικονομικό της ΔΔΕ που ανήκω (8 χρόνια εργασίας και φαίνεται στο μισθό σα να μην υπάρχουν). Όσο για την αξιολόγηση που θα έδινε λύση στο πρόβλημα μας, σιγά μη γίνει μου είπαν. Φέταααααααααααααααααααααα. Μόνο το ωράριο που έπεσε. Πάλι καλά.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #916 στις: Ιούνιος 26, 2015, 01:56:38 μμ »
Όσο για το χαρτί μονιμοποίησης δε θυμάμαι αν μου έχει έρθει αν και δε νομίζω γιατί ξέρω ότι καθυστερούν 3 χρόνια και βάλε. Πρέπει να ψάξω στο φάκελό μου. Πάντως άτομα που διορίστηκαν το 2009 έχει αναγνωριστεί. Αλλά από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι θα κολλήσουν εκεί που είναι. Ωραίαααα  :(

Αναγνωρίστηκαν, γιατί αν διορίστηκαν το Σεπτέμβριο του 2009, το Σεπτέμβριο του 2011 "μονιμοποιήθηκαν" και αναγνωρίστηκαν τα χρόνια πριν ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο (η ισχύς του ξεκίνησε στις 1/11/2011). Αν δεν έχει έρθει χαρτί μονιμοποίησης, σημαίνει ότι εκκρεμεί και αυτή η αξιολόγηση. Μας κρατάνε όλους παγωμένους.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #917 στις: Ιούλιος 26, 2022, 09:17:29 μμ »
Καλησπέρα. Όσοι διορίστηκαν πέρυσι στα μέσα Αυγούστου δεν θα πρεπει να δουν αλλαγή στη μισθοδοσία του Αυγούστου δεδομένου ότι πέρασε ένας χρόνος και οι κρατήσεις μειώνονται;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2372
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #918 στις: Ιούλιος 26, 2022, 09:45:45 μμ »
Καλησπέρα. Όσοι διορίστηκαν πέρυσι στα μέσα Αυγούστου δεν θα πρεπει να δουν αλλαγή στη μισθοδοσία του Αυγούστου δεδομένου ότι πέρασε ένας χρόνος και οι κρατήσεις μειώνονται;
Η μισθοδοσία πραγματοποιείται ανά μήνα.
Οι κρατήσεις είτε μειώθηκαν ήδη στη μισθοδοσία του Αυγούστου είτε θα γίνει από αυτή του Σεπτεμβρίου αν σε κάποιες διευθύνσεις οι κρατήσεις έγιναν αργότερα.
Προσωπικά είδα τη μείωση των κρατήσεων ήδη.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #919 στις: Ιούλιος 27, 2022, 05:47:31 πμ »
Καλημέρα ποια από τις δυο κρατήσεις πρέπει να αφαιρεθεί δηλ;
Μ.Τ.Π.Υ Τακτικές Κρατήσεις - Δάνεια      
Μ.Τ.Π.Υ Νέοι διορισμοί         
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2372
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #920 στις: Ιούλιος 27, 2022, 07:47:25 πμ »
Καλημέρα ποια από τις δυο κρατήσεις πρέπει να αφαιρεθεί δηλ;
Μ.Τ.Π.Υ Τακτικές Κρατήσεις - Δάνεια      
Μ.Τ.Π.Υ Νέοι διορισμοί         
Ευχαριστώ

Δεν υπάρχει πλέον αυτός ο κωδικός: Μ.Τ.Π.Υ Νέοι διορισμοί
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #921 στις: Ιούλιος 27, 2022, 11:46:32 πμ »
ΜΚ 8 ποσά χρήματα θα παίρνω τον πρωτο χρόνο και ποση διάφορα θα εχει τον δευτερο χρόνο;

Επίσης τα κλιμάκια στους νεοδιοριστους μπαινουν αμέσως ή οχι;

Αποσυνδεδεμένος Athenecha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #922 στις: Ιούλιος 27, 2022, 12:22:03 μμ »
Η προϋπηρεσία από άλλο κλάδο από εκείνον του διορισμού αναγνωρίζεται μισθολογικά; Ή αν κάποιος ήταν ΜΚ4 στον άλλο κλάδο, στον νέο θα ξεκινήσει από ΜΚ1 ξανά;

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #923 στις: Ιούλιος 27, 2022, 12:26:35 μμ »
Η προϋπηρεσία από άλλο κλάδο από εκείνον του διορισμού αναγνωρίζεται μισθολογικά; Ή αν κάποιος ήταν ΜΚ4 στον άλλο κλάδο, στον νέο θα ξεκινήσει από ΜΚ1 ξανά;

Αναγνωρίζεται κάθε προϋπηρεσία στο δημόσιο σε θέση ΠΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 283
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.