*

Ψηφοφορία

Μετα απο ποσο καιρο πληρωθηκατε οι νεοδιοριστοι;

1 - 2 μηνες
58 (63.7%)
2 - 3 μηνες
18 (19.8%)
μετα απο 3 μηνες
15 (16.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Μισθός νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 269094 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 01, 2007, 02:07:34 μμ »
Επίσης, αυξάνεται εφόσον υπάρχει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δίπλωμα.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:52 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 01, 2007, 02:23:56 μμ »
Έχω ακούσει ότι για τις παραμεθόριες περιοχές το επίδομα είναι γύρω στα 100 ΕΥΡΩ.Ποιές θεωρούνται όμως παραμεθόριες?Όλη η Ελλάδα σύνορα είναι!!

Δες εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2384.msg22494#msg22494 μία ανάλογη συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος stavroula_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 02, 2007, 09:04:05 μμ »
Παιδιά, ξέρετε ποιός είναι ο μισθός του πρωτοδιόριστου? Αν υπολογίσει κανείς τα 2-3 ενοίκια προκαταβολή, μετακόμιση, εισητήρια, φαγητά, κλπ., θα τα βγάζω  πέρα ή θα μαζεύω ραδίκια σε καμιά βραχονησίδα ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος alexmaths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρχή άνδρα δείκνυσι
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 02, 2007, 09:09:35 μμ »
Χλωμο για ραδικια... Κανενα οστρακοειδες αν εισαι τυχερη! Δε σου φτάνουν με τίποτα απ' ότι κατάλαβα στην αρχή. Μετά θα στρώσει το πράγμα. Τα χοντρα έξοδα μου έχουν πει οτι ειναι στην αρχη.
Careful with that axe Eugene...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:52 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 02, 2007, 10:09:34 μμ »
Υπαρχει αντιστοιχο θεμα
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2120.0

Αποσυνδεδεμένος dina_pappa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 03, 2007, 10:03:21 πμ »
να ξέρεις ότι θα πάρεις τον πρώτο μισθό στα χέρια σου μετά από 2 με 3 μήνες!!
Καθυστερούν απίστευτα να πληρώσουν!

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 03, 2007, 10:36:49 πμ »
Και τον πρώτο χρόνο έχει και αρκετές κρατήσεις.
Αν εχω καταλάβει καλά σου κρατάνε εναν μισθό διά του 12 τον πρώτο χρόνο και άλλον μισό μισθό μέσα στα πρώτα 2 χρόνια ή αν θες μπορείς να ζητήσεις να γίνουν οι κρατήσεις όλες μέσα στον πρώτο χρόνο.
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 03, 2007, 10:41:07 πμ »
Παιδιά, ξέρετε ποιός είναι ο μισθός του πρωτοδιόριστου? Αν υπολογίσει κανείς τα 2-3 ενοίκια προκαταβολή, μετακόμιση, εισιτήρια, φαγητά, κλπ., θα τα βγάζω  πέρα ή θα μαζεύω ραδίκια σε καμιά βραχονησίδα ??? ??? ???

Γιατί τι έχουν τα ραδίκια? Μια χαρα υγιεινά είναι και μπόρείς να τα πουλάς στη λαϊκη, για ένα extra εισόδημα βρε παιδί μου.

Δεν μπορω να μιλήσω για ακριβή ποσά, αλλα απο οτι εχω ακουσει την πρωτη χρονιά έχει πολλες κρατησεις. Επομένως ξεκίνα και το ψάρεμα καλου κακου.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 03, 2007, 11:33:12 πμ »
Ο βασικός μισθός  από 1/01/2007 είναι 892 ευρω. Από κει και πέρα υπάρχουν ένα σωρό επιδόματα. Οικογενειακή κατάσταση πχ. παντρεμένος με 2 παιδιά 71 ευρώ, κίνητρο απόδοσης 150 ευρώ, εργοδοτική εισφορά 3% του μισθού, μεταπτυχιακό 45 ευρώ, διδακτορικό 75, επίδομα διδακτικής προετοιμασίας (35ευρώ από 1/7) επίδομα θέσης ανάλογα με το πού βρίσκεσαι (προβληματική, παραμεθόρια, δυσπρόσιτο), επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 03, 2007, 11:55:16 πμ »
Για τους μισθους μπορείτε να βρείτε πληροφορίες στο site της ΔΟΕ: http://www.doe.gr/photo-repository/32.pdf      Κοιτάξτε στους μισθους μετά από τη 1/7/2007 για να πάρετε μια "γεύση."

Εδώ υπάρχουν και τα επιδόματα: http://www.doe.gr/category.php?id=96&lan=0

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 03, 2007, 12:42:49 μμ »
Η πρώτη πληρωμή γίνεται απο 15 οκτώβρη μέχρι 15 νοέμβρη, ανάλογα την διεύθυνση.
Οι δημόσιοι υπάλληλοι προπληρώνονται. Δηλαδή αν πληρωθείς 30 οκτώβρη θα πάρεις τον μισθό του σεπτέμβρη , του οκτώβρη και του νοέμβρη.

Οι μισθοί είναι ανάλογα αν είναι πτυχείο πενταετούς θητείας η 4ετους
αν κάποιος είναι παντρεμένος, αν έχει παιδί. κτλ
Τι προυπηρεσία έχει για να μπεί στο αντίστοιχο κλιμάκιο.
Ξέρω περίπτωση νεοδιόριστου που είχε 4 χρόνια προυπηρεσία έτσι μπήκε κατευθείαν στο Μισθολογικό κλιμάκιο 15.
Το Μισθολογικο κλιμάκιο 18 έχει 892 ευρώ βασικό . Για κάθε κλιμάκιο που κατεβαίνει κανείς υπάρχει αύξηση 30-35 ευρώ.


Το παράδοξο:
Δεν υπάρχει μια ενιαία εφαρμογή για υπολογισμό των μισθών σε όλες τις διευθύνσεις. Η διαφορά είναι στις κρατήσεις. Δηλαδή 2 νεοδιόριστοι με ίδιο πτυχίο, ίδια προυπηρεσία, ίδια οικογενειακή κατάσταση, αλλά διορισμένοι σε 2 διαφορετικές διευθύνσεις μπορεί να παίρνουν στο χέρι διαφορετικά ποσά.
Αυτό δεν είναι ανησυχητικό . Οταν θα γίνει η φορολογική δήλωση θα έχουν διαφορετική φορολογία.
Γιαυτό μην ανυσηχείται . Στο τέλος όλοι το ίδιο παίρνουν

Τον πρώτο χρόνο γίνονται κρατήσεις κάθε μήνα ένας μισθός  δια 12.

Χοντρικά να υπολογίζεται απο 950-1050 στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος stavroula_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 03, 2007, 04:54:14 μμ »
Συνάδελφοι, ευχαριστώ πολύ! Όσο για τα ραδίκια, ειδικότης μου  :) (γνωρίζω ακόμα και τα σταμνάγκαθα!).
Να ρωτήσω και κάτι άλλο: μου είπε συνάδελφος από το γραφείο που κατέθεσα την αίτηση ότι τον πρώτο μήνα (Σεπτέμβρη) θα πρέπει να μείνω σε ξενοδοχείο, γιατί μπορεί να είμαι υπεράριθμη ( ???) και καλό θα είναι να μην νοικιάσω σπίτι με το που θα πάω. Μπορεί μου είπε να με στείλουν τελικά αλλού, οπότε τον πρώτο μήνα θα είμαι στην αναμονή. Αληθεύει  ???  ???  ???

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 03, 2007, 06:47:05 μμ »
Συνάδελφοι, ευχαριστώ πολύ! Όσο για τα ραδίκια, ειδικότης μου  :) (γνωρίζω ακόμα και τα σταμνάγκαθα!).
Να ρωτήσω και κάτι άλλο: μου είπε συνάδελφος από το γραφείο που κατέθεσα την αίτηση ότι τον πρώτο μήνα (Σεπτέμβρη) θα πρέπει να μείνω σε ξενοδοχείο, γιατί μπορεί να είμαι υπεράριθμη ( ???) και καλό θα είναι να μην νοικιάσω σπίτι με το που θα πάω. Μπορεί μου είπε να με στείλουν τελικά αλλού, οπότε τον πρώτο μήνα θα είμαι στην αναμονή. Αληθεύει  ???  ???  ???

α, δεν θέλω τέτοια. Περιμένω κι εγώ διορισμό(αν και μάλλον όχι φέτος). Εκανες έναν υπολογισμό να δεις ποσο βγαίνει αν μεινεις ενα μηνα σε ξενοδοχείο με μια χαμηλη τιμη 40 ευρώ? μάλλον συμφέρει να νοικιασεις τρια σπιτια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 03, 2007, 08:11:46 μμ »
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά λίγο-πολύ η κατάσταση έχει ως εξής: (για τις κρατήσεις δεν έχω πληροφορίες)

-------------------------------------

ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΑΠΟ 1-1-2004

Οι μηνιαίες αποδοχές μας αποτελούνται:

1. από το Βασικό Μισθό (Β.Μ) που εξαρτάται από α) την κατηγορία στην οποία ανήκουμε (υπάρχουν οι κατηγορίες ΥΕ, ΔΕ, ΤΕ, ΠΕ)
                                                                              β) και από τα χρόνια υπηρεσίας που έχουμε
2. από τα επιδόματα και

3. από ειδικές παροχές.


1. ΒΑΣΙΚΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΕ, ΕΤΗ:0 (νεοδιόριστος), Μ.Κ.:18o, Βασικός Μισθός:€808


2. ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ

2.1 Μεταπτυχιακώνσπουδών: α) Κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος 75€.
                                        β) Κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ετήσιας τουλάχιστον φοίτησης (μαστερ) 45 €.
                                        (κάτοχοι μαστερ+διδακτορικό παίρνουν μόνο του διδακτορικού = 75€.)

2.2 Εξωδιδακτικής απασχόλησης: 302 €. (αναπροσαρμόζεται κατ΄ έτος σύμφωνα με το ποσοστό του πληθωρισμού του προηγουμένου έτους).

2.3 Προβληματικών και παραμεθόριων περιοχών: α) Σε προβληματικές κατηγορίας Β΄ 40€.
                                                                  β) Σε προβληματικές κατηγορίας Α΄ 50€.
                                                                  γ) Σε προβληματικές και παραμεθόριες 120 €.

2.4 Ειδικής απασχόλησης. α) Σχολικοί Σύμβουλοι – Προϊστάμενοι Διευθύνσεων και Γραφείων Εκπαίδευσης – Διευθυντές Ενιαίων Λυκείων και Τ.Ε.Ε. 235€.
                                   β) Διευθυντές Γυμνασίων και Σ.Ε.Κ. 176€.
                                   γ) Υποδιευθυντές Σχολικών μονάδων – Υπεύθυνοι Τομέων Σ.Ε.Κ. – Προϊστάμενοι Εκπαιδευτικών Θεμάτων 88 €.

2.5 Ειδικά επιδόματα εκπαιδευτικού προσωπικού: α) Μειονοτικών σχολείων από 40 € έως 425€.
                                                                  β) Ειδικής αγωγής 195 €.

3. ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

3.1 Οικογενειακή παροχή. α) Έγγαμος χωρίς ή με ενήλικα τέκνα 35€.
                                   β) Για κάθε παιδί για τα δύο πρώτα 18 €, για το τρίτο 35 €, για το τέταρτο 47 € και για κάθε ένα παιδί από το πέμπτο και πάνω 73 €.

3.2 Κίνητρο απόδοσης: Για όλους τους εκπαιδευτικούς 150 €.

3.3 Επίδομα θέσης ευθύνης: α) Σχολικοί Σύμβουλοι – Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Εκπαίδευσης 175 €.
                                       β) Προϊστάμενοι Γραφείων Εκπαίδευσης 135€.
                                       γ) Διευθυντές Ενιαίων Λυκείων και Τ.Ε.Ε. 130 €.
                                       δ) Διευθυντές Γυμνασίων και Σ.Ε.Κ. 115 €.
                                       ε) Υποδιευθυντές Σχολικών μονάδων – Υπεύθυνοι Τομέων Σ.Ε.Κ. – Προϊστάμενοι Εκπαιδευτικών Θεμάτων 70 €.



Τα επιδόματα των κατηγοριών 3) & 5) καθώς και οι ειδικές παροχές χορηγούνται υπό προϋποθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2007, 08:21:29 μμ από vgargan »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161926
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 579
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.