*

Αποστολέας Θέμα: PostDoc/Μεταδιδακτορικό για προϋπηρεσία;  (Αναγνώστηκε 4316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giaponezos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
PostDoc/Μεταδιδακτορικό για προϋπηρεσία;
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:45:50 πμ »
Καλημέρα παιδιά,

γνωρίζει κανείς αν ένα PostDoc/Μεταδιδακτορικό (συναφές με το αντικείμενο διδασκαλίας μου) μετράει ως προϋπηρεσία;

Έχω βρει σποραδικά, από δω κι από κει, μερικές πληροφορίες, που όμως μοιάζουν περισσότερο με προσωπικές απόψεις παρά κάτι επίσημο. Καμιά ιδέα για το πού μπορώ νσ βρω κάτι "γραμμένο" από το ελληνικό κράτος; (όχι γραμμένο εκεί που μάς γράφει συνήθως!...  :) )

Κανένας να έχει περάσει αυτό το στάδιο ώστε να μοιραστεί μαζί μου τις -φαντάζομαι, άσχημες- εμπειρίες του απέναντι στο διοικητικό θηρίο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: PostDoc/Μεταδιδακτορικό για προϋπηρεσία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:43 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: PostDoc/Μεταδιδακτορικό για προϋπηρεσία;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 10:04:19 πμ »
αρχικα τα συγχαρητηρια μου!
Τωρα οσο αφορα τη χρηση του στο χωρο μας οποιοδηποτε μεταπτυχιακο εχει σχεση με την ειδικοτητα ή γενικα την εκπαιδευση υπολογιζεται ως προσον ειτε για το μισθο σου ειτε αργοτερα στην περιπτωση που διεκδικησεις καποια ανωτερη θεση.Επισης βοηθα πολυ στον ασεπ αν δεν εχεις διοριστει. Υποθετω οτι επειδη το μεταδιδακτορικο ειναι σπανια περιπτωση δε θα εχουν ειδικη κατηγορια το πιθανοτερο κ θα στο μετρησουν ως διδακτορικο .
Αυτα γνωριζω,αλλα με τις νεες απαιτησεις για διορισμους δεν ειμαι πολυ ενημερωμενη.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: PostDoc/Μεταδιδακτορικό για προϋπηρεσία;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:25:48 πμ »
Η μεταδιδακτορική έρευνα δεν αναγνωρίζεται ως διδακτική προϋπηρεσία, διότι (α) ο μεταδιδακτορικός ερευνητής δεν έχει διδακτικά καθήκοντα, και (β) η διδασκαλία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση γενικά δε λογίζεται ως διδακτική προϋπηρεσία στις άλλες βαθμίδες (και το αντίστροφο). Αντίθετα, λογίζεται κανονικά ως συντάξιμος χρόνος, εφ' όσον πληρούνται οι προϋποθέσεις ασφάλισης. Τα παραπάνω συνάγονται από συναφείς γενικότερες διατάξεις, γιατί ο νομοθέτης δεν προβλέπει ρητά κάτι για την ειδική αυτή περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος giaponezos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: PostDoc/Μεταδιδακτορικό για προϋπηρεσία;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:44:53 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ Mel αλλά δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μου δίνεις συγχαρητήρια!
Ήταν απλά δύο χρόνια δουλειάς πάνω στο αντικείμενο που σπούδασα,
κάτι που θα έπρεπε να είναι δικαίωμα/ευκαιρία για όλους
και, όχι μόνο στο εξωτερικό, αλλά και στην Ελλάδα
(και εννοώ πραγματικά, παραγωγικά postdoc και όχι postdoc-χαμαλίκια με 600 ευρώ το μήνα)...
Μάλλον... συλλυπητήρια θα έπρεπε να μου δώσεις, αφού -βάσει των όσων λέει ο Marcus- μάλλον έχασα τον χρόνο μου (θα μπορούσα πχ. δύο χρόνια να μαζέψω προϋπηρεσία σαν ωρομίσθιος/αναπληρωτής).

In any case, παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: PostDoc/Μεταδιδακτορικό για προϋπηρεσία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:43 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: PostDoc/Μεταδιδακτορικό για προϋπηρεσία;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:56:34 μμ »
ποτέ,ποτέ δε χανει το χρονο του οποιος μαθαινει (κ ειμαι σιγουρη οτι το ξερεις αυτο)
οσο για το χρονο που δε μετρησε ως προυπηρεσια, ασε ξερω...18 χρονια δικομου φροντιστηριο με αναγνωρισμενες επιτυχιες κ σκληρη δουλεια στο αντικειμενο μου και οταν προσπαθησα να παω στο δημοσιο ημουν στην ιδια θεση με καποιον που τελειωνε τη σχολη μολις...Οι παραλληλες σπουδες ομως που εκανα με βοηθησαν λιγο στον ασεπ.Οπως επισης κ οι γνωσεις αφου σε τετοιο διαγωνισμο κρινεσαι σε πολυ υψηλο επιπεδο. Ηave faith in yourself δεν ειναι η προυπηρεσια το παν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 676

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.