*

Αποστολέας Θέμα: Ασεπ νηπιαγωγών 2012. Τι θα γινει;  (Αναγνώστηκε 25933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 04:33:09 μμ »
υπομονή σε όλους μας...ποιο ιδιωτικό σχολείο βρε παιδια? έδωσα ένα σωρό βιογραφικά μετά το Πάσχα και δεν πήρα από κανένα απάντηση...και σε κάποιο που πήγα από αγγελίες το τι ζητούσαν είναι απαράδεκτο..και ποιυς δημοτικούς σταθμούς? Πάντα μετράει η εντοπιότητα...για όσους δεν την έχουν?Αφήστε που δεν παίρνουν τώρα όπως είπε κσι κάποια κοπέλα προηγουμένως....Και τι να κάνουμε? Να σπουδάσουμε κάτι άλλο?Αυτό που θέλαμε το σπουδάσαμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:27:14 »

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 04:35:13 μμ »
και ποιος είναι ο δήμος σου Ευτέρπι? Κοινή γραμμή δεν υπάρχει...αυτό είναι το μόνο σίγουρο..

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 04:38:12 μμ »
Λαρισας

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 04:42:10 μμ »
Τι να πω..σε τόσο αποδιοργανωμένο κράτος που ζούμε, η κοινή γραμμή μάλλον μοιάζει πολυτέλεια..
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:27:14 »

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 04:46:31 μμ »
υπάρχει και η λύση...δεν ξέρω όμως...πέρυσι κράτησα ένα παιδάκι για τρεις μηνες..αλλά τα λεφτά πολύ λίγα...έφευγαν στα εισητήρια...

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 05:04:06 μμ »

Εγώ πάλι που διανύω τις τελευταίες μου μέρες σε σταθμό του δήμου κ έχω στην ευθύνη μου τμήμα προνηπίων δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουν θέση οι νηπιαγωγοί στους δημοτικους παιδικούς σταθμούς... :-\

Δυστυχώς, σε αυτό απάντηση δεν έχω...

γιατι το λετε αυτο??αφου περνουν νηπιαγωγουσ στο δημο..

Έπαιρναν αλλά όχι πια. Αν προσέξεις σε καμία προκήρυξη από όσες έχουν βγει τελευταία από τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς δεν υπάρχουν θέσεις για ΠΕ. Συγκεκριμένα στη τελευταία προκήρυξη που έβγαλε ο δήμος μου, πήγα να κάνω τα χαρτιά μου, ελπίζοντας οτι θα έχω ελπίδες λόγω εντοπιότητας, δεν δέχτηκαν καν τα χαρτιά μου, λέγοντας μου οτι ο ασεπ λέει οι νηπιαγωγοί να πάνε στο υπουργείο παιδείας και όχι στο πρόνοιας που ανήκουν οι παιδικοί σταθμοί.

Χαλάω κ' το θέμα αλλά ρίχνοντας μια ματιά βρήκα κι άλλες προκηρύξεις για νηπιαγωγούς.Πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είναι να μη χάνεις την υπομονή τους, ούτε τη δουλειά τους δε ξέρουν!Λιγότερο από 1 χρόνο πριν μου δόθηκε η απάντηση από το ασεπ που έγραψα παραπάνω, τώρα τι να πω, κρίμα μόνο που δεν πρόλαβα να κάνω τα χαρτιά μου, αν κ χωρίς εντοπιότητα τα πράγματα δυσκολεύουν..
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 05:48:40 μμ »
εμενα ο δημοσ μου εχει προκυρηξει 16 θεσεισ νηπιαγωγων πε!μαλλον δεν υπαρχει κοινη γραμμη

efterpi2 που ακριβώς έχεις δει την προκήρυξη για 16 θέσεις νηπιαγωγών?!!
Οτι θα προσληφθούν 16 νηπιαγωγοί για δύο μήνες[(ναί! καλά διαβάσατε!) δεν σημαίνει ότι έχουν προκηρυχθεί και οι θέσεις.
Πρόκειται για θέσεις καθαρά βυσματικές που δεν έχεις ούτε το δικαίωμα να κάνεις αίτηση. Γίνεται απευθείας ανάθεση εργασίας σε "εκλεκτούς" δημότες του δήμου.
Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί κάποιος να θεωρήσει το παραπάνω ευκαιρία εργασίας.
Εκτός εαν εντάσσεται στους "εκλεκτούς"! ;)

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:04:10 μμ »
εμενα ο δημοσ μου εχει προκυρηξει 16 θεσεισ νηπιαγωγων πε!μαλλον δεν υπαρχει κοινη γραμμη

efterpi2 που ακριβώς έχεις δει την προκήρυξη για 16 θέσεις νηπιαγωγών?!!
Οτι θα προσληφθούν 16 νηπιαγωγοί για δύο μήνες[(ναί! καλά διαβάσατε!) δεν σημαίνει ότι έχουν προκηρυχθεί και οι θέσεις.
Πρόκειται για θέσεις καθαρά βυσματικές που δεν έχεις ούτε το δικαίωμα να κάνεις αίτηση. Γίνεται απευθείας ανάθεση εργασίας σε "εκλεκτούς" δημότες του δήμου.
Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί κάποιος να θεωρήσει το παραπάνω ευκαιρία εργασίας.
Εκτός εαν εντάσσεται στους "εκλεκτούς"! ;)
http://www.e-volos.com/index.php?option=com_content&view=article&id=356:2011-08-05-12-43-56&catid=1:latest-news
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:14:59 μμ »
εμενα ο δημοσ μου εχει προκυρηξει 16 θεσεισ νηπιαγωγων πε!μαλλον δεν υπαρχει κοινη γραμμη

efterpi2 που ακριβώς έχεις δει την προκήρυξη για 16 θέσεις νηπιαγωγών?!!
Οτι θα προσληφθούν 16 νηπιαγωγοί για δύο μήνες[(ναί! καλά διαβάσατε!) δεν σημαίνει ότι έχουν προκηρυχθεί και οι θέσεις.
Πρόκειται για θέσεις καθαρά βυσματικές που δεν έχεις ούτε το δικαίωμα να κάνεις αίτηση. Γίνεται απευθείας ανάθεση εργασίας σε "εκλεκτούς" δημότες του δήμου.
Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί κάποιος να θεωρήσει το παραπάνω ευκαιρία εργασίας.
Εκτός εαν εντάσσεται στους "εκλεκτούς"! ;)
http://www.e-volos.com/index.php?option=com_content&view=article&id=356:2011-08-05-12-43-56&catid=1:latest-news

Η παράθεση που έκανες αναφέρεται στην προκήρυξη μέσω ΑΣΕΠ 2 νηπιαγωγών στους παιδικούς σταθμούς Τυρνάβου.
Συνεπώς δεν αφορά το δήμο Λάρισας την προκήρυξη του οποίου έθιξε η efterpi2.
Ακριβείς πληροφορίες για το θέμα μπορείς να διαβάσεις στο http://www.kosmoslarissa.gr/article/12372/

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:26:32 μμ »
εμενα ο δημοσ μου εχει προκυρηξει 16 θεσεισ νηπιαγωγων πε!μαλλον δεν υπαρχει κοινη γραμμη

efterpi2 που ακριβώς έχεις δει την προκήρυξη για 16 θέσεις νηπιαγωγών?!!
Οτι θα προσληφθούν 16 νηπιαγωγοί για δύο μήνες[(ναί! καλά διαβάσατε!) δεν σημαίνει ότι έχουν προκηρυχθεί και οι θέσεις.
Πρόκειται για θέσεις καθαρά βυσματικές που δεν έχεις ούτε το δικαίωμα να κάνεις αίτηση. Γίνεται απευθείας ανάθεση εργασίας σε "εκλεκτούς" δημότες του δήμου.
Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί κάποιος να θεωρήσει το παραπάνω ευκαιρία εργασίας.
Εκτός εαν εντάσσεται στους "εκλεκτούς"! ;)
http://www.e-volos.com/index.php?option=com_content&view=article&id=356:2011-08-05-12-43-56&catid=1:latest-news

Η παράθεση που έκανες αναφέρεται στην προκήρυξη μέσω ΑΣΕΠ 2 νηπιαγωγών στους παιδικούς σταθμούς Τυρνάβου.
Συνεπώς δεν αφορά το δήμο Λάρισας την προκήρυξη του οποίου έθιξε η efterpi2.
Ακριβείς πληροφορίες για το θέμα μπορείς να διαβάσεις στο http://www.kosmoslarissa.gr/article/12372/
Μήπως η efterpi2 έκανε λάθος στον αριθμό των νηπιαγωγών, γιατί αν δε κάνω λάθος άλλη προκήρυξη στο νομό Λάρισας εκτός από το δήμο Τυρνάβου δεν υπάρχει.Σε ό,τι αφορά τις δίμηνες συμβάσεις "κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια", όσο διαφανείς κ να θέλουν να κάνουν τις προσλήψεις στους δήμους αυτά πάντα θα υπάρχουν.Πάντα θα βρίσκουν παραθυράκια όπως οι δίμηνες συμβάσεις.Γι'αυτό και  έχουν γεμίσει οι παιδικοί σταθμοί των δήμων με μόνιμο προσωπικό και αορίστου χρόνου με πτυχία ιεκ κι αν...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:40:41 μμ »
εμενα ο δημοσ μου εχει προκυρηξει 16 θεσεισ νηπιαγωγων πε!μαλλον δεν υπαρχει κοινη γραμμη

efterpi2 που ακριβώς έχεις δει την προκήρυξη για 16 θέσεις νηπιαγωγών?!!
Οτι θα προσληφθούν 16 νηπιαγωγοί για δύο μήνες[(ναί! καλά διαβάσατε!) δεν σημαίνει ότι έχουν προκηρυχθεί και οι θέσεις.
Πρόκειται για θέσεις καθαρά βυσματικές που δεν έχεις ούτε το δικαίωμα να κάνεις αίτηση. Γίνεται απευθείας ανάθεση εργασίας σε "εκλεκτούς" δημότες του δήμου.
Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί κάποιος να θεωρήσει το παραπάνω ευκαιρία εργασίας.
Εκτός εαν εντάσσεται στους "εκλεκτούς"! ;)
http://www.e-volos.com/index.php?option=com_content&view=article&id=356:2011-08-05-12-43-56&catid=1:latest-news

Η παράθεση που έκανες αναφέρεται στην προκήρυξη μέσω ΑΣΕΠ 2 νηπιαγωγών στους παιδικούς σταθμούς Τυρνάβου.
Συνεπώς δεν αφορά το δήμο Λάρισας την προκήρυξη του οποίου έθιξε η efterpi2.
Ακριβείς πληροφορίες για το θέμα μπορείς να διαβάσεις στο http://www.kosmoslarissa.gr/article/12372/
Μήπως η efterpi2 έκανε λάθος στον αριθμό των νηπιαγωγών, γιατί αν δε κάνω λάθος άλλη προκήρυξη στο νομό Λάρισας εκτός από το δήμο Τυρνάβου δεν υπάρχει.Σε ό,τι αφορά τις δίμηνες συμβάσεις "κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια", όσο διαφανείς κ να θέλουν να κάνουν τις προσλήψεις στους δήμους αυτά πάντα θα υπάρχουν.Πάντα θα βρίσκουν παραθυράκια όπως οι δίμηνες συμβάσεις.Γι'αυτό και  έχουν γεμίσει οι παιδικοί σταθμοί των δήμων με μόνιμο προσωπικό και αορίστου χρόνου με πτυχία ιεκ κι αν...
Δεν έκανε λάθος στον αριθμό των νηπιαγωγών ούτε βέβαια στο όνομα του δήμου! Το σημείο που θέλω να θίξω είναι, όπως διαπίστωσες και η ίδια, πως δεν έχει βγει καμία προκήρυξη για τη Λάρισα αλλά οι προσλήψεις προσωπικού γίνονται από ... το παράθυρο.
Το ότι "πάντα θα βρίσκουν παραθυράκια" όπως αναφέρεις δεν πρέπει να μας καθιστά παθητικούς και να αποδεχόμαστε ως φυσιολογικό κάτι που είναι καθ όλα παράνομο.
Εγώ σε αυτό το σημείο εστιάζω και όχι στις ειδικότητες του προσωπικού. Όλες οι σχετικές ειδικότητες έχουν θέση στον παιδικό σταθμό, αρκεί φυσικά να υπάρχει πτυχίο και να είναι διακριτές οι αρμοδιότητες της καθεμίας. 

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:27:01 μμ »
Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να τα βλέπεις και να μένεις απαθής αλλά όταν αυτού του είδους οι προσλήψεις εγκρίνονται απ'το ίδιο το κράτος(συγκεκριμένα τις δίμηνες συμβάσεις τις επιτρέπει σε δήμους που  θεωρεί οτι δεν μπορει να τους δώσει ο ασεπ 11μηνη σύμβαση για οικονομικούς π.χ. λόγους) δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.Οι ειδικότητες του προσωπικού είναι για μένα ένα θέμα γιατί φαίνονται τα κριτήρια με τα οποία διορίζονταν αβέρτα τα προηγούμενα χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:38:01 μμ από vasouli »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:11:27 μμ »
Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να τα βλέπεις και να μένεις απαθής αλλά όταν αυτού του είδους οι προσλήψεις εγκρίνονται απ'τον ίδιο τον ασεπ(συγκεκριμένα τις δίμηνες συμβάσεις τις επιτρέπει σε δήμους που  θεωρεί οτι δεν μπορει να τους δώσει 11μηνη σύμβαση για οικονομικούς π.χ. λόγους) δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.Οι ειδικότητες του προσωπικού είναι για μένα ένα θέμα γιατί φαίνονται τα κριτήρια με τα οποία διορίζονταν αβέρτα τα προηγούμενα χρόνια.

Δεν ενέκρινε ο Ασεπ τη διαδικασία αλλά το υπουργείο εσωτερικών και η περιφέρεια... Σχετικά με τους διορισμούς που έχουν πραγματοποιηθεί τα πολύ προηγούμενα χρόνια δεν υπήρχαν κριτήρια ειδικότητας. Αν είχες την κατάλληλη γνωριμία διοριζόσουν. Εδω υπάρχουν μέσα στους παιδικούς κυρίες, μεγάλες πλέον σε ηλικία, που διορίστηκαν με πτυχία άσχετα με παιδαγωγικά όπως κοινωνικοί λειτουργοί και μαίες. Τα τελευταία χρόνια ωστόσο, από όσο προσωπικά γνωρίζω, οι ειδικότητες που εργάζονται σε παιδικούς είναι νηπιαγωγοί, βρεφονηπιοκόμοι και βοηθοί βρεφονηπιοκόμων που εφόσων έχουν τις αντίστοιχες αρμοδιότητες που απορρέουν από τα επαγγελματικά τους δικαιώματα είναι οι πλέον κατάλληλες για εργασία στο συγκεκριμένο πλαίσιο. 

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: ασεπ νηπιαγωγών 2012?Τι θα γινει?
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:09:46 μμ »
Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να τα βλέπεις και να μένεις απαθής αλλά όταν αυτού του είδους οι προσλήψεις εγκρίνονται απ'τον ίδιο τον ασεπ(συγκεκριμένα τις δίμηνες συμβάσεις τις επιτρέπει σε δήμους που  θεωρεί οτι δεν μπορει να τους δώσει 11μηνη σύμβαση για οικονομικούς π.χ. λόγους) δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.Οι ειδικότητες του προσωπικού είναι για μένα ένα θέμα γιατί φαίνονται τα κριτήρια με τα οποία διορίζονταν αβέρτα τα προηγούμενα χρόνια.

Δεν ενέκρινε ο Ασεπ τη διαδικασία αλλά το υπουργείο εσωτερικών και η περιφέρεια... Σχετικά με τους διορισμούς που έχουν πραγματοποιηθεί τα πολύ προηγούμενα χρόνια δεν υπήρχαν κριτήρια ειδικότητας. Αν είχες την κατάλληλη γνωριμία διοριζόσουν. Εδω υπάρχουν μέσα στους παιδικούς κυρίες, μεγάλες πλέον σε ηλικία, που διορίστηκαν με πτυχία άσχετα με παιδαγωγικά όπως κοινωνικοί λειτουργοί και μαίες. Τα τελευταία χρόνια ωστόσο, από όσο προσωπικά γνωρίζω, οι ειδικότητες που εργάζονται σε παιδικούς είναι νηπιαγωγοί, βρεφονηπιοκόμοι και βοηθοί βρεφονηπιοκόμων που εφόσων έχουν τις αντίστοιχες αρμοδιότητες που απορρέουν από τα επαγγελματικά τους δικαιώματα είναι οι πλέον κατάλληλες για εργασία στο συγκεκριμένο πλαίσιο.

Το κράτος είπα κι εγώ, το ασεπ κατά λάθος το έγραψα, το διόρθωσα μετά, μάλλον δε το είδες..;-)Ναι όντως ισχύει  αυτό αλλά επειδή κι εγώ εργάζομαι σε δημοτικό παιδικό σταθμό, η πλειοψηφία των πτυχίων αει και ατει είναι συμβασιούχοι που μπήκαν τα τελευταία χρόνια όταν πέρασαν οι προσλήψεις των δήμων στον έλεγχο του ασεπ.
Υ.Γ.Επειδή βγήκαμε τελείως εκτός θέματος κ' δεν είναι σωστό για όσους μπαίνουν εδώ, αν θέλεις να προσθέσεις κάτι καλύτερα γράψε εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=23334.msg478087#msg478087
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 602

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.