*

Αποστολέας Θέμα: CPE-ECPE  (Αναγνώστηκε 40315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 09, 2012, 12:50:17 πμ »
Γεια σε όλους!
ECPE περιμένω και εγώ, δίνουν τα παιδιά προφορικά την ερχόμενη Κυριακή, αλλά το χαρτί πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE-ECPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 12, 2012, 10:32:49 πμ »
Γεια σε όλους!
ECPE περιμένω και εγώ, δίνουν τα παιδιά προφορικά την ερχόμενη Κυριακή, αλλά το χαρτί πουθενά.

Αν είσαι γραμμένη στο ΜΟΡΦΕΑΣ και μπορείς να δεις το πρόγραμμα των εξετάσεων των μαθητών, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Πήρα τηλέφωνο γιατί κι εμένα δε μου ήρθε το χαρτί της HAU για ecce, και μου είπαν ότι εφόσον μπορώ να δώ το πρόγραμμα μέσα στο σύστημα, μπορούν η μαθητές να πάνε μόνο με την ταυτότητά τους. Λόγω εκλογών, όπως είπαν, το ταχυδρομείο καθυστέρησε με πολλές αποστολές. Αν δεν είσαι γραμμένη στο ΜΟΡΦΕΑΣ, πάρε τηλ στην HAU να τους ρωτήσεις για τα προγράμματα, έτσι ώστε ακόμη και να μην έρθει το χαρτί, τα παιδιά θα ξέρουν πού θα δώσουν και θα πάνε απλώς με την ταυτότητά τους.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 25, 2012, 02:45:11 μμ »
Μιας κι αύριο είναι τα γραπτά του ECCE, έχω μια ερώτηση. Υπάρχει η δυνατότητα αφού δοθεί το θέμα της έκθεσης και διαβαστεί, να ζητήσει ο υποψήφιος να του το εξηγήσουν ή να το μεταφράσουν;;; Το είπε η καθηγήτρια μαθητή μου στο σχολείο κι από ό,τι θυμάμαι κι εγώ όντως σε κάποια βιβλία με Practice Tests υπήρχε αυτή η παρότρυνση προς τους υποψηφίους. Στην πράξη όμως γίνεται κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 26, 2012, 10:28:03 πμ »
Μιας κι αύριο είναι τα γραπτά του ECCE, έχω μια ερώτηση. Υπάρχει η δυνατότητα αφού δοθεί το θέμα της έκθεσης και διαβαστεί, να ζητήσει ο υποψήφιος να του το εξηγήσουν ή να το μεταφράσουν;;; Το είπε η καθηγήτρια μαθητή μου στο σχολείο κι από ό,τι θυμάμαι κι εγώ όντως σε κάποια βιβλία με Practice Tests υπήρχε αυτή η παρότρυνση προς τους υποψηφίους. Στην πράξη όμως γίνεται κάτι τέτοιο;
Kανείς που να γνωρίζει; Συνήθως ο μαθητής μου δεν έχει πρόβλημα στην κατανόηση του θέματος αλλά έχει μια σχετική ανασφάλεια. Αν και θεωρώ πως περαιτέρω εξηγήσεις είναι περιττές κι άσκοπες. Άλλωστε το να κατανοήσεις τι ζητάει το θέμα (που εδώ που τα λέμε είναι πάντα ξεκάθαρα διατυπωμένο) είναι κατ' εμέ μέρος της απόδοσής σου στην έκθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE-ECPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 28, 2012, 09:16:07 μμ »
έδωσε κάποιος μαθητής σας τώρα το Μάιο ECPE? Προσωπικά έδωσα , ο χρόνος δε μου έφτασε και η γραμματική μου φάνηκε κινέζικη , μάλλον έκανα λάθος βιβλία .... συγκεκριμένα έκανα το star and strypes και για practise tests το all star και ένα άλλο των new editions... η έκθεση ήταν βατή και το Listening μπορώ να πω αλλά το close και η γραμματική απαιτητικά .... με μία πιο σωστή βιβλιογραφία έχω ελπίδες;;;

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 28, 2012, 10:59:25 μμ »
Άσε Έρση και εγώ δύο φορές έδωσα και τις δύο κοβόμουν στο παρά πέντε .Τώρα έχω αρχίσει IELTS και βλέπουμε τι θα γίνει !Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δίνω ένα σωρό χρήματα !

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 28, 2012, 11:19:14 μμ »
Γεια σου Nτινάκι .... πρώτη φορά έδωσα και ενώ στα μαθήματα με τον καθηγητή μου έφτανε ο χρόνος , εκεί στο παρά 2 κατέβασα το μολύβι .... απ ό,τι διάβασα ένα border fail  το επιτρέπουν στα παραπάνω κόβεσαι .... όλοι στην αίθουσα ήταν μουδιασμένοι πάντως ...το IELTS θα το θες λογικά για πανεπιστήμιο , μεταπτυχιακό ....

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 29, 2012, 10:53:43 πμ »
έδωσε κάποιος μαθητής σας τώρα το Μάιο ECPE? Προσωπικά έδωσα , ο χρόνος δε μου έφτασε και η γραμματική μου φάνηκε κινέζικη , μάλλον έκανα λάθος βιβλία .... συγκεκριμένα έκανα το star and strypes και για practise tests το all star και ένα άλλο των new editions... η έκθεση ήταν βατή και το Listening μπορώ να πω αλλά το close και η γραμματική απαιτητικά .... με μία πιο σωστή βιβλιογραφία έχω ελπίδες;;;
Δεν είχα μαθητή για ECPE αυτή την εξεταστική περίοδο αλλά το συγκεκριμένο Coursebook χρησιμοποιώ κι εγώ για μαθητές που θέλουν να δώσουν μόνο Michigan και το θεωρώ υπερπλήρες (ειδικά από πλευράς λεξιλογίου αν μάλιστα συνδυαστεί και με το Skills Builder της σειράς). Κάνω όμως και βιβλίο Γραμματικής, συνήθως το Grammar and Structure for the ECPE του Γρίβα. Κι από tests διάφορα βιβλία, ένα πράσινο από Νew Editions και
της Ελληνοαμερικάνικης. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα οι μαθητές μου. Βέβαια δεν ξέρω τι θέματα είχε φέτος. Μην απογοητεύεσαι πάντως! Περίμενε πρώτα να βγουν τα αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 29, 2012, 01:30:37 μμ »
Miss pe 06 ευχαριστώ για την απάντηση , δεν έκανα όλα τ άλλα παρά μόνο στο τέλος τα practice tests και το αναγνωστικό που σου είπα .... ο φίλος που με είχε αναλάβει ...σα να ψιλοβαριόταν το διαπίστωσα στο τέλος βέβαια όταν του ζήτησα να κάνουμε παραπάνω προφορικά γιατί έδινα και εκείνος αδιαφόρησε γιατί είχε εξετάσεις για πτυχίο ισπανικών ...πήγα με 3 μαθήματα στα προφορικά :) ... αν δεν το πάρω , δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω πάλι μαθήματα , μάλλον θα κοιτάξω τη βιβλιογραφία που προτείνετε

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 29, 2012, 04:37:00 μμ »
Γιατί όχι; Ίσως μπορείς και με self-study να διορθώσεις κάποια μικροπροβλήματα αν έχεις και τις λύσεις ώστε να τσεκάρεις πώς τα πας. Αν και στην έκθεση και στα προφορικά θεωρώ πως είναι απαραίτητος ο καθηγητής. Ιδιαίτερα για το speaking που ανέφερες ότι πήγες μόνο με 3 μαθήματα να δώσεις, το θεωρώ λάθος του καθηγητή. Καλά θα είναι κι αυτή η δεξιότητα να εξασκείται σε όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας, άλλωστε όλα τα Coursebooks δίνουν αυτή τη δυνατότητα. Έτσι όπως εξετάζεται πια θέλει εξάσκηση ακόμη και για να εμπεδώσεις τη διαδικασία και τα stages. Όπως και να χει, καλά αποτελέσματα ή καλή επιτυχία αν ξαναδοκιμάσεις!  :)

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 29, 2012, 05:02:07 μμ »
Καλησπέρα σας!!
Έδωσα την Κυριακή για το ECPE για δευτερη φορα. Η γραμματικη ηταν κάπως περιεργη, αλλα οχι τόσο όσο του Νοεμβρίου. Πέρα απο μία υποτακτική, iversion και κανένα υποθετικό λόγο, τα άλλα είναι περισσότερο συντακτικό και εκφρασεις. εγω διάβαζα άρθρα και βιβλία λογοτεχνικά και πράγματι βοήθησαν...αλλά το έκανα γιατι μου άρεσε και όχι γιατι έπρεπε. αυτο ειναι και το λάθος των περισσοτερων, ότι δηλ. περιμενουν να μπουν πιο στρωτα πράγματα στη γραμματικη και μετα απογοητευονται(οπως επαθα κι εγω το νοεμβριο). η εκθεση ηταν ευκολη οπως και το ακουστικο μερος. παντως αυτο που καταλαβα εγω περα απο τις γνωσεις σας, πρεπει να ειστε ψυχραιμοι για να διαχειριστείτε σωστα το χρονο. και να εχετε πληρη επιγνωση για ποιο πτυχιο δινετε.
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 29, 2012, 06:56:10 μμ »
Μερόπη έχεις δίκιο, αλλα για αυτό έχεις τον καθηγητή να σε καθοδηγήσει,πραγματικά περισσότερο λεξιλόγιο θύμιζαν παρά γραμματική οι ασκήσεις.Από που μελετούσες εσύ;καλά αποτελέσματα κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 30, 2012, 01:22:19 μμ »
γραμματικη απο γριβα. ηταν αρκετα καλη και λεξιλογιο απο sylvia kar
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 30, 2012, 04:25:16 μμ »
Συνάδελφοι, τη γνώμη σας! Έχω μαθήτρια με την οποία έχουμε καλύψει φέτος τη μισή ύλη της D Class. Η μητέρα της θα ήθελε να δώσει για Lower τον επόμενο Μάη, έστω να δοκιμάσει κι αν δεν περάσει, ξαναδίνει Δεκέμβρη του 2013. Για φέτος δε θα κάνουμε άλλα μαθήματα, από Σεπτέμβρη πάλι αλλά είναι διατεθειμένη να μελετήσει μόνη της λεξιλόγιο το καλοκαίρι. Το θεωρώ κομματάκι δύσκολο να δώσουμε και να πετύχει. Είναι βέβαια δυνατή στη Γραμματική και διαβάζει. Απ' την άλλη, μιας και δεν πιέζουν τόσο να πετύχει ίσως κάνουμε μια προσπάθεια. Πόσες ώρες πιστεύετε θα χρειαστούν τη βδομάδα και τι θα προτείνατε μετά την ολοκλήρωση του Coursebook (Choices D Class);

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 35
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.