*

Αποστολέας Θέμα: CPE-ECPE  (Αναγνώστηκε 40313 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lyma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
CPE-ECPE
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:30:17 μμ »
Γειά σας!
Έχετε προετοιμάσει μαθητές και για CPE και για ECPE σε έναν χρόνο? Τί βιβλία μου προτείνετε? Εγώ διαφωνώ με παράλληλη προετοιμασία αλλα οι γονείς δεν πείθονται με τίποτα.
Please help!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE-ECPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:26 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:47:52 μμ »
Γειά σας!
Έχετε προετοιμάσει μαθητές και για CPE και για ECPE σε έναν χρόνο? Τί βιβλία μου προτείνετε? Εγώ διαφωνώ με παράλληλη προετοιμασία αλλα οι γονείς δεν πείθονται με τίποτα.
Please help!!!!!
κανε sylvia kar η express publishing

Αποσυνδεδεμένος constantina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:53:07 μμ »
εγω συμφωνω μαζι σου οτι σε ενα χρονο και για τα 2 ειναι λιγο δυσκολο..εγω ξεκιναω φετος μια μαθητρια πολυ καλη μονο για ECPE με 4 ωρες την εβδομαδα και ελπιζω να παει καλα γιατι καποιοι συναδελφοι μου ειπαν πως δε φτανει. Εγω το εχω βαλει στοχο!!!
Λοιπον για ECPE το on course for the michigan ECPE  by Grivas για αρχη και μετα
practice tests apo burlinghton 'η hau....
Για ποσες ωρες σκεφτεσαι την εβδομαδα?

Αποσυνδεδεμένος lyma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:57:45 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Για Ecpe και γω τα ίδια βιβλία κάνω και ξεκινάω με 4 ώρες και μετά κάνω 6. Αλλά με 4 ώρες μόνο που θέλουν πώς να πρετοιμάσω για δύο πτυχία?Τι να κάνω? Μονο tests?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE-ECPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:26 »

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:57:47 μμ »
Τα βιβλία με test απο Burlington είναι πολύ εύκολα. Προτείνονται κυρίως σαν πρώτο βιβλίο για να μην απογοητευτούν οι μαθητές. Αν βασιστείτε σε αυτά τα τεστάκια για να κρίνετε αν ο μαθητής είναι έτοιμος να δώσει, θα απογοητευτείτε. Εκτός αν τα περνάει με ποσοστά 90%.Σε αυτή την περίπτωση θα περάσει με LP στις εξετάσεις. Για πρώτο βιβλίο όμως είναι ό,τι πρέπει. Τα παιδιά εξοικειώνονται με το format του πτυχίου και δεν απογοητεύονται από το ποσοστά τους.

Αποσυνδεδεμένος lyma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 03:51:26 μμ »
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Ποιά βιβλία προτείνετε από Burlington?Tο revised new trends for cae-cpe και το revised new trends for ecpe? Ή κάτι άλλο?ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:22:26 μμ »
Σε 1 χρονο με  5 ωρες την εβδομαδα εκανα της Express Publishing το Upstream for Proficiency (μονο Coursebook),ως το κεφ.8, δεν διδαξα εκθεσεις γιατι δεν μου αρεσαν απο αυτο το βιβλιο, γραμματικη LES Use of English CPE Longman, speaking απο τα Speaking and LIstening skills 1,2 της Express Publishing. Αυτα τα βγαλαμε ως Φεβρουαριο, και ενδιαμεσα δωσαμε και C1 ΚΠΓ που μας εκοψε καποια μαθηματα. Μετα εκανα για CPE το βιβλιο με τα Past Papers του Μπετση, εκθεσεις απο το LES Writing CPE Longman, οχι ολο αλλα το περισσοτερο σε φωτοτυιες, και για ECPE το 2ο βιβλιο με Practice tests της HAU και προφορικα απο το Stars and Stripes ECPE απο Express Publishing. Γενικως δεν ειχα ενα βιβλιο που να τα καλυπτει ολα αλλα εκανα απο πολλες πηγες οτι θεωρουσα χρησιμο. Το παιδι δεν περασε το CPE- δεν ενδιαφεροταν γενικως, εγω ηθελα να παρει αυτο το πτυχιο- αλλα περασε το ECPE, διαλεξε το ευκολο.Το συμπερασμα μου ειναι οτι ειναι τρομερα δυσκολο να κανεις αυτη την προετοιμασια και μαλιστα με περιορισμο ωρων οπως εχεις εσυ, ψυχοφθορο και για σενα και για τον μαθητή/-τρια και με αβεβαια αποτελεσματα, εκτος και το παιδι ειναι πολυ εργατικο και εχει πολυ καλο επιπεδο απο προηγουμενα χρονια. Το θετικο ειναι οτι το CPE γενικα ανεβαζει το επιπεδο του μαθητη και του φαινεται ευκολο το ECPE, ο δικος μου ετσι το βιωσε, του φαινοταν απλοικοτατο στην προετοιμασια.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 04:56:13 μμ »
Επεμεινε για 4+2 ωρες για να προσπαθησεις να καλυψεις το CPE. Eπειδη γονεις που τα ξερουν ολα υπαρχουν πολλοι δωσε στο μαθητη σου 2 placement tests που θα μοιαζουν στο format των εξετασεων. Αν μετα απο την ηττα που θα φαει στο CPE δεν αλλαξει γνωμη , τι να πει κανεις ::)
4 ωρες την εβδομαδα με καλο μαθητη ισα που επαρκουν για ECPE. Θα μου πεις εγω το ξερω! >:( Τι τραβαμε και δεν το μαρτυραμε :'( :'( :D
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 08:38:51 μμ »
Εμένα πέρσι μου ζήτησαν Proficiency  2 ώρες την βδομάδα , να το δώσει σε 1μιση ή δύο χρόνια. Μου είπαν οτι επειδή πηγαίνει σε ιδιωτικό και κάνει προετοιμασία και στο σχολείο και δεν έχουν χρήματα για παραπάνω ώρες (πώς γίνεται να πάει και σε ιδιωτικό και να μην έχουν χρήματα για παραπάνω ώρες μη ρωτάτε... ) να το προσπαθήσουμε έτσι και ό,τι γίνει. Εγώ τους ξεκαθάρισα την θέση μου δηλ. τους είπα οτι θεωρώ οτι θα ήταν καλύτερα να την στείλουν σε ένα φροντιστήριο αν είναι θέμα χρημάτων, αυτοί επέμεναν να κάνουν ιδιαίτερο με μένα οπότε τους είπα ok εσείς αποφασίζετε και ό,τι γίνει. Της βγάζω πρόγραμμα εβδομαδιαίο, ασκήσεις, εκθέσεις που πρέπει να μου τις στέλνει κάθε μέρα στο email μου (όχι οτι τις στέλνει πάντα κάθε μέρα) και όταν πάω σπίτι της απλά εξηγούμε δυσκολίες που αντιμετωπίζει και γενικά ότι προλαβαίνω να εξετάσω απο λεξιλόγιο και κανένα τεστάκι. Το πρόβλημα είναι οτι το Proficiency  έχει πολύ λεξιλόγιο και αν δεν τον έχεις απο κοντά τον μαθητή τακτικά...

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 09:27:47 μμ »
Θα ήθελα τη βοηθειά σας. Εχω 1 μαθητή που πήρε το ecce με Pass. Θέλει να συνεχίσει για Proficiency, αλλά ακόμη δεν έχουμε συζητήσει ακόμη για ποιο του michigan ή του cambridge.... Θα ήθελα τη γνώμη σας κ για τα 2 πτυχία. Επίσης τι βιβλία προτείνετε για το καθενα από τα 2. Του μαθητή μου του έκανα του Γρίβα coursebook και testbook για το lower. Σκέφτομαι να δώσει του χρόνου το Δεκέμβριο. (σε 1,5 χρόνο) κ να κάνουμε 3-4 ώρες την βδομάδα. Είναι καλό το χρονικό διάστημα?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 11:54:28 μμ »
Θα ήθελα τη βοηθειά σας. Εχω 1 μαθητή που πήρε το ecce με Pass. Θέλει να συνεχίσει για Proficiency, αλλά ακόμη δεν έχουμε συζητήσει ακόμη για ποιο του michigan ή του cambridge.... Θα ήθελα τη γνώμη σας κ για τα 2 πτυχία. Επίσης τι βιβλία προτείνετε για το καθενα από τα 2. Του μαθητή μου του έκανα του Γρίβα coursebook και testbook για το lower. Σκέφτομαι να δώσει του χρόνου το Δεκέμβριο. (σε 1,5 χρόνο) κ να κάνουμε 3-4 ώρες την βδομάδα. Είναι καλό το χρονικό διάστημα?

Καποιος να με βοηθησει?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 02:58:09 μμ »
Προς ΚΣ10
Το χρονικο διαστημα ειναι καλο για μια καλη προετοιμασια για αυτο το πτυχιο. Οι ωρες καλο ειναι να ειναι 4 και οσες παραπανω  μπορεσεις. Οσον αφορα το πτυχιο το CPE ειναι δυσκολο, εχει πολυ απαιτητικο λεξιλογιο, τα κειμενα του ειναι απο πολλα ειδη γραπτου λογου λογοτεχνικα, επιστημονικα, καλλιτεχνικα με δυσκολους ορους που ακομη κι εμεις οι καθηγητες δεν ξερουμε. Για να βεβαιωθεις κανε ενα Practrice Test μονη σου. Το Use of English επισης απαιτητικο, πολυ δυσκολες ιδιωματικες εκφρασεις σχεδον παντου, και το τελευταιο μερος με τα 2 κειμενα, τις ερωτησεις και την παραγραφο πραγματικα θελει πολυ κοπο να δουλευτει. Οσο για βιβλια εχω γραψει παραπανω τι χρησιμοποιησα εγω σε ιδιαιτερο που εκανα. Τωρα υπαρχει και το On the Move της Hilliside Press που ειναι και για το ECPE, αλλα αν εκανα τωρα μαθημα τουλαχιστον για coursebook θα προτιμουσα καποιο αγγλικου εκδοτικου οικου π.χ. Gold, Masterclass κλ.π.
Το ECPE ειναι πιο βατο, οχι ευκολο αλλα δουλευεται με λιγοτερο αγχος. Απαιτητικο λεξιλογιο, βατη γραμματικη, διαχειρισιμο listening και writing, ανουσιο speaking (γνωμη μου!). Το Stars and Stripes της Express Publishing ειναι καλο, οχι στην εκθεση ομως, απο γραμματικη το Mastermind της Burlington και Practice tests της Hellenic American Union.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 03:44:46 μμ »
Προς ΚΣ10
Το χρονικο διαστημα ειναι καλο για μια καλη προετοιμασια για αυτο το πτυχιο. Οι ωρες καλο ειναι να ειναι 4 και οσες παραπανω  μπορεσεις. Οσον αφορα το πτυχιο το CPE ειναι δυσκολο, εχει πολυ απαιτητικο λεξιλογιο, τα κειμενα του ειναι απο πολλα ειδη γραπτου λογου λογοτεχνικα, επιστημονικα, καλλιτεχνικα με δυσκολους ορους που ακομη κι εμεις οι καθηγητες δεν ξερουμε. Για να βεβαιωθεις κανε ενα Practrice Test μονη σου. Το Use of English επισης απαιτητικο, πολυ δυσκολες ιδιωματικες εκφρασεις σχεδον παντου, και το τελευταιο μερος με τα 2 κειμενα, τις ερωτησεις και την παραγραφο πραγματικα θελει πολυ κοπο να δουλευτει. Οσο για βιβλια εχω γραψει παραπανω τι χρησιμοποιησα εγω σε ιδιαιτερο που εκανα. Τωρα υπαρχει και το On the Move της Hilliside Press που ειναι και για το ECPE, αλλα αν εκανα τωρα μαθημα τουλαχιστον για coursebook θα προτιμουσα καποιο αγγλικου εκδοτικου οικου π.χ. Gold, Masterclass κλ.π.
Το ECPE ειναι πιο βατο, οχι ευκολο αλλα δουλευεται με λιγοτερο αγχος. Απαιτητικο λεξιλογιο, βατη γραμματικη, διαχειρισιμο listening και writing, ανουσιο speaking (γνωμη μου!). Το Stars and Stripes της Express Publishing ειναι καλο, οχι στην εκθεση ομως, απο γραμματικη το Mastermind της Burlington και Practice tests της Hellenic American Union.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Υπάρχει κανένα coursebook που να περιέχει όλα τα μέρη που εξετάζεται ο μαθητής για το cambridge? Για ecpe ήδη γνωρίζω κάποια.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 04:01:56 μμ »
Ολα τα coursebook για επιπεδα εξετασεων ειναι πλεον exam-oriented. Αυτα που ανεφερε η Vasiliki K.  απο ξενους εκδοτικους οικους ειναι παρα πολυ καλα με CPE orientation. Το Masterclass ειναι κορυφαιο αλλα πολύ απαιτητικό. Για ταυτοχρονη προετοιμασια δε χρειαζεσαι 2ο coursebook. 'Ετσι κι αλλιως υπερ-καλύπτεσαι.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160931
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.