*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 778331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:14:15 μμ »
Τι πράγμα είναι κι αυτό; Δηλαδή πουθενά δεν υπάρχουν κενά; Τι συμβαίνει;

strato, ... ψυχραιμία ..., τόσες χρονιές το ζήσαμε το σίριαλ ...! Φέτος ..., τι ν' αλλάξει με ίδιους, παραγωγό και σκηνοθέτη;
μηπως εννοεις θριλερ...

σαπουνόπερα ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:12 »

Αποσυνδεδεμένος anikifor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:15:15 μμ »
Αγαπητέ κύριε aristos2 που να τη βρούμε τη χαμένη μας ψυχραιμία;;;

Βεβαίως το έργο επαναλαμβάνεται....αλλά δυστυχώς σε βάρος των οικογενειών μας....

Άλλο να ξεσπιτωθεί ο σύζυγος και άλλο η μάνα με τα δύο παιδιά...

Δυστυχώς ...............

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:18:39 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι κάνουν ότι μπορούν σε συνδυασμό με τις συγχωνεύσεις τμημάτων να περιορίσουν τις ανάγκες για αναπληρωτές. Δεν είναι λίγα τα τμήματα σε γυμνάσια και λύκεια που θα λειτουργήσουν ως 30αρια και πάντως πάνω από το 25+10% που είχε εξαγγείλει η υφυπουργός. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην περιοχή μου, η γ γυμνασίου με 89 άτομα και ενώ θα μπορούσαν να σχηματιστούν 3 τμήματα των 22 ατόμων και ένα με 23, τώρα θα γίνουν 2 30αρια και ένα με 29, με τον διευθυντή στο συγκεκριμένο σχολείο να προσπαθεί να το περάσει αυτό παρά τις αντιδράσεις των καθηγητών του σχολείου. Δυστυχώς αν δεν αντιδράσουν οι γονείς τα πράγματα θα γίνουν ακόμη χειρότερα για την ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:22:36 μμ »
Αγαπητέ κύριε aristos2 που να τη βρούμε τη χαμένη μας ψυχραιμία;;;

Βεβαίως το έργο επαναλαμβάνεται....αλλά δυστυχώς σε βάρος των οικογενειών μας....

Άλλο να ξεσπιτωθεί ο σύζυγος και άλλο η μάνα με τα δύο παιδιά...

Δυστυχώς ...............

Αναλόγως αγαπητή, anikifor, αν απολέσατε ολοκληρωτικά την ψυχραιμία σας είναι, πράγματι, δύσκολο να την ανακτήσετε ...

Ό,τι επαναλαμβάνεται είναι και σε βάρος της δικής μου οικογένειας, την οποία, πάντως, δεν εννοώ να επιβαρύνω, ούτε επιβάρυνα ποτέ, με ανυπόστατες αναφορές ή φοβίες περί μη ύπαρξης κενών, από την 1η μάλιστα μέρα της σχ. χρονιάς ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:12 »

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:27:42 μμ »
Τι πράγμα είναι κι αυτό; Δηλαδή πουθενά δεν υπάρχουν κενά; Τι συμβαίνει;
συμφωνω με τον προβληματισμο,ταυτοχρονα συμμεριζομαι και την αισιοδοξια του aristos2,καθοτι στο ιδιο εργο θεατες για πολλοστη φορα,ωστοσο κατι δεν μου καθεται καλα φετος....Δε θα επεκταθω περισσοτερο,απλα ευχομαι την αμηχανια που νοιωθουμε ολοι σημερα να την ξεκαθαρισει το τοπιο των επομενων ημερων.

Αποσυνδεδεμένος anikifor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:30:02 μμ »
Μου αρέσει η σύνεση που σε χαρακτηρίζει...

Βεβαίως και δεν επιβαρύνω την οικογένειά μου  με τις δικές μου " μεταφυσικές αγωνίες", αν σκεφτείς ότι ο λόγος που δεν βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στην ομάδα των διορισμένων (τέλος πάντων) ήταν η επιλογή που έκανα να μην φύγω μακριά από αυτή....όταν είχα τη δυνατότητα (αρνήθηκα δύο φορές...)

Δεν μου αρέσει να κινδυνολογώ, πιστέυω ότι θα είμαι στη β' φάση...

απλά απογοητεύομαι ξανά και ξανά μαθαίνοντας τις αλχημείες που γίνονται....

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:31:27 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι κάνουν ότι μπορούν σε συνδυασμό με τις συγχωνεύσεις τμημάτων να περιορίσουν τις ανάγκες για αναπληρωτές. Δεν είναι λίγα τα τμήματα σε γυμνάσια και λύκεια που θα λειτουργήσουν ως 30αρια και πάντως πάνω από το 25+10% που είχε εξαγγείλει η υφυπουργός. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην περιοχή μου, η γ γυμνασίου με 89 άτομα και ενώ θα μπορούσαν να σχηματιστούν 3 τμήματα των 22 ατόμων και ένα με 23, τώρα θα γίνουν 2 30αρια και ένα με 29, με τον διευθυντή στο συγκεκριμένο σχολείο να προσπαθεί να το περάσει αυτό παρά τις αντιδράσεις των καθηγητών του σχολείου. Δυστυχώς αν δεν αντιδράσουν οι γονείς τα πράγματα θα γίνουν ακόμη χειρότερα για την ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης.

πιστευω οτι εδω θα πρεπει να επιμενουμε. εμεις ως εκπαιδευτικοι οσο και να αντιδρασουμε μας εχει γραμενους η ηγεσια του Υπουργειου και ενιοτε και η κοινωνια διοτι νομιζει οτι δεν εχουμε δικιο. ΜΟΝΑΧΑ ΕΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:43:09 μμ »
Δυστυχώς αν δεν αντιδράσουν οι γονείς τα πράγματα θα γίνουν ακόμη χειρότερα για την ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης.
πιστευω οτι εδω θα πρεπει να επιμενουμε. εμεις ως εκπαιδευτικοι οσο και να αντιδρασουμε μας εχει γραμενους η ηγεσια του Υπουργειου και ενιοτε και η κοινωνια διοτι νομιζει οτι δεν εχουμε δικιο. ΜΟΝΑΧΑ ΕΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Και δεν χρειάζεται καμμιά μεγάλη επανάσταση: εμείς ως γονείς και οι φίλοι μας και γνωστοί γονείς πρέπει να διεκδικήσουμε τα νόμιμα. Αν όχι για 'μας και τη δουλειά μας για τα παιδιά μας.
Πήγα σήμερα τα δικά μου στο νηπιαγωγείο και η διευθύντρια μας λέει ότι θα είναι στο τμήμα 23 και τα χαρακτήρισε πολλά. Δεν κρατήθηκα και το σχολίασα: "πάλι καλά γιατί αλλού στοιβάζονται πάνω από τα νόμιμα όρια" είπα, η διευθύντρια συμφώνησε, αλλά οι περισσότεροι γονείς έδειξαν άγνοια.
Ένα όπλο έχουμε: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, τίποτα άλλο δεν χρειάζεται

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:46:29 μμ »
Δυστυχώς αν δεν αντιδράσουν οι γονείς τα πράγματα θα γίνουν ακόμη χειρότερα για την ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης.
πιστευω οτι εδω θα πρεπει να επιμενουμε. εμεις ως εκπαιδευτικοι οσο και να αντιδρασουμε μας εχει γραμενους η ηγεσια του Υπουργειου και ενιοτε και η κοινωνια διοτι νομιζει οτι δεν εχουμε δικιο. ΜΟΝΑΧΑ ΕΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Και δεν χρειάζεται καμμιά μεγάλη επανάσταση: εμείς ως γονείς και οι φίλοι μας και γνωστοί γονείς πρέπει να διεκδικήσουμε τα νόμιμα. Αν όχι για 'μας και τη δουλειά μας για τα παιδιά μας.
Πήγα σήμερα τα δικά μου στο νηπιαγωγείο και η διευθύντρια μας λέει ότι θα είναι στο τμήμα 23 και τα χαρακτήρισε πολλά. Δεν κρατήθηκα και το σχολίασα: "πάλι καλά γιατί αλλού στοιβάζονται πάνω από τα νόμιμα όρια" είπα, η διευθύντρια συμφώνησε, αλλά οι περισσότεροι γονείς έδειξαν άγνοια.
Ένα όπλο έχουμε: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, τίποτα άλλο δεν χρειάζεται

μηπως πρεπει να γινει καποια ενημερωση ολων οσων συμβαινουν - βιβλια, αυξηση του αριθμου των μαθητων ανα ταξη, ελλειψεις καθηγητων, δασκαλων, καταργησεις γραφειων και τι συνεπειες εχουν ολα αυτα κ. α. -  στους γονεις σε καθε σχολειο οπου θα ειναι υποχρεωτικη η παρουσια τους

Αποσυνδεδεμένος marilou26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:57:04 μμ »
καλη σχολικη χρονια σε ολους!!! αχ αχ αχ γιατι αγχωνεστε?δεν διαβασατε τη δηλωση της υπουργου μας?τι ωραια που ειναι που οι εκπαιδευτικοι ειναι ολοι στη θεση τους και το μονο προβληματακι ειναι τα βιβλια,αλλα οι κομαντος της το τακτοποιουν??πρεπει να πλεουμε σε πελαγη ευτυχιας παιδια....ελατε :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:03:19 μμ »
Δυστυχώς αν δεν αντιδράσουν οι γονείς τα πράγματα θα γίνουν ακόμη χειρότερα για την ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης.
πιστευω οτι εδω θα πρεπει να επιμενουμε. εμεις ως εκπαιδευτικοι οσο και να αντιδρασουμε μας εχει γραμενους η ηγεσια του Υπουργειου και ενιοτε και η κοινωνια διοτι νομιζει οτι δεν εχουμε δικιο. ΜΟΝΑΧΑ ΕΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Και δεν χρειάζεται καμμιά μεγάλη επανάσταση: εμείς ως γονείς και οι φίλοι μας και γνωστοί γονείς πρέπει να διεκδικήσουμε τα νόμιμα. Αν όχι για 'μας και τη δουλειά μας για τα παιδιά μας.
Πήγα σήμερα τα δικά μου στο νηπιαγωγείο και η διευθύντρια μας λέει ότι θα είναι στο τμήμα 23 και τα χαρακτήρισε πολλά. Δεν κρατήθηκα και το σχολίασα: "πάλι καλά γιατί αλλού στοιβάζονται πάνω από τα νόμιμα όρια" είπα, η διευθύντρια συμφώνησε, αλλά οι περισσότεροι γονείς έδειξαν άγνοια.
Ένα όπλο έχουμε: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, τίποτα άλλο δεν χρειάζεται

μηπως πρεπει να γινει καποια ενημερωση ολων οσων συμβαινουν - βιβλια, αυξηση του αριθμου των μαθητων ανα ταξη, ελλειψεις καθηγητων, δασκαλων, καταργησεις γραφειων και τι συνεπειες εχουν ολα αυτα κ. α. -  στους γονεις σε καθε σχολειο οπου θα ειναι υποχρεωτικη η παρουσια τους
Χμμμ.Τα μαντρόσκυλα-διευθυντές- δεν νομίζω ότι θα δείξουν συγκατάβαση σε μια τέτοια εκδήλωση εκτός του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων. Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι γονείς είναι δύσπιστοι απέναντι στους εκπαιδευτικούς και γιατί έχουμε δώσει δικαιώματα αλλά και εξαιτίας της σπίλωσης από τα γνωστά παπαγαλάκια της ενημέρωσης.Επιπλέον, σε αυτή τη δύσκολη οικονομική συγκυρία δεν ξέρω κατά πόσο πολλοί γονείς έχουν σαν πρώτο μέλημα την εκπαίδευση των παιδιών τους ενώ θα έπρεπε....

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:13:36 μμ »
με τις προσλήψεις στην εκκλησιαστική τι να γίνεται άραγε;;;;;μου αρέσει που ήθελαν να βγάλουν πρώτα στην εκκλησιαστική φάση αναπληρωτών!!!!!

Πριν 5 λεπτά τηλεφώνησα στα παρακάτω τηλέφωνα και σ' ένα από αυτά μου απάντησαν ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε σήμερα και ότι αυτό που μένει είναι η υπογραφή της υπουργού.Δηλαδή ποιά μέρα θα ανακοινωθούν ρωτάω και μου απαντάει ότι αφού εκκρεμεί μόνο η υπογραφή,λογικά θα ανακοινωθούν μέσα στην εβδομάδα.
Tμήμα Α
Προσωπικού
Τηλ:   210 3442445-210 3442177-210 3442176-210 3442412-
           210 3442966

http://archive.minedu.gov.gr/el_ec_page155.htm

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:24:05 μμ »
Μήπως είπε και αριθμό για τα Εκκλησιαστικά; Πέρυσι πόσους πήρε;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:24:35 μμ »
Βρε παιδιά λογικά να σκεφτούμε 22.500 αναπληρωτές είπε ότι θα πάρει, μάλλον υπάρχουν πολλά κενά.... Απλά έπεσε γραμμή στις δευτεροβάθμιες να μην τα αναφέρουν. Δεν υπάρχει λογική εξήγηση... Στην δυτική Θεσσαλονίκη που βγήκαν τα λειτουργικά κενά είναι γύρω στα 45, πως θα τα καλύψει αυτά;;;
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.