*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 781955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1414 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:26:31 μμ »
τηλεφωνώντας στο τμημα αναπληρωτών φιλολογων στο υπουργείο, δεν παιρνω καμια σαφή απαντηση.προφανως επικρατει ενα μπαχαλο... και εχουν αρχισει μια νεα "καραμελα": " για οτιδηποτε νεοτερο να ανατρεχετε στη σελιδα του υπουργείου". κουκουρουκιες δηλαδη....
απο πληροφορηση που εχω μεσω συναδελφων ή διευθυνσεων δευτεροβαθμιας:
προς το παρον, ο νομος βοιωτιας και αιτ/νιας δεν εμφανιζει κενα, οπως και η κεντρικη μακεδονια.
στα δωδεκανησα τα κενα για ολες τις ειδικοτητες αγγιζουν τα 200 περιπου.
στη β ηρακλειου υπαρχουν κενα, αλλα οπως μου τονισε υπαλληλος της δευτεροβαθμιας δεν τους τα εχει ζητησει ακομα το υπουργειο.
υπαρχει πληροφορηση για αλλους νομους;
καλη δυναμη σε ολους μας!
η Βοιωτία δεν εμφανιζει κενά που κάθε χρόνο απορροφουσε πολύ κόσμο?πολλά σχολεία μεχρι και προπερσι που ήμουν ωρομισθια εκει λειτουργουσαν με αναπληρωτες και ωρομισθιους...εντυπωση μου κάνει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1415 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:29:24 μμ »
τελικά οι συγχωνεύσεις, οι Β ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ και η παράτυπη ανάθεση της λογοτεχνίας, όπου συνέβη, έχει κάνει αρκετό κακό στον κλάδο μας, θεωρώ. Αν πέρυσι κάλεσε 1365 φιλολόγους συνολικά, εγώ προσωπικά δεν περιμένω συνολικές κλήσεις άνω των 850-900 δυστυχώς , και χωρίς να σπέρνω πανικό. τα νούμερα και το feed back που λαμβάνουμε απο συναδέλφους καθιστούν το μέλλον δυσοίωνο και σαφώς τις κλήσεις ολοένα μειούμενες. προσωπική εκτίμηση!
τις ιδιες σκεψεις κανω αυτη τη στιγμη.τι περναμε ρε γαμωτο!ελεος!!!!
παιδιά κι εγώ το Σαββατοκυριακο αυτο σκεφτομουν...πήρε 458,αλλους τόσους θα πάρει και οι υπολοιποι πάλι στην ανεργια.είχα βάλει και στοιχημα πριν 1 μήνα πως φετος γυρω στο 1100 θα με πάρουν ;D ;D ;D...θα πληρωνω κι από πάνω :-X :'(

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1416 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:29:58 μμ »
τελικά οι συγχωνεύσεις, οι Β ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ και η παράτυπη ανάθεση της λογοτεχνίας, όπου συνέβη, έχει κάνει αρκετό κακό στον κλάδο μας, θεωρώ. Αν πέρυσι κάλεσε 1365 φιλολόγους συνολικά, εγώ προσωπικά δεν περιμένω συνολικές κλήσεις άνω των 850-900 δυστυχώς , και χωρίς να σπέρνω πανικό. τα νούμερα και το feed back που λαμβάνουμε απο συναδέλφους καθιστούν το μέλλον δυσοίωνο και σαφώς τις κλήσεις ολοένα μειούμενες. προσωπική εκτίμηση!
τις ιδιες σκεψεις κανω αυτη τη στιγμη.τι περναμε ρε γαμωτο!ελεος!!!!
Να πω κι εγώ ότι ακριβώς το ίδιο ακεφτόμουν. Τυχαίο;
Για Λογοτεχνία εγώ δεν έχω ακούσει κάποιον ξενόγλωσσο να διδάσκει στη δική μου περιοχή (επαρχιακή πόλη). Αν ίσχυε, θα ήταν παράνομο. Η β΄ ανάθεση ιστορίας όμως είναι καθ΄όλα νόμιμη. Το κακό για εμάς φέτος είναι ότι λίγα είναι τα σχολεία που την ιστορία τη διδάσκουν φιλόλογοι και δυστυχώς για εμάς τους υποψήφιους αναπληρωτές έχουν χαθεί πολλές θέσεις ΠΕ02.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος sousourada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1417 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:30:25 μμ »
για τη βοιωτια, το εχω διασταυρωσει απο τρεις μεριες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1418 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:37:35 μμ »
Πάντως και πάλι πιστεύω ότι δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα των κενών. Είδαμε ότι και πέρυσι κυκλοφορούσαν φήμες ότι δεν υπήρχαν κενά. Φέτος ειδικά με όλη τη σύγχυση που επικρατεί προφανώς είναι ακόμα δυσκολότερο να γίνουν εκτιμήσεις. Οπότε υπομονή τουλάχιστον μέχρι τις παραμονές της β φάσης οπότε θα έχουμε και πιο σαφή εικόνα. Εξάλλου από ότι έχω καταλάβει ειδικά φέτος "παίζει" και πολύ παραμύθι από τους υπεύθυνους για ευνόητους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος G7 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1419 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:42:02 μμ »
μα η κεντρική Μακεδονία έχει αρκετά κενά.... ειδικά η Θεσσαλονίκη....   :-\
Φώφη, κάνε το καλό και ρίξ' την στο γυαλό....


http://filologoi02.forumgreek.com/

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1420 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:42:31 μμ »
άσχετο αλλά δεν μπορώ να μη σκέφτομαι ότι όλος αυτός ο πανικός περί (μη) προσλήψεων έρχεται την εποχή που εξαγγέλεται άλλη μία γενναία μείωση των μισθών του δημοσίου κατά 20%,κοινώς ο μόνιμος καθηγητής θα παίρνει 850 ευρουλάκια το μήνα κι ο αναπληρωτής 900.Κι αν πας και σε άλλη περιοχή και έχεις και 2 σπίτια να συντηρήσεις;(λέμε τώρα)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:44:06 μμ από evants »

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1421 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:44:45 μμ »
Αν κρίνουμε και από τα περσινά χρονοδιαγράμματα του υπουργείου, λογικά η β΄φάση αναμένεται το πρώτο δεκαήμερο του Οκτώβρη, γι' αυτό συνάδελφοι φέτααααααααααααααα, όπως λέει και η διαφήμιση και φυσικά αισιοδοξία - υπομονή. :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1422 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:51:35 μμ »
Η ΠΕΦ είναι απαράδεκτη. το ίδιο και η ολμε. παίρνουν αβέρτα ιστορίες οι ξενόγλωσσοι με αποτέλεσμα να μειώνονται δραστικά οι ώρες των φιλόλογων. Δεν πρέπει να αφήσουμε να γίνει το ίδιο και με τη λογοτεχνία αλλιώς χαθήκαμε. να καταγγείλουμε οποιοδήποτε τέτοιο γεγονός. και να πούμε  στο υπουργείο στον επόμενο ΑΣΕΠ να δίνουν όλοι οι ξενόγλωσσοι ιστορία. Αφού αυτοί την διδάσκουν πλέον
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:25:28 μμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1423 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:00:24 μμ »
Στη Σάμο καθηγήτρια γερμανικών επειδή δε συμπλήρωνε ωράριο κάνει 15 ώρες Ιστορία σε ΕΠΑΛ!
Δυστυχώς, για φέτος δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι αφού τους αφήσαμε να δίνουν αυτές τις αναθέσεις εδώ και χρόνια. Καμιά αντίδραση δεν υπήρξε και η κατάσταση παγιώθηκε! Ωστόσο, πρέπει να αντιδράσουμε για τις επόμενες χρονιές! Είναι απαράδεκτο! Οι ξενόγλωσσοι που δε συμπληρώνουν ωράριο να διατεθούν αλλού (και σε άλλη περιφέρεια) ή να κάτσουν σπίτι τους και να πληρώνονται αφού διορίστηκαν ή προσελήφθησαν χωρίς να υπάρχει ανάγκη και όχι "σώνει και καλά" να διδάξουν οτιδήποτε! Να βγάλουν νέα ειδικότητα, αυτή του "πανεκπαιδευτικού"!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1424 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:02:01 μμ »
είναι σίγουρο ότι δίνουν λογοτεχνία στους ξενόγλωσσους;Γιατί οι καταγγέλλοντες εδώ δεν προβαίνουν σε επώνυμες καταγγελίες;Είτε φοβούνται να ανακατευτούν!!!!είτε- το πιθανότερο κατ’ εμέ- πέταξαν μια κουβέντα χάριν εντυπωσιασμού ή επειδή δεν κατάλαβαν καλά και χάθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1425 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:05:30 μμ »
Δε γνωρίζω για λογοτεχνία και δεν μπορω να μιλήσω. Ωστόσο, να τονίσω ότι και οι ξενόγλωσοι πιέζονται για να τα βγάλουν πέρα και να αναλάβουν αυτές τις ώρες. Τους λένε ότι πρέπει να πάνε σε πολλά σχολεία να συμπληρώσουν, ότι δεν υπάρχουν κενά αλλού κ.ά. Απίστευτη κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1426 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:08:59 μμ »
Στο δικό μου νομό συνεχώς γίνεται αυτό με την ιστορία. Έχω σκάσει πια. Δεν ξέρω τι να κάνω. να βλέπω παιδιά από το κλάδο μας άνεργα και από την άλλη τους ξενόγλωσσους που δεν συμπληρώνουν ωράριο να διεκδικούν με το έτσι θέλω ιστορία. Ήμαρτον πια. ξέρετε πόσες ώρες φιλολόγων χάνονται???? Το 2008 διορίστηκαν 700 περίπου γερμανικής φιλολογίας και όλοι  στο δικό μου νομό τουλάχιστον δούλευαν 10 ώρες!!!!!! Αδικία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:29:01 μμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1427 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:09:45 μμ »
Συγγνωμη για τα κεφαλαια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 742
Σύνολο: 748

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.