*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 779250 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2912 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:07:50 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Αντί να βάλλει ο ένας κλάδος εναντίον του άλλου το καλύτερο θα ήταν να στρέψουμε όλοι τα βέλη μας εναντίον της πολιτικής που ακολουθείται: τακτική του ''διαίρει και βασίλευε'', βουλγαροποίηση της χώρας με εξευτελιστικούς μισθούς, διάλυση όλων των υπηρεσιών. Την ίδια στιγμή η πολιτική ηγεσία δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη για τα τεκταινόμενα... Το υπουργείο κοιτάζει αθροιστικά το εκπαιδευτικό δυναμικό που έχει αδιαφορώντας για το ποιος διδάσκει τι...Όσο για την πολυπόθητη β φάση στα μάτια μου έχει ξεθωριάσει τόσο πολύ . Πλέον μια αναπλήρωση μακριά από τον τόπο διαμονής που δεν οδηγεί σε κανέναν ασφαλή διορισμό είναι απόλυτος εμπαιγμός... Το ξέρω ότι ''δεν κομίζω γλαύκας ες Αθήνας'', απλώς προβληματίζομαι με ποιον τρόπο πρέπει να αντιδράσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

Συλλαλητήριο Πέμπτη 13.00 Προπύλαια. Όσο περισσότεροι, τόσο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2913 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:09:43 πμ »
Καλημέρα και από μένα. Ελπίζω σήμερα που είναι η παγκόσμια ημέρα ψυχικής υγείας να μην παίξουν και άλλο με τη δική μας ψυχική υγεία. Καλά αποτελέσματα σε όλους και μακάρι η βροχή να φέρει τόσες θέσεις όσες και οι ψιχάλες...

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2915 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:11:02 πμ »
To Υπουργείο Παιδείας είναι υπό κατάληψη. Ούτε σήμερα θα βγει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2916 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:24:49 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Αντί να βάλλει ο ένας κλάδος εναντίον του άλλου το καλύτερο θα ήταν να στρέψουμε όλοι τα βέλη μας εναντίον της πολιτικής που ακολουθείται: τακτική του ''διαίρει και βασίλευε'', βουλγαροποίηση της χώρας με εξευτελιστικούς μισθούς, διάλυση όλων των υπηρεσιών. Την ίδια στιγμή η πολιτική ηγεσία δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη για τα τεκταινόμενα... Το υπουργείο κοιτάζει αθροιστικά το εκπαιδευτικό δυναμικό που έχει αδιαφορώντας για το ποιος διδάσκει τι...Όσο για την πολυπόθητη β φάση στα μάτια μου έχει ξεθωριάσει τόσο πολύ . Πλέον μια αναπλήρωση μακριά από τον τόπο διαμονής που δεν οδηγεί σε κανέναν ασφαλή διορισμό είναι απόλυτος εμπαιγμός... Το ξέρω ότι ''δεν κομίζω γλαύκας ες Αθήνας'', απλώς προβληματίζομαι με ποιον τρόπο πρέπει να αντιδράσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!
Έχεις απόλυτο δίκιο συνάδελφε και ο προβληματισμός σου με εκφράζει απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος lazaroz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2917 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:33:25 πμ »
Ευβοίας.

Τα 8 κενά στην Εύβοια σε ποια περιοχή είναι Α,Β,Γ,Δ??


Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2918 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:39:14 πμ »
 Η κυρά, νο 2, κα Χριστοφιλοπούλου έκανε την εμφάνισή της στο ΝΕΤ. Αφού καταδίκασε τις καταλήψεις, αναφέρθηκε σε βανδαλισμούς και κλοπές υπολογιστών, ανακοίνωσε ότι μαθήματα θα γίνονται τα Σ/Κ, ενώ τα ΛΙΓΑ κενά που υπάρχουν θα τα καλύψει αυτή την εβδομάδα με την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ κλήση αναπληρωτών! Οταν έγινε λόγος για το μισθό των εκπαιδευτικών, εκείνη είπε ότι είναι πολιτικό θέμα, παρόλαυτά επέμεινε ότι οι εκπαιδευτικοί ευνοούνται, διότι με το δίκαιο αυτό σύστημα οι μισθοί πια των δημοσίων υπαλλήλων-κοίτα ΥΠ. ΟΙΚ.- εξομοιώνονται. Αυτό αποτέλεσε μια σύντομη παρένθεση μιας συζήτησης κομμένης και ραμμένης στα μέτρα της υφυπουργού.
Οσον αφορά στις καταλήψεις, είπε ότι οι μαθητές, εάν έχουν παράπονα, πρέπει να βρουν έναν άλλο τρόπο να διαμαρτυρηθούν. 
Οσο για τα κενά είπε ότι είναι λίγα. Βέβαια, το ίδιο είχε δηλώσει και πέρισυ, αλλά φέτος "τα πράγματα είναι στριμωγμένα', όπως μου είπε παλιός μου διευθυντής.
Εντύπωση μου έκανε η αμυντική της στάση, όπως τη χαρακτήρισε ο δημοσιογράφος.
Επίσης, μέχρι πέρισυ απαντούσε σε ερωτήσεις τηλεθεατών. Φέτος γιατί δε συμβαίνει το ίδιο;

Υ.Γ. Προβλήματα υπάρχουν και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Φίλη μου που σπουδάζει στο ΤΕΙ Νοσηλευτικής της Πάτρας τους ανακοίνωσαν ότι δε θα γίνουν κάποια εργαστήρια ελλείψει καθηγητών. Μάλιστα τους προέτρεψαν να διαμαρτυρηθούν στο Υπουργείο Παιδείας.

Μήπως πρέπει να ενώσουμε τις φωνές μας;

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2919 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:41:30 πμ »
για φιλολογους τελευταια φαση αναπληρωτων η γενικα???

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2920 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:41:54 πμ »
Ευβοίας.

Τα 8 κενά στην Εύβοια σε ποια περιοχή είναι Α,Β,Γ,Δ??

Στην Α.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2921 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:42:04 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Μήπως να ψάξουμε μέσω της νομικής οδού περί των β΄ αναθέσεων;; Αρκετά δεν υποβαθμίζεται οκλάδος μας; Αφού καταγγελίες δεν γίνονται, κανείς δεν θέλει να υποστεί το όποιο κόστος αντιπαράθεσης με την υπηρεσία του, το/η διευθυντή/ριά του ή τη ΔΙΔΕ όπου ανήκει, ας ενεργοποιηθούμε δικαστικώς! 

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 812
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2922 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:43:33 πμ »
μαλλον γενικα...σιγα μην ασχοληθει με συγκεκριμενες ειδικπτητες...εδω και πολυ ηταν που ασχολήθηκε γενικά με τους αναπληρωτες..χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2923 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:44:58 πμ »
για φιλολογους τελευταια φαση αναπληρωτων η γενικα???


Γενικά.



Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2924 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:45:46 πμ »
για φιλολογους τελευταια φαση αναπληρωτων η γενικα???


Γενικά.



ο,τι να ναι :)
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2925 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:46:22 πμ »
Η κυρά, νο 2, κα Χριστοφιλοπούλου έκανε την εμφάνισή της στο ΝΕΤ. Αφού καταδίκασε τις καταλήψεις, αναφέρθηκε σε βανδαλισμούς και κλοπές υπολογιστών, ανακοίνωσε ότι μαθήματα θα γίνονται τα Σ/Κ, ενώ τα ΛΙΓΑ κενά που υπάρχουν θα τα καλύψει αυτή την εβδομάδα με την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ κλήση αναπληρωτών! Οταν έγινε λόγος για το μισθό των εκπαιδευτικών, εκείνη είπε ότι είναι πολιτικό θέμα, παρόλαυτά επέμεινε ότι οι εκπαιδευτικοί ευνοούνται, διότι με το δίκαιο αυτό σύστημα οι μισθοί πια των δημοσίων υπαλλήλων-κοίτα ΥΠ. ΟΙΚ.- εξομοιώνονται. Αυτό αποτέλεσε μια σύντομη παρένθεση μιας συζήτησης κομμένης και ραμμένης στα μέτρα της υφυπουργού.
Οσον αφορά στις καταλήψεις, είπε ότι οι μαθητές, εάν έχουν παράπονα, πρέπει να βρουν έναν άλλο τρόπο να διαμαρτυρηθούν. 
Οσο για τα κενά είπε ότι είναι λίγα. Βέβαια, το ίδιο είχε δηλώσει και πέρισυ, αλλά φέτος "τα πράγματα είναι στριμωγμένα', όπως μου είπε παλιός μου διευθυντής.
Εντύπωση μου έκανε η αμυντική της στάση, όπως τη χαρακτήρισε ο δημοσιογράφος.
Επίσης, μέχρι πέρισυ απαντούσε σε ερωτήσεις τηλεθεατών. Φέτος γιατί δε συμβαίνει το ίδιο;

Υ.Γ. Προβλήματα υπάρχουν και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Φίλη μου που σπουδάζει στο ΤΕΙ Νοσηλευτικής της Πάτρας τους ανακοίνωσαν ότι δε θα γίνουν κάποια εργαστήρια ελλείψει καθηγητών. Μάλιστα τους προέτρεψαν να διαμαρτυρηθούν στο Υπουργείο Παιδείας.

Μήπως πρέπει να ενώσουμε τις φωνές μας;

 
για φιλολογους τελευταια φαση αναπληρωτων η γενικα???

Tο "τελευταία φάση" είναι του επιπέδου "πρώτα ο μαθητής" ..., ας μη συζητάμε, στο θέμα αυτό τουλάχιστον, αερολογίες. Αρκετά ...

Όσο για τις φωνές μας, μάλλον ήλθε η ώρα να ενώσουμε και τις γροθιές μας.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 642
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.