*

Αποστολέας Θέμα: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι  (Αναγνώστηκε 16788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:23:46 μμ »
μόνο που αυτοί που έχουν τα πολλά τετραγωνικά ως σπίτι τα χουν γραμμένα σε offshore ενώ εγώ τα χω γραμμένα στο όνομά μου... την τύχη μου μέσα!!!


Εμ κι εσύ τίποτα δεν έμαθες ούτε κι εγώ απ'τον άλλο με τις offshore ( τον Βουλγαράκη) : "ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" .
Θα καταντήσουμε, άμα μας το κόψουν, να κλέβουμε ρεύμα απ'τη ΔΕΗ σαν τους αθίγγανους  ::) ( έχω βρει έναν υποσταθμό μούρλια)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:30:24 μμ από Βασίλης Πε02 »
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:21:37 »

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:26:47 μμ »
Καθε νοήμων άνθρωπος αντιλαμβάνεται ότι ο δρόμος που τραβάμε μας οδηγεί κατευθείαν ή με μικρές παρακάμψεις στην καταστροφή, στην απόλυτη εξαθλίωση του λαού. Κι όταν θα έχουμε φτάσει στον πάτο και θα είμαστε 100% εξαρτημένοι, τότε θα δεχτούμε οτιδήποτε μας προτείνουν και με οποιοδήποτε τίμημα, προκειμένου να επιβιώσουμε οι οικογένειές μας και εμείς.
Και οι κυβερνώντες φυσικά και δεν είναι ανόητοι να μη βλέπουν ότι σε αυτό το δρόμο δεν υπάρχει διέξοδος. Το βλέπουν, το ξέρουν και έχουν αναλάβει να φέρουν σε πέρας την εγκληματική αποστολή τους. Στην ουσία εκτελούν εντολές και χρησιμοποιούν κάθε διαθέσιμο μέσο.
Ο υπουργός προπαγάνδας του Χίτλερ, ο διαβόητος Γκεμπελς, θα μπορούσε να μαθητεύσει δίπλα τους για να "βελτιωθεί"!

Αυτοί λοιπόν ξέρουν τι κάνουν και με ποιο σκοπό. Εμείς θα δεχτούμε αδιαμαρτύρητα όλα αυτά και θα τους αφήσουμε να μας πάνε σαν πρόβατα επί σφαγή;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:28:08 μμ »
είπα να το παίξω έντιμη βρε Βασίλη..
αλλά με την εντιμότητα στο χέρι θα μείνω....( για να μη το θέσω πιο χύμα...)

εγώ πάλι φοβάμαι μην καταλήξουμε να ζούμε σε τέντα σαν τους αθιγγανους.... ε ρε γλέντιααααααα
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:34:22 μμ »
είπα να το παίξω έντιμη βρε Βασίλη..
αλλά με την εντιμότητα στο χέρι θα μείνω....( για να μη το θέσω πιο χύμα...)

εγώ πάλι φοβάμαι μην καταλήξουμε να ζούμε σε τέντα σαν τους αθιγγανους.... ε ρε γλέντιααααααα

 Έχω και κότερο ,πάμε μια βόλτα;  ;D ;D ;D
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:21:37 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:42:55 μμ »
για ....πιινμα ; ( που λένε και στο χωριό της μάνας μου - πίινμα = πνιγμός)...

πάω για καφέ - κι έτσι που πάει θα ξαναρχίσω και το τσιγάρο.... >:( >:( >:( >:(
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:54:33 μμ »
Kατα μεσο ορο μια μεση ελληνικη οικογενεια θα επιβαρυνθει απο 2000-4000 ευρω μονο αυτο το χρονο.Καληνυχτα Ελλαδα. :'( :'( :'(

Αν υπολογίσουμε και αυτά που ήδη χάθηκαν και πάνε σε άσχετους και ανάξιους να τα διαχειριστούν... >:(
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 07:11:50 μμ »
"Τώρα πεινάνε και όσοι εργάζονται". Πάντα επίκαιρος ο Μπρεχτ.  ;)


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:00:11 μμ »
Σε περιτωση εργασιακης εφεδρειας και στο στενο δημοσιο προφανως προταιρεοτητα θα πρεπει να δοθει εκει που υπαρχουν ζευγαρια συνηπηρετουντα στο δημοσιο.Δηλαδη το ενα απο τα δυο μονο να παραμεινει και το αλλο εφεδρεια.
Ετσι θα λυθει και το προβλημα που εχουν ορισμενες κυριες συζυγοι στρατιωτικων και οχι μονο.

Φιλικα χωρις καμια απολυτη κακια.
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:53:57 μμ »
όχι καλέ προς θεού..... :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:23:16 μμ »
αντιγράφω παλαιότερο μνμ μέλους......επειδή διαπιστώνω σε κάποια απο τα τελευταία μνμτα έχουμε αρχίσει αποδεχόμαστε  κάνοντας αυστηρή αυτοκριτική  να  επιρρίπτουμε ευθύνες που σε καμία περίπτωση δεν μας αναλογούν ως δυ.
ειναι κι αυτό "σημαδι των καιρων".

Το χειρότερο που έχουμε πάθει ως Έλληνες είναι που θεωρούμε ότι όσα μας συμβαίνουν είναι αναπότρεπτα.
[/size]

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:29:02 μμ »
καλα τα λεει ο paraxenos και βαλτε και ενα ερωτηματικο στον τιτλο!!! δε βγαλαμε αποφαση.... ::)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:01:14 μμ »
Εγώ πιστεύω ότι οι Γερμαναράδες έχουν οργανωμένο σχέδιο τις αποκρατικοποιήσεις στην Ελλάδα και την αγορά δημόσιων οργανισμών σε εξευτελιστική τιμή. Παράλληλα μας ανάγκασαν να ψηφίσουμε την κατάργηση των εργασιακών συμβάσεων και τις ελαστικές σχέσεις εργασίας == σε παίρνω με ότι μισθό γουστάρω, σε διώχνω όποτε θέλω και δουλεύεις σαν σκυλί!!
Έμεινε να βάλουν χέρι και στο δημόσιο γιατί πρέπει να πέσουν οι μισθοί και εκεί για να πετύχουν το σχέδιο τους.
Πάρα πολύ σωστό.


για ....πιινμα ; ( που λένε και στο χωριό της μάνας μου - πίινμα = πνιγμός)...
Θέλει απόστροφο στο ν.
Πίν'μα!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:37:13 πμ »
Το δημόσιο έχει δύο βασικά χαρακτηριστικά το πρώτο είναι η μονιμότητα - ασυλία και το δεύτερο ο διορισμός με κομματικά- πελατειακά κριτήρια.
Πίσω από κάθε χαρακτηριστικό κρύβονται δύο ιδεολογίες: η φασιστική δεξιά της δεκαετίας του 50 που είχε ως ιδεολογικό πυρήνα τον κρατισμό την ισχύ δηλαδή του κράτους έναντι της κοινωνίας και η κουμουνιστική αριστερά της δεκαετίας του 70 που έχει ως ιδεολογικό πυρήνα τον ολοκληρωτικό έλεγχο της κοινωνίας μέσω του κρατικού μηχανισμού.
Και οι δύο προσεγγίσεις συγκλίνουν ως προς τις μεθοδεύσεις και το αποτέλεσμα.
Και στις δύο υπάρχει η περιφρόνηση της δημοκρατίας και των συνακόλουθων εννοιών της ισονομίας, αξιοκρατίας και κοινωνικής λογοδοσίας που πρεσβεύει.
Να μιλήσω απλά μέσω παραδειγμάτων, δύο κυρίων, που γνωρίζω προσωπικά :P :P
Ο πρώτος κύριος πλησιάζει πλέον τα 90 έτη. Διορίστηκε στον ΟΤΕ την δεκαετία του 50 μετά την θητεία του σε παρακρατικές στρατιωτικές ομάδες της περιόδου του εμφυλίου.
Ήταν αγράμματος, δεν είχε αποφοιτήσει το δημοτικό.  Το αντικείμενο της δουλειά του ήταν να «κτυπά σφραγίδες». Δεν εξελίχθηκε επαγγελματικά ή επιμορφώθηκε σε νέες τεχνολογίες την 30κονταετία που «εργάστηκε» ,πήρε εφάπαξ κατά την συνταξιοδότηση και ένα οικόπεδο την δεκαετία του 70 δώρο του κράτους για τους υπαλλήλους του οργανισμού σε «καλή περιοχή» μαζί με συναδέλφους του.  Έζησε περιόδους που η εργασία ήταν θέμα μεταναστευτικής πολιτικής… όντας ο ίδιος σε καθεστώς ασφάλειας και κοινωνικής καταξίωσης… αλλά και περιόδους που η θέση στο δημόσιο είχε χάσει την αίγλη της…
Ο δεύτερος κύριος πλησιάζει πλέον τα 60 έτη. Διορίστηκε σε πανεπιστημιακό ίδρυμα αρχές δεκαετίας του 80. Ήταν υποστηριχτής του ΠΑΣΟΚ παρόλο που  ο πατέρας του ήταν χουντικός. Ήταν και αυτός απόφοιτος δημοτικού με 5. Μπήκε στο δημόσιο μετά από πίεση γιατί είχε «καλή»  δικιά του δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, εννοείται στην παραοικονομία… παρόλο που είχε κάπως ξεθωριάσει  την εποχή εκείνη το στάτους του δημόσιου υπαλλήλου εντούτοις πάντα πρόβαλε σαν μια συνετή επιλογή, λιμάνι στα σκαμπανεβάσματα της ζωής…
Την 30κονταετία του την πέρασε μπροστά σε ένα γραφείο που κάποτε στολίστηκε με ένα personal computer περιβαλλόμενο ένα προστατευτικό νάϋλο που δεν αποκάλυψε ποτέ την νέα τεχνολογία … παράλληλα εργάστηκε και ως καφετζής αξιοποιώντας δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο στην διάρκεια της υποτιθέμενης εργασίας του…
Πρόσφατα βγήκε και αυτός σε σύνταξη εκμεταλλευόμενος τις διατάξεις για να προλάβει το μειωμένο εφάπαξ …
Έζησε σε περιόδους που το δημόσιο δεν ήταν πανάκεια αλλά , μετά το 2004 κυρίως , έγινε ξανά επίζηλο καταφύγιο…
Αμφότεροι ήταν φανατικοί, δεξιός ο πρώτος και πασοκ ο δεύτερος. Πραγματικοί πυλώνες τους κομματικού κράτους της εποχής τους…
Ο ρόλος τους μεταξύ των άλλων ήταν να ρουφιανεύουν τους συναδέλφους των που είχαν αντίθετες πολιτικά απόψεις και να στηρίζουν ποικιλοτρόπως το κόμμα τους μεσολαβώντας για διορισμούς και λοιπές εξυπηρετήσεις….
Γενικά και οι δύο επιβάρυναν ασκόπως τον προϋπολογισμό για 60 συναπτά έτη.
Και οι δύο υπήρξαν, στον μικρόκοσμό τους, ζωντανοί θρύλοι της αναξιοκρατίας  βοηθώντας την εμπέδωση της μέσω της γνωστικής σύγκρουσης που λέει και ο κομστρουβικτισμός στην εκπαίδευση…
Αλλά κυρίως, και οι δύο, ήταν δήγματα γραφής του τρόπου που ασκήθηκε η εξουσία στην χώρα,που δήθεν, γέννησε την δημοκρατία…

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Για την κρίση φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:29:28 μμ »
Μπα δε παίζει αυτό από πέρυσι! Γι' αυτό ο Τσοχατζόπουλος αναγκάστηκε να δηλώσει το φτωχικό του...
Πιστεύω ότι η πρώτη κατοικία δεν πρέπει να φορολογηθεί. Από εκεί και πέρα πρέπει η μεγάλη ακίνητη περιουσία πρέπει να φορολογηθεί έτσί ώστε οι εισοδηματίες να αναγκαστούν να πουλήσουν και σε μικρότερες τιμές...
http://greekrider.blogspot.com/2011/09/blog-post_1058.html

μόνο που αυτοί που έχουν τα πολλά τετραγωνικά ως σπίτι τα χουν γραμμένα σε offshore ενώ εγώ τα χω γραμμένα στο όνομά μου... την τύχη μου μέσα!!!


Εμ κι εσύ τίποτα δεν έμαθες ούτε κι εγώ απ'τον άλλο με τις offshore ( τον Βουλγαράκη) : "ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" .
Θα καταντήσουμε, άμα μας το κόψουν, να κλέβουμε ρεύμα απ'τη ΔΕΗ σαν τους αθίγγανους  ::) ( έχω βρει έναν υποσταθμό μούρλια)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 787
Σύνολο: 798

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.