*

Αποστολέας Θέμα: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 10328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:44:41 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει μετάθεση ή απόσπαση αναπληρωτή ( ή όπως αλλιώς μπορεί να ονομαστεί αυτό) σε περιοχή πλησιέστερη στον τόπο μόνιμης κατοικίας του για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σοβαρούς λόγους υγείας.

Για να προλάβω τυχόν ειρωνικά σχόλια αναφέρω ότι  στη δήλωση των περιοχών πρώτες επιλογές είναι οι κοντινότερες περιοχές ( και σε γειτονικούς νομούς) αλλά στις επομενες επιλογές υπάρχουν και πιο μακρινές περιοχές για να εξασφαλιστεί ( όσο το δυνατό ) ένας μισθός για τους επόμενους μήνες. Μιλάω για υψηλό ποσοστό μόνιμης αναπηρίας και ανάγκη φροντίδας ενός εκ των δυο γονέων.
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:54 »

Αποσυνδεδεμένος tempelina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:41:15 μμ »
Αλκυόνη, επικοινώνησε με το υπουργείο αύριο το πρωί. Μην περιμένεις στο φόρουμ γιατί ίσως κανένας δε γνωρίζει τόσο καλά τους νόμους ή τι ισχύει σε τετοιες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:56:44 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει μετάθεση ή απόσπαση αναπληρωτή ( ή όπως αλλιώς μπορεί να ονομαστεί αυτό) σε περιοχή πλησιέστερη στον τόπο μόνιμης κατοικίας του για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σοβαρούς λόγους υγείας.

Για να προλάβω τυχόν ειρωνικά σχόλια αναφέρω ότι  στη δήλωση των περιοχών πρώτες επιλογές είναι οι κοντινότερες περιοχές ( και σε γειτονικούς νομούς) αλλά στις επομενες επιλογές υπάρχουν και πιο μακρινές περιοχές για να εξασφαλιστεί ( όσο το δυνατό ) ένας μισθός για τους επόμενους μήνες. Μιλάω για υψηλό ποσοστό μόνιμης αναπηρίας και ανάγκη φροντίδας ενός εκ των δυο γονέων.

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:11:26 μμ »
Συγνωμη για την επαναληψη του θεματος.Ειδικης κατηγοριας και εγω βρεθηκα μακρια απο το σπιτι μου γιατι ο διευθυντης δευτεροβαθμιας θα εστελνε σημερα τα κενα της ειδικοτητας μου, ενω τα αλλα εχουν ηδη σταλει.Ειχε προθεσμια ειπε μεχρι 8/9.Τοτε γιατι βιαστηκε το υπουργειο να καλεσει αναπληρωτες;Οσοι ειχαν πραγματικη αναγκη να ειναι στα σπιτια τους αδικηθηκαν πραγματικα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:54 »

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 08:09:46 μμ »
Κατάλαβα ότι κανείς δε γνωρίζει ( τουλάχιστον για τον ορθό τρόπο αν υπάρχει αυτός). Μέχρι πριν λίγες μέρες νόμιζα ότι δεν γίνεται τίποτα. Για το λόγο αυτό δεν έβαλα το κουτάκι, έβαλα τις περιοχές που θέλω πρώτες και σιγά σιγά άρχισα να απομακρύνομαι. Για ασφάλεια έβαλα και κανα δυο περιοχές που ξέρω ότι έχουν σίγουρα κενά. Αλλά στα νησιά που ήμουν τα προηγούμενα χρόνια ( Δ Κυκλάδων) ήθελα 10-12 ώρες ταξίδι για να έρθω σπίτι μου. Και πραγματικά πολλές φορές αναγκάστηκα να ζητήσω βοήθεια απο γείτονες και συγγενεις. Δεν έχω την αξίωση να βρεθώ στο σπίτι μου ( άλλωστε δεν υπάρχει κενό και αυτό σίγουρο) αλλά τουλάχιστον σε έναν κοντινό νομό.. Με μια δευτεροβάθμια που μίλησα ( γνωστο γνωστού) μου είπαν να περιμένω να με πάρουν και βλέπουμε τότε... Αυτή η σκέψη/ εναλλακτική ήρθε στο νού μου όταν έμαθα για μια κρητικιά που διορίστηκε αναπληρώτρια στη θεσσαλονικη και για παρόμοιους λόγους δούλεψε στην Κρήτη. Το θέμα είναι ότι δε γνωρίζω προσωπικά την κοπέλα για να μου πει σε ποιες διατάξεις/ ρυθμίσεις  βασίστηκε ή σε τελική σε ποιον "μπάρμπα" για να εξυπηρετηθεί αυτή και η οικογένειά της...
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 08:15:44 μμ »
Συγνωμη για την επαναληψη του θεματος.Ειδικης κατηγοριας και εγω βρεθηκα μακρια απο το σπιτι μου γιατι ο διευθυντης δευτεροβαθμιας θα εστελνε σημερα τα κενα της ειδικοτητας μου, ενω τα αλλα εχουν ηδη σταλει.Ειχε προθεσμια ειπε μεχρι 8/9.Τοτε γιατι βιαστηκε το υπουργειο να καλεσει αναπληρωτες;Οσοι ειχαν πραγματικη αναγκη να ειναι στα σπιτια τους αδικηθηκαν πραγματικα.

Ρένια μην το αφήνεις... Παρουσιάσου όπου είναι και αν υπάρχει κάτι νόμιμο που μπορείς να κάνεις ίσως επιστρέψεις σύντομα στους δικούς σου. Κι εγώ το ίδιο σκοπεύω να κάνω..  Θα μιλήσω αύριο με τις Δευτεροβάθμιες των 2 πρώτων επιλογών μου να δω αν έχουν δώσει κενά ειδικότητάς μου ( αν μου πουν) και έπειτα ίσως παω απευθείας  στην Αννούλα ( πλάκα κάνω εδώ).
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 08:43:38 μμ »
κοριτσια χωρις να ξερω πολλα και χωρις να ειμαι σιγουρη,εχω την εντυπωση οτι μπορειτε να ζητησετε βελτιωση..
ρωτηστε το κι αυτο
Γνωρισε την Αληθεια και η Αληθεια θα σ απελευθερωσει(Ιω 8,32)

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 11:05:47 μμ »
Ευχαριστουμε Κατερινα.Επειδη δουλευα φετος στο ιδιο σχολειο που εχει τα κενα της ειδικοτητας μου και τα οποια ηταν γνωστα εδω και καιρο, δεν καταλαβαινω γιατι δεν τα εδωσε ο διευθυντης ενω εδωσε κενα που προεκυψαν μετα τις αποσπασεις.Βρισκομαι σε επαρχιακη πολη και μαλλον οι επομενοι βαλαν το χερακι τους.Δε θελω να φαινομαι καχυποπτη αλλα δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.

Αποσυνδεδεμένος thomais88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "..Together we stand, divided we fall."
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:11:00 πμ »
κοριτσια χωρις να ξερω πολλα και χωρις να ειμαι σιγουρη,εχω την εντυπωση οτι μπορειτε να ζητησετε βελτιωση..
ρωτηστε το κι αυτο
 
  Έχει δίκιο η Κατερίνα.Έχουμε δικαίωμα βελτίωσης θέσης , αλλά εξαρτάται από το αν υπάρχουν συνάδελφοι που μπορούν να καλύψουν τη θέση που αφήνουμε!

Αποσυνδεδεμένος anemos20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 10:02:15 πμ »
Εγω ξέρω ότι δεν γινεται να αποσπαστει αναπληρωτης σε άλλο μέρος εκτος απο τον νομο που προσληφθηκε

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 10:28:52 πμ »
Καλημερα και απο μενα.Μολις πηρα στο υπουργειο και μου εισαν πως δε γινεται να προσληφθω σε αλλη περιοχη.Στελναν επανειλημμενα mail στις διευθυνσεις να στειλουν τα κενα.Αν της περιοχης που με ενδιεφερε τα κρατησαν να παραπονεθω στον διευθυντη!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 10:40:49 πμ »
Εγω ξέρω ότι δεν γινεται να αποσπαστει αναπληρωτης σε άλλο μέρος εκτος απο τον νομο που προσληφθηκε

Και εγώ αυτό ξέρω και αυτό ακούω από όλους όσους ρώτησα, αλλά πριν από 2 χρόνια σε σχολείο της Κρήτης, όπου υπηρέτησα, μου είπε ο διευθυντής ότι ο αναπληρωτής θεολόγος που ήταν μια χρονιά πριν από εμένα είχε πάρει απόσπαση στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών!!! και μάλιστα με είχε ρωτήσει: καλά παίρνουν απόσπαση και οι αναπληρωτές?   :o
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 10:44:37 πμ »
Εγω ξέρω ότι δεν γινεται να αποσπαστει αναπληρωτης σε άλλο μέρος εκτος απο τον νομο που προσληφθηκε
Και εγώ. Είχα πρόβλημα πέρσι και δε γινόταν. Αναγκαστικά παρετήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος Αγγελικη80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Μονιμη Αναπληρωτρια
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 11:41:53 πμ »
Καλημερα και απο μενα,μου ειχε συμβει και εμενα περισυ αυτο,αλλα δεν γινοταν τιποτα για να αλλαξει η τοποθετηση μου.Γιαυτο φετος δηλωσα μονο τον νομο κατοικιας μου και με πηραν εκει.Βελτιωση θεσης γινεται μονο στους μονιμους :- :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 793

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.