*

Αποστολέας Θέμα: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου  (Αναγνώστηκε 5666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:06:56 μμ »
Ας με βοηθήσει κάποιος! εχω μια μαθητρια στα ιδιαιτερα που τα μαθαινει όλα παπαγαλία γιατι ετσι το θέλει το συστημα, λεει. Αφιερώνει μια ολοκληρη μερα και καταφέρνει να μαθει μονο δύο σελιδες εισαγωγής! Ακυρώνει μαθηματα γιατί, λέει, αφού δεν τελειοποίησε την εισαγωγή, γιατι να μπούμε σε κείμενο. Δεν προχωράει το πράγμα! τι να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:14:48 μμ »
σταματα  τη-ετσι  και  την  ηρεμια  σου  θα  βρεις  και  δεν  θα  χρεωθεις  μια  σιγουρη  αποτυχια.

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:31:11 μμ »
τι ωραία που τα λες! στην μικρη μας κοινωνία πιο πιθανό ειναι να θεωρηθεί δική μου αποτυχία το οτι εγκατέλειψα μια γ' λυκειου, παρά δική της! όλο μου κοπαναει ότι οι αριστοι καθηγητες του σχολείου, που ταυτοχρονα ειναι και διορθωτές στις πανελληνιες, τα θέλουν όλα και με το κόμμα. ακόμη και το ποιους συναντησε ο Σωκράτης στο σπίτι του Καλλία και τα χαρακτηριστικά τους! Δεν γίνεται δουλεια ετσι! Επιπλέον, δεν θέλει, λέει να ασχολούμαστε με την μετάφραση! θέλει να της την δίνω ετοιμη και αυτη να την μαθαινει στο σπίτι. γίνεται αυτό το πράγμα; θα ξεχασω τον τρόπο που δουλεύω! Βοήθειααα!

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:44:18 μμ »
Μετά από 15 χρόνια εμπειρίας στα αρχαία της γ' λυκείου το μόνο που έχω να σου πω είναι να φύγετε από την εισαγωγή. Μπες στο κείμενο και σιγά σιγά να κάνετε την εισαγωγή. Ίσως αν έδινες ένα υποτυπώδες σχεδιάγραμμα ή τα βασικά σημεία της εισαγωγής να την βοηθούσες να έχει μια γενική εικόνα της ύλης και σταδιακά να εμπλουτίζετε αυτό το σχεδιάγραμμα με περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες. Έτσι και την ύλη θα κατακτήσει και θα αποφύγει την παπαγαλία (που είναι και αναποτελεσματική). Όσο για τη μετάφραση, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να της την δώσεις έτοιμη, αλλά παράλληλα να της δώσεις και γλωσσικές ασκήσεις (μετάφραση μεμονωμένων φράσεων από το κείμενο, εντοπισμός ν.ε. φράσεων στις αντίστοιχες α.ε. του κειμένου) ώστε να ελέγχεις αν ξέρει τι μεταφράζει. Μην εγκαταλείπεις την προσπάθεια, μάλλον είχε μάθει να δουλεύει αλλιώς το παιδί και τώρα ζορίζεται.
Ας μην αφήνουμε τα μικρά και ασήμαντα να μας χαλάνε τα μεγάλα και τα σημαντικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:32:45 πμ »
συμφωνω απολυτα
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:51:27 πμ »
τ'ι θα πει "εχει μαθει να δουλευει αλλιως το παιδι και τωρα ζοριζεται?" θα τρελαθουμε?...18 χρονων ειναι!  Εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι πως δεν λεει να αλλαξει τροπο μελέτης. Η ισχυρογνωμοσύνη της. Προσωπικα θα σταματουσα το μαθημα, αν δεν εβλεπα σημεια επαφης και συνεργασιας.

Γιώτα4, παρα πολυ σωστες οι συμβουλες ομως απ ο,τι καταλαβαινω η μαθητρια ΔΕΝ θελει να αλλαξει το τροπο διαβασματος, και αυτο ειναι το πλεον ανησυχητικό !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:58:53 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:33:03 μμ »
Aκριβώς όπως τα λες ειναι φίλε μου Μαρκο! Και σχεδιαγραμματα να της δώσω (που είναι πολύ καλή ιδέα) αυτη θα συνεχισει την αποστήθιση. Ό,τι και να λεω δεν με ακούει! Δεν σκοπεύει να αλλάξει τον τρόπο διαβάσματος, νιωθει μεγαλύτερη ασφάλεια , λέει. το κακό ειναι ότι την ενθαρρύνουν και οι υπόλοιποι καθηγητές και φίλοι της που επιμένουν πως χωρις παπαγαλία δεν γινεται. Για παράδειγμα, ιστορία της κανει μια καθηγητρια που ειναι και στο σχολείο, διορθωνει και πανελλήνιες και τα θέλει ολά κατα λέξη. (παρόλο που η μαθητρια γραφει 55/100, επειδη ξεχναει ολοκληρες παραγραφους απο ενδιαμεσα!) Επιπλέον, ο κολλητος της κανει αρχαία με αλλη κορυφαία καθηγητρια του σχολείου,η οποία του ζητάει, λεει, με το κομμά κάθε ασχετη λεπτομέρεια της εισαγωγής! Πώς να την πείσω ότι ο τρόπος αυτος δεν αποδίδει, όταν η ιδια δεν ειναι διατεθιμένη να το δει και όταν όλοι γύρω της λένε το αντιθετο; Πώς  να πάω κόντρα σε αυτές τις φημισμένες, χωρις να με πουνε ασχετη; τα παιδια τα συζητάνε αυτα μεταξύ τους, οπως πολυ καλά θα ξέρετε...

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:11:49 μμ »
κι αυτο που με θλιβει περισσότερο είναι πως οι καθηγήτριες που ενθαρρύνουν την παπαγαλία είναι σχετικά νέες εκπαιδευτικοί. Τζάμπα όσα μαθαιναμε στα πανεπιστημια...

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:45:18 πμ »
κι αυτο που με θλιβει περισσότερο είναι πως οι καθηγήτριες που ενθαρρύνουν την παπαγαλία είναι σχετικά νέες εκπαιδευτικοί. Τζάμπα όσα μαθαιναμε στα πανεπιστημια...

Θα συμφωνήσω, αλλά θα κάνω λίγο και το συνήγορο του διαβόλου. Οι οδηγίες που έρχονται στους βαθμολογητές τόσο στην εισαγωγή όσο και στην ιστορία είναι "από εδώ... ως εδώ" Μονάδες 2 κλπ. Δηλαδή, θέλουν αυτούσιο το κομμάτι. Υποθέτω, λοιπόν, ότι με βάση αυτό οι συνάδελφοι ενθαρρύνουν την παπαγαλία.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:03:14 πμ »
ωραίο σχολείο ....το ιδιαίτερο πάει σύννεφο !!!!! ΚΑΘΗΓΗΤΑΡΑΔΕΣ!!!!

μπορείς να της βάλεις-οργανώσεις ΜΗΝΙΑΙΑ στοχοθεσία , δλδ, μέχρι τέλη Σεπτέμβρη να έχει κάνει τα όσα χρειάζεται, ξέρω γω στην εισαγωγή και να σου έχει βγάλει 2-3 μεταφράσεις ...επίσης μπορείς να της τονίσεις ότι τα σχόλια πιάνουν το 30!!!!!!!! στα 60 του γνωστού οπότε συμφέρει καλύτερα να μπεί στο κείμενο φέτος εν έτει 2011....

γενικά όμως αφού κουτσομπολεύει κατα αυτόν τον τρόπο πρόσεξε να εισαι τυπική και επαγγελματίας μη βρεθείς εκτεθειμένη χωρίς να φταις στο τέλος τέλος .....

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 11:59:21 μμ »
Θα συμφωνήσω, αλλά θα κάνω λίγο και το συνήγορο του διαβόλου. Οι οδηγίες που έρχονται στους βαθμολογητές τόσο στην εισαγωγή όσο και στην ιστορία είναι "από εδώ... ως εδώ" Μονάδες 2 κλπ. Δηλαδή, θέλουν αυτούσιο το κομμάτι. Υποθέτω, λοιπόν, ότι με βάση αυτό οι συνάδελφοι ενθαρρύνουν την παπαγαλία.

δηλαδή, αν πουν όσα ζητάει η ερωτηση με δικά τους λόγια, θα τους κοψουνε μονάδες; Δεν νομίζω... Αλλά ποια δικά τους λόγια συζητάμε; Η δικιά μου αναθεμα κι αν καταλαβαίνει αυτα που μαθαινει, μονο μη της ξεφυγει κανα "και" εχει στο νου της!

Αποσυνδεδεμένος kikitsastav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: διδασκαλία αρχαία γ΄λυκειου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 12:37:18 πμ »
ωραίο σχολείο ....το ιδιαίτερο πάει σύννεφο !!!!! ΚΑΘΗΓΗΤΑΡΑΔΕΣ!!!!

μπορείς να της βάλεις-οργανώσεις ΜΗΝΙΑΙΑ στοχοθεσία , δλδ, μέχρι τέλη Σεπτέμβρη να έχει κάνει τα όσα χρειάζεται, ξέρω γω στην εισαγωγή και να σου έχει βγάλει 2-3 μεταφράσεις ...επίσης μπορείς να της τονίσεις ότι τα σχόλια πιάνουν το 30!!!!!!!! στα 60 του γνωστού οπότε συμφέρει καλύτερα να μπεί στο κείμενο φέτος εν έτει 2011....

γενικά όμως αφού κουτσομπολεύει κατα αυτόν τον τρόπο πρόσεξε να εισαι τυπική και επαγγελματίας μη βρεθείς εκτεθειμένη χωρίς να φταις στο τέλος τέλος .....

Προσπαθώ να είμαι όσο προσεκτική γινεται, αν και ειναι δύσκολο να μην απηυδήσεις! Και τωρα που μου ζηταει μονο ενα 60λεπτο την εβδομάδα, επειδη λέει οτι δεν χρειαζεται να δουλευουμε την εισαγωγη;... γινονται αυτά τα πραγματα;
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.