*

Αποστολέας Θέμα: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..  (Αναγνώστηκε 5300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:45:02 μμ »
Καλησπέρα...Επειδή υπάρχει μία περίπτωση να δουλέψω σε δημοτικό παιδικό σταθμό ως νηπιαγωγός θα ήθελα να μου πουν όσοι γνωρίζουν ή έχουν σχετική εμπειρία τι πρόγραμμα θα πρέπει να ακολουθήσω εγώ εκεί δεδομένου ότι οι ηλικίες είναι από 2,5 χρονών και πάνω...Δηλάδή τι είδους δραστηριότες? Μπορούν τα παιδιά να ανταποκριθούν σε παρόμοιο πρόγραμμα με αυτό στα νπιαγωγεία?Μου φαίνεται δύσκολο..όποιος γνωρίζει ας μου πει παρακαλώ...Ευχαριστώ πολύ.... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:12 »

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:17:24 μμ »
Στους παιδικούς σταθμούς τα πράγματα διαφέρουν ανάλογα με την ηλικία των παιδιών.Εγώ που εργάζομαι σε δημοτικό παιδικό σταθμό έχω δουλέψει με παιδιά 2, 3, 4 αλλά κ' 5 χρονών.Κ' αν κ' κάθε ηλικία έχεις τις δυσκολίες της, μπορείς να δώσεις αλλά κ' να πάρεις πάρα πολλά πράγματα από όλες.Να ξέρεις όσο πιο μικρά τα παιδιά τόσο πιο πολύ χρόνο τρως στα διαδικαστικά, στο άλλαγμα, στην αγωγή της πάνας, στο τάισμα, στο πλύσιμο χεριών αλλά κυρίως στο οτι πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 γιατί τα πολύ μικρά είναι και πιο επιρρεπή στα χτυπήματα.Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ τη μέθοδο σήκω κάτσε, κάτσε σήκω.Τραγούδια, μουσικοκινητικό παιχνίδι, παραμύθι, παιχνιδι στην αυλή για παράδειγμα..Στα πιο μεγάλα ο αριθμός των παιδιών στη τάξη είναι μεγαλύτερος, αλλάζει η αναλογία παιδιών με παιδαγωγό, έχεις πολλή προετοιμασία για κατασκευές, συμμετέχουν πολύ τα ίδια τα παιδιά κ' γενικώς πλησιάζει πολύ περισσότερο στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου.Εκεί μπορείς να εφαρμόσεις πολύ περισσότερο ό,τι μάθαμε στη σχολή.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:26:47 μμ »
Σε ευχαριστώ για τις ιδέες σου...Αν όμως είμαι μόνη μου και δεν υπάρχει άλλος εκπαιδευτικός θα είναι χρήσιμο να χωρίσω τα παιδιά σε ομάδες ηλικιακές και να δουλεύω αντίστοιχα ή θα ναι δύσκολο?

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:28:58 μμ »
Τι εννοείς μέθοδο σήκω κάτσε, κάτσε σήκω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:12 »

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:33:20 μμ »
για να σου δώσω να καταλάβεις άκουσα πως θα είναι μία νηπιαγωγός προς 25 παιδιά από 2,5 μέχρι 4 γι΄αυτό ρωτάω?

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:11:26 μμ »
Καταρχήν θεωρώ οτι είναι ανεπίτρεπτο να μη χωρίζονται τα παιδιά ηλικιακά.Η κάθε ηλικία έχει τις δικές της ανάγκες.Για να είσαι μόνη σου με 25 παιδιά, τα παιδιά δε πρέπει κάτω από 3 1/2 χρονών .Αλλά όπως κ' να ναι συνηθίζεται στους παιδικούς σταθμούς να είναι 2 ή περισσότεροι παιδαγωγοί μαζί.Με το σήκω κάτσε εννοώ εναλλαγή μεταξύ καθιστικών και κινητικών δραστηριοτήτων για να μη βαριούνται τα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2011, 05:44:20 μμ από vasouli »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 10:56:55 πμ »
Δεν έχει άμεση σχέση, αλλά για να μην ανοίξω νέο θέμα, το παραθέτω εδώ για όποια/ον ενδιαφέρεται.

Ζητούνται έξι νηπιαγωγοί ΠΕ για να προσληφθούν με συμβάσεις μίσθωσης έργου στο ΝΠΔΔ "Κέντρο Δραστηριότητας Κοινωνικής Προστασίας παιδιών και Νέων - ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΕΗ" του δήμου Νέας Σμύρνης, Αττική.
Οι υποψήφιοι δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν το 65ο έτος.
Οι αιτήσεις υποβάλλονται στα γραφεία της Υπηρεσίας του Δήμου, Βάρνης 1, Νέα Σμύρνη, ΤΚ 17124
Τηλέφωνο επικοινωνίας 210 9319188
και
210 9335948
υπεύθυνη κα Μπαντέσκα


http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=53892
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος minikids

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 09:18:47 μμ »
Συναδέλφισσες-οι βοήθεια! Γνωρίζει κανείς κάποιο βιβλίο δραστηριοτήτων για παιδάκια 2,5 με 3 χρονών; Είναι η πρώτη φορά που έχω αυτήν την ηλικία και ομολογώ ότι έχω ανγχωθεί. Τις πρώτες μέρες τώρα της προσαρμογής (πέρα από το κλάμα!!!) βλέπω ότι τα περισσότερα παιδάκια δεν συγκεντρώνονται σε απλά μουσικοκινητικά παιχνιδάκια γνωριμίας. Αποσπάτε εύκολα η προσοχή τους! Είναι 24 παιδάκια και είμαι μόνη στην τάξη, οπότε κυνηγάω το ένα και φεύγει το άλλο! Είμαι σίγουρη ότι με το καιρό θα μάθουν. Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:20:11 μμ »
Όσο για το βιβλίο έχω αγοράσει παλιότερα αυτό: http://www.greekbooks.gr/books/pedika/pedika/o-bibi-ston-pediko-stathmo.product. /  http://www.salto.gr/customer/product.php?productid=18124&cat=391..πολύ καλό αυτό..Όπως είπες είναι πρώτες μέρες..λογικό να υπάρχει αυτός ο χαμός..και σε εμάς το ίδιο γίνεται..είναι δύσκολα..να ξέρεις ότι θα χρειαστεί μήνας περίπου για να προσαρμοστούν, για να μην σου πω και παραπάνω..προσπάθησε να τους κάνεις κάτι που θα τους τραβήξει την προσοχή, όπως κάποιο τραγούδι με λίγα λόγια και πολύ κίνηση. Μην απογοητεύεσαι..Το δεύτερο βιβλίο που σου πρότεινα έχει πολύ όμορφες δραστηριότητες,έχω κάνει πολλές από αυτές και τους άρεσαν αρκετά. Καλή επιτυχία και δύναμη!! :)

Αποσυνδεδεμένος minikids

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: εργασία σε δημοτικό παιδικό σταθμό..
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 09:04:24 μμ »
Ευχαριστώ πολύ atzela! Το δεύτερο όντως φαίνεται ενδιαφέρον, θα πάω σύντομα να το ψάξω. Κάθε ηλικία έχει την γλύκα της τελικά! Καλό κουράγιο και σε σας. Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.