*

Αποστολέας Θέμα: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;  (Αναγνώστηκε 2956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:06:32 μμ »
Απ' ότι κατάλαβα υπάρχει μια σχετική ελαστικότητα στο αν θα παρακολουθήσεις το ΠΕΚ ή οχι σαν αναπληρωτής ( μπορεί να κάνω λάθος). Σκέφτηκα οτι αν έχουμε επιλογή τουλάχιστον να το παρακολουθήσουμε σε έναν Νομό που παρατηρήθηκε ότι οι επιμορφωτές είναι καλοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:51 »

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:14:40 μμ »
Απ' όσο γνωρίζω, δεν έχουμε αυτή την επιλογή ούτε οι αναπληρωτές ούτε οι μόνιμοι. Παρακολουθούμε τα σεμινάρια που διοργανώνει το ΠΕΚ της περιφέρειας στην οποία έχουμε προσληφθεί/διοριστεί. *

Ελαστικότητα υπάρχει μόνο στο αν και στο πόσες φάσεις παρακολουθούμε. Δηλαδή, όπως είπα και αλλού:

1. Αναπληρωτές: δεν είναι υποχρεωτικό, παρακολουθούν μόνο αν θέλουν, και μάλιστα μόνο την Α' φάση
2. Μόνιμοι: αν έχουν προϋπηρεσία λιγότερη των 8 μηνών, παρακολουθούν και τις τρεις φάσεις υποχρεωτικώς ώστε από δόκιμοι να γίνουν "εντελώς" μόνιμοι
                  αν έχουν προϋπηρεσία μεγαλύτερη των 8 μηνών, παρακολουθούν μόνο την Α' φάση, για τον ίδιο λόγο

Όσο για την ποιότητα, είναι υποκειμενικό το θέμα...και απρόβλεπτο - μπορεί, απ' ό,τι έχω ακούσει, τη μια χρονιά να γίνει εξαιρετική δουλειά σε ένα συγκεκριμένο ΠΕΚ, και την άλλη χάλια! Σίγουρα είναι θέμα επιμορφωτών...

* Μόλις θυμήθηκα ότι έχεις δικαίωμα να παρακολουθήσεις ΠΕΚ άλλης περιφέρειας αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας, κατόπιν πάντα συνεννόησης και με τα δυο ΠΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:20:29 μμ από solil »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:27:31 μμ »
Ναι, δεν εννούσα να πάω π.χ. εγώ να κάνω ΠΕΚ σε άλλο νομό απο αυτόν που είμαι. Αλλά αν ξέρω οτι η επιμόρφωση στο νομό που είμαι δεν αξίζει τις βενζίνες που θα κάνω για να πάω να το αφήσω για άλλη χρονιά (ή για το όταν και φυσικά ΑΝ διοριστώ). 
Σίγουρα είναι υποκειμενικό το θέμα αλλά όταν ακούς δύο τρία άτομα να λένε τα ίδια πράγματα για τον ίδιο ΠΕΚ γίνεται λίγο πιο αντικειμενικό. Επίσης κάποιοι επιμορφωτές φαντάζομαι θα αλλάζουν κάθε χρονιά αλλά και κάποιοι θα μένουν ίδιοι.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:31:53 μμ »
Φέτος που παρακολουθησα τα ΠΕΚ στην Καβαλα, πιο πολλα εμαθα απο αυτους που εκαναν απλη αναγνωση του power point γιατι απλουστατα σκεφτηκα τι καλα που κανω και δεν εφαρμοζω μετωπικη και υπνομαθητικη σαν αυτους και προτιμω να βαζω τους μαθητες σε δραση.Υπηρχαν 2 εξαιρετικοι επιμορφωτες ,μονο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:51 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:38:52 μμ »
Νομίζω οτι στα ΠΕΚ είναι λίγοι οι εκπαιδευόμενοι, καλά και εκεί διάλεξη κάνουν; Σου λένε με διάλεξη να διδάσκεις ομαδοσυνεργατικά; χαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:44:35 μμ »
ακριβως αυτο το κουλο εζησα φετος, επισης ακουσα οτι τεχνικες της μεταγνωσης ειναι αυτο που μενει μετα την αποκτηση της γνωσης !!!!!!!1 ??? ??? ???ελεος μετα απο 8 εξαμηνα διδακτικης στη σχολη....

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 06:02:48 μμ »
Κοίτα δέχομαι οτι θα υπάρχουν πράγματα που θα είναι γνωστά απο την σχολή και θα τα ξαναακούμε. Δεν το θεωρώ τόσο κακό. Μπορεί κάποιος να μην τα θυμάται. Απλά ξέρουν οτι στην σχολή είχε πολύ θεωρία, ξέρουν οτι οι φοιτητές στο κάθε μάθημα ήταν τόσοι πολλοί που μόνο διάλεξη μπορούσε να γίνει. Τωρα αυτοί  έχουν την δυνατότητα να μας μάθουν κάποια πράγματα που μπορεί μεν να τα γνωρίζουμε, αλλά να μην μπορούμε να τα εφαρμόσουμε γιατί δεν τα έχουμε βιώσει. Νοιώθεις πιο άνετα να κάνεις κάτι που το έχεις βιώσει.

Έχει κάνει κανείς ΠΕΚ σε Κοζάνη ή Φλώρινα;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3696
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 06:16:45 μμ »
Δεν είμαι ΠΕ06, αλλά ΠΕ60.
Παρακολούθησα ΠΕΚ στην Κάρπαθο το 2005.
Ήταν οι χειρότερα χαμένες 60 ώρες της ζωής μου!
Δεν ξέρω με τι κριτήρια είχαν πειλεγεί οι δυγκεκριμένοι επιμορφωτές, αλλά ή βαριόταν να δουλέψουν ή έλεγαν λάθος πράγματα.
Και εξηγώ.
Ενότητα: Προβλήματα συμπεριφοράς στην τάξη. Γνωρίζόμαστε μεταξύ μας. Λέω ότι έχω το τμήμα ένταξης του νηπιαγωγείου. Με ρωτάει ο εισηγητής τι σπουδές έχω κάνει, πού κλπ κλπ. Και μετά λέει, "η κυρία έχει επιμορφωθεί πάνω στα προβλήματα συμπεριφοράς μιας και έχει μεταπτυχιακό. Για πέιτε της τι προβλήματα αντιμετωπίζετε στην τάξη και να σας προτείνει λύση". Όλος ο χρόνος πέρασε έτσι. Οι συνάδελφοι έλεγαν και εγώ πρότεινα λύσεις. Αλλά στο τέλος ο εισηγητής πληρώθηκε για το "μάθημα",
Ενότητα: διαπολιτισμική εκπαίδευση. Εισηγητής κάποιος σχολικός σύμβουλος δασκάλων από την Αθήνα (το τμήμα ήμασταν μόνο νηπαιγωγοί). Αρχίζει να μας μιλά για τάξεις υποδοχής. Τον διακόπτουμε και του λέμε ότι στα νηπιαγωγεία δεν υπάρχουν τάξεις υποδοχής. Απορεί με την πληροφορία! Συνεχίζει και μας λέει ότι η διαπολιτισμική αγωγή αφορά 1 αυτούς, 2 αυτούς και 3 τους παλλινοστούντες μουσουλμάνους της Θράκης. Τον διακόπτουμε και τον ρωτάμε πώς γίνεται οι μουσουλμάνοι της Θράκης να είναι παλλινοστούντες; Ρωτάει μια κοπέλα που αντέδρασε από που είναι. Του είπε κάπου από τη Θράκη. Και η απάντηση του ήταν "Ε! Εσείς εκεί πάνω τα ξέρετε καλύτερα αυτά τα θέματα".....\

Και άλλα πολλά "ευτράπελα" που με έκαναν να πιστεύω ότι έχασα χρόνο από τη ζωή μου άδικα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 06:31:25 μμ »
Εσύ δεν είχες τίποτε ερωτήσεις πάνω στα προβλήματα συμπεριφοράς για να ρωτήσεις για να πάρεις ας πούμε και εσύ κάτι απο την επιμόρφωση; Δεν θα σου απαντούσε λες; Αυτός δεν σχολίαζε καθόλου αυτά που έλεγες έτσι πιο ειδικός που ήταν αυτός ως επιμορφωτής;
Καλά ο δεύτερος εισηγητής με την διαπολιτισμική απλά τραγικός!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3696
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:05:39 μμ »
Εσύ δεν είχες τίποτε ερωτήσεις πάνω στα προβλήματα συμπεριφοράς για να ρωτήσεις για να πάρεις ας πούμε και εσύ κάτι απο την επιμόρφωση; Δεν θα σου απαντούσε λες; Αυτός δεν σχολίαζε καθόλου αυτά που έλεγες έτσι πιο ειδικός που ήταν αυτός ως επιμορφωτής;
Καλά ο δεύτερος εισηγητής με την διαπολιτισμική απλά τραγικός!

Δυστυχώς δεν έλεγε τίποτα. Καθόταν στην έδρα και άκουγε....
Εγώ ρώτησα κάτι, και μου απάντησε με ερώτηση, δηλαδή "Κύριε τάδε, τι κάνουμε όταν έχουμε ένα παιδάκι που κάνει αυτό;" Απάντηση: "Πες ότι έισα στη τάξη και σου τυχαίνει και δεν έχεις εμένα να ρωτήσεις, τι θα κάνεις; Ε, αυτό θα είναι και η πιο σωστή, αν θες, αντίδραση"....
Να σχολιάσω ή όχι;;;;;;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:12:59 μμ »
τι να σχολιασεις? το οτι δεν ηξερε που παν τα 4? αυτο ειναι φως φαναρι!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:17:40 μμ »
Ενώ, την ίδια στιγμή, υπάρχουν άνθρωποι που και ξέρουν τη δουλειά τους και τα τυπικά προσόντα έχουν και διάθεση για προσφορά διαθέτουν, και δεν μπορούν με τίποτα να γίνουν επιμορφωτές στα ΠΕΚ διότι δεν τους προμοτάρει ο κάθε σχολικός σύμβουλος. Πώς να πάμε μπροστά μετά;

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:28:32 μμ »
Δυστυχώς δεν έλεγε τίποτα. Καθόταν στην έδρα και άκουγε....
Εγώ ρώτησα κάτι, και μου απάντησε με ερώτηση, δηλαδή "Κύριε τάδε, τι κάνουμε όταν έχουμε ένα παιδάκι που κάνει αυτό;" Απάντηση: "Πες ότι έισα στη τάξη και σου τυχαίνει και δεν έχεις εμένα να ρωτήσεις, τι θα κάνεις; Ε, αυτό θα είναι και η πιο σωστή, αν θες, αντίδραση"....
Να σχολιάσω ή όχι;;;;;;;;;;

χαχαχαχα καλα ακόμα γελάω!!! Καλά ο τύπος φοβερός! Έπρεπε να του πεί θα του έριχνα ένα χεράκι ξύλο του μαθητή γιατί αυτή θα ήταν η πρώτη ενστικτώδης αντίδραση... ’ρα και η πιο σωστή :)

Ερώτηση για τους ΠΕ06 και εμάς μπορεί να μας κάνουν επιμόρφωση άτομα άλλων ειδικοτήτων; Πριν να πας στο ΠΕΚ ξέρεις ποιός θα σε επιμορφώσει;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Σε ποιό νομό παρακολουθήσατε ΠΕΚ; ’ξιζε τον κόπο;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:42:20 μμ »
εγώ πρίν έρθω στη διοικηση ήμουν επιμορφώτρια στο πεκ για αρκετά χρόνια. Είχαμε κι εκει τραγελαφικά: οι αγγλικών μαζί με τους....γυμναστές!!! και άλλη χρονιά όλοι οι ξενόγλωσσοι μαζί..... ευτυχώς αγγλικά λίγο πολύ μιλάνε όλοι και καταλάβαιναν κιόλας.... αλλά και πάλι κουλό είναι....

πάντως, όντως μπαίνουν και πολλοί άσχετοι....εγώ δίδασκα "εφαρμογές των νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία" και "υποδειγματικη διδασκαλία".... Τα σχόλια των επιμορφούμενων ήταν πολύ καλά - μια χρονιά μάλιστα τους ζήτησαν να μας βαθμολογήσουν κιόλας...εσάς σας το ζήτησαν αυτό;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162204
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.