*

Αποστολέας Θέμα: Παιδί με επιληψία στην τάξη  (Αναγνώστηκε 14115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:21:28 μμ »
Βρε και εγώ είχα, με παρουσίες στην Αλεξανδρούπολη. Αλλά μας προετοίμαζε για να αντιμετωπίσουμε απλά περιστατικά, όπως ένα στραμπούληγμα ή μια πληγή.... Μάλιστα για την επιληψία, μας είχαν πει ότι σε περίπτωση κρίσης, κρατάμε τον ασθενή(??? δεν μου αρέσει η λέξη) ανάσκελα και του βάζουμε κάτι στο στόμα να δαγκώσει! Αυτό είναι άκυρο!
Μάλιστα, πολλά από αυτά που μας έλεγαν ήταν απλά εμπειρίες από τα περιστατικά που είχαν συναντήσει στο νοσοκομείο.
Αλλά ό,τι και ήταν το μάθημα, δεν σε κάνει νοσηλευτή. Όταν υπάρχουν παιδιά με πρόβλημα υγείας στο σχολέιο, ωφείλει το κράτος να παρέχει και το κατάλληλο προσωπικό! Ο δάσκαλος είναι δάσκαλος. Είναι εκεί για να κάνει μάθημα. Όχι για να αντιμετωπίζει περιστατικά τέτοια....

Καλά, αυτό εννοείται. Ή έστω, αν δεν έρθει κάποιος για ΕΒΠ, μήπως ζητήσουν παράλληλη στήριξη, σε περίπτωση που συμβεί κάποιο περιστατικό & θα πρέπει να απασχοληθεί η LIAV με το παιδάκι αυτό...


Και ο εκπαιδυετικός της ΠΣ να κάνει τι; Ούτε αυτός είναι νοσηλευτής....
Επίσης, η LIAV (και οποιοσδήποτε άλλος) δεν είναι υποχρεωμένος καθώς δεν είναι μέσα στις "προδιαγραφές" της δουλειάς μας, να είναι ψύχραιμος για να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:47 »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:29:45 μμ »
Και ο εκπαιδυετικός της ΠΣ να κάνει τι; Ούτε αυτός είναι νοσηλευτής....
Επίσης, η LIAV (και οποιοσδήποτε άλλος) δεν είναι υποχρεωμένος καθώς δεν είναι μέσα στις "προδιαγραφές" της δουλειάς μας, να είναι ψύχραιμος για να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις....

Το ΜΟΝΟ που θα μπορούσε να κάνει είναι να κρατήσει τα υπόλοιπα παιδιά, σε περίπτωση ανάγκης.
Αλλά νομίζω πως ούτε εγώ θα το δεχόμουν στο ολοήμερο.
Αν είναι δυνατόν, εν έτει 2011 να συζητάμε τέτοια πράγματα...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:43:29 μμ »
Και ο εκπαιδυετικός της ΠΣ να κάνει τι; Ούτε αυτός είναι νοσηλευτής....
Επίσης, η LIAV (και οποιοσδήποτε άλλος) δεν είναι υποχρεωμένος καθώς δεν είναι μέσα στις "προδιαγραφές" της δουλειάς μας, να είναι ψύχραιμος για να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις....

Το ΜΟΝΟ που θα μπορούσε να κάνει είναι να κρατήσει τα υπόλοιπα παιδιά, σε περίπτωση ανάγκης.
Αλλά νομίζω πως ούτε εγώ θα το δεχόμουν στο ολοήμερο.
Αν είναι δυνατόν, εν έτει 2011 να συζητάμε τέτοια πράγματα...

Αν είναι δυνατόν εν έτει 2011 να μην υπάρχουν ξεκάθαροι ρόλοι στα σχολέια. Αν είναι δυνατόν εν έτει 2011 να μην υπάρχει νοσηλευτικό προσωπικό στα σχολέια.
Αν είναι δυνατόν εν έτει 2011, που η προσχολική αγωγή είναι υποχρεωτική και άρα είναι παράπτωμα των γονέων να μην πάνε το παιδί τους στο νηπιαγωγείο, αλλά και παράπτωμα του εκπαιδευτικού να μην δεχτεί το παιδί, να μην έχουν εξασφαλιστεί οι όροι εκείνοι που θα κάνουν τη "διαβίωση" παιδιών και εκπαιδευτικών στο σχολείο πιο ανθρώπινη.
Αλλά ξέχασα "Πρώτα ο μαθητής!!!"
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:47:52 μμ »
Εμείς στην Αλεξανδρούπολη είχαμε μάθημα πρώτων βοηθειών με υποχρεωτικές παρουσίες. Ήταν πάρα πολύ ωραίο και από τα πιο χρήσιμα μαθήματα.
Βρε και εγώ είχα, με παρουσίες στην Αλεξανδρούπολη. Αλλά μας προετοίμαζε για να αντιμετωπίσουμε απλά περιστατικά, όπως ένα στραμπούληγμα ή μια πληγή.... Μάλιστα για την επιληψία, μας είχαν πει ότι σε περίπτωση κρίσης, κρατάμε τον ασθενή(??? δεν μου αρέσει η λέξη) ανάσκελα και του βάζουμε κάτι στο στόμα να δαγκώσει! Αυτό είναι άκυρο!
Μάλιστα, πολλά από αυτά που μας έλεγαν ήταν απλά εμπειρίες από τα περιστατικά που είχαν συναντήσει στο νοσοκομείο.
Αλλά ό,τι και ήταν το μάθημα, δεν σε κάνει νοσηλευτή. Όταν υπάρχουν παιδιά με πρόβλημα υγείας στο σχολέιο, ωφείλει το κράτος να παρέχει και το κατάλληλο προσωπικό! Ο δάσκαλος είναι δάσκαλος. Είναι εκεί για να κάνει μάθημα. Όχι για να αντιμετωπίζει περιστατικά τέτοια....
Εγώ τελείωσα το 2008 και το μάθημα μας το έκανε ένας διασώστης. Κάναμε κι άλλα, π.χ. εν μπει ένα αιχμηρό αντικείμενο στο μάτι, και πάρα πολλά άλλα απίθανα. Αλλά εννοείται ότι αυτό δεν μας κάνει νοσηλεύτριες. Αυτές οι γνώσεις είναι για το αν παρουσιαστεί ανάγκη ξαφνικά. Όχι αν το παιδί παθαίνει κρίσεις και αυτό είναι ήδη γνωστό από πριν.


Έχω διαβάσει ότι είναι παιδαγωγικά σωστότερο να υπάρχει μια τάξη 20-25 παιδιών με δύο εκπαιδευτικούς, παρά μια τάξη 10 παιδιών με μία εκπαιδευτικό.

Πού το έχεις διαβάσει?
Για πες.Κάνε παραπομπή.Βιβλίο, συγγραφέα, σελίδα.
Δεν θυμάμαι ακριβώς. Ήταν σε ένα βιβλίο ενός ξένου συγγραφέα νομίζω, και αναφερόταν σε έρευνες που είχαν γίνει οι οποίες έδειχναν ότι τα παιδιά κερδίζουν περισσότερα σε μια πολυάριθμη τάξη, γιατί έχουν τη δυνατότητα για περισσότερες κοινωνικές συναναστροφές, κάτι το οποίο αναλογεί και με αυτό που θα συναντήσουν στην κοινωνία αργότερα στη ζωή τους.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:47 »

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:46:49 μμ »
αρνηθηκατε να βαλετε υποθετο στο παιδι?!!!!!!! Μιλατε σωστα?....δηλ τι θα παθεις αν του βαλεις υποθετο και ταυτοχρονα καλεσεις γονεις ή γιατρο?
(μου κανει εντυπωση το "φυσικα" αρνηθηκαμε....


Αληθεια? ουτε οταν υπαρχει οδηγια ιατρου?
Καρδιοκτυπας εσυ περισσοτερο απο το γονιο? Ποιος ειναι αυτος ο νόμος που ειναι πανω απο την ανθρωπινη ζωή, ωστε παιρνοντας εντολη απο ιατρο για χορηγηση μπορεις να αρνηθεις?

Πραγματικά MARKOS απορώ για τις παρεμβάσεις σου. Η νηπιαγωγός είναι υπευθυνη για 25 παιδιά. Ανα πάσα στιγμή μπορεί να συμβεί οτιδήποτε ενώ προσπαθείς να κάνεις μάθημα και εξέλαβες την αγωνία μου για το συγκεκριμένο παιδί σαν υπεκφυγή; Έχω βάλει υποθετο στα δικά μου παιδιά και γνωρίζω τον τρόπο όπως και το πόσο δύσκολο είναι να τα καταφέρεις αν το παιδί δεν συνεργάζεται! Δεν είναι το προβλημά μου αυτό, προς θεού! Απλώς ήθελα μέσα από το φόρουμ να πάρω πληροφορίες για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω, για την ασφάλεια του παιδιού πρώτα από όλα αλλά και για δική μου εξασφάλιση,γιατί δυστυχώς η βοήθεια της σχολικής συμβούλου ήταν το λιγότερο ανεπαρκής! ΝΑΙ, δυστυχώς το 2011 παρακαλάμε για τα αυτονόητα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:57:18 μμ »
Δεν αντιλεγω σε ολα αυτα και γω ειμαι  απο εκεινους που λενε πως ο/η νηπιαγωγος ειναι  απο τα πλεον δυσκολα επαγγελματα.(ειδικα οταν ακουω τις β/βαθμιας να λενε κουραζομαι) !!  Μου εκανε εντυπωση πως δεν γνωριζε η προισταμενη ή η δ/νση τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Φυσικα και πρεπει να ειναι καλυμμενες (μιλαει στο πληθυντικο, αρα ειναι 2 υποθετω). Αλλα αυτο το παιδι πως θα προχωρησει? θα πρεπει να σταματησει το σχολειο? Με ενα υποθετο (και εδω το "δεν ξερω πως μπαινει" ας λειπει καλυτερα) ειναι ολα ΟΚ?, Ποια ειναι η γνωματευση του γιατρου? πως κατα την εγγραφη δεν το ανεφεραν? Ωραια, εγω δεν ειμαι νηπιαγωγος αλλα εσεις που οχι μονο σπουδασατε αλλα και που διοριστηκατε και εχετε καποια χρονια στο ενεργητικο σας δεν ξερετε τη διαδικασια εγγραφης?(για τις προισταμενες μιλαω).....Να αυτα ειναι που μενουν αναπαντητα στο αρχικο ερωτημα.

LIAV,για να μην απορεις κανω παραθεση αυτα που κανονικα αφησες αναπαντητα στο 1ο σου μηνυμα. Συνεπως ευλογες οι αποριες μου. Επι της ουσιας δεν διαφωνουμε, οπως φανηκε στη πορεια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.