*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 417462 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:42:36 μμ »
Θεωρώ οτι η υγεία και η παιδεία δεν βάλλονται όσο οι άλλοι τομείς εργασίας. Ένα κράτος δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά. Από πέρυσι το χειμώνα έλεγαν για συγχωνεύσεις κλπ αλλά τελικά δεν έγιναν. Τώρα ένα παράδειγμα μιας τάξης ενός σχολείου με 8 μαθητές που απορροφήθηκαν σε δύο τμήματα 21 μαθητών δεν σημαίνει συγχωνεύσεις στο βαθμό που το ανέφεραν πέρυσι. Γιατί πέρυσι μιλούσαν για συγχωνεύσεις τμημάτων και δημιουργία τμημάτων με 30 και 40 μαθητές πράγμα που δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Όσο για τους διορισμούς δεν γνωρίζει κανείς. Οι μόνοι ειδικοί που γνωρίζουν τα πράγματα από πρώτο χέρι δεν είναι αυτοί στα γραφεία του υπουργείου αλλά δάσκαλοι και διευθυντές που εργάζονται και αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες με τα κενά καθημερινά. Και αυτοί υποστηρίζουν οτι τα κενά είναι χιλιάδες και οτι θα διοριστούν και φέτος όλοι γιατί διαφορετικά δεν μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:49:17 μμ »
Θεωρώ οτι η υγεία και η παιδεία δεν βάλλονται όσο οι άλλοι τομείς εργασίας. Ένα κράτος δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά. Από πέρυσι το χειμώνα έλεγαν για συγχωνεύσεις κλπ αλλά τελικά δεν έγιναν. Τώρα ένα παράδειγμα μιας τάξης ενός σχολείου με 8 μαθητές που απορροφήθηκαν σε δύο τμήματα 21 μαθητών δεν σημαίνει συγχωνεύσεις στο βαθμό που το ανέφεραν πέρυσι. Γιατί πέρυσι μιλούσαν για συγχωνεύσεις τμημάτων και δημιουργία τμημάτων με 30 και 40 μαθητές πράγμα που δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Όσο για τους διορισμούς δεν γνωρίζει κανείς. Οι μόνοι ειδικοί που γνωρίζουν τα πράγματα από πρώτο χέρι δεν είναι αυτοί στα γραφεία του υπουργείου αλλά δάσκαλοι και διευθυντές που εργάζονται και αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες με τα κενά καθημερινά. Και αυτοί υποστηρίζουν οτι τα κενά είναι χιλιάδες και οτι θα διοριστούν και φέτος όλοι γιατί διαφορετικά δεν μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία.
συγγνωμη δεν εγιναν συγχωνευσεις? παρα πολλες θεσεις χαθηκαν με τις συγχωνευσεις χιλιαδες..
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:50:39 μμ »
Και λαμβάνοντας υπόψη τις επερχόμενες εκλογές η κυβέρνηση δεν νομίζω να πάρει το ρίσκο και να χάσεις κάτι χιλιάδες ψήφους από αδιόριστους εκπαιδευτικούς. Λένε η Ελλάδα πάνω από όλα αλλά στην ουσία αυτό σημαίνει η θεσούλα μας και ο μισθός μας πρώτα. Ακόμη η κατάσταση με τα κενά έχει φτάσει στο απροχώρητο που ακόμα και δημοτικά κάνουν κατάληψη και βρίσκονται στις αυλές μαζί με γονείς και δασκάλους. Αυτό δεν νομίζω να το παραβλέψει η Αννούλα.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:52:30 μμ »
Και λαμβάνοντας υπόψη τις επερχόμενες εκλογές η κυβέρνηση δεν νομίζω να πάρει το ρίσκο και να χάσεις κάτι χιλιάδες ψήφους από αδιόριστους εκπαιδευτικούς. Λένε η Ελλάδα πάνω από όλα αλλά στην ουσία αυτό σημαίνει η θεσούλα μας και ο μισθός μας πρώτα. Ακόμη η κατάσταση με τα κενά έχει φτάσει στο απροχώρητο που ακόμα και δημοτικά κάνουν κατάληψη και βρίσκονται στις αυλές μαζί με γονείς και δασκάλους. Αυτό δεν νομίζω να το παραβλέψει η Αννούλα.
μα αυτο ειναι το τραγικο οτι υπαρχουν πολλοι που θα τ ξανα ψηφισουν δυστυχως... μυαλα χειροτερα και απο τ παππουδες μου... μαυρη καταντια!!
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:56:43 μμ »
Θεωρώ οτι η υγεία και η παιδεία δεν βάλλονται όσο οι άλλοι τομείς εργασίας. Ένα κράτος δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά. Από πέρυσι το χειμώνα έλεγαν για συγχωνεύσεις κλπ αλλά τελικά δεν έγιναν. Τώρα ένα παράδειγμα μιας τάξης ενός σχολείου με 8 μαθητές που απορροφήθηκαν σε δύο τμήματα 21 μαθητών δεν σημαίνει συγχωνεύσεις στο βαθμό που το ανέφεραν πέρυσι. Γιατί πέρυσι μιλούσαν για συγχωνεύσεις τμημάτων και δημιουργία τμημάτων με 30 και 40 μαθητές πράγμα που δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Όσο για τους διορισμούς δεν γνωρίζει κανείς. Οι μόνοι ειδικοί που γνωρίζουν τα πράγματα από πρώτο χέρι δεν είναι αυτοί στα γραφεία του υπουργείου αλλά δάσκαλοι και διευθυντές που εργάζονται και αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες με τα κενά καθημερινά. Και αυτοί υποστηρίζουν οτι τα κενά είναι χιλιάδες και οτι θα διοριστούν και φέτος όλοι γιατί διαφορετικά δεν μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία.
συγγνωμη δεν εγιναν συγχωνευσεις? παρα πολλες θεσεις χαθηκαν με τις συγχωνευσεις χιλιαδες..

Συγχωνεύσεις στο βαθμό που έλεγαν δεν έγιναν. Δεν νομίζω να λειτουργούν αυτή τη στιγμή τμήματα με 40 παιδιά.Το παράδειγμα στο αλφα βήτα δεν αποτελεί παράδειγμα συγχώνευσης στην ουσία. Γιατί μιλάμε για 8 μαθητές και την δημιουργία τμήματος με 25 μαθητές. Δεν πρόκειται για υπεάριθμο τμήμα που προανήγγειλαν πριν κάτι μήνες. Και η ίδια η Διαμάντοπούου σε συνέντευξη της πριν 1-2 μήνες είπε οτι δεν  θα γίνουν τελικά οι συγχωνεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:59:22 μμ »
Θεωρώ οτι η υγεία και η παιδεία δεν βάλλονται όσο οι άλλοι τομείς εργασίας. Ένα κράτος δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά. Από πέρυσι το χειμώνα έλεγαν για συγχωνεύσεις κλπ αλλά τελικά δεν έγιναν. Τώρα ένα παράδειγμα μιας τάξης ενός σχολείου με 8 μαθητές που απορροφήθηκαν σε δύο τμήματα 21 μαθητών δεν σημαίνει συγχωνεύσεις στο βαθμό που το ανέφεραν πέρυσι. Γιατί πέρυσι μιλούσαν για συγχωνεύσεις τμημάτων και δημιουργία τμημάτων με 30 και 40 μαθητές πράγμα που δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Όσο για τους διορισμούς δεν γνωρίζει κανείς. Οι μόνοι ειδικοί που γνωρίζουν τα πράγματα από πρώτο χέρι δεν είναι αυτοί στα γραφεία του υπουργείου αλλά δάσκαλοι και διευθυντές που εργάζονται και αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες με τα κενά καθημερινά. Και αυτοί υποστηρίζουν οτι τα κενά είναι χιλιάδες και οτι θα διοριστούν και φέτος όλοι γιατί διαφορετικά δεν μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία.
συγγνωμη δεν εγιναν συγχωνευσεις? παρα πολλες θεσεις χαθηκαν με τις συγχωνευσεις χιλιαδες..

Συγχωνεύσεις στο βαθμό που έλεγαν δεν έγιναν. Δεν νομίζω να λειτουργούν αυτή τη στιγμή τμήματα με 40 παιδιά.Το παράδειγμα στο αλφα βήτα δεν αποτελεί παράδειγμα συγχώνευσης στην ουσία. Γιατί μιλάμε για 8 μαθητές και την δημιουργία τμήματος με 25 μαθητές. Δεν πρόκειται για υπεάριθμο τμήμα που προανήγγειλαν πριν κάτι μήνες. Και η ίδια η Διαμάντοπούου σε συνέντευξη της πριν 1-2 μήνες είπε οτι δεν  θα γίνουν τελικά οι συγχωνεύσεις.

εχουν χαθει τουλαχιστον 2000 θεσεις απο τις συγχωνευσεις π εγιναν κ απο τωρα σχεδιαζουν και για τ χρονου κοιτα στο εσσος
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:02:33 μμ »
Και λαμβάνοντας υπόψη τις επερχόμενες εκλογές η κυβέρνηση δεν νομίζω να πάρει το ρίσκο και να χάσεις κάτι χιλιάδες ψήφους από αδιόριστους εκπαιδευτικούς. Λένε η Ελλάδα πάνω από όλα αλλά στην ουσία αυτό σημαίνει η θεσούλα μας και ο μισθός μας πρώτα. Ακόμη η κατάσταση με τα κενά έχει φτάσει στο απροχώρητο που ακόμα και δημοτικά κάνουν κατάληψη και βρίσκονται στις αυλές μαζί με γονείς και δασκάλους. Αυτό δεν νομίζω να το παραβλέψει η Αννούλα.
μα αυτο ειναι το τραγικο οτι υπαρχουν πολλοι που θα τ ξανα ψηφισουν δυστυχως... μυαλα χειροτερα και απο τ παππουδες μου... μαυρη καταντια!!

Εμάς δεν μας ενδιαφέρει τι θα ψηφίσει ο καθένας. Ας το παραδεχτούμε οτι η δεδομένη κατάσταση αν μας πάρουν δηλαδή εν όψει εκλογών μας βολεύει. Και στην ουσία όποιος βγει το ίδιο θα είναι. Αυτούς δεντ ους νοιάζει να σωθεί η Ελλάδα αλλά ποιος θα βγεί στην εξουσία. Γι αυτό τρώγονται μεταξύ τους αντί να εφαρμόσουν μια ενιαία πολιτική και να σκεφτούν στην βάση οτι 2 μυαλά σκέφτονται καλύτερα από ένα.Αλλά ας μην μπλεχτούμε με τα πολιτικά. Σημασία έχει οτι έχουμε περισσότερες πιθανότητες δεδομένου των επερχόμενων εκλογών

Αποσυνδεδεμένος fen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:24:14 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:00:44 μμ »
Ας ελπίσουμε να είναι Δευτέρα και όχι να πηγαίνουμε πάλι από μέρα σε μέρα...Μου χουν πρηστεί τα μάτια απο τον υπολογιστή... >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:02:33 μμ από Lenaki88 »
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:03:14 μμ »
Ας ελπίσουμε να είναι Δευτέρα και όχι να πηγαίνουμε πάλι από μέρα σε μέρα...Μου χουν πρηστεί τα μάτια απο τον υπολογιστή... >:(
Να είναι παρασκευή να χουμε χρόνο... :(

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:06:00 μμ »
http://www.thestival.gr/society/item/8086-i-kartsiotis-this-week-we-will-cover-them-in-the-gaps-in-some-schools

Δύο σημεία...Λεει αυτή τη βδομάδα ότι θα καλυφθούν κ επίσης ότι υπάρχουν οι πιστώσεις για να καλυφθούν..Απτη στιγμή που έχουν εγκριθεί οι πιστώσεις οι φάσεις θα γίνουν κανονικά..Δεν ξέρω γτ ο καθένας διατυμπανίζει μη εγκυρες πληροφορίες κ δημιουργεί τέτοιο πανικό..

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:06:47 μμ »
Μακάρι Φωτεινούλα μου!Αυτό θα ηταν καταπληκτικό... :D
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:08:33 μμ »
http://www.thestival.gr/society/item/8086-i-kartsiotis-this-week-we-will-cover-them-in-the-gaps-in-some-schools

Δύο σημεία...Λεει αυτή τη βδομάδα ότι θα καλυφθούν κ επίσης ότι υπάρχουν οι πιστώσεις για να καλυφθούν..Απτη στιγμή που έχουν εγκριθεί οι πιστώσεις οι φάσεις θα γίνουν κανονικά..Δεν ξέρω γτ ο καθένας διατυμπανίζει μη εγκυρες πληροφορίες κ δημιουργεί τέτοιο πανικό..

Επικρατεί ένας πανικός...Ο καθενας λέει και κάτι άλλο...
Φωτεινούλα μαζί σου...Ας ηρεμήσουμε...
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:10:23 μμ »
Μετά το post από την fwteinoula νομίζω πως είναι ο κατάλληλος επίλογος τουλάχιστον για σήμερα!
Κρατάμε τα θετικά και περιμένουμε όλα να πάν κατ' ευχήν! Πραγματικά δεν ωφελεί να παρακολουθούμε όλη τη μέρα τις εξελίξεις γιατί αυτά που λέγονται γρήγορα αναιρούνται και το μόνο που μένει είναι οι ώρες που χάθηκαν με το να τρώμε την ψυχή μας! Καληνύχτα από εμένα!
Ainsi Soit-Je...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.