*

Αποστολέας Θέμα: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο  (Αναγνώστηκε 14183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:04:36 μμ »
Από τα πλέον μελάνα σημεία είναι το σχολικό συμβούλιο από ποιους πλέον απαρτίζεται, οι αρμοδιότητες που έχει και η ψήφιση του εσωτερικού κανονισμού (λίγο καλόγριες μου θύμισε). Οι εκπαιδευτικοί μειοψηφούν αλλά αυτοί θα κληθούν να υλοποιήσουν τις αποφάσεις. Και τι αποφάσεις και εσωτερικοί κανονισμοί θα είναι αυτοί...

βρε παιδιά σχολικό συμβούλιο και εσωτερικός κανονισμός ήδη προβλέπονταν απο την κείμενη νομοθεσια...δεν είναι κάτι καινούριο...μη σας τρομάζει. :)

Και το "άτομο εγνωσμένου κύρους" προβλέπεται ήδη;  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:59:30 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:10:03 μμ »
ν.1566

Άρθρο 51
Σχολικά συμβούλια
( Τροποποιημένο από το άρθρο 2 του Ν. 2621/1998 ΦΕΚ 136Α - Προστέθηκαν οι παράγραφοι 5 και 6)

1. Σε κάθε δημόσιο σχολείο λειτουργεί σχολικό συμβούλιο, το οποίο αποτελείται από το σύλλογο των διδασκόντων, τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου του συλλόγου γονέων και τον εκπρόσωπο της τοπικής αυτοδιοίκησης στη σχολική επιτροπή.

2. Στα σχολικά συμβούλια των σχολείων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μετέχουν και τρεις εκπρόσωποι των μαθητικών κοινοτήτων, που ορίζονται με απόφαση του συμβουλίου τους.

3. Έργο του σχολικού συμβουλίου είναι η εξασφάλιση της ομαλής λειτουργίας του σχολείου με κάθε πρόσφορο τρόπο, η καθιέρωση τρόπων, αμοιβαίας επικοινωνίας διδασκόντων και οικογενειών των μαθητών καθώς και η υγιεινή των μαθητών και του σχολικού περιβάλλοντος.

4. Πρόεδρος του σχολικού συμβουλίου είναι ο διευθυντής του σχολείου. Το σχολικό συμβούλιο λειτουργεί νόμιμα με όσα μέλη του είναι παρόντα.

5. Το σχολικό συμβούλιο συνεδριάζει υποχρεωτικά τρεις (3) φορές το χρόνο, εντός του πρώτου δεκαημέρου του κάθε τριμήνου, έκτακτα δε, όποτε το ζητήσει ο Διευθυντής ή δυο τουλάχιστο φορείς, που μετέχουν στο Σχολικό Συμβούλιο.

6. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες εφαρμογής του παρόντος άρθρου.


το άτομο εγνωσμένου κύρους γιατί σε φοβίζει; Σιγά πια τι θα κάνει το σχολικό συμβούλιο...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:11:01 μμ »
Από τα πλέον μελάνα σημεία είναι το σχολικό συμβούλιο από ποιους πλέον απαρτίζεται, οι αρμοδιότητες που έχει και η ψήφιση του εσωτερικού κανονισμού (λίγο καλόγριες μου θύμισε). Οι εκπαιδευτικοί μειοψηφούν αλλά αυτοί θα κληθούν να υλοποιήσουν τις αποφάσεις. Και τι αποφάσεις και εσωτερικοί κανονισμοί θα είναι αυτοί...

βρε παιδιά σχολικό συμβούλιο και εσωτερικός κανονισμός ήδη προβλέπονταν απο την κείμενη νομοθεσια...δεν είναι κάτι καινούριο...μη σας τρομάζει. :)

σχολικό συμβούλιο αλλά με άλλες αρμοδιότητες κι όχι γονείς και δήμος και εξέχουσες προσωπικότητες να συναποφασίζουν εσωτερικούς κανονισμούς, οικονομική διαχείριση κλπ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:14:15 μμ »
οι γονείς και ο δήμος ήταν πάντα μέλη του σχολικού συμβουλίου δεν είναι κάτι καινούριο...δε νομιζω ότι πρέπει να σας πιάνει πανικός...
τι μπορεί δηλαδή να κάνει ένα σχολικό συμβούλιο που σας αγχώνει τόσο πολύ; Πώς μπορεί να παρέμβει στο έργο ενός καθηγητή που κάνει καλά τη δουλειά του; μην τρελαθούμε κιόλας...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:59:30 »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:26:18 μμ »
Από τα πλέον μελάνα σημεία είναι το σχολικό συμβούλιο από ποιους πλέον απαρτίζεται, οι αρμοδιότητες που έχει και η ψήφιση του εσωτερικού κανονισμού (λίγο καλόγριες μου θύμισε). Οι εκπαιδευτικοί μειοψηφούν αλλά αυτοί θα κληθούν να υλοποιήσουν τις αποφάσεις. Και τι αποφάσεις και εσωτερικοί κανονισμοί θα είναι αυτοί...

βρε παιδιά σχολικό συμβούλιο και εσωτερικός κανονισμός ήδη προβλέπονταν απο την κείμενη νομοθεσια...δεν είναι κάτι καινούριο...μη σας τρομάζει. :)

Φοβού την Αννούλα και ..συμβούλια φέρουσαν  ;) ;D
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:27:27 μμ »
οι γονείς και ο δήμος ήταν πάντα μέλη του σχολικού συμβουλίου δεν είναι κάτι καινούριο...δε νομιζω ότι πρέπει να σας πιάνει πανικός...
τι μπορεί δηλαδή να κάνει ένα σχολικό συμβούλιο που σας αγχώνει τόσο πολύ; Πώς μπορεί να παρέμβει στο έργο ενός καθηγητή που κάνει καλά τη δουλειά του; μην τρελαθούμε κιόλας...

Αφού ο ρόλος του συλλόγου διδασκόντων -τώρα συνέλευση διδασκόντων  :P - είναι πια συμβουλευτικός και όχι καθοριστικός στις αποφάσεις, σίγουρα ο διευθυντής και το συμβούλιο είναι αυτοί που καθορίζουν πια την λειτουργία του σχολείου... Κακή θέληση να υπάρχει (πάντα αρκετή στους ασκούντες εξουσία...) και μπορούν να κάνουν δύκολη την ζωή και του ευσυνείδητου εκπαιδευτικού...
Εγώ είμαι σαφώς κατά της υποβάθμισης του ρόλου του συλλόγου διδασκόντων!!  >:(

ΥΓ. Βέβαια, όλα αυτά λίγο με νοιάζουν, αφού είμαι αναπληρωτής και στο μέλλον θα είναι πιο πιθανό να εμπλακώ στα θέματα του σχολείου σαν "άτομο εγνωσμένου κύρους" περισσότερο...  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:30:32 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:28:34 μμ »
ποια είναι τα κριτήρια ότι ένας δάσκαλος κάνει καλά τη δουλειά του; Σε άλλον γονιό τα δύο φυλλάδια πχ είναι λίγα σε άλλον πολλά σε άλλον ικανοποιητικά. Αυτό είναι το κριτήριο των περισσότερων γονέων ειδικά στο δημοτικό και στην ίδια λούμπα πέφτουμε κι εμείς όταν πρόκειται για τα παιδιά μας. Έτσι ο ίδιος δάσκαλος αξιολογείται ανεπαρκής από κάποιους, υπερβολικός από άλλους και καλός από τους τρίτους.
Μετέχω σε σχολικά συμβούλια σαν μέλος συλλόγου γονέων και έχουν ακούσει πολλά τα αφτιά μου. Μέχρι τώρα ήταν μια μορφή επικοινωνίας χωρίς αποφασιστικό κομμάτι. Τώρα να δω να ψηφίζονται κατανομές εξόδων (με πενιχρά έσοδα στα ταμεία) και εσωτερικοί κανονισμοί με αριστεία και σημαίες...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:32:27 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D

πότε ήταν καθοριστικός βρε παιδιά ο ρόλος του συλλόγου διδασκόντων ( aka συνέλευση διδασκόντων); τι ακριβώς καθόριζε δηλαδή; ποιές απουσίες θα σβηστούν στο τέλος;

νομίζω ότι κάνετε πολύ κακό για το τιποτα ...υπάρχουν άλλα σημεία του σχεδίου νόμου που μπορεί να είναι άξια λόγου,αυτό όμως...επ ουδενί.....

υγ...με το δικό μου βιογραφικό λες να μπω κι εγώ στη λίστα με τα άτομα εγνωσμένου κύρους;  ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:36:46 μμ »
ποια είναι τα κριτήρια ότι ένας δάσκαλος κάνει καλά τη δουλειά του; Σε άλλον γονιό τα δύο φυλλάδια πχ είναι λίγα σε άλλον πολλά σε άλλον ικανοποιητικά. Αυτό είναι το κριτήριο των περισσότερων γονέων ειδικά στο δημοτικό και στην ίδια λούμπα πέφτουμε κι εμείς όταν πρόκειται για τα παιδιά μας. Έτσι ο ίδιος δάσκαλος αξιολογείται ανεπαρκής από κάποιους, υπερβολικός από άλλους και καλός από τους τρίτους.
Μετέχω σε σχολικά συμβούλια σαν μέλος συλλόγου γονέων και έχουν ακούσει πολλά τα αφτιά μου. Μέχρι τώρα ήταν μια μορφή επικοινωνίας χωρίς αποφασιστικό κομμάτι. Τώρα να δω να ψηφίζονται κατανομές εξόδων (με πενιχρά έσοδα στα ταμεία) και εσωτερικοί κανονισμοί με αριστεία και σημαίες...

κριτήρια μπορεί να είναι μεταξύ άλλων :
- η ακρίβεια με την οποία προσέρχεται και αποχωρεί απο την τάξη του
- η κόσμια συμπεριφορά του
- το πόσο ευχαριστημένοι είναι οι μαθητές του απο αυτόν
- αν αναλαμβάνει και πόσο συχνά καινοτόμες δράσεις
- αν μπαίνει στον κόπο να κάνει το κάτι παραπάνω
- ο τρόπος που κάνει το μάθημα ( αν ας  πούμε διαβάζει την ιστορία απο μέσα, δε θέλει και κανα μεταδιδακτορικό να καταλάβεις ότι είναι για τα μπάζα..)
και ένα σωρό άλλα απολύτως μετρήσιμα . Πχ ακόμα και οι φωτοτυπίες στις οποίες αναφέρεσαι είναι μετρήσιμα ποιοτικά στοιχεία: είναι προΪόν δικης του εργασίας, φωτοτυπία απο βιβλία που κυκλοφορούν στο εμπόριο, φροντίζει να τις ανανεώνει κάθε χρόνο; τις έχει έτοιμες στην ώρα τους; κτλ κτλ κτλ).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:42:31 μμ »
....

υγ...με το δικό μου βιογραφικό λες να μπω κι εγώ στη λίστα με τα άτομα εγνωσμένου κύρους;  ;D ;D ;D

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ θέλω να γίνω «Μέντορας νεοδιοριζόμενου εκπαιδευτικού»  8)



πλάκα κάνω
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:45:48 μμ »
αν παρέμενα στο σχολείο, απο αυτό θα γινόμουν σίγουρα...και πιο παλιά και με εισηγήσεις ένα σωρό και με phd - δεν υπήρχε αμφιβολία περί τούτου - που λέει και η Βουγιουκλάκη.... ;D ;D ;D ;D

α ρε συνάδελφε Μέντορα!! ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:50:13 μμ »
bitch σου απάντησα πώς αξιολογούν οι περισσότεροι γονείς τον καλό δάσκαλο και πώς μέσω αυτού επεμβαίνουν στο διδακτικό και αρκετές φορές παιδαγωγικό του τρόπο. Δεν θα ξεχάσω μητέρα συμμαθητή του γιού μου οταν είχαν έναν δάσκαλο που επεδίωκε την παραγωγή λόγου στην δ δημοτικού μέσω μαθημάτων όπως της ιστορίας ή την μελέτη περιβάλλοντος κι η αγωνία της ήταν πώς το παιδί θα εμπεδώσει τον παρακείμενο όταν δεν του βάζει 3-4 ρήματα καθημερινά να κλίνει. Είχε φτάσει στη σχολική σύμβουλο και στον δ/ντη πρωτοβάθμιας. ::)

Για τα συμβούλια διδασκόντων σαφώς και ο ρόλος τους δεν ήταν μόνο οι βαθμοί για αυτό δεν συνεδριάζουμε μόνο πριν τους ελέγχους αλλά σε πολύ πιο τακτική βάση και κάθε φορά που ενκύπτει ένα θέμα στη σχολική κοινότητα. Καλή ώρα τώρα με τα βιβλία που από όσο γνωρίζω πολλοί σύλλογοι αποφάσισαν τι στάση θα κρατήσουν. Του χρόνου θα τους έρθει το dvd και δεν θα έχουν δυνατότητα να αντιδράσουν.

Και τέλος πάντων αυτή η λογική του πονάει δόντι (κακώς κείμενα) βγάζω δόντι μου είναι αποτρόπαιη.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:51:32 μμ »
αν παρέμενα στο σχολείο, απο αυτό θα γινόμουν σίγουρα...και πιο παλιά και με εισηγήσεις ένα σωρό και με phd - δεν υπήρχε αμφιβολία περί τούτου - που λέει και η Βουγιουκλάκη.... ;D ;D ;D ;D

α ρε συνάδελφε Μέντορα!! ;D ;D

Tώρα αυτό γιατί μου ακούγεται σαν βρισιά;  ::) ;D ;D ( ωραία, θα αρχίσω από Δευτέρα να "δουλεύω" τον παλαιότερο συνάδελφο του σχολείου και φίλο : "α να χαθείς ρε Μέντορα,είσαι ντιπ Μέντορας κ.λπ  ;D ;D ;D
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:02:38 μμ »
 :o :o :o

Τίποτα καλό ή τέλος πάντων προς το καλύτερο, υπάρχει σε αυτό το προσχέδιο;  :P
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 505
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.