*

Αποστολέας Θέμα: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.  (Αναγνώστηκε 13658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kouva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το ακούσαμε και αυτό!!! Οι αποφοιτοι διετών ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ -και όχι συγκεκριμένα οι αποφοιτοι του Εθνικού που τυγχάνει σχολή τετραετίας ΚΑΙ είναι και δημόσια- διορίζονται ως εκπαιδευτικοί.
Αποδέχομαι ότι ελήψει Θεατρολογων πε32 διορίσαν στο παρελθόν και ηθοποιούς ΑΦΟΥ εξαντλήσαν τους πίνακες των θεατρολόγων. Φετος με το  ετσι θέλω κυριολεκτικά παρακάμψαν τους ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΡΙΣΑΝ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ χωρις εγκύκλιο, χωρις νόμους με εξοφθαλμη παραβαση του νομου 3848/2010 περι αξιολογισης και αξιοκρατίας και με το απολυτο θράσος το υπουργείο Παιδείας δήλωσε ότι ο διορισμός τους έγινε με ' ΑΠΟΦΑΣΗ  ΤΗς ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ'!!!!

ΝΑ  διευκρινίσω ότι είμαι χημικός κλάδος ΠΕ 04.02 διορισμένη μέ τον ΑΣΕΠ του 2005 και θεωρώ ότι με αφορά άμμεσα το θέμα τόσο γιατι ο κλάδος 18.41 δεν είναι αναγνωρισμένος απο τον ασεπ και δεν συμμετείχε στον αντίστοιχο διαγωνισμό με τους θεατρολόγος  αλλα κυρίως γιατί ανοίγει το δρόμο στους αποφοιτους ιδιωτικών σχολών και απο αλλους κλάδους!
Δηλαδή σε λίγο οι γραφίστες απο τα ΙΕΚ ξινή θα διδάσκουν καλλιτεχνικά ενω οι αποφοιτοι της φωνητικής σχολής του ΑΝΤ1 θα διορίζονται στα ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!

Μετά απο ενστάσεις που έγιναν επώνυμα στο γραφείο του υπουργού μας ενημέρωσαν ότι θα μας δώσουν εγγράφως την απάντηση "οι ηθοποιοί του κλάδου 18.41 διορίστηκαν με απόφαση της Πολιτικής Ηγεσίας..."
περιμένουμε να δούμε μέχρι που φθάνει το θράσος τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:31:33 μμ από Stelios »
«διαφωνώ με την άποψή σου, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να την εκφράζεις ελεύθερα»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ" ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕ32 ΑΠ'ΕΞΩ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:27:48 μμ »
Το ακούσαμε και αυτό!!! Οι αποφοιτοι διετών ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ -και όχι συγκεκριμένα οι αποφοιτοι του Εθνικού που τυγχάνει σχολή τετραετίας ΚΑΙ είναι και δημόσια- διορίζονται ως εκπαιδευτικοί.
Αποδέχομαι ότι ελήψει Θεατρολογων πε32 διορίσαν στο παρελθόν και ηθοποιούς ΑΦΟΥ εξαντλήσαν τους πίνακες των θεατρολόγων. Φετος με το  ετσι θέλω κυριολεκτικά παρακάμψαν τους ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΡΙΣΑΝ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ χωρις εγκύκλιο, χωρις νόμους με εξοφθαλμη παραβαση του νομου 3848/2010 περι αξιολογισης και αξιοκρατίας και με το απολυτο θράσος το υπουργείο Παιδείας δήλωσε ότι ο διορισμός τους έγινε με ' ΑΠΟΦΑΣΗ  ΤΗς ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ'!!!!

ΝΑ  διευκρινίσω ότι είμαι χημικός κλάδος ΠΕ 04.02 διορισμένη μέ τον ΑΣΕΠ του 2005 και θεωρώ ότι με αφορά άμμεσα το θέμα τόσο γιατι ο κλάδος 18.41 δεν είναι αναγνωρισμένος απο τον ασεπ και δεν συμμετείχε στον αντίστοιχο διαγωνισμό με τους θεατρολόγος  αλλα κυρίως γιατί ανοίγει το δρόμο στους αποφοιτους ιδιωτικών σχολών και απο αλλους κλάδους!
Δηλαδή σε λίγο οι γραφίστες απο τα ΙΕΚ ξινή θα διδάσκουν καλλιτεχνικά ενω οι αποφοιτοι της φωνητικής σχολής του ΑΝΤ1 θα διορίζονται στα ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!

Μετά απο ενστάσεις που έγιναν επώνυμα στο γραφείο του υπουργού μας ενημέρωσαν ότι θα μας δώσουν εγγράφως την απάντηση "οι ηθοποιοί του κλάδου 18.41 διορίστηκαν με απόφαση της Πολιτικής Ηγεσίας..."
περιμένουμε να δούμε μέχρι που φθάνει το θράσος τους...

Πρέπει να προσφύγουν στη δικαιοσύνη! Άντε γιατί το έχουν καταντήσει αηδία πια.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ" ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕ32 ΑΠ'ΕΞΩ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:31:50 μμ »
τωρα με την απελευθερωση των επαγγελματων δε νομιζω πως κατι θα αλλαξει, δυστυχως!!!
Γενικα ομως δεν συμφωνω πως ενας των ΙΕΚ γνωριζει λιγοτερα ή ειναι κατωτερος. Να δινουν ομως ΑΣΕΠ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kouva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έκω.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:12:20 μμ »
συμφωνώ απόλυτα. να δίνουν ασεπ! Και εγώ δεν πιστέυω ότι τα πτυχία μας καθορίζουν ούτε ως επιστήμονες ούτε ως εκπαιδευτικούς (όχι ότι και ο ασεπ το κάνει....) αλλά τουλάχιστον να υπάρχει ένα κοινό κριτήριο για όλους... και φυσικά θα υπάρχουν ηθοποιοι που πιθάνον να κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά απο ένα θεατρολόγο και ένας νοσηλευτής καλυτερη δουλειά απο ένα γιατρό (και αυτό μου έχει τύχει!) αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταργήσουμε κάθε αξιοκρατεία!
«διαφωνώ με την άποψή σου, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να την εκφράζεις ελεύθερα»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:43:19 μμ »
Ο τελευταίος θεατρολόγος στην Α Αθήνας με 21 μόρια και ο ηθοποιός με 2. Έμεινα έξω από την Ανατολική Αττική όπου ήμουν πέρισυ και πήραν άλλον χωρίς παιδαγωγική επάρκεια με το 1/3 των μορίων μου ( α ξέχασα έχω πετύχει και ΑΣΕΠ...χαχα)... Η απάντηση με την επάρκεια από το υπουργείο ήταν ότι είναι σε μεταβατική περίοδο και ότι απλά οι έχοντες προτάσσονται στον πίνακα τους...Καληνύχτα

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ" ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕ32 ΑΠ'ΕΞΩ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:53:55 μμ »
τωρα με την απελευθερωση των επαγγελματων δε νομιζω πως κατι θα αλλαξει, δυστυχως!!!
Γενικα ομως δεν συμφωνω πως ενας των ΙΕΚ γνωριζει λιγοτερα ή ειναι κατωτερος. Να δινουν ομως ΑΣΕΠ.
Επομένως,αποδέχεσαι την πλήρη αναγνώριση των ιδιωτικών πανεπιστημίων και τη συνεπαγόμενη αποδυνάμωση του δημόσιου.Επίσης,αποδέχεσαι ότι αν πληρώνεις τον ιδιώτη επειδή είχες καλύτερα πράγματα να κάνεις ως μαθητής έχεις τα ίδια δικαιώματα με το μαθητή που χάλασε τα μάτια του στο διάβασμα.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 11:59:49 μμ »
Δεν έχει σχέση το τι έκανες στο σχολείο & στο πανεπιστήμιο, αλλά το τι κάνεις αφού αποφοιτήσεις. Το θέμα είναι να υπάρχει ένα κοινό κριτήριο για όλους. Είτε αυτό σημαίνει ΑΣΕΠ είτε οτιδήποτε άλλο...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:01:58 πμ »
Δεν έχει σχέση το τι έκανες στο σχολείο & στο πανεπιστήμιο, αλλά το τι κάνεις αφού αποφοιτήσεις. Το θέμα είναι να υπάρχει ένα κοινό κριτήριο για όλους. Είτε αυτό σημαίνει ΑΣΕΠ είτε οτιδήποτε άλλο...

δυστυχώς αυτό το κριτήριο το κοινό που λέμε το ορίζουν λίγοι !

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:06:56 πμ »
Σε κάθε περίπτωση,είναι απαράδεκτο,απόφοιτοι ιδιωτικής σχολής να δουλεύουν ως αναπληρωτές.Δεν ξέρω αν έχουν διοριστεί,κιόλας, κάποιοι από αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ" ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕ32 ΑΠ'ΕΞΩ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:08:56 πμ »
τωρα με την απελευθερωση των επαγγελματων δε νομιζω πως κατι θα αλλαξει, δυστυχως!!!
Γενικα ομως δεν συμφωνω πως ενας των ΙΕΚ γνωριζει λιγοτερα ή ειναι κατωτερος. Να δινουν ομως ΑΣΕΠ.
Επομένως,αποδέχεσαι την πλήρη αναγνώριση των ιδιωτικών πανεπιστημίων και τη συνεπαγόμενη αποδυνάμωση του δημόσιου.Επίσης,αποδέχεσαι ότι αν πληρώνεις τον ιδιώτη επειδή είχες καλύτερα πράγματα να κάνεις ως μαθητής έχεις τα ίδια δικαιώματα με το μαθητή που χάλασε τα μάτια του στο διάβασμα.

συ ειπας! ;)  βγαζεις πολυ ευκολα συμπερασματα και δε βοηθα! αυτα που λες δεν ισχυουν στο ελαχιστο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:15:04 πμ »
θα φάμε τα μουστάκια μας

Αποσυνδεδεμένος kouva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:03:34 πμ »
Ο τελευταίος θεατρολόγος στην Α Αθήνας με 21 μόρια και ο ηθοποιός με 2. Έμεινα έξω από την Ανατολική Αττική όπου ήμουν πέρισυ και πήραν άλλον χωρίς παιδαγωγική επάρκεια με το 1/3 των μορίων μου ( α ξέχασα έχω πετύχει και ΑΣΕΠ...χαχα)... Η απάντηση με την επάρκεια από το υπουργείο ήταν ότι είναι σε μεταβατική περίοδο και ότι απλά οι έχοντες προτάσσονται στον πίνακα τους...Καληνύχτα
Εσύ ειδικά μπορείς να κάνεις ένσταση που υπάρχει και μεγάλη περίπτωση να δικαιωθείς πράγμα που έχει συμβεί με συναδελφο στο παρελθόν. Απλά θα κάνεις την ενσταση εναντίον του συγκεκριμένου ανθρώπου που σου πήρε τη θέση. Πρωσοπικά έχω υποβάλλει επώνυμη ένσταση και περιμένω την απάντηση εγγράφως (ότι μου είπαν και στο τηλ δηλαδη ΄΄οτι είναι απόφαση της πολιτικής ηγεσίας) και μετά θα προσφύγω και στη δικαιοσύνη αν χρειαστει.
Το θέμα είναι να αντιδράσούν τουλάχιστον αυτοί που έχουν ένομο συμφέρον. και ας μη γίνει τίποτα. αλλά όχι να τους περάσει και έτσι! Να τους πήξουμε στις ενστάσεις να καούν τα φάξ τους! να έχουν και με κάτι να ασχολούνται αυτοί στο υπουργείο!!! όχι μόνο να τα λέμε μεταξύ μας σαν καφενείο...
«διαφωνώ με την άποψή σου, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να την εκφράζεις ελεύθερα»

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:07:18 πμ »
@Markos:συγνώμη αλλά δεν μπορώ να βρω τη διαφορά ανάμεσα στο ‘ας είσαι και απόφοιτος ΙΕΚ,αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχεις επαρκείς γνώσεις,δικαιούσαι να συμμετάσχεις στον ασεπ εκπαιδευτικών κι αν τα καταφέρεις δικαιώθηκες‘ και στην αποδοχή ότι τα πανεπιστημιακά πτυχία γίνονται ισοδύναμα των ΙΕΚ και των colleges.Όποιος δέχεται το πρώτο,δέχεται και το δεύτερο.
Όχι πως έχει καμία σημασία βέβαια στις μέρες μας ή ότι υπάρχει πισωγύρισμα,όπως κι εσύ σωστά παρατήρησες, με την απελευθέρωση των επαγγελμάτων και όχι μόνο.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
    • Προφίλ
Απ: Η "πολιτική ηγεσία" διορίζει ηθοποιούς και αφήνει τους ΠΕ32 απ' έξω.
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:11:35 πμ »
Έκανα αλλά δεν νομίζω να γίνει και τίποτα. Έστω για του χρόνου να καταλάβουν ότι θίχτηκαν αρκετοί με τις αυθαίρετες κατ' εμέ αποφάσεις της "πολιτικής ηγεσίας". Το θέμα μου δεν είναι οι 40 συνάδελφοι αλλά η αδικία επί εκείνων που είχαν λιγότερα μόρια και χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση.
[/quote]
Εσύ ειδικά μπορείς να κάνεις ένσταση που υπάρχει και μεγάλη περίπτωση να δικαιωθείς πράγμα που έχει συμβεί με συναδελφο στο παρελθόν. Απλά θα κάνεις την ενσταση εναντίον του συγκεκριμένου ανθρώπου που σου πήρε τη θέση. Πρωσοπικά έχω υποβάλλει επώνυμη ένσταση και περιμένω την απάντηση εγγράφως (ότι μου είπαν και στο τηλ δηλαδη ΄΄οτι είναι απόφαση της πολιτικής ηγεσίας) και μετά θα προσφύγω και στη δικαιοσύνη αν χρειαστει.
Το θέμα είναι να αντιδράσούν τουλάχιστον αυτοί που έχουν ένομο συμφέρον. και ας μη γίνει τίποτα. αλλά όχι να τους περάσει και έτσι! Να τους πήξουμε στις ενστάσεις να καούν τα φάξ τους! να έχουν και με κάτι να ασχολούνται αυτοί στο υπουργείο!!! όχι μόνο να τα λέμε μεταξύ μας σαν καφενείο...
[/quote]

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159453
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.