*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 417787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #224 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 03:51:10 μμ »
Ισως να μην εχω καταλαβει και καλα αλλα οι οργανικες μας θεσεις δεν "ανηκουν" στο υπουργειο παιδειας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:45 »

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #225 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 04:07:41 μμ »
Bitch(όπως και ο knaison),είσαι ένα πολύ αξιόλογο(σύμφωνα με τα γραφόμενά σου)μέλος της διαδικτυακής αυτής παρέας και θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος για τέτοια ένταση ανάμεσα σε δύο άτομα που στο 99,9%των συζητήσεων είναι άψογοι στη συμπεριφορά τους.Τα όρια και η ανεκτικότητα του καθενός είναι φυσικά εντελώς προσωπικό ζήτημα και έχει κάθε δικαίωμα να θίγεται με σχόλια που για κάποιον άλλο ίσως ακούγονταν πιο ήπια,αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι θα ήθελαν να λυθεί εδώ η όποια παρεξήγηση.
Και για να μην παρεξηγηθώ,δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν από τους δύο ούτε θέλω να το παίξω ''πατέρας της ειρήνης''.Απλά επειδή συμμετέχω σε πολλά fora(άσχετα με την εκπαίδευση) και νομίζω πως μπορώ να ξεχωρίσω πράγματα,το συγκεκριμένο είναι το ''αυστηρότερο'' αλλά και το πιο ποιοτικό,όσον αφορά το επίπεδο των μελών,όσο ''κάπως''κι αν ακούγεται αυτό.Στα δικά μου μάτια τουλάχιστον...
Και κάτι σχετικό με το θέμα!Η εγκύκλιος αναφέρει ότι οι Διευθύνσεις δέχονται τις αιτήσεις αλλά μίλησα με το γραφείο όπου ανήκει η οργανική μου και μου είπαν ότι μπορώ και σ'αυτούς να την καταθέσω οπότε λέω να πάω εκεί...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 04:10:38 μμ από efkola »

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #226 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:35:38 μμ »
Αν κάποιος πήρε απόσπαση και ήταν στη διάθεση του Πύσδε μέχρι 20 Σεπτεμβρίου τι μόρια παίρνει μέχρι τότε?της Διεύθυνσης του Πύσδε όπου έγινε η πράξη ανάληψης ή αναδρομικά του σχολείου τοποθέτησης? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #227 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:58:36 μμ »
μπορουμε καπως να μαθουμε σε ποια μερη υπηρχαν οι περισσοτερες συνταξιοδοτησεις;για τις κενες οργανικες!τι να πρωτοδηλωσω για βορεια ελλαδα;

Από όσο έψαξα στη Διαύγεια δεν βγήκαν πολλοί δάσκαλοι στη σύνταξη από β.ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:45 »

Αποσυνδεδεμένος Νατάσα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #228 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 10:26:27 μμ »
Καλησπέρα παιδιά..
Να ρωτήσω, γνωρίζει κάποιος αν έχουν αναρτηθεί τα οργανικά κενά της γ΄ αθήνας για τους νηπιαγωγούς; Έχω σκοπό να κάνω μετάθεση και θα ήθελα να ξέρω τι περίπου γίνεται..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση..
Καλή συνέχεια!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #229 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 10:35:11 μμ »
Τα οργανικά κενά θα τα μάθουμε μετά τ'αποτελέσματα των μεταθέσεων. Οι ημερομηνίες ανακοίνωσης των κενών ποικίλουν από διεύθυνση σε διεύθυνση.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #230 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:07:17 πμ »
Αν κάποιος πήρε απόσπαση και ήταν στη διάθεση του Πύσδε μέχρι 20 Σεπτεμβρίου τι μόρια παίρνει μέχρι τότε?της Διεύθυνσης του Πύσδε όπου έγινε η πράξη ανάληψης ή αναδρομικά του σχολείου τοποθέτησης? Ευχαριστώ

Aναδρομικα του σχολειου τοποθετησης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #231 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:21:51 πμ »
Τα οργανικά κενά θα τα μάθουμε μετά τ'αποτελέσματα των μεταθέσεων. Οι ημερομηνίες ανακοίνωσης των κενών ποικίλουν από διεύθυνση σε διεύθυνση.

Μια επισημανση. Τον Ιανουαριο - Φεβρουαριο, πριν δηλαδη την ανακοινωση των μεταθεσεων, τα Υ.Σ. προβαινουν σε υπολογισμο των κενων οργανικων θεσεων και των πλεονασματων προκειμενου να πραγματοποιηθουν κατοπιν οι μεταθεσεις και οι σχετικοι πινακες αναρτωνται πλεον στη Διαυγεια, τουλαχιστον αυτο εγινε περυσι για πρωτη φορα, αν και η ολη διαδικασια καθυστερησε λογω των καταργησεων των σχολειων. Φυσικα τα κενα εμφανιζονται κατα Διευθυνση αθροιστικα, οχι ονομαστικα ανα σχολικη μοναδα, και παντως αφου εχουν υποβληθει οι αιτησεις μεταθεσεων.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #232 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:56:57 πμ »
marvac  εννοείται δεν με πειράζει όταν κάποιος διαφωνεί. Αρκεί να το κάνει ευπρεπώς και με επιχειρήματα ( όπως ακριβώς ο Damien ας πούμε! )


knaison  είναι σαφές σε ποιόν αναφέρεσαι και καλό θα ήταν να μπορείς να  παραδέχεσαι τις πράξεις σου χωρίς να υποτιμάς τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου. Επισης ο νόμος 4024 ευτυχώς για το νόμο και δυστυχώς για σένα δεν εξαντλείται στο άρθρο 33. Υπάρχει και το 35 ας πούμε  ( διάβασέ το πολύ καλά, μιλάει για απόλυση του 30% των υπαλλήλων εφόσον τέτοια θα είναι η μείωση των οργανικών θέσεων και όχι για προσυνταξιοδοτική διαθεσιμότητα όπως το 33.  Επίσης υπάρχει άλλο άρθρο που μιλάει για εφεδρεία ΙΔΑΧ και όπως ίσως ξέρεις υπάρχουν ΚΑΙ εκπ/κοι ΙΔΑΧ - εκτός και αν αυτούς δεν τους θεωρείς συναδέλφους σου. Επίσης, άλλο εφεδρεία και άλλο προσυνταξιοδοτική διαθεσιμότητα...σε άλλους αναφέρεται το ένα και σε άλλους το άλλο...

και επίσης για να διαβάσεις ένα νόμο δε χρειάζεται να είσαι φωστήρας της δημόσιας διοίκησης. Αλλά να διαβάζεις και να "διαβάσεις"  όλο το νόμο - όχι μόνο ότι σαφώς αναφέρεται σ΄αυτόν αλλά κυρίως τα ψιλά γράμματα.




Bitch σου απαντώ επί προσωπικού διότι κάνεις ευθεία αναφορά σε εμένα:

1.ως προς τα κόκκινα δε γράφεις πιο πάνω ότι αναφέρεσαι στους ΙΔΑΧ και τώρα αναδιπλώνεσαι.
Ο νόμος αναφέρει ρητά ότι οι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΕΔΡΕΙΑ χωρίς να κάνει διάκριση σε ΜΟΝΙΜΟΥΣ και ΙΔΑΧ. ΟΛΟΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ.
Επίσης αυτά που γράφεις για το άρθρο 35  αφορούν την ανακατανομή των οργανικών θέσεων των υπαλλήλων του δημοσίου (δεν εξαιρεί τα σχολεία) και ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με τις διατάξεις της εφεδρείας.
Τέλος αν ποτέ και με νεότερο νόμο εντάξουν και τους εκπαιδευτικούς στην εφεδρεία δεν θα παίζει κανένα ρόλο η οργανική θέση. ΟΛΟΙ οι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ανεξάρτητα με το αν έχουν οργανική θέση ή είναι στη διάθεση, θα μπουν στην ίδια κατηγορία.
Άλλωστε σύμφωνα με το πνεύμα και τις διατάξεις του Ν. 4024/2011 ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ για να μπει κάποιος σε εφεδρεία είναι Η ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΤΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ και όχι η ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ.
Γι αυτό λοιπόν σταμάτα να λες στο κόσμο να μην κάνουν αιτήσεις για μετάθεση επειδή κινδυνεύουν να γίνουν έφεδροι στο μέλλον.
Τα παραπάνω που γράφεις είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ σου εκτιμήσεις και ουδεμία σχέση έχουν με τη πραγματικότητα.

Επιπλέον, πιο πάνω μιλάς για κάποιο έγγραφο περί εφεδρείας εκπαιδευτικών... περιμένω ακόμη με μεγάλο ενδιαφέρον να παραθέσεις δημόσια στο forum, αριθμό εγγράφου και εκδότρια Αρχή προκειμένου να τοποθετηθώ εγώ ή όποιος άλλος συνάδελφος επί τούτου.

2. ως προς τα πράσινα σου εξήγησα πιο πάνω ότι δεν αναφερόμουνα σε εσένα αν μπορείς να το καταλάβεις αλλά στους καρεκλοκένταυρους του Υπουργείου και κάποιους αιρετούς που διαδίδουν τέτοιες φήμες.
Δεν αποκάλεσα εσένα "φωστήρα της δημόσιας διοίκησης", άλλωστε γνωστό είναι ότι μεταταγμένη ΠΕ06 σε ΔΔΕ είσαι και με την εμπειρία σου διαφωτίζεις πολλούς συναδέλφους εδώ μέσα.

Κλείνοντας, αναφέρω προς αποφυγή παρεξηγήσεων Η ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΦΕΔΡΕΙΑ αφορά τους ΙΔΑΧ και όχι τους ΜΟΝΙΜΟΥΣ.
Τους ΜΟΝΙΜΟΥΣ αφορά η ΠΡΟΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ.
Αν η Bitch αναφέρεται σε συναδέλφους μόνιμους που θέλουν 3 χρόνια να συνταξιοδοτηθούν και θέλουν να κάνουν αίτηση για μετάθεση και θέλει να τους προφυλάξει τότε θα έπρεπε να θέσει τον κίνδυνο ΗΛΙΚΙΑΣ και όχι τον κίνδυνο ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΘΕΣΗΣ. 



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2011, 02:08:13 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #233 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 08:19:48 πμ »
Εγώ πάντως ούτε παραπλανήθηκα ούτε επηρεάστηκα από τα όσα έγραψε η bitch. Μια γνώμη λέει η κοπέλα, μεγάλο παιδί είμαι, μυαλό έχω να αξιολογήσω αυτά που μου λέει...

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #234 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 08:28:09 πμ »
bitch γύρνα πίσω είσαι πάντα τόσο ευστοχη και διευκρινιστική

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #235 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 10:12:11 πμ »
Τους τελευταίους μήνες η bitch ήταν η βασίλισσα αυτού του forum ;D
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #236 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 10:38:37 πμ »
Τους τελευταίους μήνες η bitch ήταν η βασίλισσα αυτού του forum ;D

Αυτό νομίζω όποιος παρακολουθεί και στο ελάχιστο το forum δεν μπορεί να έχει δαφορετική άποψη. Οι απαντήσεις της ήταν ΑΜΕΣΕΣ, ΕΥΣΤΟΧΕΣ και πάντα με το σκεπτικό να είναι με ακρίβεια σε αυτά που προβλέπουν οι νόμοι και οι διατάξεις για θέματα εκπαίδευσης.

Βοήθησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ συναδέλφους. Την ευχαριστούμε πολύ !

Ελπίζουμε να συνεχίσει να είναι έτσι. Εϊναι άψογη διοικητική υπάλληλος και συνάδελφος και τιμά με την παρουσία της και την προσπάθειά της το forum.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #237 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 11:15:06 πμ »
Αν και δεν έχω παρακολουθήσει αναλυτικά τι έχει συμβεί θα πως το εξης:

Τα όποια αρνητικά στοιχεία που θα μπορούσε να προσάψει κάποιος στο μέλος bitch τα επισκιάζει η ατελείωτη διάθεση της για προσφορά προς τους υπόλοιπους συναδέλφους. Σπάνια συναντάς συνέλληνες που έχουν αυτό το χαρακτηριστικό: την ανιδιοτελή και ατέρμονη διάθεση για προσφορά!

..., όπως και μια καλή αίσθηση του χιούμορ...,  :)
..., και δεν θα έπρεπε την θέση του την καταλάβει η πίκρα...   :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159634
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.