*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 419705 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #392 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 08:58:01 μμ »
Αν δεν πάρουμε μετάθεση κάνουμε αίτηση για απόσπαση? Πότε βγαίνουν αυτές? Λέτε ότι είναι πιθανόν να μου εγκριθεί επειδή είμαι δ' δωδεκανήσων με ένα μωρό 14 μηνών ή δε θεωρείται σοβαρός λόγος?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #393 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:27:34 μμ »
Μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων, συνήθως Ιούνιο. Φέτος, για πρώτη χρονιά έγιναν με κριτήρια, κάποια από τα οποία ήταν και κοινωνικά. Άρα έχεις πιθανότητα να αποσπαστείς
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #394 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:44:10 μμ »
Πάντως και οι αποσπάσεις φέτος ήταν πολύ μειωμένες σε σχεση με προηγούμενες χρονιές.κάθε πέρσι και καλύτερα!!!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #395 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 10:16:41 μμ »
Καλησπέρα , το ερώτημά μου απευθύνεται κυρίως στη bitch, που απ’ ό,τι βλέπω το κατέχει.
Η γυναίκα μου , αν και δούλευε για πολλά χρόνια , το 2010 έμεινε άνεργη για 8 μήνες ( μη επιδοτούμενη ανεργία-Δεκέμβριος 2010 έως Ιούλιος 2011.) Από τον Αύγουστο του 2011 είναι πάλι ασφαλισμένη μέχρι σήμερα.
Δικαιούμαι τα μόρια της συνυπηρέτησης τώρα που υπάρχουν αυτοί οι 8 μήνες που δεν εργαζόταν;
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, αν η γυναίκα μου εργάζεται στη Β΄ Αθήνας,  μετράνε  τα μόρια συνυπηρέτησης για την  Α΄ Αθήνας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #396 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 10:23:57 μμ »
αν υποθέσουμε ότι η καταληκτική ημερομηνία μέχρι την οποία θα "πιαστεί" η διετία που ορίζεται ως προϋπόθεση συνεχούς εργασίας για τα μόρια συνυπηρέτησης θα οριστεί η 30/11/2011 - ώστε να μην υπάρχει διαφοροποίηση σε σχέση με όσους υπέβαλαν αίτηση το προηγούμενο διάστημα τότε η σύζυγός σου θα πρέπει από 30/11/2009 ως 30/11/2011 να δούλευε διαρκώς. Για το διάστημα που δεν δούλευε θα πρέπει να αποδεικνύεται επιδοτούμενη ανεργία.  Εφόσον λοιπον η συζυγός σου δεν φαίνεται να εργάζονταν καθ όλη τη διάρκεια του διαστήματος αυτού τότε δυστυχώς δεν δικαούσαι και συ τα μόρια συνυπηρέτησης.

Βέβαια, τώρα με τις συγχωνεύσεις γραφείων έχω δει ένα σωρό κουλά - περνιούνται μόρια για πλάκα επειδή έτσι ισχυρίστηκαν οι εκπ/κοί - οπότε πού ξέρεις, μπορεί να πέσεις στην περίπτωση και να μην το πολυ-εξετάσουν ! τι να πω!!! Τελικά με όλα όσα έχω δει τις τελευταίες μέρες η μετάθεση δεν είναι μόνο θέμα οργανικού κενού αλλά - δυστυχώς - και ασχετοσύνης όσων περνάν τα μόρια!!

Τα μόρια συνυπηρέτησης μετράνε για την περιοχή στην οποία ανήκει το Δήμος εργασίας του/της συζύγου και κατόπιν, στη διαδικασία των τοποθετήσεων,μετράνε όχι πια για όλη την περιοχή αλλά για τον συγκεκριμένο Δήμο. Άρα αν η σύζυγος δουλεύει κάπου στη Β αθήνας δεν δικαιούσαι μόρια για την Α αθήνας!  :(
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #397 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 11:08:29 μμ »
Προς Bitch - κυρίως- δεν ξερω αν διάβασες παραπάνω (σελ. 27 απαντήσεις 372 - 376). Παίζει καθόλου η συνυπηρέτηση στα μουσικά; Κι ακόμη - αν ξέρει κανείς - πώς κρίνεται αντικειμενικά (;) ποιο πιστοποιητικό μουσικής δεξιότητας είναι ισχυρότερο;; Ή μήπως μετράει πιο πολύ το πλήθος των διάφορων πιστοποιητικών που επισυνάπτεις;
Thanks in advance ;)
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #398 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 09:47:57 μμ »
ευχαριστώ bitch

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #399 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 09:55:10 μμ »
Προς Bitch - κυρίως- δεν ξερω αν διάβασες παραπάνω (σελ. 27 απαντήσεις 372 - 376). Παίζει καθόλου η συνυπηρέτηση στα μουσικά; Κι ακόμη - αν ξέρει κανείς - πώς κρίνεται αντικειμενικά (;) ποιο πιστοποιητικό μουσικής δεξιότητας είναι ισχυρότερο;; Ή μήπως μετράει πιο πολύ το πλήθος των διάφορων πιστοποιητικών που επισυνάπτεις;
Thanks in advance ;)

α αυτό τώρα το είδα!  Νομίζω το είχα ξανα-απαντήσει...
η συνυπηρέτηση δεν αποτελεί κριτήριο στα μουσικά παρά μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ υποψηφίων που έχουν ακριβώς τα ιδια προσόντα. Τις μεταθέσεις στα μουσικά κρίνει η καλλιτεχνική επιτροπή προτάσσοντας τα προσόντα με τη σειρά ακριβώς που αναγράφονται και στην αίτηση ( πχ διδακτορικά στη μουσική, μεταπτυχιακά, εκδηλώσεις κτλ). Μεταξύ ίδιων πιστοποιητικών μουσικής δεξιότητας ( πχ φούγκα ή αρμονία )θα περάσουν στο αμέσως επόμενο κριτήριο που δεν είναι ίδιο για να δουν ποιός υπερέχει ( πχ μπορεί και οι δύο να έχετε αρμονία, την ίδια εμπειρία σε μουσικά σχολεία, την ίδια ακριβώς προϋπηρεσία αλλά να διαφέρετε σε ένα άλλο επιμέρους κριτήριο -πχ στη συνυπηρέτηση).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #400 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 10:39:41 πμ »
Για τα πειραματικά ξέρουμε τίποτα; θα βγάλουν εγκύκλιο φέτος ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #401 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 11:29:59 πμ »
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=56140

Μια παρέμβαση της συμπαθεστάτης Υπερμαχίας.
Και όμως ..., μάλλον οι αντιπαραθέσεις που είχαμε στο pde συνέβαλαν στο να γίνει  πολέμιος του πελατειακού κράτους και της αδιαφάνειας και "υπέρμαχος"  :) της διαφάνειας, της δικαιοσύνης και κυρίως της αξιοκρατίας...  ::)
Μας βλέπω στο μέλλον σε κοινούς αγώνες...  :)

ΥΓ1. Μάλλον έπρεπε να  είχε αποδεχτεί τον διορισμό το 2010. Δεν γνωρίζω αν η επιλογή έγινε μέσω ενός στρατηγικού σχεδιασμού ή λόγω κάποιων προσωπικών δυσκολιών...

ΥΓ2. Τι θυμάμαι και εγώ...   :o

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #402 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 04:30:53 μμ »
Γνωρίζει κανείς πότε περίπου θα ανακοινωθούν οι μεταθέσεις; Κάποια πληροφορία για την εγκύκλοι μεταθέσεων σε πειραματικά. Πάντως, οι κρίσεις των καθηγητών των πειραματικών θα πραγματοποιηθούν τον Ιούνιο.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #403 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 05:38:03 μμ »
Γνωρίζει κανείς πότε περίπου θα ανακοινωθούν οι μεταθέσεις; Κάποια πληροφορία για την εγκύκλοι μεταθέσεων σε πειραματικά. Πάντως, οι κρίσεις των καθηγητών των πειραματικών θα πραγματοποιηθούν τον Ιούνιο.
Δεν έχω κάποια πληροφορία.Πάντως μετά το σημερινό έγγραφο που αφορά τον προγραμματισμό για νέες συγχωνεύσεις και καταργήσεις - και τις ημερομηνίες που αναφέρονται σε αυτό-και λαμβάνοντας υπόψιν πως κάποιοι συνάδελφοι θα κάνουν αιτήσεις μετάθεσης τώρα που καταργήθηκε η τριετία σίγουρα Μάιο.Αν μάλιστα έχουμε και εκλογές και έχοντας υπόψιν τη λαμπρά οργάνωση του υπουργείου μας, μπορεί και του χρόνου!
Υπερβάλλω στο τέλος αλλά σίγουρα πριν το Μάιο με τίποτα. Ας μην ξεχνάμε πως και πέρσι οι μεταθέσεις ανακοινώθηκαν αφού είχε βγει ο κατάλογος με τις συγχωνεύσεις και τις καταργήσεις.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #404 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 06:43:34 μμ »
Θέλοντας να είμαι ρεαλίστρια, ο νέος - αναμενόμενος - κύκλος συγχωνεύσεων καθιστά τη μετάθεση σε μεγάλα αστικά κέντρα (π.χ. Αθήνα) όνειρο απατηλό!!!

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #405 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:02:24 μμ »
Θέλοντας να είμαι ρεαλίστρια, ο νέος - αναμενόμενος - κύκλος συγχωνεύσεων καθιστά τη μετάθεση σε μεγάλα αστικά κέντρα (π.χ. Αθήνα) όνειρο απατηλό!!!
Δεν είναι απόλυτο αυτό.Σίγουρα θα θέλει πολλά μόρια και μάλλον μόνο λίγες ειδικότητες θα την πετύχουν.Εξαρτάται και από τις συνταξιοδοτήσεις και τις συγχωνεύσεις που θα γίνουν- και φυσικά την πολιτική βούληση για μεταθέσεις
Έτσι π.χ. για εμένα που είμαι φιλόλογος πιο εύκολο(σχήμα λόγου βέβαια ;))είναι πάω κάπου στην Αττική παρά κάπου - οπουδήποτε- στην Κεντρική Μακεδονία, όπου θα ήθελα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 660
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.