*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 419809 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #588 στις: Μάρτιος 27, 2012, 08:24:42 μμ »
Συγνώμη αλλά εγώ είμαι αφελής

πως κερδίζει η κυβέρνηση, η τροίκα, το δντ κλπ όταν δεν κάνει μεταθέσεις ? χρηματικά εννοώ. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:18 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #589 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:03:55 μμ »
Οι περισσότεροι το αγνοούν αλλά υπάρχει και όσοι το γνωρίζουν το διεκδικούν: Μετάθεση πάνω από κάποια χιλιομετρα συνεπάγεται και χρηματική αποζημίωση περίπου 700€!!!  :) :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #590 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:06:03 μμ »
Αύριο έχει κυσδε;
Γνωριζετε θεματα ημερ. διαταξης;

κατά κύριο λόγο εξέταση αιτήσεων μετάθεσης σε ειδικου τύπου σχολεία ( μουσικα , ΣΜΕΑΕ κτλ) Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι θα τελειώσουν με όλες τις αιτήσεις σε αυτή τη συνεδρίαση ή πως θα ανακοινωθουν άμεσα τα αποτελέσματα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #591 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:07:24 μμ »
Οι περισσότεροι το αγνοούν αλλά υπάρχει και όσοι το γνωρίζουν το διεκδικούν: Μετάθεση πάνω από κάποια χιλιομετρα συνεπάγεται και χρηματική αποζημίωση περίπου 700€!!!  :) :) :)

προσωπικά δεν το αγνοώ, από την άλλη γνωρίζω ότι ελάχιστοι κάνουν αίτηση για αυτό. Αλλά είναι αυτός ο λόγος ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:18 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #592 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:15:06 μμ »
είναι ΚΑΙ αυτός - όχι βέβαια ο κύριος λόγος. Ο κύριος λόγος είναι πως πλέον το μπάχαλο των προηγουμενων ετών ( που ο γιος της κυρίας Κούλας έσερνε μαζί του και τους 100 πάνω απο αυτόν ) αρχίζει να φαινεται και η τρόικα λογο ψάχνει να αρχίσει να διώχνει κόσμο. Αφου λοιπόν, κατά τα γνωστά η γυναικα του Καίσαρα πρέπει και να ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΊΜΙΑ, ε τώρα ψάχνουμε την έξωθεν καλή μαρτυρία - δεν καταλαβαίνεις;

Γιατί αν συνεχίσουμε όπως παλιά και αν ψάξουν όσα έγιναν ως τώρα θα βρουν επίσης πως τα προηγουμενα χρόνια σπάνια συμπληρωνε κάποιος το ωράριό του και σε κάποιες ειδικότητες είχαμε και περιπτώσεις που υπολειπόταν κατά πολύ του υποχρεωτικού τους ωραρίου ( να σου πω εγώ περιπτώσεις που αντι για 21 έκαναν...4!!! να πάθεις πλάκα.....) ....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #593 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:15:32 μμ »
Αύριο έχει κυσδε;
Γνωριζετε θεματα ημερ. διαταξης;

κατά κύριο λόγο εξέταση αιτήσεων μετάθεσης σε ειδικου τύπου σχολεία ( μουσικα , ΣΜΕΑΕ κτλ) Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι θα τελειώσουν με όλες τις αιτήσεις σε αυτή τη συνεδρίαση ή πως θα ανακοινωθουν άμεσα τα αποτελέσματα.

bitch ό,τι μάθεις παραπάνω ... ξέρεις!
Υπάρχει μεγάλη αγωνία (προσωπικά για τα μουσικά)  :-\
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #594 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:31:31 μμ »
 :)  Καλά αποτελέσματα σε ΟΛΟΥΣ εύχομαι!! Εννοείται πως αν μάθω κάτι ανακοινώσιμο θα σας ενημερώσω...αλλά ως συνηθως ο "κερατάς" τα μαθαίνει τελευταιος!  ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #595 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:57:33 μμ »
είναι ΚΑΙ αυτός - όχι βέβαια ο κύριος λόγος. Ο κύριος λόγος είναι πως πλέον το μπάχαλο των προηγουμενων ετών ( που ο γιος της κυρίας Κούλας έσερνε μαζί του και τους 100 πάνω απο αυτόν ) αρχίζει να φαινεται και η τρόικα λογο ψάχνει να αρχίσει να διώχνει κόσμο. Αφου λοιπόν, κατά τα γνωστά η γυναικα του Καίσαρα πρέπει και να ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΊΜΙΑ, ε τώρα ψάχνουμε την έξωθεν καλή μαρτυρία - δεν καταλαβαίνεις;

Γιατί αν συνεχίσουμε όπως παλιά και αν ψάξουν όσα έγιναν ως τώρα θα βρουν επίσης πως τα προηγουμενα χρόνια σπάνια συμπληρωνε κάποιος το ωράριό του και σε κάποιες ειδικότητες είχαμε και περιπτώσεις που υπολειπόταν κατά πολύ του υποχρεωτικού τους ωραρίου ( να σου πω εγώ περιπτώσεις που αντι για 21 έκαναν...4!!! να πάθεις πλάκα.....) ....

τελικά ποιος είναι ο κύριος λόγος ? δεν δίνει μεταθέσεις γιατί έδιναν τα προηγούμενα χρόνια παραπάνω από όσες έπρεπε ?
δεν μπορεί να είναι αυτό. Υποτίθετε ότι οι αποφάσεις είναι με οικονομετεχνικά κριτήρια. Είναι σίγουρο ότι υπάρχουν κενά και τα κενά αυξάνουν κάθε μέρα με ποια λογική δεν δίνει μετάθεση ? Ψάχνω να βρω τον οικονομικό λόγο. Αν δεν υπάρχει και το κάνει μόνο και μόνο από αντεκδικηση ή για τσαμπουκά ή για κάποιο άλλο λόγο ψυχολογικού πολέμου τότε πρέπει να ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #596 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:59:34 μμ »
Οι περισσότεροι το αγνοούν αλλά υπάρχει και όσοι το γνωρίζουν το διεκδικούν: Μετάθεση πάνω από κάποια χιλιομετρα συνεπάγεται και χρηματική αποζημίωση περίπου 700€!!!  :) :) :)

Εγώ πάντως το αγνοώ το θέμα. Θα ήθελες να μας διαφωτίσεις;
...ή όποιος άλλος συνάδελφος το γνωρίζει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #597 στις: Μάρτιος 27, 2012, 10:08:38 μμ »
Παράθεση
τελικά ποιος είναι ο κύριος λόγος ? δεν δίνει μεταθέσεις γιατί έδιναν τα προηγούμενα χρόνια παραπάνω από όσες έπρεπε ?[/quote
Δίνοντας μεταθέσεις για τα αστικά κέντρα σημαίνει ότι θα άδειαζαν ισάριθμες θέσεις στην περιφέρεια (νησιά, παραμεθόριες περιοχές). Χωρίς διορισμούς, πώς θα καλυφθούν αυτά τα κενά; Έτσι, παραμένουν εγκλωβισμένοι εκατοντάδες, χιλιάδες μάλλον εκπαιδευτικοί σε "δύσκολες" περιοχές για τα επόμενα έτη. 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #598 στις: Μάρτιος 27, 2012, 10:37:30 μμ »
Οι περισσότεροι το αγνοούν αλλά υπάρχει και όσοι το γνωρίζουν το διεκδικούν: Μετάθεση πάνω από κάποια χιλιομετρα συνεπάγεται και χρηματική αποζημίωση περίπου 700€!!!  :) :) :)

Εγώ πάντως το αγνοώ το θέμα. Θα ήθελες να μας διαφωτίσεις;
...ή όποιος άλλος συνάδελφος το γνωρίζει το θέμα.

δες τη σχετική νομοθεσία εδώ : http://users.sch.gr/dimitrako/wp-content/uploads/exoda-metathesis-odoiporika-2010.pdf
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #599 στις: Μάρτιος 27, 2012, 11:43:29 μμ »
Δίνοντας μεταθέσεις για τα αστικά κέντρα σημαίνει ότι θα άδειαζαν ισάριθμες θέσεις στην περιφέρεια (νησιά, παραμεθόριες περιοχές). Χωρίς διορισμούς, πώς θα καλυφθούν αυτά τα κενά; Έτσι, παραμένουν εγκλωβισμένοι εκατοντάδες, χιλιάδες μάλλον εκπαιδευτικοί σε "δύσκολες" περιοχές για τα επόμενα έτη.

Μα τα κενά είτε είναι στην περιφέρεια είτε στο κέντρο κενά είναι. Στην πραγματικότητα συμφέρει το κράτος να δίνει μεταθέσεις στο κέντρο για διάφορους λόγους

1ος) Γλιτώνει επίδομα παραμεθορίου, ένας μόνιμος το παίρνει όλο το χρόνο, ενας ΑΜΩ-ΑΚΩ μόνο στο διάστημα που δουλεύει, δηλαδή ούτε καν 9 μήνες, ο ωρομίσθιος δεν παίρνει τίποτα.

2ος) Ανάμεσα σε κέντρο και περιφέρεια με πολιτικά κριτήρια θέλεις να καλύψεις το κέντρο, περισσότερος κόσμος, συγκεντρωμένος, με άμεση πρόσβαση στα υπουργεία, συμφέρει να τον έχεις με λίγα προβλήματα... Η περιφέρεια είναι εξ ορισμού σπασμένη, αραιοκατοικημένη, μακριά από το κέντρο εξουσίας.

Κάποια καλύτερη ιδέα ? οικονομοτεχνική να είναι όμως, γιατί τείνω να πιστεύω ότι δεν έχει τέτοιο λόγο τελικά και έχει να κάνει με ψυχολογικό πόλεμο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #600 στις: Μάρτιος 28, 2012, 10:05:23 πμ »
Οι περισσότεροι το αγνοούν αλλά υπάρχει και όσοι το γνωρίζουν το διεκδικούν: Μετάθεση πάνω από κάποια χιλιομετρα συνεπάγεται και χρηματική αποζημίωση περίπου 700€!!!  :) :) :)


Νομίζω ότι υπάρχει ο περιορισμός να είσαι πάνω από κάποια χρόνια (ή 5 ή 7 δεν θυμάμαι καλά) στον τόπο από όπου φεύγεις.
Το είχα ψάξει πριν χρόνι όταν έφευγα από το νησί όπου ήμουν για 2 χρόνια και δεν μπορούσα να τα πάρω


Διορθώνω, τα χρόνια που απαιτούνται είναι 4
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2012, 10:12:02 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #601 στις: Μάρτιος 28, 2012, 10:11:20 πμ »
Από τον σύνδεσμο που παρέθεσε η bitch η προϋπόθεση είναι να παίρνεις μετάθεση μετά από 4 χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2012, 10:13:35 πμ από vasileios »
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 740

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.