*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #798 στις: Απρίλιος 08, 2012, 12:04:20 πμ »
Ένας από τους σκοπούς του Forum είναι η ενημέρωση.
Δεν είναι υποχρεωτική η είσοδος εδώ.
Ο συνάδελφος απλά ήθελε να ενημερώσει. Νομίζω ότι ο κάθένας χάρηκε που οι μεταθέσεις είναι κατα τι περισσότερες από πέρυσι. Αν τώρα εσύ στάθηκες στο ποιος έδωσε την πληροφορία, νομίζω είναι λάθος. Νομίζω ότι  πιαστήκαμε  σε μια βλακεία τώρα σαββατιάτικα, ίσως επειδή και εσύ όπως και εγώ και έχουμε την αγωνία μας.
Σου εύχομαι να πάρεις μετάθεση όπως και στον καθένα που περιμένει ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:18 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #799 στις: Απρίλιος 08, 2012, 12:05:17 πμ »
Θα συμφωνησω κι εγω πως δεν πρεπει να "δουλευομαστε" μεταξυ μας .Κι επειδη πιστευω οτι οι περισσοτεροι τουλαχιστον θα θελαμε σε ολα τα επιπεδα να επικρατει ενας ιδεαλισμος,πολλω δε μαλλον στο χωρο της εκπαιδευσης ,ας μην ξεχναμε πως σε μια κοινωνια που επαψε να βλεπει καθετι μεσα απο τον καθρεπτη αυτο του ιδεαλισμου, ο καθενας απο εμας αλλος λιγο κι αλλος περισσοτερο συναινουμε στην υπαρξη αυτης της κατστασης .Οποτε καλο θα ηταν να μην "πυροβολουμε τον πιανιστα" μιας και στα δικα μας αυτια ενιοτε ο ηχος της μελωδιας του ειναι κατι παραπανω απο αρεστος...
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #800 στις: Απρίλιος 08, 2012, 12:11:07 πμ »
Ένας από τους σκοπούς του Forum είναι η ενημέρωση.
Δεν είναι υποχρεωτική η είσοδος εδώ.
Ο συνάδελφος απλά ήθελε να ενημερώσει. Νομίζω ότι ο κάθένας χάρηκε που οι μεταθέσεις είναι κατα τι περισσότερες από πέρυσι. Αν τώρα εσύ στάθηκες στο ποιος έδωσε την πληροφορία, νομίζω είναι λάθος. Νομίζω ότι  πιαστήκαμε  σε μια βλακεία τώρα σαββατιάτικα, ίσως επειδή και εσύ όπως και εγώ και έχουμε την αγωνία μας.
Σου εύχομαι να πάρεις μετάθεση όπως και στον καθένα που περιμένει ...
Αυτή είναι η απόψή σου, καθόλα σεβαστή, αλλά η δική μου είναι διαφορετική. Η ενημέρωση απέχει παρασάγγας από τη διαρροή πληφοροριών, για την οποία προσωπικώς δεν είμαι ευγνώμων. Έχεις δίκιο, όμως, ας το κλείσουμε το θέμα, άκρη δε βγαίνει.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #801 στις: Απρίλιος 08, 2012, 12:16:15 πμ »
1o Εδωσα την πληροφορία για το πότε θα γίνει η Συνεδρίαση και είπα οτι η ανακοινωση θα γίνει μετά τη συνεδρίαση...δεν είπα ποτέ οτι οι μεταθέσεις θα βγούνε Παρασκευή...Οπως είπα σήμερα οτι βγαινουν Δευτέρα.
2ο Δεν νομίζω να είμαι απο αυτους που κρυβονται μεσα στο Forum σε καμία περιπτωση , μεχρι και φωτογραφία μου βλέπετε , σε αντιθεση με άλλους...
3ο Σκοπός μου είναι μόνο η ενημέρωση και αυτο γιατι οι 2 αιρετοι στο ΚΥΣΔΕ δεν εχουν παρει την πρωτοβουλία να βγαλουνε μια ανακοινωση τοσο χρονια σε ενα site η σε ένα forum παιζοντας με τις αγωνίες όλων (Μεταθεσεις-Αποσπασεις-Διορισμους κ.α)
4ο Μην απορείτε το που και πως μπορει να ξέρω , θα έρθει η στιγμή που θα σας πω , τωρα δεν εχει καμια σημασία.

1) Οι συνεδριάσεις του ΚΥΣΔΕ και η ημερήσια διάταξή τους δεν είναι μυστικές. Και με την ίδια λογική που λες, ο Μάιος/Ιούνιος/Ιούλιος κτλ. είναι μετά τη συνεδρίαση της Παρασκευής 6/4.

2) Καλά, επειδή δεν φαίνεται καθαρά η φωτογραφία και αφού ισχυρίζεσαι ότι δεν κρύβεσαι, γιατί δεν υπογράφεις με ονοματεπώνυμο;

3) Σωστός ο σκοπός.

4) Αν δεν είσαι από τα παιδιά που τρέχουν το υποσύστημα των μεταθέσεων, πρόσεξε μήπως σου αμόλησαν ένα ποσοστό για να δούνε διαρροές. Έχει παρατηρηθεί και στο παρελθόν ότι το forum το διαβάζουν και στο Υπουργείο (δεν σημαίνει ότι αυτό είναι αθέμιτο).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2012, 10:01:07 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:18 »

Αποσυνδεδεμένος Pro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #802 στις: Απρίλιος 08, 2012, 12:24:30 πμ »
1) Δεν τελειωσε η Συνεδριαση...Δευτερα θα γινουν καποιες διορθώσεις
2) Μαλλον δεν βλεπεις οτι υπογραφω με ονοματεπωνυμο....πιο καθαρα δεν γινεται , δεν εχω κανέναν λόγο να κρυφτω
3) Συμφωνούμε
4) Καμία σχέση συνάδερφε καμία ομως....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2012, 09:58:36 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #803 στις: Απρίλιος 08, 2012, 12:51:12 πμ »
http://paskviotias.blogspot.com/2012/04/blog-post_08.html

Γίνεται προσπάθεια οι μεταθέσεις να ανακοινωθούν την Μ. Δευτέρα. Το ποσοστό των αιτήσεων που θα ικανοποιηθούν πλησιάζει το 13,5 %
Για οτιδήποτε νεότερο θα επανέλθουμε

Αποσυνδεδεμένος Pro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #804 στις: Απρίλιος 08, 2012, 12:57:16 πμ »
http://paskviotias.blogspot.com/2012/04/blog-post_08.html

Γίνεται προσπάθεια οι μεταθέσεις να ανακοινωθούν την Μ. Δευτέρα. Το ποσοστό των αιτήσεων που θα ικανοποιηθούν πλησιάζει το 13,5 %
Για οτιδήποτε νεότερο θα επανέλθουμε

Μια χαρά , συμφωνούμε λοιπον , η αναρτηση της συγκεκριμένης ανακοινωσης απο την ΠΑΣΚ Βοιωτιας  εγινε στις 00:37 , εγω σας το ειπα το είπα στις 22:15 , ελπίζω να μην αντεγραψε το δικό μου post  ;)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #805 στις: Απρίλιος 08, 2012, 02:01:07 πμ »
Κατά πρώτον, προς αποφυγήν οποιασδήποτε παρεξηγήσεως, από όσα κατωτέρω γράψω, δεν λέγονται για τον  Pro ή οιονδήποτε άλλον εδώ στο φόρουμ. Ομιλώ γενικώς.Όλοι μας είναι λογικό με αυτήν.... την ενημέρωση που έχουμε, από αιρετούς, υπηρεσία κλπ., να είμαστε ανήσυχοι, αφού είμαστε σε πλήρες σκότος για τα πάντα! Από τον αριθμό των μεταθέσεων ως ακόμη και την ημερομηνία  ανακοινώσεως των.Δεν είναι εικόνα σύγχρονου κράτους εν έτει 2012 να λειτουργούμε με όρους... Οθωμανικής αυτοκρατορίας την εποχή της παρακμής της. Πληροφόρηση εκ τω έσω, εκ των έξω, έχω γνωστό στο συμβούλιο, μυστικότητα, επιλεκτική ή όχι διαρροή πληροφοριών κλπ!!! Να σημειωθεί δε ,ότι κάθε χρόνο αυτή η εικόνα παρουσιάζεται για κάθε είδους διαδικασία υπηρεσιακών μεταβολών, όπως  μεταθέσεις, αποσπάσεις κλπ.Κάθε χρόνο φωνάζουμε ,αλλά μόλις ανακοινωθούν τα ονόματα, όλοι μας ξεχνάμε την απαράδεκτη διαδικασία ως τον επόμενο γύρο μεταθέσεων, αποσπάσεων κλπ. Ως προς το θέμα των ανακοινώσεων. Το ΚΥΣΔΕ δεν συνεδριάζει σε κάποιο μυστικό καταφύγιο στο αμερικανικό πεντάγωνο, αλλά στο Υπουργείο Παιδείας στο Μαρούσι, Α. Παπανδρέου 37, στάση ησαπ νερατζιώτισσα. Είναι στον πρώτο όροφο του τριώροφου κτηρίου, με δικά του γραφεία , γραμματεία κλπ. πλησίον των γραφείων της Ειδικής Υπηρεσίας Εφαρμογών. Στο υπουργείο, επίσης, εργάζονται το τρέχον σχολικό έτος περίπου 650 με 700 αποσπασμένοι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί. Δεν είναι λοιπόν, ιδιαίτερα δύσκολο για κάποιους εξ αυτών, καθότι και οι ίδιοι έκαναν αίτηση μετάθεσης, να μαθαίνουν κάποιες πληροφορίες, τις οποίες, πιθανόν, μεταφέρουν με διαφόρους τρόπους. Εννοείται ότι οι αποσπασμένοι συνάδελφοι στο υπουργείο δεν είναι η μοναδική πηγή πληροφοριών, απλά το ανέφερα ως ενδεικτικό παράδειγμα, του πώς ή ποιοί, πιθανόν, δίνουν πληροφορίες. Φυσικά, υπάρχουν και άλλες πηγές πληροφόρησης, όπως οι αιρετοί, που αναφέρθηκαν, τα στελέχη εκπαίδευσης, δηλαδή Διευθυντές Εκπαίδευσης που συμμετέχουν στο ΚΥΣΔΕ, και αυτοί εκπαιδευτικό είναι!!!, οι εργαζόμενοι στο ΚΥΣΔΕ συνάδελφοι, κλπ.Υπάρχουν ακόμη και οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στον... τρίτο όροφο στο Μαρούσι, δηλαδή στην πολιτική ηγεσία, οι οποίοι πιθανόν, να έχουν κάποια...πληροφορία παραπάνω. Η τελευταία κατηγορία εκπαιδευτικών εντάσσεται βέβαια στην ευρύτερη κατηγορία των αποσπασμένων στο υπουργείο, αλλά λόγω της... γειτνίασης με την πολιτική ηγεσία ίσως μαθαίνουν κάτι επιπλέον. Όλοι αυτοί, αλλά και άλλοι ακόμη που δεν τους ξέρω ή δεν μου έρχονται τώρα στο νου, είναι πιθανές πηγές πληροφόρησης, χωρίς να υπάρχει κάτι το.. σκοτεινό από πίσω και οι οποίοι μπορεί να είναι οι συνάδελφοι μας στο σχολείο, αποσπασμένοι φέτος σε κάποια διοικητική  υπηρεσία με μεγαλύτερη ή μικρότερη πρόσβαση σε πληροφορίες κάθε είδους. Αυτά σχετικά με το ζήτημα των πηγών πληροφόρησης, της μυστικότητας και του πέπλου.... ίντριγκας που ευδοκιμεί, όπου δεν υπάρχει επίσημη και σοβαρή ενημέρωση!!!! Βεβαίως θα μου πείτε κάποιοι ότι αναφέρω γνωστά πράγματα, ωστόσο τα γράφω γιατί δεν είναι δεδομένο ότι τα ξέρουν όλοι και επίσης για να τονίσω ότι όλα είναι δημόσια και είναι πολλοί αυτοί που έχουν πρόσβαση σε πληροφορίες. Τα.. σχετικά με την... διεύθυνση του κυσδε τα ανέφερα όχι για άλλο λόγο ή επειδή δεν τα ξέρετε, αλλά για να... αφαιρέσω τον μανδύα της μυστικότητας- αφού όλα αυτά είναι στοιχεία και υπηρεσίες προσβάσιμα στον κάθε ενδιαφερόμενο πολίτη, εφόσον μιλάμε για δημόσιες υπηρεσίες - που αναπόφευκτα δημιουργείται, όπου δεν σε πληροφορούν για αυτά που οφείλουν να σε πληροφορούν.

Φυσικά στην Ελλάδα , όπως προανέφερα, λειτουργούμε με τέτοιον τρόπο, που απέχει πολύ από το να θεωρηθεί σύγχρονο κράτος, ενδεικτική εξάλλου, είναι και η παρούσα σχετική συζήτηση, περί του ποιός λέει τι, από πού ήρθε, πόσο αξιόπιστος είσαι ή δεν είσαι κλπ. Η έλλειψη οργάνωσης, μεθοδικότητας, αντικειμενικότητας δίνουν άφθονο χώρο σε πληροφορίες που τις αμφισβητούν όλοι, όσο αξιόπιστες και καλόπιστες κι αν είναι, ακριβώς επειδή και εδώ κυριαρχεί το γνωστό νεοελληνικό χάος!!! Χάος στην οργάνωση και διοικητική λειτουργία, το οποίο αντιστοιχεί και αντανακλάται στο ψυχολογικό και δικαιολογημένο άγχος και σύγχυση που ενυπάρχει σε όλους μας. Καλώς ενημερώνει ο Pro, δικαιολογημένοι, όμως, είναι και οι συνάδελφοι που αμφισβητούν και ελέγχουν, και καλά κάνουν!!!, τα λεγόμενα στο φόρουμ, αφού υπάρχει σκοτάδι από την επίσημη, υποτίθεται, ενημέρωση που όφειλαν να μας παρέχουν!!! Καλή μετάθεση σε όλους και καλές γιορτές με υγεία, ανεξαρτήτως μεταθέσεων!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #806 στις: Απρίλιος 08, 2012, 07:58:21 πμ »
Μ. Δευτέρα οι μεταθέσεις. Θα ικανοποιηθούν περίπου το 13,5% των αιτήσεων.
Kalimera  se  olous. Simfona  me  plirofories  ap;o  melos  tou  kysde, to  pososto  tha  einai  afto  poy  egrapse  o/i  sinadelfos, diladi  13.5%. Tha  treksoun  to  sistima  kai  ti  deytera  kai  mallon  tin  idia  mera  tha  tis  anakoinosoyn. Kales  giortes  se  olous.

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #807 στις: Απρίλιος 08, 2012, 08:09:27 πμ »
Ο συνάδελφος που "έχει την πληροφορία" ξέρει αν πήρε μετάθεση;

και αν δεν ξερει για τον ιδιο ας μαθει τουλαχιστον για τον γιο της κυριας Κουλας!
αυτον περιμενω να μετατεθει για να τα καταφερω και εγω......
αγαπητη  συναδελφισσα, ενα  τηλεφωνο  πηρα  τον  Καρλαυτη  (τον  οποιο  ούτε  κατ  όψιν  δεν  γνωρίζω). όλεσ  οι  πληροφοριεσ  που  παρέθεσα  προέρχονται  απ  αυτόν. Νομίζω  πως  τα  ίδια  που  είπε  σε  μένα  θα  έλεγε  και  σε  οιονδήποτε  τον  έπαιρνε  τηλέφωνο...Πληροφοριακά, δεν  ρώτησα  αν  προσωπικώς  μετετέθην, αν  και  νομίζω  ότι  και  να  ρωταγα  δεν  θα  μου  έλεγε...
Μενω  λοιπον  σε  αυτα  που  μετέφερα,  και  που  έκρινα  χρήσιμο  να  μοιραστώ  μαζί  σας, αφού  προέρχονται  από  άτομο  που  είναι  μέσα  στην  όλη  διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #808 στις: Απρίλιος 08, 2012, 08:38:54 πμ »
ποιός είναι ο τελικός αριθμός αιτήσεων που υποβλήθηκαν ξέρουμε? έτσι για να δούμε  το 13,5% των αιτήσεων που ικανοποιήθηκαν τι πραγματικό αριθμό αντιπροσωπεύει και ακόμη μια ερώτηση, μέσα σε αυτό το ποσοστό είναι και οι ειδικές κατηγορίες?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #809 στις: Απρίλιος 08, 2012, 08:50:52 πμ »
Ypotheto  idios  se  sxsesi  me  perisi, isos  k  ligo  afximenos, an  lifthi  ipopsin  pos  dothike  dikaioma  ipovolis  aitisis  stous  exontes  symplirosei  dietia. Prosopiki  ektimisi, peri  tis  2000  atoma  tha  metatethoun  (elpizo  polloi  filologoi  se  megala  astika  kentra!)

Αποσυνδεδεμένος gabriel87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • εκπαιδευση...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #810 στις: Απρίλιος 08, 2012, 09:20:23 πμ »
πραγματικά είναι τραγικά χαμηλό το ποσοστό που ακούγεται. Για όνομα του Θεού πως θα αντέξουμε μακριά από τις οικογένειες μας και άλλο χρονο-χρόνια;; Δε ξέρω για εσας συνάδελφοι πραγματικα ζω κατω από το όριο της φτώχιας με τις σπιτιών  ανάγκες συντήρησης 2 σπιτιων και ενοικίων. Ποιος μα ποιος από αυτούς μας έχει καταντήσει έτσι;
Δ ιαμα ΝΤ οπουλου....

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #811 στις: Απρίλιος 08, 2012, 10:44:58 πμ »
13,5 % μόνο?Και ούτε θα ανοίξουν θέσεις για φιλολόγους στα μεγάλα αστικά κέντρα? Πως θα αντέξουμε άλλον ένα χρόνο? Είμαι με μωρό στα Δωδεκάνησα και ο άντρας μιου Αθήνα και δεν αντέχουμε άλλο ούτε ψυχολογικά ούτε οικονομικά. Και στην ίδια θέση είναι χιλιάδες άλλοι? Που πάμε ρε παιδιά? Τι χάλια είναι αυτά?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.