*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #826 στις: Απρίλιος 08, 2012, 06:42:44 μμ »
Ήταν και δική μου απορία.. αλλά ως "θεωρητική"... δεν μπορούσα να το διατυπώσω με τέτοια σαφήνεια. Να δούμε εάν κάποιο μέλος έχει αντίστοιχα σαφή απάντηση :) 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2012, 09:03:44 μμ από para5 »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:40 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #827 στις: Απρίλιος 08, 2012, 06:46:46 μμ »
Πέρυσι που η ΔΔΕ Πειραιά είχε 07 αποχωρήσεις συναδέλφων λόγω συνταξιοδότησης σε συγκεκριμένη πάντα ειδικότητα, σε αντίστοιχο ερώτημα σαν της Φωτεινής, έλαβα απάντηση ότι μεσολαβεί ένα διάστημα ενός έτους περίπου, μέχρι να δημοσιευθούν στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως τα σχετικά ΦΕΚ και κατόπιν δίνονται τα κενά ως οργανικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2012, 09:02:37 μμ από para5 »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #828 στις: Απρίλιος 08, 2012, 06:51:49 μμ »
Οι συνταξιοδοτήσεις δεν υπολογίζονταν (τουλάχιστον τα προηγούμενα χρόνια απ όσο θυμάμαι) στα κενά της χρονιάς για την οποία γίνονταν οι μεταθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2012, 09:01:42 μμ από para5 »
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #829 στις: Απρίλιος 08, 2012, 07:27:15 μμ »
Πιστεύω, ότι οι μεταθέσεις γίνονται μόνο στα αρχικά κενά με τα οποία τροφοδοτείται το σύστημα και όχι σε αυτά που δημιουργούνται στην πορεία.
Νομίζω ότι το σύστημα δεν "βλέπει" καθόλου (δε μπορεί - και μάλλον δεν έχει νόημα- να ξέρει έτσι όπως είναι κατασκευασμένο) τα νέα κενά που προκύπτουν...
Αυτό θα απαιτούσε άλλου είδους πολυπλοκότητα.
Εν ολίγοις, αν επανατροφοδοτείς συνεχώς το διάνυσμα αρχικοποίησης, είναι πολύ πιθανό να βγάλεις το σύστημα σε αστάθεια(δηλ.να μην τερματίζει ποτέ).
Το διάνυσμα αρχικοποίησης μπορεί να το "πειράζει" κανείς και να τρέχει το σύστημα μέχρι ας πούμε να πάρει μετάθεση ο γιος της Κούλας... :D Όχι όμως να το ανατροφοδοτεί...
Τα προκύπτοντα κενά, μάλλον πάνε για του χρόνου-αν δεν καλύπτονται από συναδέλφους σε διάθεση.

Υ.Γ. Φαντάσου,ότι το σύστημα δεν έχει προγραμματιστεί για το απλούστατο: να κάνει ένα απλό swap π.χ. αμοιβαία μετάθεση βάσει μορίων...Πόσο μάλλον για να αντιμετωπίζει καταστάσεις ενδεχόμενης αστάθειας λόγω ανατροφοδότησης!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2012, 09:00:51 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:40 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #830 στις: Απρίλιος 08, 2012, 08:34:29 μμ »
100% δεν υπάρχει τέτοιος αλγόριθμος.

Και φυσικά όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο συνάδελφος πιο πάνω το σύστημα δεν βλέπει ούτε αμοιβαίες ανταλλαγές.

π.χ. ο Α ΠΕ06  θέλει μετάθεση από την Α Έβρου στη Γ Βοιωτίας
και ο Β ΠΕ06 θέλει μετάθεση από την Γ Βοιωτίας στην Α Έβρου

Αν δεν έχουν δοθεί κενά το σύστημα δεν θα μεταθέσει κανέναν.

Γι αυτό μετά τις μεταθέσεις βγάζουν εγκύκλιο αμοιβαίων μεταθέσεων και σου λένε "ψάξε βρες εσύ τον αντίστοιχο στη περιοχή που θες να πας".

Εντελώς παράλογο και απορώ γιατί κανένας δεν μιλάει και δεν ασχολείται για αυτό το πολύ απλό θέμα που εξυπηρετεί στο παραπάνω παράδειγμα και τους δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2012, 08:59:22 μμ από para5 »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #831 στις: Απρίλιος 08, 2012, 08:48:52 μμ »
Να ρωτήσω αν κάποια εκπαιδευτικός με ειδικότητα ΠΕ 19 συγκεντρώνει τα μόρια μετάθεσης για να μετακινηθεί από την μια περιοχή στην άλλη στην επαρχία και δεν έχουν βγει κενά στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση αλλά υπαρχουν λειτουργικικά κενά στην Α/θμια  Εκπαίδευση, μπορεί να πάρει μετάθεση ή όπως γνωρίζει πρέπει να περιμένει τις αποσπάσεις/διαθέσεις για να μπορεί να μετακινηθεί;

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #832 στις: Απρίλιος 08, 2012, 09:35:04 μμ »
@knaison
Για τις αμοιβαίες είχα κάνει μια προσπάθεια εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=25272.0 , αλλά κάποιοι που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, το καψαν το θέμα...

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #833 στις: Απρίλιος 08, 2012, 09:42:04 μμ »
Πάντως... μιας και αύριο αναμένεται να είναι μία "σημαντική" ημέρα για όλους εμάς που περιμένουμε μία μετάθεση έχω να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλους... και αν πάλι δεν πάρουμε μία θέση πιο κοντά στο σπίτι μας ή όπου επιθυμεί ο καθένας να μην ξεχνάμε πως αυτό που μετράει είναι η καλή διάθεση... προσωπικά ζορίζομαι οικονομικά, όπως και οι περισσότεροι των συναδέλφων μου, ειδικά αυτοί που βρίσκονται σε νησιά και απομακρυσμένες περιοχές... τουλάχιστον έχουμε ακόμη μία δουλειά (δεν ξέρω για πόσο ακόμη)... γιατί πιστέψτε με όταν ο αριθμός των ανέργων εντός του έτους θα ανέλθει στο 1,5 εκατομμύριο, καταλαβαίνει κανείς πόσο σημαντικό είναι να λες "έχω τουλάχιστον μία δουλειά που μου προσφέρει έστω κι αυτά τα λίγα"... ελπίζω σύντομα να προκυρηχθούν εκλογές και να πάνε στον διάολο όλοι αυτοί που μας κατάντησαν έτσι αλλά πάνω απ' όλα εμείς πρέπει να διατηρήσουμε καλή διάθεση για να μην τρελαθούμε... έχω κουραστεί καθημερινά να βλέπω ειδήσεις με αυτοκτονίες και αστέγους... πάνω απ' όλα μην τους κάνουμε την χάρη να μας τρελάνουν... γίνουν δεν γίνουν  μεταθέσεις, γίνουν δεν γίνουν απολύσεις στο δημόσιο, πετύχει δεν πετύχει το μνημόνιο, σίγουρα δεν γεννηθήκαμε με μοναδικό στόχο ζωής να υπηρετήσουμε το Ελληνικό δημόσιο που τόσο "ένδοξα" μας φτύνει και μας έχει στο περιθώριο... και ακόμη πιο σίγουρα, δεν γεννηθήκαμε για να φτάσουμε στα πρόθυρα της ψυχικής κατάρρευσης επειδή ένα πρόγραμμα που εφαρμόζεται από το λόμπι της παγκόσμιας οικονομικής τσογλαναρίας, είναι από την φύση του φτιαγμένο για να σώσει μόνον τις τράπεζες και τις καταθέσεις των οικονομικά δυνατών... χαμογελάστε από αύριο και θυμηθείτε πως το επάγγελμα μας είναι ένα από τα πιο δημιουργικά και ευχάριστα επαγγέλματα του κόσμου... που ως αντικείμενο εργασίας έχει το πιο υγειές κομμάτι της κοινωνίας... τα παιδιά... τα οποία εντέχνως τα τελευταία χρόνια Υπουργείο, γονείς, ΜΜΕ, διαδίκτυο και κοινωνικό περιβάλλον έχουν αποβλακώσει για τα καλά... αν προσέξετε καλά, στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα, από τους υπαλλήλους των Υπουργείων μέχρι τα σώματα ασφαλείας, οι δουλειές που κάνουν είναι δουλειές της αποβλάκωσης... το καταλαβαίνεις όταν πιάνεις κουβέντα με κάποιον υπάλληλο της αστυνομίας, του στρατού, της ΔΟΥ κ.ο.κ... ο ένας πιο χαζεμένος από τον άλλον... τουλάχιστον οι εκπαιδευτικοί στο σύνολο τους, κατά την προσωπική μου εκτίμηση είναι από τους πιο καλλιεργημένους δημοσίους λειτουργούς και έχουν περιεχόμενο... Γι' αυτό λοιπόν να γνωρίζουμε πως μπορεί οι πολιτικοί και η κοινωνία να μας "αδειάζουν" αρκετές φορές αλλά έχουν κάθε λόγο να το κάνουν αυτό... ακριβώς επειδή είμαστε ποιοτικά πολύ καλύτερα από αυτούς, όσον αφορά τις συνθήκες εργασίας (είτε από ζήλια, είτε από εμπάθεια, είτε, είτε) ... Καλή επιτυχία λοιπόν αύριο σε όλους... προσωπικά προβλέπω πως δεν θα πάρω μετάθεση και είναι το λιγότερο που με απασχολεί... αυτό που θέλω περισσότερο από το Υπουργείο Παιδείας και την πολιτεία γενικότερα, είναι να μου δώσει πίσω αυτά που μου "ανήκουν"... ως εκπαιδευτικό (καλύτερες υποδομές στα σχολεία) , ως εργαζόμενο (καλύτερες αποδοχές) και πολύ περισσότερο ως πολίτη (σεβασμό)... γιατί μέχρι στιγμής κουράστηκα να με απειλούν με μειώσεις αποδοχών, υποχρεωτικές μετακινήσεις και απολύσεις... ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!! Γι' αυτό και τους γράφω κανονικά και κοιτάζω να ζήσω και να δώσω περιεχόμενο στην ζωή μου με αυτά που έχω στην διάθεση μου... δεν θα τους κάνω την τιμή να με τρελάνουν... ελπίζω σύντομα ο κάθε πολίτης να πάρει την απόφαση όταν στηθούν οι κάλπες να αφήσουμε ΑΥΤΟΥΣ χωρίς επάγγελμα και χωρίς όνειρα... να τους στείλουμε όλους στον διάολο κανονικά... και πάλι καλή επιτυχία σε όλους...

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #834 στις: Απρίλιος 08, 2012, 09:47:46 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή επιτυχία εύχομαι σε όλους όσους περιμένουν μετάθεση!Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος/α από την κοινότητα του φορουμ που να γνωρίζει τα πλεονάσματα και τα ελλείμματα που δόθηκαν από το Νομό Καρδίτσας για φιλολόγους.Είμαι φιλόλογος και έχω 71,82 μόρια.Έχω καμία πιθανότητα να μπω στον νομό?

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #835 στις: Απρίλιος 08, 2012, 10:00:55 μμ »
100% δεν υπάρχει τέτοιος αλγόριθμος.

Και φυσικά όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο συνάδελφος πιο πάνω το σύστημα δεν βλέπει ούτε αμοιβαίες ανταλλαγές.

π.χ. ο Α ΠΕ06  θέλει μετάθεση από την Α Έβρου στη Γ Βοιωτίας
και ο Β ΠΕ06 θέλει μετάθεση από την Γ Βοιωτίας στην Α Έβρου

Αν δεν έχουν δοθεί κενά το σύστημα δεν θα μεταθέσει κανέναν.

Γι αυτό μετά τις μεταθέσεις βγάζουν εγκύκλιο αμοιβαίων μεταθέσεων και σου λένε "ψάξε βρες εσύ τον αντίστοιχο στη περιοχή που θες να πας".

Εντελώς παράλογο και απορώ γιατί κανένας δεν μιλάει και δεν ασχολείται για αυτό το πολύ απλό θέμα που εξυπηρετεί στο παραπάνω παράδειγμα και τους δύο.

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Η τεχνική λέγεται backtracking και έχει υλοποιηθεί στον αλγόριθμο των αποσπάσεων.

Απλώς δεν ξέρω αν ισχύει κάτι παρόμοιο στον αλγόριθμο των μεταθέσεων.

Ο λόγος που δεν έχει υλοποιηθεί κάτι για τις αμοιβαίες μεταθέσεις είναι ότι (δυστυχώς ή ευτυχώς) νομοθετικά προβλέπεται ξεχωριστή διαδικασία για αυτές.

Όποιος υλοποιεί έναν αλγόριθμο δεν κάνει του κεφαλιού του, φροντίζει να μετουσιώσει σε πρόγραμμα αυτό που έχει περιγραφεί στο χαρτί. Αν θέλουμε να αλλάξει κάτι, πρέπει να αλλάξει πρώτα αυτό που προβλέπεται στο χαρτί και τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #836 στις: Απρίλιος 08, 2012, 10:40:08 μμ »
Εικάζετε ότι οι μεταθέσεις θα ανακοινωθούν μέχρι το μεσημέρι ή (πολύ) αργότερα;
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #837 στις: Απρίλιος 08, 2012, 10:55:31 μμ »
Μήπως έχει κανείς καμία πληροφόρηση με πόσα μόρια πιάνει φιλόλογος την Αττική?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #838 στις: Απρίλιος 08, 2012, 11:26:01 μμ »
Γνωριζει καποιος τα κενα σε Κορινθια - Αχαια; επισης τι ωρα περιπου θα ανακοινωθουν; (αν γνωριζεται....) Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #839 στις: Απρίλιος 09, 2012, 12:24:21 πμ »
Να ρωτήσω αν κάποια εκπαιδευτικός με ειδικότητα ΠΕ 19 συγκεντρώνει τα μόρια μετάθεσης για να μετακινηθεί από την μια περιοχή στην άλλη στην επαρχία και δεν έχουν βγει κενά στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση αλλά υπαρχουν λειτουργικικά κενά στην Α/θμια  Εκπαίδευση, μπορεί να πάρει μετάθεση ή όπως γνωρίζει πρέπει να περιμένει τις αποσπάσεις/διαθέσεις για να μπορεί να μετακινηθεί;

Μετάθεση παίρνεις για οργανικό κενό στη βαθμίδα που ανήκεις. Δεν μπορείς να μετατεθείς και συνεπώς ούτε να διεκδικήσεις θέση σε άλλη βαθμίδα. Οργανικές ΠΕ19 στην Α/θμια δεν έχει ανοίξει, ακόμη τουλάχιστον. Άρα μιλάμε για τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό, οπότε πρέπει να περιμένεις τις αποσπάσεις και να δηλώσεις ότι δέχεσαι να αποσπαστείς και σε ΠΥΣΠΕ. Για το ΠΥΣΠΕ της περιοχής στην οποία ανήκεις ζητάς διάθεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.