*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 419874 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1246 στις: Απρίλιος 11, 2012, 10:21:52 πμ »
μεταξύ Δωδεκανήσου και Κυκλάδων,οι δεύτερες αποδεικνύονται πιο οικονομικές ως προς τη διαμονή.
Από ποια άποψη εννοείς gumus;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 05:18:33 μμ από newseditor »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:48 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1247 στις: Απρίλιος 11, 2012, 11:38:51 πμ »
Να   ρώτήσω κάτι  άλλο  λίγο  διαφορετικό με  το θέμα  σας;  Ένσταση  κατα των μεταθέσεων  γινεται;

ΝΑΙ, σαφώς και γίνονται,αλλά κινήσου άμεσα,γιατί υπάρχει μικρό χρονικό περιθώριο!Πήγαινε σε μια ΔΔΕ να την καταθέσεις και πάρε αριθμό πτωτοκόλλου.Συνέταξέ την μόνος σου.Δε χρειάζεται κάποιο ειδικό έντυπο,αλλά ψαξτο καλά και ζητα το τεκμηριωμένα,γιατί σπανίως γίνονται λάθη με τα μόρια.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1248 στις: Απρίλιος 11, 2012, 11:42:18 πμ »
Από άποψη ενοικίων και μετακινήσεων.Εγώ στα Δωδεκάνησα δεν έβρισκα με τίποτα σπίτι κάτω από 300ευρώ το μήνα,ενώ φίλη στην Ανάφη πλήρωνε για καινούργιο σπίτι 220 και στην Κύθνο 230 και πολύ μεγαλύτερα από το διικό μου.Επίσης για Δωδεκάνησα κοστίζουν περισσότερο οι μετακινήσεις,γιατι χρειάζεσαι και πλοιο και αεροπλάνο,ενώ οι Κυκλάδες φτάνονται πολύ πιο εύκολα με πλοίο.Με τους μισθούς που πέρνουμε,πρεπει να τα υπολογίσεις όλα!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 05:17:54 μμ από newseditor »
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1249 στις: Απρίλιος 11, 2012, 11:45:52 πμ »

Σε ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 05:16:01 μμ από newseditor »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:48 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1250 στις: Απρίλιος 11, 2012, 11:50:25 πμ »
Βέβαοια gio666, εμμένω στην άποψη μου ότι αξίζει τον κόπο,γιατί αφού ούτως ή άλλως θα είσαι μακρια από το σπίτι σου και θα πληρώνεις ενοίκια,μετακινήσεις,λογαρασμούς,γιατί να μη μαζεύεις μόρια,τώρα που μπορείς;Και παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες,τις οποίες μπορείς να φανταστείς η ζωή σε ένα μικρό νησί έχει και πολλά θετικά.Εξάλλου, και να μη σου αρέσει καθόλου,που αμφιβάλλω,9μήνες είναι μόνο και με αργίες ενδιάμεσα.Θα το αντέξεις.Βάλε ωσ στόχο τα μόρια και θα δεις που δε θα περάσεις άσχημα!Έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις από τη διετή παραμονή μου εκεί και δεν το μετανιώνω.Σκέψου το.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1251 στις: Απρίλιος 11, 2012, 12:05:00 μμ »
Εμένα πάντως οι μαζικές μεταθέσεις σε περιοχές όπως στην Πιερία και στη Β' Αθήνας, μου αφήνουν την εντύπωση της δημιουργίας μιας δεξαμενής υπεράριθμων εκπαιδευτικών από τις οποίες θα γίνονται υποχρεωτικές αποσπάσεις εντός της οικείας περιφέρειας για τις "ανάγκες" της υπηρεσίας. Ποια είναι η άποψή σας γι' αυτό;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1252 στις: Απρίλιος 11, 2012, 12:06:55 μμ »
Κάποιοι ευνοούνται απο αυτο. Όσοι ήθελαν σε γειτονική περιοχή και δεν πηραν μετάθεση θα παίρνουν αποσπαση
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1253 στις: Απρίλιος 11, 2012, 12:14:07 μμ »
Εμένα πάντως οι μαζικές μεταθέσεις σε περιοχές όπως στην Πιερία και στη Β' Αθήνας, μου αφήνουν την εντύπωση της δημιουργίας μιας δεξαμενής υπεράριθμων εκπαιδευτικών από τις οποίες θα γίνονται υποχρεωτικές αποσπάσεις εντός της οικείας περιφέρειας για τις "ανάγκες" της υπηρεσίας. Ποια είναι η άποψή σας γι' αυτό;

Η σκέψη σου συνάδελφε έχει ενδιαφέρον...  :o Καλό είναι να παρακολουθήσουμε που τελικά αυτοί οι συνάδελφοι θα βρεθούν  8)

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1254 στις: Απρίλιος 11, 2012, 12:22:03 μμ »
ποτε ανακοινωνονται τα οργανικα κενα;

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1255 στις: Απρίλιος 11, 2012, 12:35:03 μμ »
Καποιοι το εχουν κανει για να παρουν τα μορια που δινει το νησι.
Μαλιστα καποιοι ειναι ηδη σε περιοχη που τους ενδιαφερει αλλα λογω λιγων μοριων που εχουν, δεν παιρνουν οργανικη. Οποτε ζητουν αποσπαση σε νηση για να αυξησουν τα μορια τους και να εχουν καλυτερη επιλογη σε σχολειο αργοτερα.
Φυσικα ειναι δυσκολα τα πραγματα στο νησι αλλα και ομορφα για 1-2 χρονια, και πρεπει να συγκρινεις το ποσο μακρια εισαι τωρα και ποσο δυσκολο ειναι να πηγαινεις στο σπιτι σου με τις αντιστοιχες συνθηκες στα νησια, εκτος των μοριων που βεβαια δεν συγκρινονται.

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1256 στις: Απρίλιος 11, 2012, 01:22:37 μμ »
Οι Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα σε κάποιες ειδικότητες έχουν πολύ κόσμο στη διάθεση ΠΥΣΔΕ και αρχικά εμφανίζονται ως πλεονασματικές περιοχές. Δεν είναι τόσο σίγουρο ότι θα πάρεις απόσπαση. Έχει φρακάρει πολύς κόσμος που δεν μπορεί να πάρει μετάθεση. Βέβαια φεύγουν με αποσπάσεις και τελικά φτάνουν να ζητάνε και αναπληρωτές.. Παράλογο ε;
Η ζωή σε αυτά τα μέρη είναι δύσκολη. Αλλά υποφέρεται αν είσαι αισιόδοξος, σου αρέσει η δουλειά σου και αν δε μείνεις στο ίδιο μέρος πολλά χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Ikaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1257 στις: Απρίλιος 11, 2012, 03:11:24 μμ »
Ναι δεν πήρα μετάθεση ούτε για αστείο!!!!
Το ζήτημα όλο, μου φαίνεται πια γελοίο. Και παίρνω σιγά σιγά την αποφαση πως θα μείνω στο νησί για πάντα χωρίς να κάνω ποτέ οικογένεια ή να ζήσω αξιοπρεπώς όπως θα ήθελα, γιατί αυτό θέλει η τροικα-εε. Ούτε μου φταίνε οι πολύτεκνοι, ούτε και οι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα.
Μου φταίει πως ένα ΚΥΣΔΕ συνεδρίασε το πολύ μία βδομάδα, και αποφάσισε για τη ζωή μας.
 Μου φταίει πως δεν γίνεται σωστή κατανομή του εκπαιδευτικού προσωπικού στην Ελλάδα και πως μεταθέτουν σε μέρη που υπάρχουν ήδη πλεονάσματα και με κοροϊδεύουν πως οι μεταθέσεις έγιναν με βάση τα οργανικά κενά που ούτε τα ίδια τα ΠΥΣΔΕ ξέρουν τί προσωπικό έχουν.
Μου φταίει η αναλγησία και η απανθρωπιά που έχουμε δημιουργήσει μέσα στην εκπαίδευση, είτε απο τους συναδέλφους είτε απο τα "στελέχη" εκπαίδευσης.
Μου φταίει που πέρασαν νόμοι "διαίρει και βασίλευε", π.χ Διπλασιασμός μορίων,αποσπάσεις.
Μου φταίει πως πέρα απο τα όποια προσωπικα, οικονομικα, και κλαδικά μας προβλήματα δεν αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί μας συμβαίνουν όλα αυτά και τί μέρος ευθύνης έχουμε στο να προστατέψουμε τον κλάδο μας απο το να τρωγώμαστε είτε ως συνάδελφοι είτε ως ειδικότητες.
Μου φταίει πως αφήσαμε να κλείσουν σχολεία ενώ έπρεπε να ανοίξουν κι άλλα
Μου φταίει, όταν οι άλλοι σιωπούν στα δύσκολα......και μιλάνε στα εύκολα.....
Μου φταίει πως συναδελφοι δεν έχουν υπηρετήσει ποτέ επαρχία.....και είναι τα φαντάσματα της περιοχής.
Ναι μου φταίνε όλα αυτά, αλλά να δώ που φταίω κι εγώ γι' αυτό το χάλι και να προσπαθήσω να το σταματήσω. Συνάδελφοι ας συσπειρωθούμε γιατί θα δουλευουμε για 100 ευρώ με αξιολόγηση και στη Μακρόνησο.(  τότε μπορεί οι πολύτεκνοι και οι καρκινοπαθείς να χάσουν τα προνόμια τους αν αυτό θέλουμε. Αλλά θα είμαστε υπάνθρωποι αν δεχτούμε εμείς οι ίδιοι κάτι τέτοιο και θα είμαστε άξιοι για μία τέτοια παιδεία στα παιδιά μας.)
Γι αυτό ας ενωθούμε.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 03:22:54 μμ από Ikaria »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1258 στις: Απρίλιος 11, 2012, 04:01:06 μμ »
Και η Κρητη ειναι πανεμορφη αλλα οχι με  800 ευρω και εχοντας το ενα παιδι μαζι σου και το αλλο στη θεσσαλονικη.Δε περιμενα να παρω αποσπαση αλλα οταν βλεπεις το παιχνιδι που παιζεται με το γιο της κουλας και τις περιπτωσεις τις Πιεριας σου ανεβαινει η πιεση.Ναι εγινα και υπερτασικη στο νησι.Ειμαι ΠΕ 11 και ψαχνοντας τις μεταθεσεις  αντιλαμβανομαι οτι εγινε παιχνιδι και με τα μορια και με τα πιστοποιητικα υγειας.Γινεται συναδελφος να παιρνει συνεχως αποσπαση να εργαζεται σε σχολειο με ενα μοριο η στα γραφεια (χωρις υπουργικη αποφαση) και μεσα σε δεκα χρονια να εχει 90 μορια δυσμενων;

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1259 στις: Απρίλιος 11, 2012, 04:08:50 μμ »
Γεια σε όλους. Μήπως γνωρίζει κανείς τα αποτελέσματα της επανεξέτασης - αναθεώρησης των κριτηρίων απόσπασης που έγινε τον Φλεβάρη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 726
Σύνολο: 741

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.