*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο  (Αναγνώστηκε 19136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 03, 2013, 02:42:44 μμ »
Όχι συνάδελφε δεν έχεις ευθύνη εσύ αν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Όποιος για οποιοδήποτε λόγο πληρωθεί χωρίς δική του υπαιτιότητα περισσότερα χρήματα, αν ποτέ ανακαλυφθεί το λάθος του ζητείται η επιστροφή των αχρεωστήτων κατβληθείσων αμοιβών. . Ευθύνη έχει ο Διευθυντής ΔΔΕ ως εκκαθαριστής, αλλά και οι αρμόδιοι υπάλληλοι αν ζημίωσαν το Δημόσιο με πράξεις τους ή παραλείψεις τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 03, 2013, 02:54:32 μμ »
Δε θα εχω εγω την ευθυνη αλλα τα χρηματα θα πρεπει να τους τα γυρισω πισω...να ευγνωμονω την τυχη μου που δε μ επιασαν ακομα...αισθανομαι ενας καταχραστης δημοσιου χρηματος εν αγνοια μου , ευτυχως που μου το θυμιζουν καποιες εγκυκλιοι και το εργατικο δικαιο. Ετσι πιστευω κιολας οτι ο μισθος των 878 ευρω και πολυ μου ειναι , μη ζηταω παραπανω. Αισθανομαι ενας μελλοντικος mini Παπαγεωργοπουλος

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 03, 2013, 02:55:47 μμ »
Κατ΄αναλογία, για να εφαρμοστεί ακριβοδίκαια ο νόμος, πρέπει να ισχύσουν αυτά που λες για όλους τους μόνιμους που δε συμπληρώνουν ωράριο με τα στραβά μάτια των Διευθύνσεων ή κάνουν "παράνομη" - μη απαραίτητη γραμματειακή υποστήριξη.....Έλεος.....

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 03, 2013, 03:19:04 μμ »
Δυστυχώς ακούγεται οτι είναι στις σκέψεις του υπουργείου αυτό που λες Αντιγόνη. Ωστόσο η σχέση εργασίας του καθενός υπόκειται σε διαφορετική νομοθεσία. Η αμοιβή των αναπληρωτών προκύπτει από ερμηνεία της υπάρχουσας νομοθεσίας και η επίσημη ερμηνεία είναι αυτή. Για τους μόνιμους η επίσημη ερμηνεία είναι διαφορετική, όταν θα φορέσει το φέσι στου μόνιμους δεν ξέρω αν θα πρόκειται για νέα ερμηνεία της υπάρχουσας νομοθεσίας ή για τροποιποίηση της. Δεν είμαι νομικός ούτε θα ήθελα να είμαι για να μπορώ να ξέρω αν η ερμηνεία της νομοθεσίας που διέπει κάθε εργασιακή σχέση είναι ορθή ή όχι. Ο οποιοσδήποτε υπάλληλος όμως είναι υποχρεωμένος να τηρεί την "επίσημη" αρμηνεία του νόμου που προκύπτει μέσα από τους μηχανισμούς της υπηρεσίας του. Συνήθως οι ερμηνείες προκύπτουν από ερωτήματα προς το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους. Αν δικαστικά κάποιος δικαιωθεί απέναντι σε μια ερμηνεία ο υπάλληλος πάλι είναι υποχρεωμένος να εφαρμόσει τη δικαστική απόφαση.

belw μπορεί να μην πέσει και ποτέ στην αντίληψη τους και ούτε είσαι καταχραστής να μην λέμε υπερβολές. Παρόμοια περιστατικά είναι συνηθισμένα ακόμα και σε μεγάλες επιχειρήσεις που μισθοδοτούν χιλιάδες εργαζομένους, που υποτίθεται οτι έχουν καλύτερη οργάνωση και έλεγχο. Υπάρχουν τόσο πολλές παράμετροι σε μια μισθοδοσία που πάντα κάτι θα ξεφεύγει. Ακόμα και οι εφαρμογές μισθοδοσίας δεν είναι αλάνθαστες. Προσωπικά πολλές φορές έχω εντοπίσει λάθη υπολογισμού σε εφαρμογή μισθοδοσίας, ενώ ο χειριστής εισήγαγε σωστά δεδομένα. Πάντως είναι ευθύνη του ΠΥΣΔΕ που ανήκεις να σου συμπληρώσει το ωράριο. Στη ΔΔΕ που εργάζομαι όλοι οι αναπληρωτές συμπληρώνουν πλήρως το ωράριο τους. Προφανώς για να προσλάβουν το ΠΥΣΔΕ της περιοχής ευθύνης σου είχε δηλώσει όλες τις ώρες ως κενό για να τις καλύψεις. Πως εξαφανίστηκαν αυτές οι ώρες και γιατί δεν σου τις ανέθεσαν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 03, 2013, 03:28:27 μμ »


belw μπορεί να μην πέσει και ποτέ στην αντίληψη τους και ούτε είσαι καταχραστής να μην λέμε υπερβολές. Παρόμοια περιστατικά είναι συνηθισμένα ακόμα και σε μεγάλες επιχειρήσεις που μισθοδοτούν χιλιάδες εργαζομένους, που υποτίθεται οτι έχουν καλύτερη οργάνωση και έλεγχο. Υπάρχουν τόσο πολλές παράμετροι σε μια μισθοδοσία που πάντα κάτι θα ξεφεύγει. Ακόμα και οι εφαρμογές μισθοδοσίας δεν είναι αλάνθαστες. Προσωπικά πολλές φορές έχω εντοπίσει λάθη υπολογισμού σε εφαρμογή μισθοδοσίας, ενώ ο χειριστής εισήγαγε σωστά δεδομένα. Πάντως είναι ευθύνη του ΠΥΣΔΕ που ανήκεις να σου συμπληρώσει το ωράριο. Στη ΔΔΕ που εργάζομαι όλοι οι αναπληρωτές συμπληρώνουν πλήρως το ωράριο τους. Προφανώς για να προσλάβουν το ΠΥΣΔΕ της περιοχής ευθύνης σου είχε δηλώσει όλες τις ώρες ως κενό για να τις καλύψεις. Πως εξαφανίστηκαν αυτές οι ώρες και γιατί δεν σου τις ανέθεσαν;

Aισθανομαι καταχραστης ετσι οπως το παρουσιαζεις εσυ , μονο και μονο που γραφεις οτι  Στη ΔΔΕ που εργάζεσαι όλοι οι αναπληρωτές συμπληρώνουν πλήρως το ωράριο τους. Προφανώς για να προσλάβουν το ΠΥΣΔΕ της περιοχής ευθύνης μου είχε δηλώσει όλες τις ώρες ως κενό για να τις καλύψω
Γιατι δε βγαινουν ακριβως 21 ωρες?? τους χρωσταω δε μου χρωστανε!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 03, 2013, 03:36:55 μμ »
Ποτέ δεν παρουσίασα κάτι τέτοιο και μου κάνει εντύπωση οτι αυτό κατάλαβες. Δεν νομίζω οτι τους χρωστάς τίποτα, μάλλον αυτοί σου χρωστάνε κάποιες ώρες. Ιδιαίτερα φέτος θεωρώ απίθανο να μην υπήρχαν 21 ώρες όταν εγκρίθηκε η πρόσληψη σου από το υπουργείο. Πιο πιθανό μου φαίνεται να βολεύτηκε κάποιος άλλος (μόνιμος ή αναπληρωτής) από την ώρα ή ώρες που σου λείπουν. Γι' αυτό και έβαλα το ερώτημα πως εξαφανίστηκαν οι ώρες. Δηλαδή επίσημα οι αποφάσεις τοποθέτησης σου από το ΠΥΣΔΕ της περιοχής ευθύνης σου δεν καλύπτουν το ωράριο σου; μήπως καλύπτεται νόμιμα με άλλο τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 03, 2013, 03:45:04 μμ »
Ποτέ δεν παρουσίασα κάτι τέτοιο και μου κάνει εντύπωση οτι αυτό κατάλαβες. Δεν νομίζω οτι τους χρωστάς τίποτα, μάλλον αυτοί σου χρωστάνε κάποιες ώρες. Ιδιαίτερα φέτος θεωρώ απίθανο να μην υπήρχαν 21 ώρες όταν εγκρίθηκε η πρόσληψη σου από το υπουργείο. Πιο πιθανό μου φαίνεται να βολεύτηκε κάποιος άλλος (μόνιμος ή αναπληρωτής) από την ώρα ή ώρες που σου λείπουν. Γι' αυτό και έβαλα το ερώτημα πως εξαφανίστηκαν οι ώρες. Δηλαδή επίσημα οι αποφάσεις τοποθέτησης σου από το ΠΥΣΔΕ της περιοχής ευθύνης σου δεν καλύπτουν το ωράριο σου; μήπως καλύπτεται νόμιμα με άλλο τρόπο;

Μηπως πρεπει και να αυτοκτονησω που βγηκαν απο το προγραμμα 20 ωρες και οχι 21 ωρες?? οχι , καλυτερα θα παω στο υπουργειο Παιδειας και θα τους κανω ταματα και θα λεω δοξα τω υπουργειω Παιδειας  που κραταω τη συμβαση μου και δε με εχει στειλει σε αλλο σχολειο για να συμπληρωσω τη 1 ωρα

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 03, 2013, 11:48:09 μμ »

Έχω την εντύπωση ότι δημιουργούμε θέμα εκεί που δεν υπάρχει.
Ούτε οι μόνιμοι ούτε οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου πληρώνονται με βάση τις ώρες που διδάσκουν.
Εξ`άλλου οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου χαρακτηρίζονται έτσι και πληρώνονται έτσι από τη σύμβαση τους, αν έχουν 16-21 ώρες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 04:39:06 μμ »
Εχω προσληφθει αναπληρωτρια πληρους ωραριου στη δευτεροβαθμια κ μου αναθεσαν 20 κ οχι 23 ωρες.
Θα εχει καποια επιπτωση στην προυπηρεσια;
Θα υπαρχει μειωση μισθου;
Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει βρεθει προσφατα σε αναλογη θεση;
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 05:02:52 μμ »
Εχω προσληφθει αναπληρωτρια πληρους ωραριου στη δευτεροβαθμια κ μου αναθεσαν 20 κ οχι 23 ωρες.
Θα εχει καποια επιπτωση στην προυπηρεσια;
Θα υπαρχει μειωση μισθου;
Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει βρεθει προσφατα σε αναλογη θεση;
Ευχαριστω
Μη φοβασαι. Δεν εχεις κανενα προβλημα. Στη χειροτερη να σε στειλουνα καπου για συμπληρωση.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 05:04:06 μμ »
Εχω προσληφθει αναπληρωτρια πληρους ωραριου στη δευτεροβαθμια κ μου αναθεσαν 20 κ οχι 23 ωρες.
Θα εχει καποια επιπτωση στην προυπηρεσια;
Θα υπαρχει μειωση μισθου;
Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει βρεθει προσφατα σε αναλογη θεση;
Ευχαριστω

Δεν έχω βρεθεί σε ανάλογη θέση. Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει καμία επίπτωση ούτε στο μισθό σου αλλά ούτε και στην προϋπηρεσία σου.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 05:11:47 μμ »
Εχω προσληφθει αναπληρωτρια πληρους ωραριου στη δευτεροβαθμια κ μου αναθεσαν 20 κ οχι 23 ωρες.
Θα εχει καποια επιπτωση στην προυπηρεσια;
Θα υπαρχει μειωση μισθου;
Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει βρεθει προσφατα σε αναλογη θεση;
Ευχαριστω

Μου συνέβη πρόπερσι που με προσέλαβαν να καλύψω ένα κενό 18 ωρών με ωράριο 23. Δεν είχε καμία επίπτωση. Οι υπόλοιπες ώρες μου ήταν γραμματειακή υποστήριξη. Μπορούν ωστόσο πάντα να σε διαθέσουν σε άλλο σχολείο ανά πάσα στιγμή κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αν προκύψει κενό 2 ή 3 ωρών.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 05:29:58 μμ »
 Τα δύο πιο πιθανά ενδεχόμενα είναι αυτά ου αναφέρθηκαν, δηλ. η διάθεση σε άλλο σχολείο ή η γραμματειακή υποστήριξη.
  

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που δεν συμπληρώνει ωράριο
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 02:13:27 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159734
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.