*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά  (Αναγνώστηκε 8564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:33:57 μμ »
Καλησπέρα!Έχω δυο μαθήτριες στο σχολείο που θέλουν να απαλλαγούν απο το μάθημα.Πρέπει να τους δώσω υπευθυνη δηλωση για να τη συμπληρώσουν οι γονείς?Απαλλαγή απο το μάθημα σημαίνει οτι απαλλάσσονται και απο τον εκκλησιασμό?Και πώς υποτίθεται οτι πρέπει εγώ να απασχολώ τις μαθήτριες? :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:57:49 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:48:15 μμ »
 Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ (και όχι ο θεολόγος, γιατί το θέμα αφορά διαδικαστικά-νομικά ζητήματα) ζητά  υπεύθυνη δήλωση που να υπογράφουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ, με τα στοιχεία δηλαδή και των δύο γονιών και υπογραφές τους που  να γράφει ότι: επιθυμούμε την απαλλαγή του υιού/κόρης μας ................. από το μάθημα των Θρησκευτικών διότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ / Η ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ. Προσοχή: δεν πρέπει να γράφει τί είναι ο μαθητής, π.χ. καθολικός, προτεστάντης, άθεος κ.λ.π. αυτό δε μας ενδιαφέρει και τυπικά ακυρώνει την υπεύθυνη δήλωση.  Το θέμα της απασχόλησης είναι θέμα του συλλόγου που σύμφωνα με εγκύκλιο στην αρχή της χρονιάς αποφασίζει ποιό άλλο μάθημα θα παρακολουθήσει το παιδί την ώρα που οι συμμαθητές του παρακολουθούν θρησκευτικά.. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι ο σύλλογος (και όχι βέβαια ο θεολόγος) αναλαμβάνει την ευθύνη για το πού θα είναι το παιδί την ώρα αυτή. Πρέπει να τονιστεί στους συναδέλφυς π.χ. ότι αν το παιδί την ώρα αυτή είναι έξω από το τμήμα ή από το σχολείο και πάθει κάτι, θα αναζητηθούν ευθύνες από το σύλλογο. Δεν αναφέρομαι στην ουσία της απαλλαγής (την οποία θεωρώ απαράδεκτη προσωπικά καθώς το μάθημα σήμερα έχει πολύ ενδιαφέρον για όλους, π.χ. ειδικά στη Β΄ λυκείου που αφορά κατά μεγάλο μέρος τις άλλες θρησκείες και στη Γ΄ που έχει ζητήματα παγκόσμιου ενδιαφέροντς -ναρκωτικά, βία, μεταμοσχεύσεις κ.λ.π.) και απαντάω μόνο στο ερώτημα που τέθηκε.
υ.γ. αν το παιδί προέρχεται από χωρισμένους γονείς, υπογράφει ο γονέας που έχει την επιμέλεια. Προσοχή σ' αυτό το σημείο γιατί πολλές φορές υπάρχει "κόντρα" μεταξύ των γονιών για τις θρησκευτικές τους πεποιθήλεςι, π.χ. κάποιος από τους δύο επιθυμεί και κάποιος όχι την απαλλαγή του μαθητή. επαναλαμβάνω ότι η απαλλαγή ισχύει αν υπάρχει στην υπέυθυνη δήλωση υπογραφή και των δύο γονιών. Τέλος υπάρχει ένα "λογικό" διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να κατατεθεί η δήλωση, π.χ. 1-2 εβδομάδες από την αρχή των μαθημάτων αλλιώς δεν έχει νόημα. Τυπικά ο διευθυντής του σχολείου μπορεί να ελέγξει τα γραφόμενα της υπεύθυνης δήλωσης.... Φανταστείτε π.χ. (τραβηγμένη περίπτωση) να εμφανίσει κάποιος έγγραφα που δείχνουν βαπτισμένο το παιδί, τότε ο γονιός μπορεί να διωχθεί για ψεύτικη υπεύθυνη δήλωση...αν έχει δηλώσει ότι δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 11:15:25 μμ »
Ευχαριστώ πα΄ρα πολύ, πραγματικά κάποια απο αυτά δεν τα ήξερα!Δηλαδη πρέπει να κάνουν δυο υπεύθυνες δηλώσεις μια ο πατέρας και μια η μητέρα, ρωτάω γιατι ο χώρος στην υπεθυνη δήλωση είναι περιορισμένος.Σχετικαμε την απασχόληση του μαθητή,πέρσι το κορίτσι το ένα που είχε την απαλλαγη εξακολουθούσε να βρίσκεται μέσα στην τάξη, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή πρέπει οπωσδήποτε να βρίσκεται ασε άλλη αίθουσα?

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 11:57:21 μμ »
κοινή υπεύθυνη δήλωση πώς γίνεται??????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:57:49 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:15:02 πμ »
κοινή υπεύθυνη δήλωση πώς γίνεται??????????????????????????

Επειδή έχω υπόψη μου υπεύθυνη δήλωση (και δη κατατεθείσα σε Ανεξάρτητη Αρχή)  για απαλλαγή σε άλλο μάθημα, σου τη περιγράφω - προφανώς κάτι ανάλογο θα ισχύει και για τα Θρησκευτικά:

Oι κάτωθι υπογεγραμμένοι κλπ, κλπ, γονείς της μαθητρίας κλπ. κλπ, δηλώνουμε ότι επιθυμούμε η κόρη μας  κλπ. να απαλλαγεί από το μάθημα της Ιστορίας για λόγους συνείδησης και συγκεκριμένα επειδή θεωρούμε ότι το ελληνοκεντρικό περιεχόμενο του βιβλίου της (τάδε) τάξης, έρχεται σε αντίθεση με την αντικειμενική προσέγγιση που θα όφειλε να έχει το ιστορικό μάθημα ως απευθυνόμενο και σε Ελληνες πολίτες  καταγομένους από άλλες χώρες, κλπ., κλπ.   

Προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο η απαλλαγή από οποιοδήποτε μάθημα, γιατί πιστεύω ότι όλα τα βιβλία έχοντας την επιστημονική έγκριση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου υπηρετούν εκπαιδευτικούς και παιδαγωγικούς σκοπούς και απορώ που επαναφέρεις αυτό το (ξεχασμένο) θέμα. Eχέτω υπόψιν σου, όμως, ότι η λεγόμενη επίκληση της συνείδησης ΔΕΝ αφορά ΜΟΝΟ τα Θρησκευτικά. Ο νοών, νοείτω. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:23:51 πμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος penkasidy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Finche c'e vita c'e speranza
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:12:13 πμ »
Καλησπέρα!Έχω δυο μαθήτριες στο σχολείο που θέλουν να απαλλαγούν απο το μάθημα.Πρέπει να τους δώσω υπευθυνη δηλωση για να τη συμπληρώσουν οι γονείς?Απαλλαγή απο το μάθημα σημαίνει οτι απαλλάσσονται και απο τον εκκλησιασμό?Και πώς υποτίθεται οτι πρέπει εγώ να απασχολώ τις μαθήτριες? :-[

Καλησπερα. Ο διεθυντης θα πρεπει να σου δωσει τις υπευθυνες δηλωσεις. Επισης ο νομος λεει οτι ο μαθητης που εχει απαλλαγη, θα πρεπει να απασχολειται την ωρα αυτη, σε αλλο τμημα της ιδιας ταξης, σε αλλο συναδελφο και μαθημα επομενως. Αν ειναι μικρο το σχολειο και υπαρχει μονο ενα τμημα στη συγκεκριμενη ταξη, θα πρεπει να απασχοληθει στη βιβλιοθηκη ή απο αλλους συναδελφους στο συλλογο. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση κενη ωρα!
ΠΕ01

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:05:05 πμ »
Blueswire,
γιατί πρέπει να δηλωθεί ότι ο μαθητής δεν είναι Χ.Ο.;
Γνωστός μου που το έκανε πριν από χρόνια (μόλις βγήκε η δυνατότητα) δεν δήλωσε ούτε τι είναι ούτε τι δεν είναι το παιδί.
Γράφει πουθενά ο νόμος ότι αφορά ΜΟΝΟ αυτούς που ΔΕΝ είναι Χ.Ο. (δεν το γνωρίζω);
Βρήκα, όμως αυτό το υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης, όπου δεν αναφέρεται πουθενά ότι ο μαθητής ΔΕΝ είναι Χ.Ο.

 Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ


 Ημερομηνία:___________________ Υπ'όψην διευθυντή ___________________

 Βάσει της Εγκυκλίου Γ2/ 61723-13/6/2002 του Υπουργείου Παιδείας, επιθυμώ να απαλλαγεί άμεσα ο γιός μου/ η κόρη μου ________________________ από την υποχρέωση παρακολούθησης του μαθήματος των θρησκευτικών, καθώς και από τις σχολικές προσευχές και τον εκκλησιασμό.

 Με εκτίμηση,
 ______________________


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:09:16 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:23:26 πμ »
Κι εγώ την δήλωση που ανάρτησε η emmaki έχω υπόψιν μου.
Μπορεί κάποιος από τους αγαπητούς συναδέλφους που αναφέρουν τον λόγο απαλλαγής να μας παραπέμψει στη σχετική εγκύκλιο;
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:25:35 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:32:01 πμ »
ΑΡΘΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΧ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΘΕΟΛΟΓΩΝ ΚΡΗΤΗΣ:
Κατά το έτος 2008, το τότε ΥΠΕΠΘ έστειλε στα σχολεία κατά σειρά τρεις εγκυκλίους για την απαλλαγή από τα Θρησκευτικά. Αυτές είναι: α) 91109/Γ2/10-07-2008, β) 104071/Γ2/04-08-2008, γ) 977/109744/Γ1/26-08-2008.

Στην τελευταία από τις παραπάνω αναφέρεται κατά λέξη:

«Οι μη Ορθόδοξοι μαθητές δηλ. οι αλλόθρησκοι ή ετερόδοξοι, οι οποίοι σύμφωνα με την υπ΄ αριθμ. 104071/Γ2/4.8.2008 εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ  απαλλάσσονται από το μάθημα των Θρησκευτικών για λόγους συνείδησης, κατά την ώρα διδασκαλίας του συγκεκριμένου μαθήματος παρακολουθούν υποχρεωτικά τη διδασκαλία διαφορετικού διδακτικού αντικειμένου σε άλλο τμήμα της ίδιας τάξης.

Στην περίπτωση, που η συγκεκριμένη τάξη λειτουργεί μόνο με ένα τμήμα, οι μαθητές αυτοί παρακολουθούν εκπαιδευτικό πρόγραμμα που καθορίζεται για το σκοπό αυτό από το Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου. Για μεν τους αλλοδαπούς το πρόγραμμα αφορά στο μάθημα της ελληνικής γλώσσας, για δε τους υπόλοιπους μάθημα ανάλογο με τις μαθησιακές τους ανάγκες».

Μετά την ανακοίνωση των εγκυκλίων, ακολούθησαν πολλά απαντητικά και διευκρινιστικά έγγραφα του Υπουργείου (προς ερωτώντες εκπαιδευτικούς, διευθυντές σχολείων, σχολικούς συμβούλους, επιστημονικές ενώσεις κ.ά.) όπου, σε όλες τις περιπτώσεις, τονίζεται ο υποχρεωτικός χαρακτήρας του μαθήματος και διευκρινίζεται ότι δικαίωμα απαλλαγής έχουν οι αλλόθρησκοι ή ετερόδοξοι μαθητές, εφ’ όσον το επιθυμούν (βλ. και  σχετική απάντηση της Υφυπουργού κ. Χριστοφιλοπούλου στη Βουλή, στο με αριθμ 56664/IH/25-5-2010/ΥΠΔΜΘ).
Επομένως:

«Στις παραπάνω εγκυκλίους καθίσταται σαφές ότι το μάθημα των Θρησκευτικών διδάσκεται σε όλες τις σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με τα επίσημα υποχρεωτικά αναλυτικά και ωρολόγια προγράμματα, αλλά δίνεται η δυνατότητα απαλλαγής στους αλλόθρησκους και ετερόδοξους μαθητές, οι οποίοι για λόγους συνείδησης δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το εν λόγω μάθημα» (Απάντηση με αριθμό 66611/Γ2/10-06-2009 της Διεύθυνσης Σπουδών Δ/θμιας Εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ σε δικό μου ερώτημα, βλ. και 147994/Γ2/14-11-2008/ΥΠΕΠΘ με όμοια απάντηση προς τον Παγκρήτιο Σύνδεσμο Θεολόγων).

Συνοψίζοντας και ανακεφαλαιώνοντας:

    Το μάθημα των Θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό σύμφωνα με τα ισχύοντα Προγράμματα Σπουδών.
    Δικαίωμα απαλλαγής έχουν αποκλειστικά οι μη Ορθόδοξοι, δηλ. οι αλλόδοξοι και ετερόθρησκοι.
    Η εγκύκλιος 977/109744/Γ1/26-08-2008 ορίζει τον τρόπο που απασχολούνται οι απαλλασσόμενοι μαθητές.

 
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:36:00 πμ »
Άρα πάλι κάνεις δήλωση θρησκεύματος ουσιαστικά!

πάντως έχω υπόψη μου περίπτωση που με δήλωση γονέα πήρε το παιδί απαλλαγή, αν και βαφτισμένο Χ.Ο.. Και ο λόγος ήταν ότι, αν και ήταν Χ.Ο. ήταν μόνο θεωρητικά, γιατί δεν πίστευε, δεν είχε σχέση με θρησκεία και εκκλησία.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:45:57 πμ »
Τι θα πει Χριστιανος και μη? Ολοι θα πρεπει να παρακολουθουν το μαθημα.Η λογικη του δεν θελω γιατι δεν πιστευω δεν στέκει. Το μαθημα δεν γινεται για λογους προσηλυτισμου και συνεπως ειναι υποχρεωτικο για ολους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:59:05 πμ »
Τι θα πει Χριστιανος και μη? Ολοι θα πρεπει να παρακολουθουν το μαθημα.Η λογικη του δεν θελω γιατι δεν πιστευω δεν στέκει. Το μαθημα δεν γινεται για λογους προσηλυτισμου και συνεπως ειναι υποχρεωτικο για ολους.

Δεν νομίζω ότι κανέις μπαίνει εδώ στη διαδικασία να κρίνει αν κάποιο μάθημα είναι ή πρέπει να είναι υποχρεωτικό για όλους. Προσωπικά έχω γνώμη, αλλά την κρατάω για τον εαυτό μου.
Το θέμα είναι ποιός και πώς παίρνει κάποιος απαλλαγή, την οποία έχει δικαίωμα να πάρει.
Και από τη στιγμή που  Στο σχολέιο δεν δηλώνεται θρήσκευμα, δηλαδή δεν δηλώνεις τι είσαι, το ερώτημα που προκύπτει έγκειται στο γιατί πρέπει να δηλώνεις τι δεν είσαι!
Και αν μια επιλογή που έγινε όταν το παιδί ήταν μωρό, και μπορεί να έγινε για 1002 λόγους (βλ. κοινωνία κλπ), μπορεί να καθορίζει τη μαθησιακή πορεία του....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:03:23 πμ »
ακριβως γιαυτους τους λογους δεν πρεπει να υπαρχει η απαλλαγη. Κάνεις το μαθημα κανονικα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:07:21 πμ »
ακριβως γιαυτους τους λογους δεν πρεπει να υπαρχει η απαλλαγη. Κάνεις το μαθημα κανονικα.

Αυτό είναι προσωπική σου άποψη...
Από τη στιγμή, όμως, που υπάρχει η δυνατότητα της απαλλαγής, σε σχέση με το ότι ΔΕΝ δηλώνεις θρήσκευμα, δεν είναι αντιφατικό να δηλώνεις τι ΔΕΝ είσαι για να κάνεις χρήση αυτής της δυνατότητας;

Και ξαναλέω, δεν μπαίνω στη λογική της συζήτησης αν έχει νόημα η ύπαρξη των θρησκευτικών στο σχολέιο ή όχι. Είναι τελείως άλλο θέμα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.