*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά  (Αναγνώστηκε 8626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:42:42 πμ »
Άρα πάλι κάνεις δήλωση θρησκεύματος ουσιαστικά!

πάντως έχω υπόψη μου περίπτωση που με δήλωση γονέα πήρε το παιδί απαλλαγή, αν και βαφτισμένο Χ.Ο.. Και ο λόγος ήταν ότι, αν και ήταν Χ.Ο. ήταν μόνο θεωρητικά, γιατί δεν πίστευε, δεν είχε σχέση με θρησκεία και εκκλησία.

Πολύ συχνή περίπτωση πλέον.. άλλωστε δεν μπορεί κάποιος να "ξεβαφτιστεί" (τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν να ασχολήθηκε με το θέμα). Από την άλλη, αν το παιδί και η οικογένεια ξέρουν τι πιστεύουν ή όχι, δεν θα ενοχλήσει κανέναν ένα τέτοια μάθημα, με όποιον τρόπο και να διδάσκεται και όποιον διδάσκοντα και να έχει (υπάρχουν και ακραίες περιπτώσεις βέβαια). Δεν θυμάμαι να είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όντας μαθητής  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:49:27 πμ »
Δεν θυμάμαι να είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όντας μαθητής  ;D

Εγώ πάλι γιατί έιχα κάθε χρόνο (από δευτέρα γυμνασίου και μετά, που άρχισα να διαμορφώνω δική μου άποψη) προβλήματα;
Γιατί εγώ είχα την "κακιά" συνήθεια να ρωτάω και να αναζητώ εξηγήσεις βασισμένες σε επιστημονικές αποδείξεις....Η απάντηση πάντα ήταν "Τέτοιαν πράγματα δεν τα ρωτάμε"!
Αργότερ, είχα και ακραία περίπτωση θεολόγου, που ήταν εναντίον της μουσικής και μας έβαζε να ακούμε ανάποδες κασέτες. Μάλιστα το διαγώνισμα που είχαμε γράψει ήταν να βρούμε κρυμένα μηνύμματα σε τραγούδια!!!!!!!
Επίσης, αν και είχαμε μουσουλμάνους και μάρτυρες του Ιεχωβά, οι οποίοι αν και είχαν δικαίωμα να μην είναι στην τάξη επέλεγαν να είναι μέσα, ο καθηγητής παρουσίαζε τη θρησκεία τους με το χειρότερο τρόπο! Τόσο πολύ, που έγινε καταγγελία. Καταγγελία είχε γίνει και για τη μουσική.... (¨οχι ότι είχε κάποιο αποτέλεσμα, πέρα από το δικό μου χαμηλό βαθμό!!!!)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:54:01 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:00:53 πμ »
Δεν θυμάμαι να είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όντας μαθητής  ;D

Εγώ πάλι γιατί έιχα κάθε χρόνο (από δευτέρα γυμνασίου και μετά, που άρχισα να διαμορφώνω δική μου άποψη) προβλήματα;
Γιατί εγώ είχα την "κακιά" συνήθεια να ρωτάω και να αναζητώ εξηγήσεις βασισμένες σε επιστημονικές αποδείξεις....Η απάντηση πάντα ήταν "Τέτοιαν πράγματα δεν τα ρωτάμε"!
Αργότερ, είχα και ακραία περίπτωση θεολόγου, που ήταν εναντίον της μουσικής και μας έβαζε να ακούμε ανάποδες κασέτες. Μάλιστα το διαγώνισμα που είχαμε γράψει ήταν να βρούμε κρυμένα μηνύμματα σε τραγούδια!!!!!!!
Επίσης, αν και είχαμε μουσουλμάνους και μάρτυρες του Ιεχωβά, οι οποίοι αν και είχαν δικαίωμα να μην είναι στην τάξη επέλεγαν να είναι μέσα, ο καθηγητής παρουσίαζε τη θρησκεία τους με το χειρότερο τρόπο! Τόσο πολύ, που έγινε καταγγελία. Καταγγελία είχε γίνει και για τη μουσική.... (¨οχι ότι είχε κάποιο αποτέλεσμα, πέρα από το δικό μου χαμηλό βαθμό!!!!)

Κατάλαβα.. είχες τις ακραίες περιπτώσεις (σε κάποια από αυτά που αναφέρεις, θα μπορούσαν να γίνουν καταγγελίες από τους γονείς και να τον "τρέξουν" τον καθηγήτη αυτό για τα καλά)! Εγώ πάλι δήλωνα ελεύθερα ότι δεν πιστεύω σε θεούς κλπ (από το δημοτικό ακόμα) και ευτυχώς έπεφτα σε νορμάλ άτομα. Παρακολουθούσα κανονικά, διάβαζα για τα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις, και δεν μπορώ να πω ότι έχανα πολύ χρόνο, ούτε στη βαθμολογία είχα πρόβλημα.
Τώρα που το σκέφτομαι, αν κάποιος πετύχει τέτοιους ψυχοπαθείς (που προανέφερες) για διδάσκοντες, τότε καλύτερα να πάρει απαλλαγή για να μην μπλέξει!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:43:46 πμ »
http://www.synigoros.gr/pdf_01/7086_1_pr_thrisk17_11_08.pdf

Άρα συμφωνα με τη γνωμάτευση του Συνηγόρου του Πολίτη, δεν δηλώνεις ούτε τι πιστεύεις ούτε τι ΔΕΝ πιστεύεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 02:17:47 μμ »
Παιδιά πολυ ενδιαφέρουσες οι απόψεις εκατέρωθεν. θα μπορούσα να μιλάω μέχρι αυριο απλώς απάντησα ΜΟΝΟ στην ερώτηση που τέθηκε, δηλαδή τί πρέπει να γράφει η υπεύθυνη δήλωση. Την δε απάντηση που δίνω μου την έδωσε σύμβουλος θεολόγων, που νομίζω ότι είναι κι ο πιό σχετικός με το αντικείμενο. Το αν πρέπει ή όχι να γράφεται σύμφωνα με τη γνώμη του καθενός μας νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον αλλά αφορά άλλο θέμα. Το ζήτημα του πώς θα απασχοληθεί ο μαθητής που απαλλάσσεται, όπως σωστά αναφέρεται πιό πάνω (σε άλλη τάξη με άλλο μάθημα κ.λ.π.) είναι πολύ σημαντικό

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:11:03 μμ »
Παιδιά πολυ ενδιαφέρουσες οι απόψεις εκατέρωθεν. θα μπορούσα να μιλάω μέχρι αυριο απλώς απάντησα ΜΟΝΟ στην ερώτηση που τέθηκε, δηλαδή τί πρέπει να γράφει η υπεύθυνη δήλωση. Την δε απάντηση που δίνω μου την έδωσε σύμβουλος θεολόγων, που νομίζω ότι είναι κι ο πιό σχετικός με το αντικείμενο. Το αν πρέπει ή όχι να γράφεται σύμφωνα με τη γνώμη του καθενός μας νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον αλλά αφορά άλλο θέμα. Το ζήτημα του πώς θα απασχοληθεί ο μαθητής που απαλλάσσεται, όπως σωστά αναφέρεται πιό πάνω (σε άλλη τάξη με άλλο μάθημα κ.λ.π.) είναι πολύ σημαντικό

Αυτό σου το είπε σύμβουλος θεολόγων.
Και έτσι ήταν σίγουρα στην αρχή. Μετά τη γνωμάτευση του Συνηγόρου του Πολίτη, νομίζω ότι πρέπει να άλλαξε το κείμενο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:11:21 μμ »
ο συνήγορος του πολίτη έχει και νομοθετική εξουσία που δεσμεύει τις υπηρεσίες? η απλώς προτείνει? το ερώτημα δηλαδή είναι: το υπουργείο παιδείας έλαβε υπόψη του τα παραπάνω ή όχι? εκεί είναι το "κλειδί". Κατά τη γνώμη μου δεν το έλαβε γι' αυτό και ζητά στην υπεύθυνη δήλωση να γράφεται ότι ο μαθητής δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος άλλωστε κι εσείς οι ίδιοι μιλάτε για 'γνωμάτευση", που σημαίνει
"αναφέρω τη γνώμη μου" η οποία δε δεσμεύει την υπηρεσία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:31:24 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:26:58 μμ »
ο συνήγορος του πολίτη έχει και νομοθετική εξουσία? η απλώς προτείνει?

Έχει συμβουλευτικό ρόλο. Αλλά αν κάποιος πάει διακστικά βασισμένος σε γνωμοδότηση του ΣυΠ, καρδίζει σίγουρα.
Οπότε, αν κάποιος προσφύγει (δεν ξέρω αν έχει ήδη γίνει) γιατί του ζητανε στο σχολέιο να δηλώσει τι ΔΕΝ είναι, απλά θα φάει το Ελληνικό Κράτος μια ωραία καταδίκη.... Γι' αυτό λέω ότι πρέπει να έχει αλλάξει το κείμενο (το οποίο παρεπιμπτώντως πουθενά δεν το βρήκα ως επίσημο, παρά μόνο ως οδηγία συμβούλων θεολόγων*).

*Και εδώ έρχεται το ερώτημα, είναι θέμα του συμβούλου; Από τη στιγμή που πρόκειται για θέμα το σχολείου.... Θέλω να πω, τις υπεύθυνες δηλώσεις δεν τις μοιράζει και δεν τις συγκεντρώνει ο καθηγητής του μαθήματος, αλλά ο διευθυντής του σχολέιου, άρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα του συμβούλοου των θεολόγων...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:33:15 μμ »
τυπικά μπορεί να μην είναι θέμα του συμβούλου αλλά επειδή στην ουσία αφορά το μάθημα των θρησκευτικών οι σύμβουλοι είναι οι πλέον ενημερωμένοι σε σημείο (κακώς συμβαίνει αυτό) να ενημερώνουν και τους διευθυντές. Όσο για την καταδίκη... αν ανοίξει η πόρτα της απαλλαγής για λόγους συνείδησης από ορισμένα μαθήματα (π.χ. ιστορία) θα γίνει μπάχαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:38:30 μμ »
τυπικά μπορεί να μην είναι θέμα του συμβούλου αλλά επειδή στην ουσία αφορά το μάθημα των θρησκευτικών οι σύμβουλοι είναι οι πλέον ενημερωμένοι σε σημείο (κακώς συμβαίνει αυτό) να ενημερώνουν και τους διευθυντές. Όσο για την καταδίκη... αν ανοίξει η πόρτα της απαλλαγής για λόγους συνείδησης από ορισμένα μαθήματα (π.χ. ιστορία) θα γίνει μπάχαλο


Ας ξεκινήσει κάποιος και την απαλλαγή από ιστορία. ΑΝ βγει απόφαση...ας δοθεί απαλλαγή....

Δεν κρίνω το Α ή το Β μάθημα και δεν τα ξεχωρίζω.
Μιλάω πάντα με βάση την εγκύκλιο που μιλάει για δικαίωμα απαλλαγής. Επίσης για το παράλογο του από τη μια να μην ζητείται θρήσκευμα, αλλά από την άλλη να γίνονται επιλογές με βάση το θρήσκευμα.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:51:12 μμ »
Όλα καλά και ωραία αυτά που λέτε, στα περισσότερα συμφωνω.Κάποιος ανέφερε στην αρχή που θυμήθηκα αυτό το ξεχασμένο θέμα, το θυμήθηκα επειδή με ανάγκασαν να το θυμηθώ. Πραγματικά νόμιζα οτι ήταν πιο απλά τα πράγματα όσων αφόρα την απαλλάγη, έλεγα σιγά μια απλή δήλωση και τέλος, αλλά εδω βλέπω θέλει ολόκληρη οργάνωση ωστε να σκεφτεί ο σύλλογος τρόπο απασχόλησης.Και αυτό πάλι με τις κοινές δηλώσεις....πάντως στις εγκυκλιους που διάβασα λέει οτι δεν χρειάζεται να γίνει λόγος στο γιατί ζητείται η απαλλαγή και πιο είναι το θρήσκευμα ή δόγμαστο οποίο πιστεύει αυτός που ζητά την απαλλαγη!Κοινή δήλωση πώς το καταλαβαίνετε?Μία με στοιχεία και των 2 γονέων ή δύο δήλώσεις που αναφέρουν τα ίδια?

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:13:09 πμ »
εν τέλει είναι θέμα του διευθυντή σου, μη σε απασχολεί, αρκετά μας έχουν ζαλίσει με τις απαλλαγές λες και είμαστε εμείς υπεύθυνοι για τις παραβλέψεις του υπουργείου. Άσε αυτόν να πάρει την ευθύνη όπως και πρέπει

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Απαλλαγή απο Θρησκευτικά
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:37:28 πμ »
Θρησκευτικά για ΟΛΟΥΣ τους μαθητές

Ως ένα μάθημα με γνωσιακό και παιδαγωγικό χαρακτήρα το οποίο θα διδάσκεται στη Α/θμια και Β/θμια εκπαίδευση στο πλαίσιο μιας θρησκευτικής αγωγής που θα υπηρετεί την αντιλήψη του “γραμματισμού”, δηλαδή της παροχής γνώσεων και ανάπτυξης κριτικής συνείδησης, όπως και τ΄ άλλα μαθήματα, εξελίσσεται το μάθημα των Θρησκευτικών σύμφωνα με τα νέα αναλυτικά προγράμματα σπουδών που επεξεργάσθηκε για το Νέο Σχολείο αρμόδια Επιστημονική Επιτροπή υπό την εποπτεία του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

http://www.amen.gr/index.php?mod=news&op=article&aid=6842

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 683

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.