*

Αποστολέας Θέμα: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 18229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 01:46:04 μμ »
ναι το εχω σκεφτει και αυτο!! ενας αλλος λογος εκτος το οτι εψαχνα αν θα ισχυει η προυπηρεσια ειναι οτι θελω να δωσω φετος πανελληνιες ξανα και δεν ξερω αν μπορεσω να τα συνδιασω. απο οτι ξερω οι ωρες μου στο σχολειο θα ειναι κανονικο 8ωρο.. θα προλαβαινω να διαβαζω;;αυτο με καιει πολυ :/

Πρέπει να κατασταλάξεις στις προτεραιότητες που θέλεις να θέσεις! Ποιός είναι ο πρωταρχικός σου στόχος; Να διαβάσεις αυτό το χρόνο για να δώσεις εξετάσεις και να κυνηγήσεις ένα καλύτερο πτυχίο; Να κοιτάξεις μέσω της 6μηνης πρακτικής να αποκτήσεις ένα επιπλέον προσόν στο βιογραφικό σου; Να δουλέψεις απλά οπουδήποτε γιατί χρειάζεσαι τα λεφτά στις ημέρες που ζούμε;
Όταν ξεδιαλύνεις μέσα σου αυτό που επιθυμείς, τότε θα φροντίσεις να έχεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες (το χρόνο, το χώρο, καθαρό μυαλό, κτλ.) για να το πετύχεις, θέτοντας τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα ή ακόμη-ακόμη θυσιάζοντάς τα! Είσαι λίγο μπερδεμένη Splatc7 μου! Σου εύχομαι να πάρεις την καλύτερη για 'σένα απόφαση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:52 »

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 07:51:55 μμ »
ναι το εχω σκεφτει και αυτο!! ενας αλλος λογος εκτος το οτι εψαχνα αν θα ισχυει η προυπηρεσια ειναι οτι θελω να δωσω φετος πανελληνιες ξανα και δεν ξερω αν μπορεσω να τα συνδιασω. απο οτι ξερω οι ωρες μου στο σχολειο θα ειναι κανονικο 8ωρο.. θα προλαβαινω να διαβαζω;;αυτο με καιει πολυ :/

Πρέπει να κατασταλάξεις στις προτεραιότητες που θέλεις να θέσεις! Ποιός είναι ο πρωταρχικός σου στόχος; Να διαβάσεις αυτό το χρόνο για να δώσεις εξετάσεις και να κυνηγήσεις ένα καλύτερο πτυχίο; Να κοιτάξεις μέσω της 6μηνης πρακτικής να αποκτήσεις ένα επιπλέον προσόν στο βιογραφικό σου; Να δουλέψεις απλά οπουδήποτε γιατί χρειάζεσαι τα λεφτά στις ημέρες που ζούμε;
Όταν ξεδιαλύνεις μέσα σου αυτό που επιθυμείς, τότε θα φροντίσεις να έχεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες (το χρόνο, το χώρο, καθαρό μυαλό, κτλ.) για να το πετύχεις, θέτοντας τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα ή ακόμη-ακόμη θυσιάζοντάς τα! Είσαι λίγο μπερδεμένη Splatc7 μου! Σου εύχομαι να πάρεις την καλύτερη για 'σένα απόφαση...
το θεμα ειναι αν οντως οι συνθηκες σε βοηθανε να κανεις και αυτο που θελεις.. ειναι ενα θεμα και αυτο αλλα οκ.στην τελικη θα κανω αυτο που θελω.θα δειξει :) να σαι καλα για τις συμβουλες σου!!

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 12:50:10 πμ »
Καμιά φορά δημιουργούμε εμείς τις κατάλληλες συνθήκες για τον εαυτό μας, όταν θέλουμε κάτι πολύ...
Σήμερα με πήρε μια ακόμα μαθήτριά μου από τα ΙΕΚ για να μου πει, με πολύ ενθουσιασμό, ότι ξεκίνησε την 6μηνη πρακτική της!
Καλή επιτυχία και πάλι σ' αυτό που θ' αποφασίσεις...

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 05:13:26 μμ »
Ευχαριστω πολυ να σαι καλα!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:52 »

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 01:24:42 πμ »
καλησπερα!! θελω να κανω πρακτικη και εχω τελειωσει ιεκ προσχολικης. μηπως ξερεται ποσες μερες αδειας δικαιουμε και πχ μπορω να τις παρω δυο βδομαδες κατα σειρα?και αν υπαρχει καποια εγκυκλιος καλα θα ταν. ευχαριστω!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2011, 07:39:28 πμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 10:06:07 πμ »
καλησπερα!! θελω να κανω πρακτικη και εχω τελειωσει ιεκ προσχολικης. μηπως ξερεται ποσες μερες αδειας δικαιουμε και πχ μπορω να τις παρω δυο βδομαδες κατα σειρα?και αν υπαρχει καποια εγκυκλιος καλα θα ταν. ευχαριστω!!

Από όσο ξέρω δεν προβλέπονται άδειες για πρακτική. Μόνο για εξετάσεις.
Το ίδιο πρόβλημα έχει και γνωστή μου που είναι φοιτήτρια και δεν μπορεί να πάρει άδειες για την πρακτική της.
Προσπαθεί με κανονικές (τις 7 μέρες που έχουν οι αναπληρωτές) και με αναρρωτικές...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 11:45:44 πμ »
καλησπερα!! θελω να κανω πρακτικη και εχω τελειωσει ιεκ προσχολικης. μηπως ξερεται ποσες μερες αδειας δικαιουμε και πχ μπορω να τις παρω δυο βδομαδες κατα σειρα?και αν υπαρχει καποια εγκυκλιος καλα θα ταν. ευχαριστω!!

Από όσο ξέρω δεν προβλέπονται άδειες για πρακτική. Μόνο για εξετάσεις.
Το ίδιο πρόβλημα έχει και γνωστή μου που είναι φοιτήτρια και δεν μπορεί να πάρει άδειες για την πρακτική της.
Προσπαθεί με κανονικές (τις 7 μέρες που έχουν οι αναπληρωτές) και με αναρρωτικές...
οταν λες εξετασεις τι εννοεις;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 02:30:56 μμ »
καλησπερα!! θελω να κανω πρακτικη και εχω τελειωσει ιεκ προσχολικης. μηπως ξερεται ποσες μερες αδειας δικαιουμε και πχ μπορω να τις παρω δυο βδομαδες κατα σειρα?και αν υπαρχει καποια εγκυκλιος καλα θα ταν. ευχαριστω!!

Από όσο ξέρω δεν προβλέπονται άδειες για πρακτική. Μόνο για εξετάσεις.
Το ίδιο πρόβλημα έχει και γνωστή μου που είναι φοιτήτρια και δεν μπορεί να πάρει άδειες για την πρακτική της.
Προσπαθεί με κανονικές (τις 7 μέρες που έχουν οι αναπληρωτές) και με αναρρωτικές...
οταν λες εξετασεις τι εννοεις;

Όταν είσαι φοιτητής δικαιούσαι 20 μέρες το χρόνο για εξεταστική. Οι μέρες πρέπει να είναι η μέρα του μαθήματος και μία μέρα πριν από αυτό ή μία μέρα μετά. Για να βεβαιωθεί η υπηρεσία ότι όντως ήσουν με φοιτητική άδεια, προσκομίζεις βεβαίωση από τη γραμματεία της σχολής.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:35:17 μμ »
Μαλιστα!! Καταλαβα! Εγω τις αδειες θελω να τις παρω λογο του οτι θελω να ξαναδωσω πανελληνιες φετος και χρειαζομαι τουλαχιστον δυο βδομαδες αδεια για την πρακτικη αλλα απο οτι φαινετε αυτο ειναι αδυνατο..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:47:00 μμ »
Μαλιστα!! Καταλαβα! Εγω τις αδειες θελω να τις παρω λογο του οτι θελω να ξαναδωσω πανελληνιες φετος και χρειαζομαι τουλαχιστον δυο βδομαδες αδεια για την πρακτικη αλλα απο οτι φαινετε αυτο ειναι αδυνατο..


Δεν θέλω να φανώ αρνητική ή να σε απογοητέυσω, αλλά μου φαίνεται πολύ χλωμό να πάρεις 2 εβδομάδες συνεχόμενες + μέρες για πανελλαδικές.......Ειδικά από τη στιγμή που δεν προβλέπονται παρόμοιες άδειες......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 01:34:33 πμ »
Δεν ξέρω ποιός είναι ο συγκεκριμένος αριθμός απουσιών που δικαιούσαι, αλλά εφόσον μιλάμε για την 6μηνη πρακτική των ΙΕΚ, που ουσιαστικά είναι εθελοντική, είναι σίγουρα τόσο δύσκολο; Αν μιλούσαμε για την πρακτική σου κατά τη διάρκεια που φοιτούσες στα ΙΕΚ, τότε ναι, θα ήταν πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο. Μήπως δεν είναι λόγος για να σε αποθαρρύνει από το να ξεκινήσεις την πρακτική; Καλό θα ήταν να ενημερώσεις από νωρίς το δ/ντή του μέρους όπου θα κάνεις την πρακτική...σκέφτομαι μήπως εξαρτάται απλά από την κατανόηση που θα σου δείξει για εκείνο το διάστημα. Κάνε και μια ερώτηση στον υπεύθυνο πρακτικής άσκησης των ΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2011, 01:48:59 πμ από jioannio »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 09:14:10 πμ »
ο αποφοιτος των ιεκ δικαιουται να λειψει δυο εβδομαδες. Συνηθως οι εργοδοτες το αγνοουν και λενε δεν δικαιουσαι . Αλλα υπαρχει στην αποφαση για την ΠΑ των Ιεκ προβλεψη για δυο εβδομαδες απουσιας.

Αποσυνδεδεμένος Ms.Jo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 11:19:14 μμ »
Μηπως εχετε ακουσει τιποτα για πληρωμη 6μηνης πρακτικης ασκησης;; Αν και δεν ακουγεται κατι και πιστευω ουτε προκειται να ακουστει..

Αποσυνδεδεμένος Ms.Jo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξάμηνη πρακτική άσκηση των ΙΕΚ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 05:08:11 μμ »
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει σε ποιο στάδιο βρίσκεται η πληρωμη της πρακτικής άσκησης των ΙΕΚ.
Έχω βρει αυτό εδώ http://fyllasiliasnews.blogspot.gr/2012/12/e-800.html αλλά τίποτε ακόμη...
Θα περιμένουμε χρόνια μάλλον...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2013, 05:40:03 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159588
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.