*

Αποστολέας Θέμα: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 8010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Leanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα σας!

Ειμαι 24 χρονων και μολις ανελαβα να κανω ιδιαιτερα μαθηματα αγγλικων(ενα ECCE κι ένα A2) σε δυο παιδακια!

Ωστόσο επειδη θα είναι οι πρωτες μου μαθητριες φοβαμαι μη δε κανω σωστα τη δουλεια και αγχωνομαι ομως καπως πρεπει να ξεκινησω, σωστα;

Κάνω κι εγώ έρευνα ταυτόχρονα φυσικα, αλλά επιθυμώ να δω και τις δικές σας γνώμες!

Θα ήθελα, αμα μπορείτε, να με διαφωτισετε σχετικα με site που να μπορω να βρω tests(Grammar, Use Of English, Vocabulary, Listening και ίσως κατάλληλα θέματα για Speaking και Writing!) ή ακόμα και για καλα βιβλία να προτείνω στους γονείς(ως τώρα η σειρά Choices μου ακουγεται πολυ καλη!) Επίσης ποιο βιβλίο γραμματικής προτείνετε; Θα ήθελα ένα που να έχει και μετάφραση στα ελληνικα για να μπορω να βγαζω φωτοτυπιες για τα παιδια!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων =)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:49:43 πμ από ΠΕ01 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:51:19 πμ »
Καλημέρα! Αν ο μαθήτριά σου ECCE είναι καλή, προτείνω να κάνεις του Γρίβα το βιβλίο ON COURSE ECCE. Αυτό έχει Coursebook και Workbook. H Γραμματική του είναι συγκεντρωμένη στο πίσω μέρος του βιβλίου στα αγγλικά. Αν θέλεις μόνο κάτι πιο αναλυτικό για γραμματική προτείνω το Grammalysis B2 Supercourse. Είναι πολύ αναλυτικό κ στο τέλος κάθε unit έχει και μια σελίδα με Thematic voabulary ή derivatives. Για ECCE έχω διδάξει και από Burlington το Choices και είναι κι αυτό καλό αλλά μπορώ να πω ότι δεν είχε κάποια γραμματικά φαινόμενα τα οποία τα είχε του Γρίβα.

Για Α2 μιλάμε για C Class φαντάζομαι. Αν είναι μαθήτρια δημοτικού, προτείνω το Here we go Burlington. Αν είναι μαθήτρια γυμνασίου καλύτερα να κάνεις τη σειρά Link Up από New Editions.

Τέλος, site υπάρχουν πάρα πολλά. Σου προτέινω 2 που χρησιμοποιώ πολύ και που μπορείς να βρεις υλικό αρκεί να κάνεις εγγραφή.
www.englishtips.org
www.busyteacher.org
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Leanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 04:15:37 μμ »
Ευχαριστω ks10!

Το κακο με τη μαθήτρια μου είναι πως δεν είναι καλή...Η μητέρα της μου είπε πως είναι πολύ αδύνατη κι εγώ που μίλησα μαζί της, δεν τα θέλει καθόλου τα αγγλικά...Και είναι και αυθάδης...Της είπα πως ανάλογα το επίπεδό της θα της βάζω να κάνει ασκήσεις τα σαββατοκύριακα και μου λέει"Εγώ βγαίνω έξω τα σαβ/κα!".

Εγώ θα κάνω ότι καλυτερο μπορω, αλλά πιστευω πως αν το παιδι δεν κατσει να διαβασει, ειναι χαμενος κοπος! Θα δουμε!

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 04:21:13 μμ »
Ευχαριστω ks10!

Το κακο με τη μαθήτρια μου είναι πως δεν είναι καλή...Η μητέρα της μου είπε πως είναι πολύ αδύνατη κι εγώ που μίλησα μαζί της, δεν τα θέλει καθόλου τα αγγλικά...Και είναι και αυθάδης...Της είπα πως ανάλογα το επίπεδό της θα της βάζω να κάνει ασκήσεις τα σαββατοκύριακα και μου λέει"Εγώ βγαίνω έξω τα σαβ/κα!".

Εγώ θα κάνω ότι καλυτερο μπορω, αλλά πιστευω πως αν το παιδι δεν κατσει να διαβασει, ειναι χαμενος κοπος! Θα δουμε!

Παρακαλώ! Καλή δύναμη με τη μαθήτριά σου! Και βέβαια από εκείνη εξαρτάται αν θα έχει απόδοση. Ο δάσκαλος κατευθύνει και ο μαθητής πρέπει να μελετάει για να πάει καλά.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Leanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:39:18 μμ »
Καλα λόγια άκουσα και τα BlockBuster της Express Publishing και για ECCE τα Stars and Stripes!

(Ναι, έχω λιώσει στο ιντερνετ και στα βιβλιοπωλεια να ρωταω!)

Επισης μια καλη γραμματικη για μενα, να με ξεσκονιζω που και που, εχετε να προτεινετε;

Ειχα μια αλλα χαθηκε πριν μερικα χρονια σε καποια απο τις μετακομισεις οταν ημουν ακομα φοιτητρια...

Και κατι τελευταιο...Προσωπικα πιστευω πως ολα τα παιδια ειναι καλο να εχουν ενα λεξικο στο σπιτι τους και να το διαβαζουν λιγες σελιδες τη μερα... Ομως τι ειναι καλυτερο; Αγγλοαγγλικό λεξικο(που προτιμω) ή Αγγλοελληνικο;

Η ειναι αναλογα το επιπεδο του παιδιου;

(Μακαρι να μας τα μαθαινανε αυτα στο πανεπιστημιο...)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:23:31 πμ »

Και κατι τελευταιο...Προσωπικα πιστευω πως ολα τα παιδια ειναι καλο να εχουν ενα λεξικο στο σπιτι τους και να το διαβαζουν λιγες σελιδες τη μερα... Ομως τι ειναι καλυτερο; Αγγλοαγγλικό λεξικο(που προτιμω) ή Αγγλοελληνικο;

Η ειναι αναλογα το επιπεδο του παιδιου;

(Μακαρι να μας τα μαθαινανε αυτα στο πανεπιστημιο...)

Ένα ελληνοαγγλικό- αγγλοελληνικό καλό είναι να υπάρχει στο σπίτι του μαθητή στο οποίο θα ανατρέχετε και μεσα στο μάθημα. π.χ αν ρωτήσει μια λέξη του λες να την ψάξει. Προτείνω στα ιδιαίτερα μου (για τάξεις μέχρι και Pre-Lower) το ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΑΓΓΛΟΕΛΛΗΝΙΚΟ & ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ, Νίκος Λίγγρης ( Εκδόσεις Φυτράκη). Για Lower και έπειτα καλά είναι και τα αγγλοαγγλικά. Εγώ εχω το Longman dictionary of contemporary English. Προτείνω και site όπως το http://www.macmillandictionary.com/ και για προφορά το http://www.howjsay.com/. Επίσης σώματα κειμένων όπως το Collins Wordbanks είναι χρήσιμα (αν δεν γνωρίζεις τα σώματα κειμένων ψάξτο στο google αν δεν καταλάβεις ρώτα  :D)  και για σένα αλλά και για τους μαθητές proficiency επιπέδου http://www.collinslanguage.com/wordbanks/default.aspx . Το χρησιμοποιώ δωρεάν δίνοντας κάθε μήνα ενα διαφορετικό email εκεί που λέει Trial (κάνω ένα ψεύτικο κάθε μήνα).

Αποσυνδεδεμένος Leanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 08:43:05 μμ »
Ευχαριστω πολύ! Α, άκουσα ότι μπορω να παραγγειλω βιβλια απο καποια σάιτ τσαμπα! Αληθευει;;  :o

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:39:32 μμ »
Ευχαριστω πολύ! Α, άκουσα ότι μπορω να παραγγειλω βιβλια απο καποια σάιτ τσαμπα! Αληθευει;;  :o

απο τους εκδοτικους μπορεις να παρει τα teacher's book (σε μερικους κ student's books με εκπτωση) δωρεαν ή με καποια εκπτωση. τους τηλεφωνεις κ σου λενε ποσα δικαιουσαι κ τι πληρωνεις.

Αποσυνδεδεμένος Leanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 11:24:00 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. :)

Αποσυνδεδεμένος incognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 01:39:15 μμ »
Λοιπόν παιδιά να σας θέσω και το δικό μου πρόβλημα....

Θέλω να κάνω μαθήματα σε εργαζομένους μιας εταιρίας η οποία ασχολείτε με πλοία.... Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε ποιά βιβλία να τους κάνω??? οι περισσότεροι ξέρουν τα "βασικά" των αγγλικών αλλά είναι και κάποια άτομα όπου δεν μπορούν να μιλίσουν σχεδόν καθόλου....Τι να κάνω???? Έχω απελπιστεί διότι οι υπεύθυνοι δεν θέλουν να χωρίσουμε τα άτομα σε "δυνατό" και "αδύνατο" τμήμα.... 
Σας παρακαλώ βοηθήστε με...!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Νέα καθηγήτρια ζητεί τα φώτα σοφοτέρων :) - Ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 12:29:15 πμ »
Λοιπόν παιδιά να σας θέσω και το δικό μου πρόβλημα....

Θέλω να κάνω μαθήματα σε εργαζομένους μιας εταιρίας η οποία ασχολείτε με πλοία.... Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε ποιά βιβλία να τους κάνω??? οι περισσότεροι ξέρουν τα "βασικά" των αγγλικών αλλά είναι και κάποια άτομα όπου δεν μπορούν να μιλίσουν σχεδόν καθόλου....Τι να κάνω???? Έχω απελπιστεί διότι οι υπεύθυνοι δεν θέλουν να χωρίσουμε τα άτομα σε "δυνατό" και "αδύνατο" τμήμα.... 
Σας παρακαλώ βοηθήστε με...!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!

Νομίζω οτι θα έπρεπε να σου πουν οι υπεύθυνοι τι θα ήθελαν να γνωρίζει το προσωπικό τους. δηλ σε τι επικοινωνιακές καταστάσεις θα βρεθούν, για ποια θέματα θα συζητήσουν, ή αν θα έχουν να κάνουν μόνο με έγγραφα και όχι με επικοινωνία προφορική η γραπτή. Ίσως δηλ να πρέπει να αναπτύξουν συγκεκριμένα skills  και συγκεκριμένη θεματολογία και λεξιλόγιο μόνο γύρω απο αυτή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 690

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.