*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική επάρκεια από ΣΕΛΕΤΕ - Υποχρεωτική για αίτηση ωρομίσθιου;  (Αναγνώστηκε 15290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluebell

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Παιδιά καλησπέρα. θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα θέμα. Ένας γνωστός μου τελείωσε ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ Αθήνας. Στην αίτηση πώς είναι η ομαδοποιημένη ειδικότητα που θα δηλώσει; Επίσης δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια από ΣΕΛΕΤΕ αλλά απλά το πτυχίο του ΤΕΙ. Έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση για ωρομίσθιος;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2012, 05:51:46 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
θα δει την εγκύκλιο με τις σχολές για να βρει σε ποιο ΠΕ ανήκει

η παιδ. επάρκεια δεν είναι απαραίτητη, απλά σου δίνει προβάδισμα έναντι των άλλων - πας στις πρώτες θέσεις κατευθείαν

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Και βέβαια έχει δικαίωμα να κάνει τα χαρτιά του για ωρομίσθιος και αναπληρωτής! Όσον αφορά την ομαδοποιημένη ειδικότητα μάλλον ΠΕ 17.04) αλλά δες  εδώ http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20070718d.php για πιο σίγουρα.  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος marpl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζετε ποιά είναι η διαδικασία για να φοιτήσεις στην ΣΕΛΕΤΕ/ΑΣΠΑΙΤΕ?
Τα χαρτιά που χρειάζονται, ημερομηνίες κατάθεσης  κτλ? Σε ποιές περιοχές λειτουργούν αυτές οι σχολές?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Μπες λίγο εδώ http://www.aspete.gr/
Όμως σου στέλνω και  το ΚΑΥ  σε pm (σε 3 δόσεις). Θα λυθούν όλες οι απορίες σου. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2007, 01:40:03 πμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος marpl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Στην ιστοσελιδα της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν λειτουργούν οι σύνδεσμοι γιαυτό ζήτησα βοήθεια από εδώ! ;)

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά καλησπέρα. θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα θέμα. ένας γνωστός μου τελείωσε ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ Αθήνας. στην αίτηση πώς είναι η ομαδοποιημένη ειδικότητα που θα δηλώσει; επίσης δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια από Σελετε αλλά απλά το πτυχίο του ΤΕΙ. Έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση για ωρομίσθιος;
όχι δεν είναι υποχρεωτική το πιστοποιητικό ΣΕΛΕΤΕ,μπορεί αμα θέλει να κάνει άιτηση του χρόνου Ιούνιο για ωρομίσθιος.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Ημαρτον
"Πιστοποιητικό ΣΕΛΕΤΕ"   >:(

Από τον δήμο το βγάζεις ή από την νομαρχία;
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
vassili o Giannis κάτι φορές λέει κάτι πετυχημένα! :D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι παιδιά, το χαρτί που δίνουν πιστοποιητικό είναι. Έτσι αναγράφεται: "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ".  :-X
"......χορηγείται το παρόν πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας....."
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2008, 02:57:53 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Περίεργο ??? Το δικό μου γράφει με κεφαλαία έντονα γράμματα: ΠΤΥΧΙΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ!!! και το έχω πάρει εδώ και κάτι χρόνια :P
Πιστοποιητικό έγραφε το "πρόχειρο" αποδεικτικό που μου είχαν δώσει αμέσως όταν τελείωσα πριν βγεί το κανονικό (σε πάπυρο μάλιστα) για να προλάβω τότε να καταθέσω τα χαρτιά μου στην Δευτεροβάθμια.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Πιστοποιητικό έγραφε το "πρόχειρο" αποδεικτικό που μου είχαν δώσει αμέσως όταν τελείωσα πριν βγεί το κανονικό (σε πάπυρο μάλιστα) για να προλάβω τότε να καταθέσω τα χαρτιά μου στην Δευτεροβάθμια.
Αυτό που λέει η mat πρέπει είναι το σωστό! Διότι το ίδιο συμβαίνει και με το πτυχίο από τη σχολή μου! Το "πρόχειρο-προσωρινό" γράφει "πιστοποιητικό" προκειμένου να εξυπηρετηθεί κανείς μέχρι να τυπώσουν το κανονικό "πτυχίο"
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Ναι παιδιά, το χαρτί που δίνουν πιστοποιητικό είναι. Έτσι αναγράφεται: "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ".  :-X
"......χορηγείται το παρόν πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας....."

Και η flair και η mat έχουν απόλυτο δίκιο. Στις μέρες μας το πτυχίο ΠΑΤΕΣ μετονομάστηκε σε "πιστοποιητικό" ΕΠΠΑΙΚ.
Για την ιστορία, ήταν κάτι που κάλμαρε λίγο τα παιδιά της ΑΣΕΤΕΜ καθώς ήταν ένα από τα αιτήματα που είχαν θέσει στις μεγάλες καταλήψεις. Βέβαια εν προκειμένω την πάτησαν, καθώς ότι ισχύ είχε για την 2βάθμια το πτυχίο ΠΑΤΕΣ, την ίδια ισχύ έχει και το "πιστοποιητικό" ΕΠΠΑΙΚ.

Κατα την ταπεινή μου γνώμη, το να μπαίνουν 2 άτομα το χρόνο από κάθε ειδικότητα μέσω μοριοδότησης στην ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι λογαριασμός. Λογαριασμός είναι όταν στα επόμενα 30μηνα ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ και η παιδαγωγική κατάρτιση ή όταν σταματήσουν να βγαίνουν από το πουθενά προκυρήξεις για την είσοδο 300 ατόμων, "αναπληρωτών ανευ παιδαγωγικής κατάρτισης" στην ΑΣΠΑΙΤΕ...
Και πως γίναν ρε παιδιά αυτοί αναπληρωτές (χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση)?
ΑΥΤΑ είναι που έπρεπε να απαιτήσετε να κοπούν, παίδες της ΑΣΕΤΕΜ...     
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
vassili o Giannis κάτι φορές λέει κάτι πετυχημένα! :D
;)
διαβάζουμε και λίγο τι λένε οι παλιοί
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2012, 05:45:58 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159804
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.